Buitenland. Een persoon op de Nieuwmarkt te Amsterdam riep de hulp der politie in, omdat hij vermeende, op zijn zolder onraad te hebben gehoord. Twee agenten stelden een onderzoek in, en haalden uit een kast een persoon te voorschijn, die heimelijk het huis was binnen geslopen, en zich alvast eenige kleeren toe geëigend had. In het Zeemanshuis te Rotterdam, waar door het bestuur een spaarbank wordt beheerd, kwam dezer dagen een bejaarde zeeman zijn spaarpenningen terugvragen, daar hij na vele jaren varens naar rust verlangde. Dit kapi taaltje bedroeg niet minder dan f 4500, waar bij in dien tijd aan rente was geboekt f2138.50, zoodat aan hem totaal werd uitbetaald f6638.50, waarmede hij naar zijn geboorteplaats vertrok om een rustigen ouden dag te genieten. Een goede maatregel is in de Kamp van Zeist ingevoerd ten behoeve van het regiment genietroepen, dat daar is gelegerd. Men heeft n.l. in het kamp een badinrichting met eenige douche-baden ingericht. De schot ten tusschen de kamertjes zijn van gevlochten stroo en heideplaggen. Het water wordt machinaal op temperatuur gehouden. Er zijn verschillende kamertjes, o. a. voor officieren onderofficieren en minderen. De militairen, die in het garnizoen trouwens aan een wekelijksch bad gewend zijn, zullen, in verband met de groote hitte, die vooral in heidestreken den soldaten dikwijls geducht onaangenaam zijn kan, dubbel gaarne van deze gelegenheid, om zich eens terdege te verfrisschen, gebruik maken. Twee kooplieden kregen dezer dagen op het Ledige Erf te Utrecht oneenigheid. De twist liep weldra zóó hoog, dat beiden tot daden overgingen en een hunner zonder vorm van proces den ander op heel leelijke wijze een stuk van den nens beet. Hiermede was de vechtpartij geëindigd. De man met den afgebeten neus wist niet beter te doen dan zich zoo spoedig mogelijk naar het zieken huis te begeven, ten einde het verminkte lichaamsdeel te „lappen", en de tweede zocht door de vlucht een goed heenkomen. Aan de Auto, het officieel orgaan van de Nederlandsche Automobielclub, is het volgende ontleend „Zondag 17 Juli reed ik met mijne vrouw, twee kinderen, een heer en de chauffeur per auto van Amsterdam naar Den Haag. Even buiten Lisse zijnde was ik verplicht te blijven rijden achter twee boerenwagens, welke ons absoluut niet wilden laten passeeren De boeren dreigde ons bereids op een afstand met vuisten en wierpen ons scheld woorden naar het hoofd. Plotseling bleef de achterste wagen midden op den weg staan, waardoor mijn auto met den gummiband zeer licht tegen den ijzeren band van den boerenwagen stootte. In minder dan geen tijd stonden zes of zeven boeren om ons, van wie één ons met het achtereinde van een zware zweep verschil lende harde slagen toebracht. Dit ging gepaard met vloeken en tieren. Verder stonden eenige boeren vóór de auto, die onze banden wilden stuksnijden, doch er was gelukkig geen mes dat groot genoeg was voorhanden. Ten slotte werd ons nog een rijksdaalder afgeperst, teneinde te mogen doorrijden. Uit de boedelbeschrijving in het faillisse ment der gebrs. Gratama te Leeuwarden blijkt, dat de beide gafailleerden op hun leven twee verzekeringen hadden gesloten, een van f 500,000 en een van 85000 pond sterling of ruim een milioen gulden. Per jaar moest daarvoor een premie betaald worden van f 168000. Men moet maar durven. Vereenvoudiging der schrijftaal Op voorstel der afdeeling 's Gravenhage I besloot de algemeene vergadering van het Nederl. Onderwijzers-Genootschap het hoofd bestuur stappen op te dragen, die er toe kunnen leiden, dat er van Staatswege worde vastgesteld welke afwijkingen van het spelling stelsel. De Vries en Te Winkel geoorloofd zijn bij onderwijs en examens. Altjjd beleefd wezen. Er is onlangs een mijnheer Pluimker overleden, die het Groninger Doofstommen-iustituut f 100,000 heeft vermaakt, vrij van successierecht. De schenking wordt echter niet eerder van kracht dan na het overlijden van zijn echtgenoote, zoodat de heer Pluimker hier de echtelijke en de naastenlievende heeft gecombineerd op een wjjze, die bepaald navolging verdient. En daar het nu heelemaal geen pas geeft, ja, zelfs hoogst onfatsoenlijk is op het spoedig uiteinde van een weduwe te hopen, zoo ziet de directe van het doofstommen-instituut de ontvangst