BEKENDMAKING. Pre d i k b e u r ten, Marktberichten* ADVEHTENTIËN. Oudeschild, 2 Aug. In het laatst der vorige week bezocht de Heer A. Kooremans, in zijne kwaliteit van opzichter bij s Rijks Waterstaat voor 't laatst deze gemeente en nam een hartelijk afscheid van de beambten alhier, die onder zijn toezicht werkzaam zijn. Voor de Schippers en Visschers, die bij den Heer Kooremans steeds een geopend oor vonden, is 't vertrek van den humanen weiwillenden man, een zeer groot verlies. De beambten te Helder vereerden den Heer Kooremans bij zijn vertrek- naar Nijmegen een fraai geschenk, waaraan was toegevoegd een sierlijke oorkonde. Toen genoemde heer voor eenige jaren van Vlieland vertrok, wer den hem eveneens keurige geschenken vereerd. Verwierf de heer Kooremans zich te Vlieland en Helder vele vrienden, ook hier blijven velen met hoogachting en waardeering aan hem denken. De gerestaureerde kerk der Herv. Gem. alhier, wordt Zondag a. s. voor de godsdienst oefeningen heropend. Deze heropening zal een eenigszins feestelijk karakter dragen. De Heer D. Post, voorheen predikant alhier, thans reeds meer dan 25 jaren te Hoorn, zal Zondagmorgen als spreker optreden Nooit was er in de haven grooter harmonie dan sedert de laatste dagen van Juli. 't Was namelijk de rivieraak „Harmonie1' welke hier de lading keislag loste en met een sleepboot over zee naar hier was gebracht. Dit schip was zoo lang als twee groote tjalken en van ijzer gebouwd. Een aardig fortuintje viel Maandag een Helderschen visscher te beurt. De man kreeg een steur in het net van ruim 400 pond, waarvoor hij ontving f 108,50. Vlieland. Onze plaatsgenoot, de beer A. Visser Kzn leerling der Zeevaartschool te Harlingen, deed met goed gevolg examen voor 1ste Stuurman der groote Stoomvaart. Veel schadelijk gedierte. Door den Commissaris der Koningin zijn te Haarlemmermeer 200 vergunningen verleend tot 't schieten van schadelijk gedierte. Een Hoos. Een hoos van ongewone kracht en afmeting deed zich in de vorige week gedurende een uur gelden in zee op een afstand van ongeveer 1000 M. in Noorde lijke richting van Stavoren en naar schatting circa 400 M. uit den wal. Massa's water werden opgezogen, bleek zich afteekenende tegen het diepe blauw des hemels. Bij overigens kalme zee geraakte het water in heftige beroering. Witgekuifde golven stormden aan naar 't middelpunt der beweging. Men klom in de masten der schepen en op de daken der huizen, om zoo goed mogelijk getuige te zijn van het grootsche natuurver schijnsel. Gelukkig waren er geen vaartuigen in den naasten omtrek. Te Putte (N. Br.) weigeren de raadsleden ter vergadering te komen, daar de voorzitter de vergaderingen 's ochtends uitschrijft en de vroede mannen willen alleen 's avonds vergaderen. Nu is er reeds viermaal een ver gadering uitgeschreven, maar er verschijnt niemand. De zaken raken in het achterwerk, zoo moet thans nog de hoofdelijke omslag over 1904 worden vastgesteld. Op de Nieuwe Kade te Utrecht werd een zesjarige dreumes door zijn ouderen broer van 13 jaar gered. De jODgste der beide knapen was door eigen onvoorzichtigheid te water geraakt. Nauwelijks zag de andere dit of hij sprong den drenkeling achterna en bet mocht den trouwen broeder gelukken diens hoofd zoolang boven water te houden, totdat hulp werd verleend en een schipper met een boot redder en drenkeling oppikte. Zij hadden zich stijf tegen elkaar geklemd. CU. D.) Bij de Muiderpoort te Amsterdam reed een heer op zijn rijwiel langs de Singelgracht. In een taschje, dat aan de fiets bevestigd was, had hij een groot bedrag aan geld ge borgen, naar men verzekerde ongeveer duizend gulden. Plotseling kwam hij in botsing met een anderen wielrijder, week uit