Buitenland. Twee arbeiders uit Achtkarspelen (Fr.) die naar Duitschland waren vertrokken, kon den daar geen werk krijgen en moesten zonder een cent op zak te voet terugkeeren. Zij kregen blaren aan de voeten en waren daardoor genoodzaakt om blootsvoets te loopen. Uitgeput kwamen zij bij vrouw en kinderen aan. Zij hadden de nachten in den open lucht doorgebracht en bedelende zooveel geld gekre gen, dat ze droog brood konden koopen. Een waarschuwing voor de arbeiders om niet naar Duitschland te gaan. Moeielijk naar den zin te maken. "Verlangden de boeren in het begin der week in den Zuidplaspolder naar regen, nu verlangen zij nog harder naar droogte, want het graan wordt rijp, en het koolzaad is men reeds aan het dorschen. Het onweder, dat Dinsdag in Friesland woedde, ging vergezeld van hevige regen-en hagel- of ijsbuien. Te Sneek vielen stukken ijs ter grootte van een knikker. Ook te Menaldum is een zware hagelbui gevallen. Op verschillende plaatsen ontstond brand. Dinsdagmiddag ontlastte zich ook boven het schietkamp „Harskamp" een hevig onweer. De bliksem sloeg in den seintoren, en deed den sergeant Eeuwijk bewusteloos neervallen. Een ander militair bleef echter ongedeerd, en de sergeant kwam gelukkig met den schrik vrij. „De eerste slachtoffers der ontbindings guillotine" is het onderschrift van de plaat, die het „Groene Weekblad" de vorige week aanbood. De plaat behoeft verder nauwelijks beschrij ving. Op een kar ziet men de zes Eerste- Kamerleden, die den 3den Augustus door de Provinciale Staten van Zuid-Holland niet her kozen zullen worden, vervoerd worden naar de valbijl, welke prijkt met het woord „Ontbinding". Gedurende de thans geëindigde aardbeien campagne is van het station Beverwijk ver zonden niet minder dan twee millioen zes honderd acht en zestig duizend negen honderd zes en vijftig K. G., (zegge 2,668.956). In het geheel wordt de oogst op pl.m. 4 millioen K. G. geschat. Nooit is die zoo groot geweest, terwijl de prijzen op een zeer bevredigende hoogte bleven. Weervoorspellingen: Gelooft gij aan de voorspellingen van den heer Capré? Zoo ja, zet u neder in zak en assche, want hetgeen hij voor Augustus voorspelt is bedroevend. De acht eerste dagen zullen de regen en de wind om het poëtisch uit te drukken, elkander de heerschappij betwisten in het rijk der hemelen. Van den negenden tot aan den twaalfden zal phoebus hare liefJelijke stralen over een puffend menschdom uitgieten. Den volgenden dag na den twaalfden zal het hevig onweeren in de golf van Gascogne en daarna krijgen wij tot aan den twintigsten weer afwisselend regen en zonneschijn. En daarna komt Phoebus weer tot den 29en met haar verzengende stralen over het puffende mensch dom. Den negen en twintigsten komt de donder ratelend met vreeselijken ratelslag. De luchten worden doorkliefd door den bliksem het is een vuur al vuur. En vurig zullen de menschen verlangen naar een betere September. Een bier oorlog Sedert enkele dagen is te Tilburg een bieioorlog uitgebroken. De bond van herbergiers daar ter stede was gebelgd, dat de agent van de Trappisten bierbrouwerij, gebruik makende van een korten stilstand van de ijsfabriek van de groote brouwerij „de Posthoorn" te Korvel, den prijs van het ijs had opgezet. Zij vergaderden daarom in het café Denis- sen en met algemeene stemmen (ruim 100) werd besloten geen bier meer van de Trappis ten te nemen of zij moeten gelijk staan met de Korvelsche Brouwerij. Toen de agent daarop niet inging werd de boycott uitgespro ken en van hetzelfde oogenblik alle bier van de Trappisten door de herbergiers geweigerd, Uit Maas en Waal schrijft men aan „De Tijd" De beide rivieren, die soms zoo „lastig" kunnen zijn, de breede, statigstroomende Waal en de smalle, snelvlietende Maas, ze lijken wel kalme, tamme beekjes, de laatste vooral. Bevaarbaar zijn ze nog zoowat tenminste maar de rookpluimen, die hier en daar en ginds soms meer dan een uur op éénzelfde plaats, uit den schoorsteen van een stoomboot omhoog stijgen, bewijzen dat stuurmanskunst vereischt wordt om de vele ondiepten en zandbanken te vermiideB, die als voetangels en klemmen den Maasbodem en zelfs het Waalbed tot gevaarlijke plaatsen maken bij dezen