AanbestedingT Polder Eijerland op Texel Marktberichten. AANBESTEDING. aanbesteden RIJSHOU T. r Prefs Pre dikbeur ten, ADYERTENTIÉN. TEXEL, 16 Juli 1904. De Raad onzer Gemeente benoemde in zijne vergadering van heden tot Gemeente- Secretaris No. 1 van de aanbeveling. De aanbeveling bestend uit de heeren: 1. J. Ruibing te Leeuwarden, le klerk ter prov griffie van Friesland. 2. A. F. Stroink te Steenwijk, le ambt. ter gem.-secr. te Steenwijkerwold gem. Steenwijk. De heer Ruibing werd benoemd bij loting tusschen hem en den heer Arn. Langeveld, beambte ter Secretarie alhier, op wien, buiten de aanbeveling om, tot tweemalen toe 5 stemmen werden uitgebracht; na de herhaalde staking van stemmen besliste toen het lot als bovengemeld. Tot ambtenaar, belast met de bediening van het telefoonkantoor aan den hoorn werd benoemd Mej. Cornelia Dogger. Tot klokkenist aldaar de Heer W. Duinker. Den Hoorn. De komst van het Duitsche eskader in de haven van Helder zou onge twijfeld goed kunnen worden waargenomen van de Zuidwestpunt van Texel, het Horntje. Daar vele kinderen dien dag verlof vroegen en de school dientengevolge voor een groot deel ontvolkt zou zijn, waardoor het onder wijs geen geregelden voortgang kon hebben, besloten de onderwijzers met het grootste gedeelte der school eene wandeling naar het Horntje te doen, om tegenwoordig te zijn bij het binnenkomen der Duitsche vloot. 's Morgens om half acht werd opgemar cheerd en juist bijtijds kwam men ter be stemder plaatse, waar ook de onderwijzers der Fransche school met hunne leerlingen waren. 't Binnenkomen van de kruisers en torpedo- booten maakte op de leerlingen grooten indruk, doch de afstand was wel wat groot om alles goed te onderscheiden. Het heerlijke zomer weer en de gunstige gelegenheid om zich te ontspannen schonken den leerlingen een genotvollen dag. Oudeschild. Zooals verwacht mocht worden werd het zilveren jubile van den heer H. Dogger niet onopgemerkt gelaten. Van ver schillende zijden ontving de jubilaris velerlei blijken van waardeering en genegenheid. Niet alleen uit de naaste omgeving of van het eiland alleen, doch uit zeer verwijderde streken des lands mocht de heer D. in den vorm van kaartjes, brieven, enz. ondervinden, zich vele vrienden te hebben gemaakt. Onder de geslaagden bij het eindexamen der Nederl. afdeeling van de Hoogere Land en Boschbouwschool te Wageningen, behoort Mej. E. H. A. Berkhout aldaar, die daardoor in ons land de eerste vrouw is met den titel „landbouwkundige." Op de voorlaatste Purmerender markt van Dinsdag waren varkens met men- schenhanden te zien. De beide beestjes 14 weken oud stonden daar, met de één de rechter, de ander de linker poot opgetrokken. Deze opgetrokken poot vertoonde een zeer natuurlijke elleboog en hand geheel onbehaard, dus gelijk een mensch. De handen hadden elk 5 vingers en het binnenste en bovenste gedeelte kwam zeer getrouw een mensch en- hand nabij. 't Was wel de moeite waard, en 't trok zeer de aandacht der geleerden. „P. Crt." Ver gebracht 1 Aangaande den dezer dagen teHempens (Friesland) overleden P. A. Boersma, die ongeveer f 500.000 heeft nagelaten en daar van veel belangrijke legaten vermaakte, wordt nog het volgende medegedeeld Hij dreef een uitgebreiden veehandel met het buitenland, vooral met Engeland, en heeft daarmede schatten verdiend. Hij had nooit op school gegaan, zoodat hij noch lezen noch schrijven kon, maar zpn geheugen was verbazend scherp. Meermalen deed hij met iemand groote zaken, week aan week, en als men na een half jaar met hem afrekende, dan wist hij tot een cent toe hoe de rekening stond. Hij bezat een krachtig en gezond gestel, doch was in