N°. 1763. Donderdag 14 Juli 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Voorheen en thans. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Tex el, Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis aan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 16 Juli 1904, des vóórmiddags te lO'/i uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen; Burgemeester en "Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de American Petroleum Com pany, Agentschap Amsterdam te Amsterdamom VERGUNNING tot het maken van eene in richting (Tank) voor opslag van geraffineerde petroleum op het perceel kadastraal bekend in Sectie D, no. 2251. Op Maandag, den 25 Juli 1904, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 11 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Burgemeester, H. W. DE JONCHEERE. De Secretaris, A. LANGEVELD 1. s. Schietoefeningen op de Hors te Teiel. Blijkens van den Heer Schout-bij-nacht Direc teur en Commandant der Marino ontvangen mededeeling, brengt de Burgemeester van Texel ter algemeene kennis, dat deze maand vermoedelijk te beginnen en vervolgens in volgende maanden Schietoefenin gen zullen gehouden worden op de Hors, waar bij gevuurd zal worden met gevulde granaten van 7,5 c.M., gewicht 5,85 K.G., gevulde gra naten van 5 c.M., gewicht 1,75 K.G. en gevulde granaten van 3,7 c.M,, gewicht 0,5 K.G., in Noord-Westelijke en West-Noord-Wostolijke richting, zoodat do geheole nors, zoover deze zich om de Noord en West uitstrekt, zoomede het Noordergat en het Noord-Oostelijke deel van do Onrust onveilig moet geacht worden op de dagen dat dezo schietproeven gehouden wor den, zullende op die dagen ter waarschuwing oen zwarte bal geheschen worden aan oen staak op don kop van den Stuifd(jk. Tevens wordt do ernstige raad gegeven, eventueel niet gesprongen granaten niet aan te rakkn of te transporteeren en mochten dergelijke hierbovon aangeduide projectielen gevonden wordeD, daar van onmiddellijk aan hem, Burgemeester kennis to geven. Texel, don 3 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. SCHAPENM ARKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat er gelegenheid bestaat tot het bespreken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Gemeente-Secretarie in de gewone bureau-uren (van voormiddags 9 tot 's middags 2 uur) of intijds bij den marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 9 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Joxcheere, Burgemeester. A. Langeveld Lo. Secrs. Middelen van vervoer. Vreemdelingenverkeer. j-Een woord aan allen Er is een tijd geweesi, ouderen van dagen weten er nog van te spreken, dat het eene bij zonderheid was, wanneer een vreemdeling zich bewoog door de kom van eenig dorp, en de straten doorwandelde; de gordijntjes werden dan op zijde geschoven en met verbazing werd zoo iemand aangegaapt, alsof h(j een wonder - mensch ware. 'tWas zeker in denzelfden tijd, toen het als eene stoute onderneming werd beschouwd, wan neer iemand zich van zjjne woonplaats begaf naar eene eenigszins verwijderde plaats, 'tzij h(j zich daar voor goed ging vestigen of er slechts tijdelijk vertoefde. Dat was in de dagen, toeri men door gemis van haast ieder comfortabel vervoermiddel, wel genoodzaakt was zich maar stillekens bij honk te houden en zich te vergenoegen met hetgeen in de omgeving was te verwerventoen men als het ware nagenoeg geen gemeenschap hield met- af kennis kreeg van hetgeen buiten de veste eener stad of de kom van eenig dorp plaats vonddat was de goede oude tjjd, waarop nog zoo menigmalen wordt geteerd.^ Die goede oude tijdhij is voorbij gegaan en willens of onwillens heeft ieder moeten mededoen aan de wisseling, welke de tijdgeest heeft aangebracht. Dat zulk medegaan niet altijd met veler instemming geschiedde, zullen wij zeker niet behoeven aan te toonen waarlijk 't is nog zoo heel lang niet geleden dat men vreesde de publiciteit welke werd gegeven aan goede tijden in eenig bedrijf, omdatnu ja, omdat men vreesde dat op die gunstige berichten vreemden zouden afkomen om als het ware als roofdieren te azen op de voordeelen welke waren behaald. Zooiets is niet vrij te pleiten van egoïsme, maar toch, 't kwam voor, en 't bewees hoe moeielijk men zich wist los te maken van dat oude, hoe men strijd voerde tegen de begrippen van den nieuweren tijd, tegen den tijdgeest een strijd die zich steeds zal blijven openbaren tegen elke nieuwigheid welke de wereldhervor ming op het programma brengt. 