en het ge volg was, dat het taschje los schoot en met zijn kostbaren inhoud in de Singelgracht terecht kwam. Dreggen om den verloren schat weer op te diepen, bleef zonder resul taat. Op het water van de Schinkel, ter hoogte van „het HuisDe Vraag," waren dezer dagen eenige gezelschappen roeiers met hun dames in bootjes. Bij het onderling van plaats verwisselen der beide roeiers sloeg eon dezer bootjes om, en zoowel heeren als dames geraakten te water. Gelukkig waren op dat oogenblik aan den oeverkant een paar jongelui van even 16 jaar, die ook een bootje bij zich hadden zij snelden dadelijk te hulp en slaagden er in alle vier de drenkelingen behouden op het droge te brengen. Gemakkelijk ging dit niet, wijl een der dames reeds het bewustzijn verloren had. De twee heeren wilden nu de redders hun dankbaarheid betuigen en deden dit in don vorm van een geschenk ten bedrage van 15 cents, zijnde 7'/i cent per redder of 33 cent per gered menschenleven, Onze berichtgever van het geval is over dit laatste nog al verontwaardigd, schrijft het „N. v. d. D." Laat ons aannemen, dat niet alleen die eene dame, maar ook haar geleider op dat oogenblik zijn bewustzijn verloren had De „Chr. Dem." schrijft Voor de West-Indiën ging de liberaal Lely. En voor de Oost gaat de liberaal van Heutsz. Hebben we geen christelijke mannen die voldoende bekwaam en geschikt zijn om onze koloniën te besturen Wanneer er dan geen antirevolutionairen zijn die dr. Kuyper volgen, daartoe geschikt, schuilt er dan geen enkele onder de chr. hist, van mr. Verkouteren's type? En behooren de roomsch katholieken dan ook niet tot de koalitie-partijen of Wanneer een liberale Minister bestreden moet en geweerd uit de Regeering des lands in Europa, waarom is diezelfde liberaal dan zoo uitstekend bruikbaar als bestuurder onzer koloniën In de haven van Arnhem ligt een allerprachtigst woonschip. Het is een villa op het water en behoort aan een Engelsch- .man die daar eenige dagen komt doorbrengen. Het is geheel wit geschilderd en boven op het huis zijn de fraaiste bloemen aangebracht. Het woonschip is omringd door eenige motorbootjes en zeiljachten. Men begint zich teIJmuiden ernstig ongerust temaken over deIJmuider stóomharinglogger IJ. M. 10 van de Eerste IJmuider Haring- Visscherij. Dit schip is negen weken geleden uitgevaren ter haringvangst, en sedert acht weken werd niets meer daarvan vernemen. Voor de tiende maal heeft bij een inge zetene te Boschkappele de ooievaar op het dak gezeten en heeft er een zoontje gebracht. Dat is wat anders dan de traditioneels zeven zonen. De gelukkige vader moet den hartgrondigen wensch geuit hebben dat de volgende lepelaar hem het eerste dochtertje zal breDgen. Wonderlijk geval 1 Bij de politie te Breda kwam Vrijdagmor gen een voerman aangifte doen, dat zijn paard en kar gestolen wareD, terwijl hij even rustte in de Gasstraat. De politie vond de vermiste voorwerpen spoedig. Maar 't geval heeft zich nu als volgt voorgedragen Terwijl de voerman beweert Woensdag avond half tien zijn paard en kar voor het laatst in de Gasstraat te hebben gezien stond het Dinsdagmorgen halftwaalf al op stal te Ginneken, daar de politie het daar onbeheerd had aangetroffen. Die man is zoo dronken geweest, dat hij l1/» dag zocht en ten laatste bij de politie te Breda aanlandde 1 Voorzichtig met garnalen Een gezin, bestaande uit een weduwe en twee volwassen dochters, wonende in de Leeuwenhoekstraat te Amsterdam, is ernstig ongesteld geworden na het eten van garnalen, die aan een kar van een straatventer waren gekocht. Nu is de oorlog gauw uit. De Japansche sociaal-democratische partij heeft (naar aan de Frankf. Ztg. uit Brussel wordt gemeld) het voornemen op het inter