Binnenland. was toevertrouwd, komen nu tal van koopers de producten halen. Zulks is niet te keeren en bezorgt gemak en gewin. Geldt dit van de vervoerbare artikelen, ook in zake de niet vervoerbare is een beter bekend worden van 'tgeen 't eiland is eene zaak van groot belang, en waar nu iets niet naar elders kan worden gebracht om het bekend te doen worden, daar is het zaak te trachten den vreemdeling naar hier te doen komen om hem er kennis mede te doen maken, want: Texel met zijn Noordzeestrand, Met zijn heuv'len, duin en land, Met zijn rijke kudden vee, Met zijn immer blauwe zee, Met zijn rijke vogelenheir, Met zijn wilden nog veel meer, Texel is een plekje, wel waardig meer gekend te worden, en daartoe moeten allen medewerken. Allen zekerwant indirect kan het velen tot voordeel zijn. Onbekend maakt onbemind, zegt het spreekwoord, en dit is ook hier van toepassing. Wanneer de vreemdeling, de tourist, ons eiland meermalen komt bezoeken, kan zulks allicht leiden tot connectie's, ondernemingen of tijde lijke vestiging van sommigen, hetgeen zeer zeker tot voordeel zal strekken; men kan het zien aan zoo menig plaatsje in ons land, dat vroeger een vergeten hoekje was. Wij hebben voor eenige jaren hier eene poging mogen begroeten van eenige personen, die zich bevordering van vreemdelingenverkeer ten doel stelden; helaas, zij zijn niet indachtig ge weest aan het woord van de Génestet: „Als u het hart tot spreken dringt, zoo spreek, „Maar wat ge spreekt, of preekt of zingt, hou steek." Dat „hou steek" heeft men vergeten, men is aangevangen en heeft verder niets van zich laten hooren, men heeft zelfs gedoogd dat eene aangename, aanlokkelijke gelegenheid aan het strand, het badpaviljoen aan de Koog, dat zulk een prettig zitje boodt, werd gesloopt en weg gevoerd. Dat is een groote fout geweest die nog veel malen wordt gevoeld. Aan de mannen van toen en aap vele anderen zouden wij willen toeroepen: hervat uw werk en doe het krachtig en met goeden tact, de tijden worden steeds meer rijper voor hetgeen ge toen beoogdet; wellicht zou het kunnen ge lukken een deel van den stroom van vreemde lingen hier henen te leiden; ge zult dan een goed werk hebben gedaan. En allen die belang stellen in den bloei en de welvaart van ons eiland, willen wij opwekken hunne medewerking te verleenen, waar die wordt gevraagd. Moge zoo binnen niet langen tjjd hier tot stand komen eene commissie van energieke mannen, „tot bevordering van het vreemde lingenverkeer," eene commissie van wien later zal mogen worden getuigd „zij was met vrucht werkzaam in het belang van Texel en deszelfs bewoners." TEXEL, 13 Juli 1904. Door onzen plaatsgenoot, den heer K. J. C. Rab, zoon van den heer C. J. Rab, werd dezer dagen met gunstig gevolg het tweede gedeelte van het notarieel staats examen afgelegd. Maandag werden ter markt aangevoerd 2 koeien 2 n. Kalveren, 68 Schapen en 519 lammeren. De prijzen waren voor koeien f 165 a 185; n. Kalveren f 14 a f 18 Schapen f 14 a f 16.60 Lammeren f 10 a f 11.50. De handel was stug. Voor de gister alhier ten kantore van den heer Ontvanger der registratie en domeinen gehouden verpachting van de jacht en de konijnenvangst op Vlieland, waren 4 biljetten ingekomen, nl. van T. Zeijlemaker te Vlielond voor f 416, P. J. Lieuwen te Terschelling voor f 428, C. Cupido te Vlieland voor f 626 en E. Meijer te Vlieland voor f 591,20. Aan den hoogsten inschrijver werd het gegund. Oudeschild, 11 Juli. De Heer H. Dogger Conducteur der stoombooten „Ada van Hol land" en „Kampioen", werd begin Juli 1879 aangesteld als hofmeester, door de toenmalige Amsterd. Texelsche Stoomboot Maatschappij. De Heer D. is derhalve 25 jaren in dienst geweest bij het veer Texel-helder v- v. en wenscht dat feit den 15n a. s. te herdenken. Van het toenmalige personeel is, behalve de Heer Dogger, die in 1882 Conducteur werd, alleen nog in functie de tegenwoordige kaptein, destijds in dienst als postconducteur, ads. Stuurman en Schipper der postschuit. De heer Dogger mocht gedurende de 25 jaren, welke hij zijn taak vervulde, wel de genegen heid verwerven van het reizend publiek, dat door hem steeds welwillend en vriendelijk wordt bejegend, 't Is derhalve te verwachten dat het den jubilaris op zijn zilveren gedenk feest aan belangstelling niet zal ontbreken. De gerestaureerde kerk der Herv. Gem. is zoo goed als voltooid en kan eerstdaags weer voor den dienst worden opengesteld. Naar wij vernemen wordt er aan gedacht de heropening met eenig feestbetoon te doen vergezeld gaan. Hadden de Kerkvoogden de Heeren Muller, K. Zegel en C. C. Blom een moeielijke taak met de voorbereiding van het nog al belangrijk werk, thans mogen zij met voldoening terugzien op de taak, door hen met volharding en ijver ten uitvoer ge bracht. 