Gemeenteraad van Texel. Ontbinding Eerste Kamer. In de bladen wordt mededeeling gedaan dat de Regeering aan H. M. de Koningin heeft voorgesteld de Eerste Kamer der Staten-Cfeneraal te ontbinden. Vereenigt H. M. zich hiermede, dan zou de sluiting van het zittingjaar, die hieraan moet voorafgaan nog deze maand moeten plaats hebben. Bij ontbinding van eene der Kamers wordt tevens de zitting der Staten-Qeneraal gesloten. Het voornemen bestaat de sluiting Zaterdag a. s. 23 dezer te doen plaats hebben Dan kunnen de heeren allen van de vacan- tietijd profiteeren tot September, wanneer het nieuwe zittingsjaar beginttegen de tweede helft van Augustus toch zouden de verkiezingen voor de Nieuwe Kamer worden uitgeschreven, zoodat met September de wettenmakerij met frisschen moed kan worden aangevangen. Volgens de jongste berichten uit Lerwick van het hospitaal-kerkschip „De Hoop" ligt het scheepje wegens het aanhoudende slechte weder in het Noorden veel op de reede. Voor dokter en predikant is daar zeer veel te doen, doordat een groot aantal visschers- schuiten op de reede of in de haven liggen. Tot nu toe waren 139 zieke schepelingen onder behandelingin het hospitaal werden 7 personen verpleegd, waarvan reeds drie als hersteld weer ontslagen zijn. Aan boord is alles wel. Men meldt uit Amersfoort aan de „N. R. Ct." Op verschillende plaatsen in den omtrek braken in de vorige week bosch en heide branden uit. Het 1ste bataljon van het 5de reg. infanterie, dat aan het schijfschieten was, bluschte des morgens te halftwaalf een brand achter de kogelvangers. Toen zich daarna in Noordelijke richting zware rookwolken vertoonden, werd de oefening gestaakt en rukten de verschil lende compagniën naar de vlasakkers. Een vooruitgezonden detachement kon hier den brand, nabij het pompstation der watei- leiding.vrij spoedig blusschen. Maar nauwelijks was dit geschied of men kwam tot de ont dekking, dat de zwaar begroeide heide nabij Kampoord, ten Z. van den Utrechtschen Straatweg, in vlammen stond. Ondanks de hitte en de reeds ondergane vermoeienis, trok ken de infanteristen hier dadelijk heen. Het bleek weldra, dat zij het hier niet zoo gemak kelijk en niet zoo gauw zouden klaarspeelen. Met groote inspanning werden de dennen- boomen gekapt en loopgraven'gegraven, maar men kon het vuur niet stuiten. Gelukkig kwamen eenige compagnieën van het regiment genietroepen uit het kamp spoedig opdagen en met vereende krachten tastte men thans den vijand aan. Nadat nog een bataljon infanterie uit Amers foort ter versterking was gezonden, was mep eindelijk omstreeks halfvier den brand meester. De „Arnh. Ct." schrijft Het ligt niet op onzen weg voor de Rijks verzekeringsbank als speurder op te treden, anders zouden we man en paard noemen. Genoeg is het mee te deelen, dat ons dezer dagen door een werkgever zijn loonlijsten werden vertoond sedert 1 Februari 1903 ontvangen, toen hij bij genoemde Bank werd aangesloten, doch dat hij nog nimmer de lijsten heeft opgezonden of een cent aan de Rijksverze keringsbank heeft betaald, en ook geen aanmaning heeft ontvangen. Als nu deze werkgever een ongeluk onder zijn werklieden moet constateeren Het bewijs dat er aan de contróle wel wat hapert. Dezer dagen slikte te Hulst een 1 jarig kind een kers met pit en al in het is aan de volgen overleden. Een onverkwikkelijk tooneel is te Zeeuwsch Clinge, vlak tegen de Belgische grens, afgespeeld. Dddr zou de dochter van P. in het huwelijk treden, wat niet in den smaak van een barer vroegere vereerders viel Vergezeld van nog vier Be'gen trok deze 's nachts naar de woning van P., en hield daar op barbaarsche wijze huis. De deuren werden ingetrapt, ruiten, meubels en huisraad kort en klein geslagen en