N°. 1767. Donderdag 28 Juli 1904. IT*" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Een Lam, gevonden op het Weezenland nabij den Burg, in gebruik bij Jb. Kikkert Pz., slager te den Burg. S T RE M MING PA S S A G E. Burgemeester en Wethouders van Texel maken bekend, dat op Donderdag, den 4 Ang. a. s., de weg over den zeedijk tusschen Oude- schild en Nieuweschild voor rij- en voertuigen zal zijn gestremd, wegens herstelling van de Waaldereluis. Texel, den 25 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgm. A. LANGEVELD, Lo. Secr. SCHAPENMARKTEN. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter kennis van belanghebben den, dat er gelegenheid bestaat tot het bespre ken van hokken op de markten, tegen betaling van 5 cents per vijftiental schapen of gedeelte daarvan. De aangiften kunnen worden gedaan ter Gemeente-Secretarie in de gewone bureau-uren (van vourmiddags 9 tot 's namiddags 2 uur) of intijds bij den marktmeester. In het belang eener goede regeling der markt wordt den ingezetenen dringend verzocht, zooveel mogelijk vooraf de noodige hokken te bestellen. Texel, den 22 Juli 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jonoheere, Burgemeester A. Langeveld Lo. Secrs. Schietproeven en Schietoefeningen. Een ieder, die zich projectielen of scherven toeeigent, is strafbaar volgens de wet. TEXEL, 27 Juli 1904. Nog eens het wéér. Bijna alle bladen van de voorlaatste dagen, welke men ter hand neemt, gewagen van groote droogte en hitte en de gevolgen van dien, zoowel hier te lande als in het buitenland. Ook wij wisten er hier van mede te praten; zeker, 't was heerlijk zomerweder voor den tourist, een gouden tijd voor de badhotels; 't was buiten gewoon bevorderlijk voor den hooibouw, doch weilanden, tuinen en bouwvelden ondervonden in niet geringe mate de kwade gevolgen van het voor andere zaken zoo aangename en gewenschte zomerweder, en de wegen: een en al stof en niets anders dan stof, tot zelfs in de afgelegenste hoekjes. Gelukkig heeft de natuur het evenwicht hersteld door eenen malschen regen in den nacht van Zaterdag op Zondag, welke zoo zacht nederviel dat niets er yan verloren ging voor het veld; in den volgenden nacht was de regen wat sterker en den daarop- volgenden viel er zelfs zeer veel water; 't gaf verademing. Waarlijk, wij kunnen tevreden zijn: weiland, bouwland en tuinen, zullen ruimschoots profiteeren van den in zoo ruimen hoeveelheid gevallen regen; 'tkwam al ten goede aan mensch en dier, Alles is weder verfrischt: de mensch is dankbaar voor den rijken zegen; voor hoe lang? Naar ons wordt medegedeeld zijn voor het maken van een Inlaagdijk met afwaterings koker, aan de Noordpunt van den Eierland- schen polder, de volgende prijsopgaven inge komen. Doeksen, Terschelling f 12000,— T. v. d. Sterre, Helder 11687,— J. Dienaar, Helder 11140,— V. d. Vlies, Oudeschild 10990,— J. van Wijnen, Sliedrecht 10969,— Van Heerwaarden, Cocksdorp 10490,— Oosterbnd, 26 Juli 1904. De heer A. D. Bremer, vroeger alhier, thaDS onderwijzer aan eene bijzondere school te Amsterdam, behaalde aldaar acte als Hoofdonderwijzer. Oudeschild, 25 Juli. Voor de kinderen der Zondagschool was 't gisteren een niet zeer aangename tijding, toen Mej. A. Roeper hen mededeelde, dat de Zondagschool werd opgeheven, wegens haar aanstaand vertrek naar elders. Stellig zal dat besluit evenzeer door vele ouders als door de kinderen worden bejammerd, daar Mej. Roeper zich met groote toewijding en geheel belangeloos dan het godsdienstonderwijs had gewijd. Bij veel takt om 't jonge volkje