de samenleving wat stroef. Hij bereikte den ouderdom van 83 jaren. Uit Scheveningen wordt gemeld Een Amerikaan8che familie, verblijf houdende in de Dirk Hoogenraadstraat alhier, deed uit Amerika het lijkje van haar zoon aldaar begraven geweest naar Scheveningen ver voeren, vanwaar het heden op de begraafplaats Eik en duinen opnieuw aan den schoot der aarde werd toevertrouwd. Men meent te weten, dat dit reeds de derde ter-aarde bestel- ling is van het stoffelijk overschot der kleine. De vorige week is te Rustenburg in den Schermerboezem een schip met aarde gezon - ken. De geheele familie lag reeds in de kooi de vrouw werd echter tegen middernacht door een ongewoon geraas wakkeren bemerkte tot haar groote ontsteltenis, dat het voor-on der, hetwelk tevens tot slaapplaats diende, reeds gedeeltelijk met water gevuld was. Zij had genoeg tegenwoordigheid van geest haar man en kinderen te wekkenvolgens hare getuigenis zou haar jongste zoontje, als zij nog vijf minuten geslapen had, verdronken zijn, zijn bedje lag reeds in het water. Dit armoedige schippersgezin lijdt thans dubbele schade, hun huisraad is deels bedorven, hun proviand is weg, en—het vaartuig is niet onmiddelijk weer vlot, waardoor de schipper voorloopig tot werkeloosheid ge doemd is. Een Hollander komt met de fiets in een Duitsche grensplaats. Op weg werd hij door een jachtopziener aangehouden en moest de waarde van zijn rijwiel opgeven. „Tachtig Mark" is 't antwoord. „Dan is hij gestolen", zei de gerechtsdienaar. En onze Winterswijker moest voor Herr Burgemeister verschijnen. Aldaar wordt gelukkig zijn identitiet bewezen, zoodat hij weder zijn Heimat mag terugzien. De oorzaak van den donder is niet zoo eenvoudig te verklaren als gewoonlijk geschied, door aan te nemen dat geluidgolven ontstaan door het na plotseling verscheuren weer samen klappen van de luchtlaag waar de bliksem doorheengaat. Deze opvatting is veel te algemeen, volgens de slotsom die prof. Towbrid- ge uit zijn proeven heeft getrokken. Trowbridge expermenteerde met een accumu latorenbatterij van 200,000 cellen, welker stroom hij in een groote glazen condensators leidde. Hij liet de electrische vonken over springen tusschen met watte omwikkelde stukken hout, of water verzadigd, die een decimeter van elkaar verwijderd waren. Dan ontstond een stroom van buitengewoon schit terende vonken, die zooveel geraas maken dat Trowbridge zich de ooren moest dichtststop- pen. Op grond van zijn proeven schrijft deze geleerde het ontstaan van den donder toe aan de ontploffing van massa's water stof en zuurstof, die gevormd worden bij de ontleding van den waterdamp. Daaruit zou dan ook volgen dat de sterkte van den natuurlijke donder grootendeels te verklaren is door het groote vochtgehalte van de wolken. Het spectrum van Towbribge's kunstmatige bliksums geleek geheel op dat van de natuur lijke, wanneer deze op een afstand van ongeveer anderhalven kilometer tusschen zeer dichte wolken overspringen. Schagen, 14 Juli. Aangevoerd 10 paarden f 80 a f300; 15 Stieren f 90 a f225: 6 Gelde- koeien f 110 a 1 160; 15 Kallkoeien 1 150, f245: 27 Nuchtere Kalveren f 9,a 15, 200 Schapen t 8 a 116: 140 Lamineren f 8, af 13,;20 Varkens f 8,a f 11,00; 34 Vette Varkens 38 a 42 cent per kg.195 Vette Koeien f 170 a f225; 0 Graskalveren f 0,a f 40 Biggen f5,— a f 9 Boter f 1,— a f 1,10 per KG.Kipeieren 13,a f 3,50. Leiden, 15 Juli. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 195 stuks f 125 a f 287; 90 Stieren f 68 a f 265: Veulens 0 stuks f Oaf 0.99 kalfkoeien f 122 a f 282, Melkkoeien f 122 a 1280; 71 Varekoeien f 112 a 1229, 162 Vette koeien f 195 a f 292 98 Vette kalveren f 35 a f 95; 56 Magere kalveren f 7,— a f 240 Graskalveren 1 af'472 Vette schapen f 17 a f 31.00; 201 schapen (weide) f 11 af 26.2 Paarden 182 a f 140; 192 Magere Varkens f 15 a f f 30 Vette Varkens a ct. 200 Biggen 4. af 14.376 Lammeren f 8,a f 15.50. Zondag 17 Jnli 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. I)en Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leftef. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden. C'oclcsdorp. Voorm. half 10 de Hr. Baronds. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 9 Juli tot en met 15 Juli 1904. ONDERTROUWD: GETROUWD: GERORENCornellsz. v. Augustijn Dekker en Jacoba Krijnen, (den Hoorn,) Deentje Petronella, d. v. Jakob Kikkert en Krijntje Petronella Witte (den Burg.) OVERLEDENHcndrikje Koppen, oud 51 jaren, weduwe van Pieter Koning (Oosterend.) DANK BETUIGING. Voor het liefdewerk aan haar en hare kin deren bewezen, bij den jammervollen dood van haar verongelukten echtgenoot, betuigt onder- geteekendo haar oprechten dank aan de leden der commissie op de verschillende dorpen en voorts allen, die haar helpend ter zijde wilden staan. Wed. C. P. VLAS-Boon. Oudeschild, Texel, 15 Juli 1904. Allen die iets te vorderen hebben van- of verschuldigd zijn aan de na latenschap van wijlen Mejuffr. JOSEPHINA GATERSLEBEN, wed. EN GELBERT HAAK MAN, worden verzocht daarvan opgave of be taling te doen vóór 1 Aug. 1904, aan onder- geteekende. H. HAAKMAN. Tandarts ANSINGH, Hoofdgracht 28, Den nelder. Dagelijks met uitzondering van den DONDERDAGMORGEN te consulteeren. Burgemeester en Wethouders van TEXEll zullen op Maandag 25 Juli 1904, 's middags 12 uur ten Raadhuize dezer Gemeente aanbesteden: Het opsteken en onderhouden der) straatlantaarns in de verschillende I dorpen alhier, gedurende het iaarl 1904/5. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing I Texel, den 11 Juli 1904. Burgm. en Weth. voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgm.l A. LANGEVELD, Lo. Secr. Het BESTUUR van het WATERSCHAPl de 30 gemeenschap. Polders, zal op MaandaJ 25 Juli 1904 's morgens 11 uur, in het Cafel „den Burg', alhier bij Inschrijving Het vergraven van de Waterloopl bij de Molen in het Noorden enj het maken van een kade van de uit| komende grond. Alsmede: Het vervoeren van 25000 Steenenl 300 M3 Steenslag, 150 M3 Grint eJ en 1003 Puin, van de haven naa] den Zeedijk en de verschillend] wegen in genoemd Waterschap. Het bestek voor hot eerst genoemde ligt inzage bij Jb. HILLENIUS te Oudeschild van wieD voor het laatstgenoemde ook de noodij] inlichtingen kunnen worden verkregen. Texel 12 Juli 1904. Het Bestuur voornoemd, J. S. DIJT Voorzitter. S. KEIJSER Pz. Secrs. Het Bestuur van don polder „EIJERLANlj op Texel, vraagt vóór 26 Juli 1904, schril! lijko PRIJSOPGAVE voor het maken vanes inlaagdijk mot afwateringskoker aan deNoori punt, van den Eijerlandschen polder op grondl van het Eijerlandsche Huis. De voorwaarden zijn gelijk als bij do aanfj steding op 27 Juni 1904. Nadere inlichtingen bij den dijkgraaf te Burg op Texel. Het Bestuur voornoemd! n. FLENS. Dijkgrail W. P. LAP, Secret: Texel, 12 Juli 1904. m B L er St Sc sp en ba vóór de b Gecne. Hot BESTUUR van don polder Eijerb op Texel vraagt vóór 26 Juli 1904, schriftelij prijsopgave voor de levering van 6500 bos Holl. Rijs. laatste hak, bos palen, en 150 bos latten Alles puike kwaliteit. Franco Wal De Cocksdorp - Texel. Nadero inlichtingen bij den Dijkgrael| Den Burg op Texel. Het Bestuur voornoemd, H. FLENS, Dijkgraaf.. W. P. LAP, Secretarie. Texel, 12 Juli 1904. gun TE Ooi E St< EiJ ÏC; dei Tin seh nioi Del Bui part aan^ T

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2