daarna de dochter met een mes bedreigd. De dochter wist eindelijk te ontsnappen, waarna het vijftal hun vernielingswerk voortzette. De Nieuwe Ct. schrijft „Sport in life." Wij kregen gisterochtend bezoek van een heer, die er in zijn blauw laken uniform met vergulde passementerie en kope ren knoopen en met een heele reeks medailles op de borst, wit katoenen marinepet, hooge, grijze rijklappen en een rijzweep in de hand, al heel curieus uitgedoscht uitzag, Hg stelde zich voor als: „Innocenti Arnoldo, de Rome correspondent de journaux" en vertelde dat hij sedert 1890 rondreist. In 1901 had hjj te Peking „la uerro internationale en extrê ne Orient" meegemaakt. Zijn plan is, hier eenige weken te blijven—hij prefereerde Scheveningen boven Nice— en daarna via Rotterdam naar New- York over te steken. Van daar gaat Arnaldo dan naar San-Francisco en ten slotte over Melbourne naar huis terug. Dan heeft het reisje hem precies 10,000 francs gekost denkt ge misopgebracht. Welk sommetje hij nog voor het einde van dit jaar als prijs voor een weddenschap hoopt op te strijken. Een niet alledaagsch tooneel wordt te Muiden thans afgespeeld, nl. de gerechtelijke ontruiming van eene gansche scheepstimmer werf, waarmede een 15-tal werklieden, onder toezicht van een deurwaarder, een aanvang hebben gemaakt. Tot den inventaris, die vervoerd moet worden, behooren een groote, houten schuur, een woonhuisje, een half afgewerkte dekschuit, een paar stevig in den grond bevestigde sleephellingen, tal van machinerieën en gereedschappen een 100 H. L. steenkolen, hout en ijzerwaren, enz. Dat alles wordt gedeponeerd op defi publieken weg. Woensdag j.l. werd door twee hospitaal soldaten uit Breda naar het gesticht „Voorburg" bij Vucht overgebracht een krankzinnige mili cien van het 2de reg. inf., Limburger van geboorte. Verhaald wordt, dat zijn ouders hem op een kar, en door drie personen vast gehouden, naar zijn garnizoen hebben gebracht, zoo bevreesd was hij voor den dienst; vermoe delijk is door zijn inlijving zijn toestand ver ergerd. De „Nederl." welke dit meldt, acht onderzoek gewenscht. „Het Schoolblad" deelt het volgende briefje mede, dat het hoofd van een openbare meisjesschool voor M. U. L. O. ontving Mejuffrouw Hiermede meld ik UEd., dat ik niet meer toe staat, dat u de meisjes Zaterdag huis werk mee geeft, het komt altijd op de Zondag uit, dat het gemaakt moet worden, en dat wil ik niet langer dulden, als het Zondag is en dan altijd met die schrijfrommel te zitten, op Zondag doet u zelf ook niets Te Osch kwamen aan het station aan 't loket Ille klasse een paar oudjes met een meisje van ongeveer 12 jaar. Een der oudjes deed het woord en vroeg drie kaartjes retour Eindhoven. De spoorwegambtenaar vroeg voor het verlangde f 6, maar jawel daar ging het. „Kan dé nie 'n paar kwartjes minder, ménhierge moet weten, ik hé hier een meske bé me en dé is 'n weesdaor kondet toch wel een bietje minder veur doen. Ik gév nie meer dan vèf en énen halve gulden, da moste mar doen. Ge kont zélf ok wel wees worden." Natuurlijk gaf de ambtenaar de kaartjes niet en het vrouwtje kon maar niet besluiten f 6 te geveneindelijk na enkele minuten wachtens en op aanraden van het andere oudje gaf de vrouw de f6 onder het uiten van de woorden 't is hier toch mar 'n smerlappetroep. Zaterdag 16 Juli 's morgens 10'/, uur. Voorzitter de heer De Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig de heerenF. Keijser, C. Kcijser Pz. Keesom, Bakker, Mets, lap, Roeper, Zijm en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de neer Koning. Secretaris de heer A. Langeveld loco secretaris. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en met eene kleine wijzi ging goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede dat door den Commissaris der Koningin in deze pro vincie werd benoemd tot onbezoldigd veldwachter J. Reuvers en zulks als jachtopziener van Baron van Tuyl en op diens verzoek dat op 21 Juni kasvcrificalie had plaats gehad bij den gemeente-ontvanger. Boeken en kas waren in orde bevonden. Kassa was f 2784,14. Kas en boeken der havendirectie waren toen tevens nagezien en in orde bevonden. Ontvangsten waren f 1007,65. Ditgavcn f 202,66 Kassa f 801,99 Verder deelt de voorz. nog mede, dat door ZEd. naar aanleiding van een opmerking van den heer Mets, omtrent liet vlotje op Texelstroom, 2 maal een bezoek was afgelegd bij den Schout bij nacht te Nieuwcdiep, zonder echter deze te kunnen spreken. Men had hem echter aldaar aangeraden het voorstel schriftelijk in te dienen, hetwelk dan ook was geschied en waarop be reids antwoord was ontvangen. Toevallig had spr. later nog met den S. b. N. gesproken aan't station doch door deze was te kennen gegeven, dat ZEd. zich hield bij het gezonden antwoorcf. Om bet vlotje geheel clipsvormig te maken kan vol gens dat antwoord niet, omdat het dan niet stabiel ge noeg was, wel zouden de hoeken zooveel mogelijk wor den afgerond en van stootkussens voorzien. Er een bel op te plaatsen, die door wind of stroom in beweging werd gebracht, werd minder goed geacht, omdat er veel kans bestond, dat die bel toch niet geregeld zou gaan. Bovendien werd er op gewezen, dat goede uit kijk steeds noodig is. De voorz. vraagt verder of door den heer Mets ook voorlezing gewonscht wordt, van den brief welke aan den S. b. N. werd verzonden. De heer Mets acht zulks echter onnoodig, daar er langs dezen weg toch wel niets van beteekenis zal worden verkregen, terwijl de zaak zeer waarschijnlijk in de 2de kamer ter sprake zal wor den gebracht. De mededeelingen werden hierop voor kennisgeving aangenomen. II. Aanbieding Gemeenlerckening 1903. Ontvangsten liadden bedragen f 83980,19 Uitgaven f 83761,96 Batig saldo alzoo f 215,236 Volgens gewoonte wordt de rekening gesteld j in handen van een commissie van onderzoek. Volgens de daarvoor bestaande rooster moest die bestaan uit de heeren Koning, Bakker en Keesom, aangezien echter de heer Koning ongesteld is en mogelijk wel niet tijdig genoeg hersteld zal zijn, verklaarde de heer Zijm zich bereid diens functie in deze waar te nemen. Voorzitter der commissie is de heer Bakker. III. Idem rekening Algemeen Armbestuur 1903. Ontvangsten hadden bedragen f 36S4,5S5 Uitgaven f 4022,71 Nadeelig saldo alzoo f 338,12' Ook deze rekening wordt gesteld in handen van een commissie van onderzoek, welke volgens rooster bestaat uit de heeren Dikkers, Dros en Roeper, eerstgenoemde voorzitter. IV. Vaststelling kohier schoolgeld 3de kwartaal en suppletoir-kohier 2de kwartaal. Zonder artikelsgewijzc behandeling werden beide vast gesteld. Eerstgenoemde tot een bedrag van f 672,60 en laatstgenoemde tot een bedrag van 20 cent. V. Onttrekking grond a/d openbaren dienst a/d Koog en verkoop aan C. Kuip aldaar. Een dergelijk verzoek was reeds vroeger ingekomen doch toen niet toegestaan, omdat de opgave der grootte onjuist was, daar een groot deel, ongeveer de helft van den gevraagden grond, rij ks grond wasGevraagd werd nu 310 MJ in plaats van zooals vroeger 622 M'. Gevraagd wordt deze voor de gemeente totaal waarde- looze grond te koopen voor f 6. Nadat eerst besloten is die grond aan den publieken dienst tg onttrekken, wordt besloten ze te verkoopen voor f 6 aan den heer C. Kuip te Koog. VI. Wijziging Bouw- en Woningverordening. Genoemde verordening vastgesteld door den raad op 13 Mei j.l. werd nu weder terug ontvangen met enkele opmerkingen van Ged. Staten in hoofdzaak omtrent de redactie