van die honderdduizend gulden tegemoet onder het uiten dei meest beleefde wenschen voor 't lange leven van mevrouw Pluimker. Men schrijft van de Belgische grenzen aan de „N. R. Ct." Om aan den smokkel handel in varkens, vooral biggen, een einde te maken, is door de Belgische douanen een inventaris opgemaakt van al de krulstaarten, welke zich bevinden in de hokken van de landbouwers, die dicht bij de Nederlandsche grens wonen. Bovendien moeten die landbou wers van alle veranderingen, die voortaan in hunne hokken zal plaats hebben, onmiddelijk kennis geven. Vroeger werden 's avonds of 's nachts een aantal biggen in het hok van een of anderen Belgischen landbouwer gebracht, den volgen den dag ging men op het grenskantoor om een „pase-avant" en de Nedeilandsche biggen kon men dan ongehinderd naar de markt van Gent vervoeren. Dit zal nu niet kunnen gebeuren en daardoor zal de smokkelhandel in varkens, die in den laatsten tijd een hooge vlucbt genomen had, zeer belemmerd worden. Een executoriale verkoop. Te Westgrafdijk had j.l. Vrijdag een ver koop bij executie plaats van den inboedel van een ingezetene, die weigerachtig bleef zijn hoofdelijken omslag te betalen. Op den dag van den verkoop waren, behalve 2 Rijksveld wachters en 2 Gemeenteveldwachters ook eenige socialisten van elders aanwezig. Vóór den verkoop werd op de straat door een der laatsten een toespraak gehouden over deze zaak, en werd den ingezetenen gevraagd om niet te koopen en dit aan den spreker over te laten. Dit gelukte dan ook vrijwel, zoodat de inboedel ruim f 7,—opbracht, hetgeen niet voldoende was, om den aanslag (1,90) met de daarop gekomen onkosten te betalen. Een der veldwachters bood nu en dan eens, doch moest daarvoor alles behalve liefelijke aan merkingen hooren. Een eekhoorntje heeft op Sonsbeek t6 Arnhem aan een kellner veel verdriet en aan toeschouwers veel vermaak bezorgd. Een kellner van de theeschenkerij had een van die vlugge boomen klimmers weten te bemachtigen. Bij gebrek aan betere berg plaats stopte hij het eekhoorntje in de mouw van zijn jas. Dit had echter het ongewenschte gevolg, dat het diertje zijn scherpe tandjes in den arm van den kellner zette. Tever geefs poogde hij den eekhoorn uit zijn mouw te schuddende hevige pijn die het bijten veroorzaakte deed hem luchtsprongen maken, die, ongewild natuurlijk, een hoogst komisch effect hadden en de omstanders deden scha terlachen. Eindelijk slaagde men er in het dier uit de mouw te trekken. De arm, die deerlijk gewond bleek te zijn, werd dadelijk verbonden. De eekhoorn had de wijk genomen naar de keuken der theeschenkerij, waar het na een klopjacht werd gevangen. („N. A. C.) Door den consul-generaal der Nederlanden te Londen wordt er op gewezen dat in de laatste jaren dikwijls Nederlandsche werklieden door schoonklinkende advertentiën in vakbla den zich laten verleiden om naar Londen en andere plaatsen in het Vereenigd Koninkrijk te komen. Bij aankomst vinden zij het hun beloofde werk niet of worden zij voor hunne diensten zóó slecht betaald, dat de meesten daardoor ongelukkig worden. Dit is met name in het kleedermakersvak herhaaldelijk voorgekomen. Nederlandsche werklieden, in het bijzonder kleermakers, wordt daarom aangeraden om op geen aanbiedingen in te gaan zonder vooraf door tusschenkomst der naastbijzijnde consulaire ambtenaren zich te hebben vergewist of het aanbod van werk werkelijk kan beschouwd worden als van ernstigen aard. („St.-Ct.") Men ete in den zomer niet te veel. Immers door te veel eten stijgt de lichaams temperatuur. Wel wordt door de uitwaseming het evenwicht weer hersteld, maar menig zweetdroppel zou er minder vallen als men in warme dagen wat meer maat hield in het eten en drinken. Tegen de warmte wordt gewoonlijk veel te veel gedronken. Niet zon der reden is de zomer de tijd van frische groenten en ooft, die in het lichaam minder warmte voortbrengen dan vleeschkost. Veel wordt er in de warme dagen ook gezondigd in de kleeding. Donkere stoffen worden bij dezelfde warmtebestraling hooger verwarmd dan lichte. Nog dezer dagen heeft men waargenomen dat een zwartgemaakte ther mometer tegen den middag bijna 10" hooger stond dan een niet zwartgemaakte. Reeds daaruit mag men afleiden, hoe on doelmatig bij groote warmte donkere