't Plantje der waardeering tiert nog zoo weinig overal, dat er hier stellig wel eens aan mag worden herinnerd. Eere dus den mannen, die de belangen der Herv. Ge meente alhier op deze flinke wijze en met zooveel succes hebben gediend. In de laatste weken is de haven alhier nog al eens bezocht door plezierjachten. Vooral na' den roei- en zeilwedstrijd der Marine-Jachtclub was dit 't geval, zoodat Zondag wel vijf plezierjachten te gelijk in de haven lagen vastgemeerd. De Cockscokp, 11 Juli. Naar wij vernemen zal eene herbesteding plaats hebben voor den aan te leggen dijk bij het „Eierlandsche Huis." Het werk is namelijk niet gegund. Men meldt uit Assen Een bij een oefening in den velddienst verwonde milicien van het 1ste regiment infanterie alhier werd vergund naar het hospitaal te gaan. Hij zette in de kazerne zijn geweer op het rek, zonder het magazijn te ledigen. Even later werd het er door een ander afgenomen, die er eenige handgrepen mee uitvoerde, waarbij een schot afging, dat een derde achter het linkeroor trof. Er werd zoodanige verwonding veroorzaakt, dat de man in het hospitaal moest worden opgenomen. (N. R. Ct.) Vreemde diefstal. In de laatste nachten heeft men op ver schillende plaatsen in 't Land van Heusden de jonge ooievaars weggehaaldin den afge- loopen nacht ook uit een nest op de Herv. Kerk te Babiloniënbroek. Bij den heer B. v. d. B., te Dussen, heeft men 3 van de 5 jonge ooie vaars meegenomon. Geen stuivende wegen meer. Te Breda zijn proeven genomen met een middel „Wes- trumité" om de wegen stofvrij te maken. Deze proef is volkomen gelukt even als die genomen zijn te Nijmegen en te Valken berg voor rekening van den A. N. W. Vooral te Valkenberg was het resultaat werkelijk verrassend. Toen een stoet van 400 wielrijders, die zich natuurlijk in een dichte stofwolk voortbewoog, het „gewestru- miteerde" stuk had bereikt, was plotseling geen stof meer te bespeuren. Ook auto's werpen er hoegenaamd geen stof op. Een woestaard. Vrijdag sprong te Rotterdam op den nieuwen Binnenweg een beschonkene, zekere W. C. V., oud 25 jaar, zonder eenige reden in een rijtuig, waarin zeven vrouwen gezeten waren. Een der vrouwen gaf hij een klap tegen het hoofd, waardoor zij hevig bloedde; een andere vrouw scheurde hij de kleederen, terwijl de koetsier een pak slaag kreeg. Inmiddels waren een drietal politie-agenten aangekomen, die hem wilde arresteeren. Een van dezen kreeg een schop tegen het onderlijf en een slag tegen het hoofd. Een tweeden sloeg hij tegen de straat, ter wijl van den derden de pols omgedraaid werd. Daarop trokken de agenten hun sabel, brachten den geweldenaar verschillende hoofd wonden toe en namen hem gevangen. Het bleek een bekende van politie en justitie te zijn. In de vorige week had de familie v. A., wonende in de Dyserinckstraat te Haarlem, aardappelen met porselein gegeten. Om drie uren des middags kwamen de man en eenige kinderen van hun werk, daar zij zich zeer onwel gevoelden. Een hunner werd zelfs per as thuis gebracht. De ijlings ontboden geneesheer constateer de, dat vergiftiging de oorzaak was, waar schijnlijk veroorzaakt doordat het eten was gekookt in een koperen ketel. De vrouw, die door pijn in den mond niet mee at, bleef wel, De Maas. Men schrijft uit Maasbommel d.d. 7 Juli aan het „Centrum" We zijn heel wat dwaze grillen van onze Maas gewend, doch zoo gek als thans heeft ze het nog niet gemaakt. Begin Juli pas —en schepen en stoombooten loopen vast in het vaarwaterop meerdere veeren is zelfs de overtocht met de platboomen pont gestremd. Begin Juli pas en onze pompen staan lens, en in 't veld geen water meer I voor het vee 't Kan wat worden eer we I 25 Augustus schrijven, want om dien tijd toch zijn wij gewoon de rivier op haar laag- I ste peil te zien. Wat de oorzaak is de opening van het I Oude Maasje? of wol, een uiterst geringe I wateraanvoer van boven? of wel beide?