Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. Onder de pleziervaartuigen, welke deze maand een bezoek brachten aan onze hayen merkte men o. a. op bet vaartuigje, dat ver leden jaar tijdens storm op de Zuiderzee omsloeg, bij welke gelegenheid vier nog jonge personen den dood vonden. Heel aanlokkelijk kan 't wel niet zijn met zulk een scheepje te gaan spelevaren. Vlieland 21 Juli. Heden werd in de Noordzee, buiten de Gronden, door de loods- kotter opgevischt en hier aangebracht het lijk van een man, vermoedelijk een stoker, lang 1.83, donkerblond van haar, gekleed in zwarten pantalon, grijs jaëger hemd, riem om 't middel. Het lijk scheen niet lang gezworven te hebben en had geene merkbare teekenen van geweld. Ontbinding der Eerste Kamer. De „Staatscourant" No. 169 bevat het Kon. besluit van 19 Juli 1904, betreffende de ontbinding van de Eerste Kamer der Staten- Generaal. Voormeld besluit bevat de volgende artikelen Art. 1. De Eerste Kamer der Staten-Generaal wordt ontbonden met den 23sten Juli 1904, gelijktijdig met de sluiting der tegenwoordige zitting. Art. 2. De verkiezingen der leden van een nieuwe Eerste Kamer zullen plaats heb ben op Woensdag 3 Augustus 1904. Onze commissarissen in de verschillende provinciën worden gemachtigd de Staten hun ner provincie te dien einde in buitengewone vergadering bijeen te roepen. Art. 3. De eerste samenkomst der nieuwe Kamer zal plaats hebben op Dinsdag 20 September 1904. Sluiting der Staten-Generaal. De tegenwoordige zittiDg van de Staten- Generaal zal worden gesloten op Zaterdag 23 Juli 1904, des middags te drie uur. De Minister van Binnenlandsche Zaken wordt gemachtigd zich op 't in artikel 1 vermelde tijdstip te begeven naar de verga dering der beide Kamers teneinde de zitting in naam van H. M. de Koningin te sluiten. Uit den Haag wordt gemeld Met toekenning van eervol ontslag uit den militairen dienst, is de luitenant - generaal Van Heutsz benoemd tot gouverneur-generaal van Nederl.-Indië, ter vervanging van den heer Rooseboom, wien op zijn daartoe gedaan verzoek eervol ontslag is verleend. De aftredende gouverneur generaal, de heer Rooseboom, is bevorderd tot commandeur in de orde van den Nederlandschen Leeuw. Zoo elders, zoo ook hier. Tobde men het vorige jaar zoo schrijft men van elders, om het hooi droog binnen te krijgen, dit jaar ging het vlugger. Het hooien is dan ook reedsbij velen klaar, 'tgeen bijzonder vroeg is. Het aanhoudende droge weer maakte het gemakkelijk om door te kunnen werken. De weilanden die tot hooilanden gediend hebben, beginnen er echter treurig uit te zieo. Door de langdurige droogte laat het etgroen op zich wachten. Eveneens wordt het voor de tuinen hoog noodig, dat een regenbui verfrissching brengt. Ook zijn de regenbakken bij velen leeg of zoo goed als leeg, zoodat er ook gebrek aan drinkwater dreigt. Van 't Kampereiland wordt gemeld dat de boeren rekening schijnen te houden met de aanhoudende droogte, althans ze blijven vrij hooge prijzen vragen voor het hooi, die de hooihandelaars niet wenschen te besteden. De handel in de laatste dagen mag dan ook niet noemenswaard heeten. Blijft de droogte nog eenigen tijd aanhouden, zoo zullen de prijzen ongetwijfeld stijgen. De vorige week werd besteed van f 13.50—14.75 de 500 K.G. BiDnenhooi f 10—11.50. Dat is nog eens mannentaal. Naar aanleiding van een indertijd in de „Zwolsche Ct." opgenomen ingezonden stuk van den heer Th. Koopman, voorzitter van de Centrale R. K. kiesvereeniging te Almelo, waarin deze op eenigzins spottende wijze en in navolging van mr. Sybrandi over de open bare school te Notter als de „Nottersche Academie" sprak, verdedigt de heer H. J. van Kregten, hoofd der genoemde school, zich in een open brief in voormeld blad tegen dezen toon, die als insinuatie was bedoeld en eindigt zijn schrijven aldus De meeste lezers zullen uit uw schrijven opmaken, dat mijn school speciaal tot domheid opleidt. Mocht dat ook uw gedachte zijn, dan noodig