kle dingstukken zijn. Te Rotterdam werd brand ontdekt in een woning in de Sionstraat. De bewoners, de schoenmaker J. C. v. d. K. en zijn vrouw, waren afwezig. Het onderzoek heeft tot de arrestatie van dien schoenmaker en zijn vrouw geleid. Beiden zijn direct daarna ter beschikking der justitie gesteld. Dit echtpaar had eerst sedert drie weken die woning betrokken. In woonkamer en werkplaats bleek het op een zevental verschil lende plaatsen gelijkertijd gebrand te hebben, en wel in een bed, in een drietal kasten en verder in hoeken. Naast den muntgasmeter werd papier gevonden blijkbaar met petroleum doortrokken, enz. Eenige gaten zijn in den vloer gebrand, doch de brand heeft niet dien omvang gekregen, dien men zich wellicht voorgesteld had. De bewoner is tegen brand schade verzekerd. Een aardig verhaal doet de rondte over den tachtigjarigen democratischen candidaat voor het vice-presidentschap der Vereenigde Staten, den heer Davis. Toen de heer Davis nog een jonge en arme treinremmer was, maakte hij het hof aan de knappe Catherine Cushwa, doch haar ouders wilden van zulk een armen vrijer niet hooren en het meisje huwde zekeren dr. Seynalda. Thans, op zeventig-jarigen leeftijd, is zij weduwe en mr. Davis, nu een tachtigjarige millionair, is op het toppunt van zijn roem. En beiden zullen nu in October toch nog samen in het huwelijk treden. Een roman tische reclame voor den ouden, hoewel nog krachtigen candidaat. Een tandarts te Moscouheeft, naar bericht wordt, een middel gevonden, om valsche tanden in een menschenmond te laten vastgroeien. Hij maakt tot dat doel een gat in den valschen tand en boort ook een gat in de holte, waar de echte tand heeft gezeten. Dan groeit er uit dien holte een zacht weefsel in den kunsttand, dat langzamerhand harder wordt en den tand in den vereischten toestand houdt. Het moet voor het vastgroeien van den valschen tand onverschillig zijn, of de echte tand daar ter plaatse pas getrokken of uitge vallen is, dan wel, of daar jarenlang een ledige holte was. Voor eenige dagen geleden hoorde men te Terrières aan het meer van Neuch&tel eene geweldige ontploffing, die van over het water kwam Men kon zich in de Gele Zee, in plaats van op het meer van Neuch&tel, denken. Een mijn onder water was ont ploft 1 Wat was het geval Een werkeloos tunnelarbeider, die in zijn laatste betrekking een aardig kwantum dynamiet had verdonke remaand, probeerde door middel van deze ontplofbare stof zich een goede vischvangst te verschaffen. Zijne berekening liep niet geheel faliekant uit. Een massa doode visscheb, waaronder een paar zeer groote, kwamen boven drijven. Maar, toen hij ze met een roeibootje wilde ophalen, kwam de politie en moest de zon derlinge visscher mee, teneinde behoorlijk geverbaliseerd en voor alle zekerheid daarna achter slot en grendel geborgen te worden. Om aan den kost te komen valt een 18-jarige schoone tegenwoordig op de drukke straten van Berlijn een maal of tien per dag flauw. Zij zinkt op een bank, op een stoep of in een winkel neer en als het omringende publiek groot genoeg is, krijgt zij haar bewust zijn weer terug. Haar eerste woorden die zij stamelt, zijn klachten over honger en ellende. Het gevolg is gewoonlijk dat er een collecte voor het „arme" kind wordt gehouden. Maar nu haar stelsel bij de politie bekend is, kan zij er wel eens niet lang profijt van hebben. Het uitdrogen van de Duitsche rivieren tengevolge van het uitblijven van rogen neemt bedenkelijke afmetingen aan. Reeds zijn veertienduizend schippers tot werkeloos heid gedoemd. Uit Dresden komt het bericht, dat ook de Sachsische Bohemische Dampier Conpagnie haar bedrijf geheel moet staken wegens het uitdrogen van de Elbe. Voor het groote Saksisch - Boheemsche nijverheidsgebied is deze stremming van het verkeer op de Elbe een zware ramp. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. A.angiften van 30 Juli toten mot 5 Aug. 1904. GEBORENAris Jan z.v. Sijbrand Cornelia Eelman on Guurtje Koijsor (don Burg.) ONDERTROUWD: GETROUWDGeene- OVERLEDENTrijntje Jacoba Eelman, 33 jaren, goh. mot Aris Eelman (do Westen.) Jan Bruin, 59 jaren, goh. met Dieuwertjo Bakker (den Burg.) Trijntje Boon 45 jaren, geh. met Willem Boon (Oudeschild.) I

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2