nationaal sociaal-democratisch congres te Amsterdam een motie in te dienen om stap pen te doen tot beëindiging van den Russisch- Japanschen oorlog. Zeehondenjacht. De zeehondenjacht op den Dollard is reeds weder begonnen, doch heeren jagers van elders zijn aldaar nog niet gearriveerd In den afgeloopen week werden door de heeren G. Tiddens en J Bakker-de laatste is buitenvisscher, doch een goed schutter elf stuks aangebracht, waarvoor door den gemeente-veldwachter de rijkspremie werd uitbetaald. RIJKSPOSTSPAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Juli 1904, Ingelegd f 23025,54 Terugbetaald - 2553,62 Hot laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2717. Zondag 7 Augustus 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur de ïïr. van Zweden. Koog. Voorin. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Voorin. 10 uur ds. D. Post, predikant te Hoorn, Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden, CocJesdorp. Voorm. halt 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Geen dienst. Den Hoorn. Geen dienst. Pnrracrend, 2 Aug. Aangevoerd 459 Run deren en 34 Stieren. 224 vette Kalveren 60 4 75 et. per KG., 223 nucht. Kalveren 19 4 f 20 p. stuk, 298 vette Varkens 38 a 43 ct. per KG. 168 magere Var kens f 13 4 18 p. st.254 Biggen 14 4 18 p. st.; 1560 Schapen f 18 4 f 28. 520 Lammeren 112.a f 16. Kip-Eieren f 3,25 4 1 3,60 por 100. st. Vette Koeien, 379, prijsh. h. matig. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., b. stug. Vette Varkens, prijsh. h. stug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Biggen, prijsh., h. stug. Schapen, prijsh. h. vlug. Lammeren prijsh. h. matig. Vette Schapen prijsh. h. matig. Amsterdam, 1 Aug. Aangevoerd 202 Run deren, le kwal. 65 4 70 et., 2de kwal. 10.62 a 0.68, 3de kwal. 56 ac. perK. G. 170 Melk en Kalfkoeien f 130 4 f 290, Graskalveren f a t4 Schapen 1 20 4128, 16 Nuchtere Kalveren f 9,4 116,0 Lammeren i' a 561 vette Varkens 34 a 36 ct. per K. G. Hiermede geven wij kennis van de geboorte eener dochter. J. DE JAGER. J. DE JAGERde Boer. Alkmaar, 1 Aug. 1904. Tot diepe droefheid van mij, ouders en familie, overleed heden mijn innig geliefde Echtgenoote, TRIJNTJE JACOBA EELMAN, in den ouderdom van 33 jaar en 4 maan den, mij nalatende 2 kinderen, te jong om het zware verlies te beseffen. ARIS EELMAN Jbz. Westen, Texel, 31 Juli 1904. Algemeene Kennisgeving. Heden overleed, zacht en kalm, onzo geliefde Echtgenoot, Vader, Behuwd- en Grootvader, JAN J. BRUIN, in den ouderdom van circa 60 jaar. Familie BRUIN. Burg, Texel, 3 Augustus 1904. DANKBETUIGING. üartelijk dank aan allen die belangstelling hebbon betoond bij het overlijden van onzen geliefden vader, behuwd- en grootvader. Namens de familie, C. STOEPKER. Het COLLEGIË van DAGELIJKSCII BESTUUR van het Waterschap de 30 Grnheen- schappelijke polders op Texelbrengt ter kennisse van de Ingelanden, dat de Lijsten, aanwijzende de personen die stemgerechtigd zijn, en die welke tot leden van het Bestuur kunnen worden ver kozen, zijn vastgesteld en dezelve van heden af, gedurende 14 dagen ter Secretarie van ge noemd Waterschap aan den Burg alhier, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (do Zondagen alleen uitgezonderd) voor de Ingelan den ter visie zijn gelegd, en dat zij, die ver- meoneri mochten daartegen bezwaren to moeten inbrengen worden uitgeuoodigd, dio binnen eeno maand na dato dezes, bij verzoekschrift, zoo veel noodig door bewijsstukken gestaafd, aan het Collegio van Dogolijksch Bestuur in te dienen. Texel, den 2 Augustus 1904 Het Collcgie van Dagelijksch Bestuur voornoemd, J. S. DIJT Voorzitter. S. KEIJSER Pz. Secreturis,

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2