ongekend lagen waterstand. Of hieraan de officieuse opening van den Nieuwen Maasmond schuld heeft? Of die opening-op-een-kier ons reeds zulke parten speelt Men vermoedt het. Wél zal de langdurige, felle droogte er ook niet vreemd aan zijn, maar 't is toch opmer kelijk dat juist dezen zomer, nu de Nieuwe Maasmond zich nog slechts tot een fluitmoudje opende, de Maas tot een peil daalde, waarop zij sinds menschenheugenis niet stond. En als dat vermoeden juist is, hoe zal 't dan komen, als op 18 Augustus a. s. de mond bij Heusden zich in zijn volle wijdte open sperren zal Dan kan de Maas van Maastricht tot Andel wel eens een holle weg worden met hier en daar een plasje, waarin de musschen ploeteren kuunen, na eerst een zandbad genomen te hebben De heidebranden rondom Amersfoort nemen af, dank zij enkele kleine regenbuien. Het zal er echter duchtig op los moeten regenen, voordat alles gedoofd is. De militairen behoeven geen dienst meer te doen. Het is voornamelijk aan hen, doch ook aan de bewonors van Austerlitz te danken, dat de uitgestrekte fraaie bosschen, langs den straatweg van Woudenberg naar Utrecht gelegen, alsmede de buitenplaatsen „Constan- tiahoeve", „De Freek", enz., zoo weinig ge leden hebben. Maakt men nu een wandeling door de uitge brande terreinen, dan bemerkt men eerst wat een geweldige uitgestrektheid de vuurzee had. Het grootste terrein is ruim 400 bunders groot. Alle terreinen behooren aan het Rijk. Het vuur is een geweldige strooper geweest. Behalve de vele nesten, welke verbrand zijn, heeft menig stuk wild er het hachje bij ingeschoten. De Groningsche jongedames hebben aan het Groningsch studentenkorps een electrische lichtkroon aangeboden. Mej. Mees zei bij het aanbieden „Het is bekënd dat de studenten de gewoonte hebben van den nacht dag te maken geen wonder dus, dat de meest doel treffende wijze om de nachtelijke duisternis te verdrijven een belangrijk punt voor hen is. Moge het licht van deze kroon tot in de lengte van dagen beschijnen een vroolijk en onbezorgd gezelschap van steeds nieuwe geslachten van studenten." Zou mej. Mees er latei als echtgenoote ook nog zoo over denken? Een ton goud gevraagd voor drankbe strijding Op de te Zwolle gehouden algemeene verga dering der „Nederl. Yereeniging tot afschaffing van alcoholhoudende dranken" kwam in de behandeling een voorstel der afdeeling Drach ten dat de Yereeniging in combinatie met met de andere groote drankbestrijdersveree- nigingen zich zou wenden tot de Regeering met het verzoek den uitgetrokken post op de Staatsbegrootingsubsidie voor de drank bestrijding, alle jaren geleidelijk te verhoogen. De afdeeling is van oordeel dat een subsidie van f 12.000 een druppeltje is in den oceaan, terwijl de schatkist jaarlijks toch zulke grooe sommen uit de drankellende trekt. Haarlem wenscht dat genoemde post op de Staatsbegrooting voor 1905 met ten minste f 13.000 worde verhoogd en zou het H. B. in dien zin een opdracht willen geven. De voorzitter deelt mede, dat het Hoofd bestuur met de strekking der voorstellen natuurlijk accoord gaat, doch bet wenschelijk oordeelt deze punten thans van de agenda af te voeren, omdat reeds door het H. B. in yereeniging met H. B. van den Yolksbond een adres aan den Minister gezonden is, strekkende om te verzoeken genoemden post op f 100,000 te brengen. In de Vijfheerenlanden besteedt men thans voor roode bessen 14 16 ct., zwarte bessen 7 11 ct., frambozen 50—60 ct., doornbessen 4—9 ct„ zwarte kersen 13 17 ct. per kilo. In sommige plaatsen is men met het plukken der peren bogonnen. Perziken gelden 5 10 ct. per stuk. Men schreef uit Noord-Limburg aan de „Nbr." Sinds Zaterdagmiddag woedt over de „Ha mert" gemeente Bergen een ontzettende boschbrand. Reeds Zondagnamiddag waren meer dan 100 H. A. in asch gelegd, waar onder schoone en groote bosschen. Men zegt zelfs, dat door den brand, die nog steeds voortwoedt, het dorp Wellerlooi gevaar lijdt. Vanaf den kansel werd Zondag in de kerken der naburige dorpen verzocht om zooveel mogelijk naar de plaats des onheils te gaan, ten einde te redden, wat nog te redden valt. Doch wegens den feilen wind, en de aan houdende droogte viel er aan redden bjjna niet te denken. De