ik u beleefd, maar dringend uit tegen de leerlingen mijner hoogste klasse examen te doen. Samen zullen we zorgen voor een geheel onpartijdige commissie van beoordeelingik vergoed u bovendien alle kosten en mocht het blijken, dat u mijne kleuters van 1U en 11 jaar de baas is dan geef ik u tien gulden en een eervolle vermei - ding in drie couranten. Maar mocht het blijken dat u voor dat kleiDe boeren volkje het onder spit moet delveD, dan blijkt het tevens, dat u de schoolbanken te vroeg is ontloopen. De correspondent van het „Hbld."sch rijft De naaktloopers-geschiedeDis is weer aan de orde. Maandag ging een gezelschap jonge meisjes van 14 tot 18 jaar een gezellig uit stapje maken, in het Bloemendaaische bosch, Het gezelschap was in de omgeving van hotel „Zomerzorg", waar tusschen laag en dicht begroeid kreupelhout tal van smalle paadjes slingeren, aan het spelen, toen op eenmaal hevig gillen weerklonk. Een der meisjes kwam aanloopen, hevig ontdaan en schreiende een man was geheel ongekleed voor haar komen staan Een ander meisje beweerde hem over den weg te hebben zien loopen, een derde dat hij tegen een boom gestaan had. Het eerste meisje was intusschen zoo ontdaan, dat zij 't op haar zenuwen kreeg, en eerst met veel moeite in het hotel „Zomer zorg" weer bij werd gebracht. De pret was natuurlijk uit en het gezelschap ging spoedig naar Haarlem terug. Opnieuw gaf het door zoeken der boschjes geen resultaat. Van het gebeurde is aangifte gedaan bij de Bloemendaaische politie. Het is zonderling, dat de man slechts door enkele meisj es is gezien, terwijl anderen in de onmiddelijke nabijheid, niets hebben bemerkt. De verdachte is bekend. Een confrontatie met een der meisjes kan misschien tot een resultaat leiden. Een voorbarig besluit. De veemarkt te Sneek zou worden uitge- breidt met het terrein dat vrij wordt door amoveering der gebouwen van de voormalige gasfabriek en met een deel van 't oud-kerk hof, dat de kerkvoogden der Herv. gem. aldaar den Raad hadden aangeboden in erf pacht voor den tijd van 30 jaren tegen een huursom van f 260 per jaar. Maar de bestuur- deren der kerk hadden er niet aan gedacht, dat de mannelijke lidmaten der gemeente over hun voorstel moesten stemmen. Thans heeft die stemming plaats gehad en o jammer, 227 van de 321 geldige stemmen verklaarden zich tegen 't afstaan van 't kerkhof voor veemarkt. Men schrijft aan de „D. Ct." Het Hoofdbestuur van de Ned. Ond. Prop. Club voor drankbestrijding noodigde eenigen tijd geleden de Maatschappij tot Nut van het Algemeen uit om bij de aanhangige drank wetsherziening instemming te betuigen met de wenschen der club inzake de bescherming van jongelieden tegen de verleiding van drank en bierhuizen, 't Antwoord op dat verzoek was, dat een dergelijke betuiging niet op den weg der Maatschappij lag. Voorzeker een vreemd, benepen opvatting van het „Alge meen," als men meent, dat de bescherming van de toekomstige leden der gemeenschap niet ten nutte van het algemeen is. Een bakker te Rotterdam kwam voor eenigen tijd tot de ontdekking, dat zijn vrouw met wie hij reeds een twintigtal jaren gehuwd was, op den loop was gegaan en niet alleen zijn meesterknecht, maar tevens een aardige som gelds had medegenomen. Tevens kwam hij te hooren, dat het paar met de „Staten dam" naar Amerika was vertrokken. Onverwijld begaf hij zich naar het terrein van de Holland Amerika lijn om het plan te verijdelen, doch het schip was juist ver trokken 1 Nu was goede raad duur. Hij trad in overleg met zijn schoonvader en besloten werd, dat beiden direct naar Hamburg zouden vertrekken om met een der schepen van de Hamburg—Amerika lijn eveneens de reis naar Amerika te aanvaarden. Alle kans bestond nl., dat zij dan nog eenige uren eerder in New-York zouden aankomen dan de „Staten dam." Zij vonden werkelijk te Hamburg de „Kaiser Wilhelm H" tot vertrek gereed. De reis werd aanvaard en werkelijk kwamen zij juist een half uur vóór de „Statendam" te New-York aan. In