aangenaam en nuttig bezig te houden wist juffr. R. steeds de belangstelling in haar werk levendig te houden, ook als was daarbij maar zelden een zweem van waardeering op te merken. In den kring der jongemeisjesver- eeniging zal haar heengaan niet minder diep worden gevoeld, 't Bewustzijn tijd en moeite aan een goede zaak te hebben geofferd, make juffr. Roeper 't scheiden gemakkelijk Vinde zij elders zegen op haar werk en ook de waardeering, waarop alles aanspraak heeft wat opbouwt, sticht en verheft Namens de Koningin werd Zaterdag door den Min. van Binnenl. Zaken, in eene vereenigde zitting der beide Kamers, de zitting der Staten-generaal gesloten. In eene toespraak werd door den Minister gereleveerd hetgeen in deze zitting werd tot stand gebracht. Als slot der toespraak luidde het: Omtrent het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op het Hooger Onder wijs werd met de Eerste Kamer geene over eenstemming verkregen. Met het oog op de hierdoor ontstane ongelegenheid heeft Hare Majesteit de Koningin besloten die Kamer te ontbinden en zullen de Staten der onderschei dene Gewesten eerlang tot de samenstelling van eene nieuwe Kamer overgaan. De „Avondpost" verneemt, dat de Minister van Binnenlandsche Zaken een ciculaire heeft gericht tot Gedeputeerde Staten in de verschillende provinciën, waarin wordt medegedeeld, dat het voornemen bestaat, om vóór de 1905 te houden verkiezingen van leden van de Tweede Kamer, een algemeene herziening van de indeeling der kies- en stemdistricten aan de orde te stellen. Aan de gemeenteraden zal nu de vraag worden voorgelegd, of wijziging van de bestaande indeeling van hunne gemeente in stemdistricten noodig of wenschelijk is, en zoo ja, hoe elk stemdistrict dan zou worden. De aanhoudende droogte, zoo meldt men uit Eemland, is oorzaak dat de appelen en peren nog pas half volwassen van den boom vallen, zoodat de hoop op een goeden oogst dit jaar grootendeels vernietigd is. Dieren mishandeling in Hollandsche badplaatsen. Beschamend voor de Nederlan ders is het volgende bericht, in de „Tier-und Menschenfreund", dat we in zijn geheel ver taald weergeven „Wie meent in Zandvoort, de na Schevenin- gen meest beteekende zeebadplaats, door idyllische rust aan het zeestrand zijn zenuwen te kunnen versterken, zij, voor geval zij niet geheel verstomd zijn, gewaarschuwd tegen bittere ontgoocheling. Een horde der ruwste kerels aan wie de zorg over de rijdieren (meest slecht gevoede paarden en ezels) is toevertrouwd, overtreft in verband met plaat selijke Zondagsruiters bijna de beruchte Italiaansche dierenbeulen. Van 's morgens vroeg tot zonsondergang weerklinkt het strand van de slagen, die dit brutale gespuis op die arme dieren doet neerkomen—en dat alleen maar voor genoegen, daar geen lasten behoe- van voortgetrokken te worden. Al was 't alleen om de Duitsche badgasten niet te verliezen, moest het gemeentebestuur eindelijk eens een eind maken aan dat schandaal, dat door zijn jarenlang voortbestaan helaas op een vergevorderde ethische dikhui digheid der Hollanders wijst. Want in geen der twintig buiten Holland gelegen Noordzee-badplaatsen, welke ik bezocht, zag ik soortgelijke wreedheden. In Blankenberghe, het model van strandinrichting zooals nog nergens bereikt werd, op één na de grootste badplaats in België, zag ik zelfs dat een pleizierruiter, die zijn wandelstok misbruikte om zijn eigen onbekwaanheid op het paard te wreken, niet slechts terecht gewezen, werd maar door twee politieagenten gepakt, van 't paard getrokken en meegenomen werd." (Bu. D.-') TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met ferhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel Gelet op den brief van den Heer Commissaris der Koningin in deze Provincie d.d. 27 Juni 1904, leafd. No, 10/6045 Brengt ter algemecne kennis, dat op 11 Juli a. s. en zoonoodig volgende dagen een sehiotproef en van 3 tot 26 Augustus d. a. v. schietoefeningen zullen worden gehouden, met gesehut opgesteld op de forten Erfprins en Kijkduin en op het werk Kaaphoofd te Helder. Op de schietdagen zal op het werk vanwaar gevuurd wordt, minstens een uur voor don aanvang van hot vuur een roode vlag en een gekleurde vlag waarvan de betcekenis is aangegeven op borden bij Wierhoofd en het torpedomagazijn, aangevende de richting waarin gevuurd wordt, worden geheschen, en groote waarschu wingsborden worden gepiaatst aan don ingang van de haven en op het buitentalud van de batterij Visohmarkt, waarop vermeld zal zijn vanwaar en in welke richting gevuurd wordt. Gedurende den tijd, dat er geschoten zal worden, zal in het belang van het publick aan een ieder, niet bcbooronde tot hot personeel van 's Rijks Waterstaat, of dal bij hot schieten is ingedeeld, verboden zijn zich op to houden op het terrein, gelegen vóór het werk vanwaar gevuurd wordt. Dit terrein wordt op den sehietdag door een wacht van het 4de Regiment Vesting-Artillerie afgezet, ter wijl het zonder vergunning van de aldaar opgestelde posten, verboden is te loopen van don ccnen post tot den anderen post, geplaatst op de uileinden van het afgezette terrein. Do bedoelde posten zullen, zoolang het publiek de noodige medeworking verleent, in last hebben, hot doorloopen te vergunnen van af het oogenblik dat één of meerdere scboton gevallen zijn, tot dat, WBarop spoe dig schoten zullen vallon, zooaat het verkeer telkens slechts voor een oogonblik gestremd zal zün. Bij enkele vuren van de batterij Kaaphoofd zal de militaire weg om Kaaphhoofd voor het publick vrij zijn, zoodat alsdan blijvende gemeenschap bestaat tusschen het gedeelte zeewering ten Oosten en dat ton Zuidwesten vnn die batterij. Op de avonden tijdens van hot fort Kijkduin mot gevulde granaatkartetsen gevuurd wordt, zullen ter wille dor veiligheid geen vergunningen tot doorloopen alsvoren bedoeld worden verleend. Bjj het vuren in de duinen ten Zuiden van het fort Kykduin is hot mode verboden zich te bewogen of op te houden in het met roode vlaggen afgobakondc torroin. Tovens wordt onder het oog gebracht, dat 1. hot godurendc het vuren (mot uitzondering van het vuur in de duinen ten Zuiden van Kijkduin) verboden is, behalve aan het personeel, dat daartoe aangewezen is, met vaartuigen te ankeren of te gaan liggen vóór het werk waaruit gevuurd wordt, of "zich te bevinden op de plaat Onrust. 2. het oprapen van verschoten projectielen of scher ven daarvan adeen mag geschieden door personeel, dat daartoe gemachtigd is door den Commandant van het 4de Regiment YestiDg-Artillerie, die het personeel van vergunningsbewijzen vooiziet, terwijl dit personeel ver plicht is, het gevondene te leveren aan het magazijn van Oorlog tegen de daarvoor vastgestelde prijzen. 3. zij, die tijdens het vuren zich bewegen over de wegen of vaarwaters, gelegen voor het werk, vanwaar en in de richting waarin gevuurd wordt, binnen e en strook, welke rechts en links van die richting eene breedte heeft gelijk aan den afstand waarop zij zich bevinden van het werk, waaruit gevuurd wordt, zich blootstellen aan mogelijk gevaar. Texel, den 30 Juni 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1