brand moet ontstaan zy n aan de Duitsche grens. Ook in onze Peel heeft het deze week verschrikkelijk gebrand. Maandagmorgen woedde de brand voort over een oppervlakte van plm. 3000 H. A. De vuurgloed was vooral Zondagavond ontzettend. De schade is enorm. Yeol is verzekerd, maar ook veel niet. De „Hamert" biedt een eigenaardigen aanblik. Overal verbrande bosschen en struikgewas over een onafzienlijke oppervlakte. Hier en daar een heuvel, boven de vlakte uitstekend geheel en al bedekt mot verbrande heide overal opgegooide dammen van zand, getuigende van de werkkracht der blusschors... Duitsche maatschappijen vooral dekken deels de schade, die tonnen bedraagt. Ook Belgische maatschappijen zijn in den brand betrokken. Huizen zijn gered, doch omgeven door dammen. Uit Schiedam schrijft men Dat de lui toch dadelijk weten teprofitee- ren van berichten, gelezen in dagbladen Zoo is verleden week door den gemeenteraad besloten tot aankoop van perceelen o.a. aan de Roosbeek. De bewoners van enkele dier perceelen weigeren aan den tegenwoordigen eigenaar de huur te betalen, zeggende dat hij geen eigenaar meer is, daar de gemeente ze heeft gekochten of hij nu hoog of laag sprong hij kreeg ze niet. De rollen verwisseld Eén der koeien van den lhndbouwer D. Dogterom te Krimpen a. d. Lek, was te water geraakt. A. Van Dam nu deed het beest een touw om en wilde het er zoo uittrekken. De koe trok echter sterker, zoodat Van Dam te water ging. Ycor Van Dam bleef niets over dan zijn uiterste best te doen om het hoofd boven water te houden. Nadat de koe een flink eind gezwommen had, ging zij den kant op en was zoo welwillend haar tochtgenoot, die het touw altijd nog stevig te pakken had, er mede uit te trekken 1 Zondagmorgen is de naaktlooper bij Haarlem weer te voorschijn gekomen, in het Bloemend aalsche park, waar hij een melk meisje naliep. Op haar hulpgeroep werd hij door een in den buurt zijnden melkboer gegrepen en aan de politie overgeleverd. Zijn kleeren had hij in den tuin van een leegstaand huis gelaten. Zondagavond omstreeks half 12 sloeg de bliksem in de hofstede Overkerk aan den Kilweg onder Wieldrecht, bewoond door den heer H. Jas en toebehoorende aan den heer J. H. Lebret te Dordrecht. De gansche hofstede is tot den grond toe afgebrandalleen de wagenschuur bleef gespaard. De hengst „Arnf" eigendom der Vereen, tot aankoop en beschik baarstelling van dekhengsten te Dordrecht, twee jaarlingenharddravers en een stier kwa men in de vlammen oméén harddraver werd gered. Brandgevaar Uit Haarlem meldt men aan het het „Hbld." Het eigenaardig geval doet zich hier voor, dat iemand weigert zijn leerplichtig kind naar school te zenden, omdat het zou worden ge plaatst in de van gemeentewege gebouwde houten hulpschool aan de Linschot9nstraat, en zulks met het oog op het gevaar van brand, dat zulk een houten gebouw zou opleveren. Deze reden gaf de man op èn aan het hoofd der school èn aan de commissie tot wering van schoolverzuim. In Friesland is men over de opbrengst van den hooioogst zeer tevreden, terwijl door het gunstige weder de hoedanigheid uitstekend is. Alleen het aanvankelijk gewonnene is niet flink droog binnengekomenvandaar, dat dit op vele boerderijen sterk broeit, zoodat brandgevaar niet is uitgesloten, tenzij men krachtig gaat „dollen", waarmede dan ook velen druk bezig zijn. Kalfsvleesch geldt terecht voor gemak kelijk te verteeren voedsel. Maar in den zomer moet men erg voorzichtig er mee wezen, zegt een Fransch geneesheer, n.l. dr. Louis Sergeant. Want kalfsvleesch kan in den zomer een bron van infectie wezen, waarvan epidemiën maar al te dikwijls het gevolg zijn. Dergelijke epidemiën komen vaak voor in Vlaanderen, waar veel kalfs vleesch gegeten wordt. Daar weiden soms 100 personen tegelijk aangetast, de ziekte duurde van 3 tot 8 dagen, terwijl enkele patiënten overleden. Om dergelijke gevolgen te voorkomen moet zegt de dokter de slager nauwkeurig toezien welk vleesch hij verkoopt, terwijl de gebruikers het dooi en door moeten laten braden. —Onbrandbare huizen in de Vereonigde Staten. De hevige branden, welke geregeld voorkomen in de Vereenigde Staten en vooral

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2