't Zal niet baten, evenmin als het tot nu toe hoeft mogen baten den strijd aan te binden tegen het „voorwaarts" wat de tijdgeest doet hooren. De goede oude tijd is voorbij,we moeten mede met den nieuweren tijd. Of die nu zooveel beter is Och, de meeningen zullen daarover zeker nog al verschillen, en zelfs iemand niet zoo erg achterlijk in leven en begrippen, zegt niet onmogelijk; 't gaat wel wat snel." Doch hoe het zij, die nieuwere tijd heeft veel goeds gewrocht. 't Was de stoom, die hier het groote woord sprak. De toepassing der stoom als drijfkracht voor vaartuigen en voertuigen, riep in het leven stoombooten en stoomwagens (de spoorwegdienst) en opende een tot toen ongekend middel van ge meenschap, waarvan de voordeelen zich al spoe dig dedig gevoelenwat in afzondering leefde werd opgezocht, 't geen daar werd geproduceerd en voortgebracht, werd voor goede prijzen aange kocht en naar elders vervoerd omdat de gelegen heid daarvoor zoo gemakkelijk was; wederkeerig werden naar de in afzondering wonenden voort brengselen gebracht aan hen onbekend, en zoo ontstond bij het gemakkelijker verkeer tevens eene kennismaking en waardeering, welke beide partijen aangenaam en zeker niet onvoordeelig was. Dat was de vrucht welke de stoomkracht bezorgde. En die stoomkracht breidde zich voortdurend meer en meer uit't werd het middel tot eene gemakkelijker verplaatsing van de eene plaats naar de andereafstanden verdwenen, stad en dorp werden als 't ware door een ijzeren baan aaneengehecht, en dank dat gemeenschapsmiddel verdween veel bekrompenheid, waarin vele achter hoekers jaren lang hadden verkeerd. Nog steeds breidt het spoorwegnet zich uit, 't is nog niet te voorzien, dat daar vooreerst een einde aan zal komen, zelfs de meest achterlijke, oudorwetsche, stijfhoofdigste onder de stijfhoof- digen zal moeten gedoogen dat de stoomkracht zijn omgeving in beslag neemt. Een gevolg van die gemakkelijker verplaatsing is een voortdurend drukker verkeer van men- schen die óf voor zaken óf voor genoegen van de aangeboden gelegenheid gebruik maken. En alsof dat nog niet genoeg ware, wordt dat verkeer niet weinig in de hand gewerkt door een mede door den nieuweren tijd uitgevonden middel van vervoer, de fiets of wel rijwiel, waarbij ook al de stoom een woordje begint mede te spreken en waaruit een reizen en trekken is ontstaan waarvan men zich ternauwernood een denkbeeld kan maken het doet uithuizig heid ontstaan zegt menigeen, en wij wagen niet het tegen te spreken, doch een feit is het, dat hdt bestaat, en met dat feit hebben wij rekening te houden. Is het wonder dat men in vele plaatsen zulks gevoelt en dat men tracht den vreemdeling tot zich te trekken Immers, neen, niet waar Men ziet daar de voordeelen welke zulke be zoekers kunnen teweegbrengen en men beijvert zich om het den bezoekers zoo aangenaam mogelijk te maken. Hoe dat hangt af van de plaats, welke het betreft, en naar hetgeen dooi de commission tot bevordering van vreemde lingenverkeer wordt aan den hand gedaan. Ook ons eiland trekt voortdurend meer be zoekers, nu eens is het een gezelschapje fiets rijders, dan weder eenige plantenzoekers, eier- zoekers, bewonderaars van vogels en hunne nesten, jagers op wild, en dergelijken, die een tocht over het eiland maken. En nu noemden wij nog niet de kooplieden van vee en andere zaken, die zoo menigmalen op het eiland wederkomen, zoomede enkele fa- miliën uit den vreemde, welke zoo nu en dan hier eenigen tijd vertoeven. Ook die bezoeken zijn een gevolg van de ver beterde vervoermiddelen, van den nieuweren tjjd, en strekken tot voordeel; want wie zal het loochenen dat het gemakkelijker verkeer om naar hier te komen, en de betere en vlugger gelegen heid tot verscheping, niet van invloed zijn op den handel? Men ziet het op onze lammeren- markton, waar vroeger die handel aan weinigen TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden VooO den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Aanbieding Gemeenterekening 1903. III. Idem rekening Algemeen Armbestuur 1903. IV. Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal en suppletoir-kohier 2de kwartaal. V. Onttrekking grond a/d openbaren dienst a/d Koog en verkoop aan C. Kuip aldaar. VI. Wijziging Bouw- en Woningvorordening. VII. Vaststelling verordeningen helling en invorde ring schoolgeld voor het Herhahngsonderwijs. VIII. Voordracht 2 leden v/h College van Zetters. IX. Benoeming ambtenaar belast met bediening telefoon-kantoor te Den Hoorn. X. Benoeming klokkenist te Den Hoorn. XI. Benoeming Gemeente-Secretaris. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1