spanning werd de „Statendam" afge wacht. Het gevluchte paar, dat zich onder den naam M. S. en echtgenoote had laten inschrijven, was een der eersten die de boot verliet. De echtgepoot was op het kritieke oogenblik door de overspanning flauw gevallen en moest naar de wachtkamer op de pier gedragen worden, zoodat zijn voornemen nog verijdeld zou zijn geworden als hij zijn schoonvader niet bij zich had gehad. Deze hield zich echter cordaat en ontving den genoemden en zijne vrouw op zijne wjjze. Hy slaagde er in zijn dochter te doen belooven met haar wettigen echtgenoot naar Holland terug te keeren. Een slimme gast. Dinsdagnacht omstreeks half een waren twee inbrekers bezig uit de, in een portiek uitko mende winkeldeur van den winkel van, dames Meijer Soéurs, in dameshoeden, aam Noordblaak te Rotterdam, ter boogievanlj slot een stuk glas uit te SDijden. Zij gijj| daarbij zóó onhandig te werk, dat zij sponning wegbraken, hetgeen het plotselii in elkaar vallen van de geheele deurm ten gevolge had, die in stukken en brokh met groot geweld, binnen in den wint terecht kwam. Op het gerucht van de n lende scherven schoten eenige voorbijgang; toe, die de vluchtende inbrekers achten zetten. Een agent kwam aansnellen, voegde zich toen bij de achtervolgers, die de richting van het Beursplein kwamen. Een van de inbrekers op eenigen afstaj van zijn makker wegvluchtende en op behoud bedacht, begon zelf „houd den di? te roepen, tot gelijk geroep anderen aan® digende en het alzoo doende voorkomen alsof! bij de vervolgers en niet bij de vluchteling; behoorde. Deze list gelukte hem volkom en hij wist in de herrie te verdwijnen, zonl een spoor achter te laten. De andere ink ker, werd gegrepen en bleek te zijn de Di scher Ernst Weinrich, een ontsmetter n huizen. Schagen, 21 Juli. Aangevoerd: 6 paardt i 80 a 1210; 15 Stieren f 85 a f250; 0 Gel! koeien f 110 a f 160; 30 Kalikoeien f 150 f 26543 Nuchtere Kalveren f 7,a 24 395 Schapen f 11 a f 17 100 Lammeren f s! ai 14,;15 Varkens f g,— a 111,00; 13 Vs Varkens 38 a 44 cent per kg.53 Vette Koei; f 155 a f225; 0 Graskalveren f 0,a f - 70 Biggen f5,— a f 8,50; Boter f 1,10 a ft per KG.Kipeieren i 3,a f 3,25. Leiden, 22 Juli. Ter markt werden hei aangevoerd: Ossen 181 stuks i 125 a 56 Stieren f 68 a 1 321Veulens 0 sff t Oaf 0.— 102 kalfkoeien 1124 a f Melkkoeien f 122 a 1280; 71 Varekoeii f 112 a 1229, 162 Vette koeien f 195 a I 2i 98 Vette kalveren f 35 a 1 95; 39 Magt kalveren f 6,— a 1 240 Graskalveren i a f282 Vette schapen 1 17 a 1 31.00; 2 schapen (weide) 1 11 af 26.— 0 Paarden I af—; 196 Magere Varkens f 16 a ff Vette Varkens a ct. 376 Biggen 3 a f 14.433 Lammeren f 8,a f 12.00. Zondag 24 Juli 1904. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Nam. haltdrie ds. Smits. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorm. 10 uur dB. Smits. Oostermd. Voorm. half tien de Hr. van Zwedf Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barends, GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. halitien ds. Stutvoet. Nam. 3 uur ds. Stutvoet. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 16 Juli toten met22 Juli 190! ONDERTROUWDDirk Roeper (Arnha en Petronella Alberdina Koning (den Bur; GETROUWDGeene. GEBOREN Alida, d. v. Cornelia Daalden Pieternella van der Vis (Oost.) OVERLEDENTrijotje Eelman 16 dage d. v. Aris Eelman en Trijntje Jacoba Eeto (de Westen.) Ondertrouwd: T IJ S BOON A NT JE LENSTRA. Enkhuizen 00 T mnj Texel 23 Junl 1904- Tot bijzondere droefheid van mij en mijne nog jeugdige kindertjes, overleed hede® na eene langdurige ziekte, in den ouder dom van 33 jaren, mijne geliefde echtge noote, Mejuffrouw, JACOBA ZWART. Enkhuizen, 21 Juli 1904. F. WITLAM. Heden overleed na eene kortstondige ziekte, ten mijnen huize, zacht en kalm mijne geliefde zuster, Mejuffrouw KARRETJE VOS, Weduwe van Simon Schipper, in den ouderdom van bijna 72 jaar. K. VOS. IJmuiden, 21 Juli 1904. EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2