—Onze I ingenieurs mogen het uitmaken, doch een I feit blijft het, dat het leelijke partijen speelt I én aan de schippers, én aan ons Maaskanters, wier eenige verkeersweg naar de groote ste- I den is de thans zoo „dol" lage en nog steeds I vallende Maas. Uit Druten schrijft men aan de N.Arnh. I Ct.Een kind, dat slechts 14 dagen van de I geneugten des levens mocht profiteeren, was I in twee begrafenisfondsen verzekerd, in het I eene door zijn vader in het ander door zijn I grootvaderlijke belangstelling 1 Daar is tegenwoordig toch maar niets meer, I of er wordt een zaakje van gemaakt 1 Vreemde liefhebberij. Men schrijft uit Velzen Werden voor eenige weken de Aer den hout I en de omgeving daarvan onveilig gemaakt I door een naaktlooper, thans heeft hij deze I gemeente met haar uitgebreidde bosschen voor I zijne wandaden uitgekozen. Eerst werd, toen er vrouwen waren, die I zeiden hem gezien te hebben, geloofd aan I verbeelding, doch er kan geen twijfel meer I bestaan, nu hij zich heeft vertoond, geheel I in Adamscostuum, aan het hoofd der bewaar- I school, twee harer helpsters en een vijftigtal I kinderen. Zij liepen op de z.g. Doodlaan hij het I buitenverblijf Schoonenburg van baron van I Tuyl, toen de kerel opeens uit het hout te I voorschijn kwam en op het troepje toeliep. I De kinderen gilden het uit van den schrik, I doch juffrouw I. en haar helpsters waren zoo I bij de hand, dat de laatsten het clubje bijeen I hielden, terwijl de eerste wegsnelde om een I der jachtopzieners te halen. I i De kerel, dit bemerkende, haalde uit het-I i bosch eenig kleedingstukken te voorschijn, I schoot die aan 6D verdween in de andere I bosschen om Driehuis gelegen, waar hij, toen I na geruimen tijd politie kwam opdagen, niet I te vinden was. I d Een Rotterdamsche houthandelaar had I a f 5000 te vorderen van een Amerikaan in I Baltimore, doch wat hij ook deed, zijn debiteur I bleef onwillig, Toen kwam hij op een denk-1 a beeld. Hij inviteerde den Amerikaan naar I Holland te komen, ten einde het zaakje eens I mondeling te bespreken en deze was waarlijk I zoo dom hieraan gevolg te geven. Hij werd I n allerhoffelijkst ontvangen, zelfs aan een diner I V genoodigd in het „Victorie-hotel" en was vol I k lof over de Hollandsche gastvrijheid, doch aan I p. het oor van betalen bleef hij doof. Daarop had onze houthandelaar intusscheo I ook gerekend, want terwijl zij prettig dineer-1 den, wachtte beneden een deurwaarder met I twee bedienden. Toen dus niets meer mocht I baten, stelde hij den Amerikaan aan den I deurwaarder voor en dwong deze hem in I een gereedstaand rijtuig te stappen, dat hem I naar het Huis van Bewaring bracht, waar! hij gegijzeld werd. I Zooals te begrijpen, protesteerde de Ameri l kaan bij den consul van zijn land tegen dit I opgedrongen hotel, doch er staan slechts I twee wegen voor hem open óf betalen óf er! blyven zoolang de houthandelaar zijn logies I betaalt. Een ingezetene van Losser (O.) had opl een der kerkelijke feestdagen zijn hooi opl j^0 het land liggen. Hij bedacht het volgende! j)a middeltje om het, zonder het zelf te doen,! Om toch doorgeschud te krijgen. Hij strooide! Oos over het gemaaide gras een paar pond rijst,! Coc riep zijn vijftig kippen, en die gingen aai! het krappen, den geheelen dag, zoodat del Oos boer zijn hooi goed geschud kreeg. Zijn kippen, dankbaar voor de extra-voedel ring, legden hem een paar eitjes meer dail Oosi gewoonlijk.- I Te Aarlen ontplofte het petroleumcoffll foor waarop een vrouw juist haar avondeteil bereidde. Haar kleeren vatte vlam. lm j,orj. wierp het brandende toestel ijlings uit heil gea|i venster op straat, waar het ongelukkig terecWl ij, kwam tusschen een groep spelende kinderen! dion Drie der kleinen bekwamen ernstige brand! wonden, eveneens de vrouw zelf. Het levetl van alle vier is in gevaar.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2