van enkele artikels. Nadat deze op een enkele uitzondering na waren goedgevonden werd de ver ordening opnieuw vastgesteld. VII. Vaststelling verordeningen heffing en invorde ring schoolgeld voor het Herhalingsonderwijs. Deze verordeningen waren indertijd vastgesteld tot 1 Oct. 1904 en moesten dus voor dien datum opnieuw worden vastgesteld. Ongewijzigd werden de thans geldende verordeningen aangeooden en opnieuw vastgesteld. VIII. Voordracht 2 leden v/h College van Zetters. Als zoodanig moesten aftreden deheeren J.S. Keijser Pz. en C. Wz. Bakker Jr., welke dadelijk weder her kiesbaar waren. Ingezonden wordt een voordracht vau het dubbel aantal der aftredende leden. De aftredenden werden als No. 1 en 2 op de voordracht geplaatst terwijl als No. 3 en 4 er op geplaatst worden de heeren D. Bakker Pz. en W. C. Reij. IX. Benoeming ambtenaar belast met bediening telefoon-kantoor te Den Hoorn. Sollicitanten voor deze betrekking waren D. J. M. DrijverRab en als plaatsvervangster M. Drijver. o" w"'' L LapSmit. S. Wesstra n n diens vrouw. S. Dogger v.z. dochter n n n M. Joh. Daalder. Door B, en W. was geen aanbeveling opgemaakt aan gezien voor verschillende sollicitanten wel iets was te zeggen. Aangezien echter door laatstgenoemde sollicitante reeds 6 jaar als plaatsvervangster was dienst gedaan en dan de toestellen niet behoefden te worden verplaatst hetwelk nogal kosten met zich brengt, warenB.cn W. wel voor de laatste. Mondeling was medegedeeld, dat de vrouw van den veldwachter wel als plaatsvervang ster wilde dienst doen. In verband met een schrijven van den heer Inspecteur van t Loodwezen te Amsterdam, dat men gaarne de benoeming van de vacante betrekking van kustwacht te den Hoorn wilde doen rekening houden met de benoeming als tclefonist(c) deelde de voorz. mede dat was opgegeven dat daarvoor solliciteerdenS. Dogger S. Smit, W. Duinker, S, Wesstra en G. Wilncr. Wat de dochter van S. Dogger betreft, deze was 16 jaar oud en naar het oordeel van B. en W. wel wat jong, terwijl bij andere sollicitanten weder het groote huisgezin bezwaar kon opleveren. Tot stemming overgaande werd bij 2e vrije stemming gekozen Cornelia Dogger, waarna als plaatsvervangster werd aangewezen haar moeder A. A. DoggerSmit. X. Benoeming klokkenist te Den Hoorn. Geen enkele sollicitant was daarvoor opgekomen. Do gemeente-veldwachter W. Duinker had zich echter be reid verklaard die betrekking te aanvaarden op een jaarwedde van f 15,en werd met algemecne stommen daarvoor benoemd. Voor tot het laatste punt der agenda over te gaan brengt de voorz. nog ter tafel een schrflvon van den dnectcur van het post- en telegraafkantoor, waarin wordt gewezen, dat de tegenwoordige plaatsvervanger aan 't telefoonkantoor te Oudeschild J. G. Mets, veel afwezig is waarom wordt voorgesteld in diens plaats te benoemen de brievenbesteller D. C. Vos. Overeenkomstig dat voorstol wordt besloten. Verder was nog ingekomen een verzoek van den gemeente-ontvanger Rab om verlof tot 1 Aug. a. s terwijl de waarneming van het kantoor dan zou ge schieden door den Rijksontvanger Baumann. Door den waarncmenden burgemeester was bereids een verlof toegestaan van 3 dagen. Het gevraagde verlof werd verleend. XI. Benoeming Gemeente-Secretaris. Bij de eerste zoowol als by de tweede vrije stemming kregen dc heeren J, Ruibing No. 1 van de voordracht en A. Langeveld ambtenaar ter Secretarie elk 5 stommen, zoodat het lot moest beslissen. Gekozen werd alstoen dc heer J. Ruibing. Bij dc rondvraag vestigt de heer Mets de aandacht op het wcnschclijkc tot plaatsing of verplaatsing van een lantaarn, met het oog op de verbouwing van de R. .C Kerk en pastorie te Oudeschild.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2