Texelsche Medeburgers! 1 ""Tandarts ANSINGH, Pre dikbeur ten, M ark tb erichten ADYEBTKNTtftN'. dankbetuiging" is tot nader aankondiging FUIET te consulteeren. - - - GUST. BUHSE. Dinsdagnacht werd in het Engelsche Kanaal bij Dover de groote sleepboot „Hol- landia" van de Internationale Sleepdienst- Maatschappij te Rotterdam door het Engelsche stoomschip „James Westoll" overvaren. Yan de bemanning, bestaande uit negen personen, verdronken er acht. Alleen de matroos C. Weltevreden werd gered. De bemanning behoorde grootendeels te Maassluis thuis, Vroeg rijp. Veertien dagen vroeger dan verleden jaar is men in de Haarlemmermeer hier en daar al begonnen met het rooien van de late aardappelen. De knol, welke over het algemeen flink is uitgegroeid, levert een ruim beschot, is vrij van ziekte en heerlijk van smaak, beter dan in jaren het geval was. Men levert ze af voor f 2 per H.L. Ook in Zeeland komen de aardappelen uitmuntend uit den grond. Wederdoopers. Men zal 't zoo op 't eerste hooren niet willen gelooven, maar er zijn Zondag op Kijkduin (Loosduinen) ongemeen veel baden genomen, 's Morgens niet. Het woei er toen sterk. En 's middags had de wind wel niet min der krachtmaar toch kwam er tegen 4 uur een groot gezelschap mannen en juffrouwen het duin afzetten, met manteltjes en kar biezen, en die allen hadden een kaartje voor een bad. Ze hebben er een ongewoon gebruik van gemaakt. Eerst de dames. In grijze en zwarte boetekleeren, speciaal voor zeegebruik, kwa men ze al spoedig uit de badkoetsjes en dan ging men de branding in. Daar had de heer Booth, de vroegeren chef van het Leger des Heils, thans leider van een sekte van weder doopers, post gevat, en daar doopte de heer Booth, een anderhalf uur lang, successievelijk al zijn nieuwe volgelingen. De menschen vouwden de handen op de borst; de heer Booth en een zijner adjudanten hielden de menschen in den rug vasten dan ging het languit achterover, driemaal heelemaal onder. Er waren er die na de operatie er meer dood dan levend uitzagen, 't zij dan van de emotie, 't zij van de kou. Er was een oud vrouwtje, toch minstens een zestiger, bij. (Haagsche Ct.) Daar de invoer van Amerikaansch slachtvee in België gaandeweg vermindert, wordt onze invoer van vette ossen en stieren naar België weer langzamerhand van grooter belangrijkheid. In de vorige week werden weer 164 ossen, 119 stieren, 29 koeien, 123 vaarzen en 277 kalveren, te zamen 712 run deren, uit ons land in de slachthuizen Brussel, Antwerpen, Gent, Luik en Brugge geslacht Brussel vraagt de meeste ossen, Luik de meeste stieren en Antwerpen de meeste kalveren. Voor het onderstaande bericht werd ons opname verzocht: Dezer dagen werd te Baarn opgericht de Vereeniging „Nicolaas Beets", zich ten doel stellend haren leden tegen den geringste prijs goede „Christelijke" lectuur te verschaffen. Een reglement is in bewerkingop de statuten werd de Koninklijke Goedkeurig aan gevraagd. Van de familie Beets mocht de Vereeniging toestemming verkrijgen tot het voeren van den door haar gekozen naam. Een vergissing aan den stempel, die de spoorkaartjes aan de achterzijde voorziet van datum van afgifte, is te Hoorn de oorzaak geweest van tal van onaangenaamheden voor enkele reizigers voor den trein 2.48 naar Amsterdam. Zaterdag 23 Juli zijn maand kaartjes afgegeven, bedrukt met 23 Juni. Doordat de controle dit op de terugreis opmerkte, werden de bezitters de biljetten ontnomen en boeten opgelegd, terwijl de rei zigers verplicht waren nieuwe kaartjes te koopen. Het Centraal Bureau voor Sociale Advie zen te Amsterdam wenscht een overzicht te verkrijgen van de bijverdiensten van den Nederlandschen boerenstand, voortspruitende uit andere bronnen dan het landbouwbedrijf in de gewone beteekenis van het woord. Tot dit doel heeft zij zich bij circulaire gericht tot allerlei personen met landbouwtoestanden van nabij bekend, besturen van landbouw-en dorpsvereenigingen enz., met een uitvoerige vragenlijst. Daarbij wordt gevraagd te wil len invullen welke bezigheden buiten het landbouwbedrijf worden uitgeoefend, in welke fabrieken de leden van den boerenstaand bij wijlen werken om hun inkomen te vergrooten, of huisindustrie door hen wordt uitgeoefend en of zij zich bezighouden met het fabricee- ren van artikelen voor huishoudelijk gebruik. Verder of het oprichten van boter- en kaasfabrieken misschien tengevolge heeft gehad, dat het vrouwenpersoneel zich toelegt op ander nuttig werk, b.v. rnelkonderzoek of huisnijverheid. Nog wordt gevraagd of de boerenarbeiders regelmatig de beschikking hebben over een stukje land en hoe groot dat is, of nog weide- rechten of recht op heide en boschgebruik voorkomen, om ten slotte de vraag te stellen of de kinderen der boeren of boerenarbeiders over het algemeen bij den landbouw werk zaam blijven of andere takken van bedrijf opzoeken Ten einde vrijmoedige beantwoording in de hand te werken, verklaart het Bureau, dat van de antwoorden niet dan met weg lating van de namen der inzenders zal worden gebruik gemaakt. Iemand die zich nu eens v. d. Burg, dan weer y. d Berg noemt, doch wiens ware naam moet zijn v. d. Bosch, heeft te Haarlem ver schillende oplichtingen gepleegd. Mijnheer kwam de winkels binnen met een goed gevulde portefeuille onder den arm waaraan hij een ketting moest hebben, want men kon het nooit weten Ook een degen stok had hij noodig, daar hij vaak groote afstanden moest afleggen, maar overal waar hij kwam, had hij toevallig niets anders dan groot bankpapier in betaling te geven. En als de winkeliers daarvan terughadden, vond hij al dat zilvergeld zoo lastig meedragen en zou daarom later weieens terugkomen. De dikke portefeuille gaf het noodige ver trouwen. De winkeliers vlogen er in, en de man moet nog steeds komen betalen. Wat een kool! Door het warme weer zijn in de vorige week aan de markt te Broek-op-Langendijk op zes veilingsdagen het ongekende getal van 660,000 bloemkoolen aangevoerd, waardoor de prijzen daalden tot f 3 en f 5 de 100. Maar door deze kolossale opruiming en het koelere weer der laatste dagen, waardoor de kool trager bloeit, komt er nu weer véél minder aan de markt en zijn de prijzen gestegen tot f 14.50 de 100. Kort aangebonden. Een ietwat kort aangebonden heerschap verwekte heel wat opschudding in de Frans Halsstraat te Amster dam. Hij bewoonde met zijn echtgenoote een bovenhuis in die straat, doch, wijl hij zoowel overdag als 's nachts nog al eens ruzie maakte met zijn vrouw, was hem aangezegd, dat hij moest verhuizen. Zijn vrouw was Woensdagavond reeds daarmede begonnen en had juist een gedeelte van de huishoudelijke artikelen in mand en emmer op een kar geladen, toen haar man thuiskwam. Deze ontstak in woede omdat zijn vrouw gevolg had gegeven aan het opzeggen van de woning. Eerst nam hij toen een emmer metsteen- goed en wierp dat op straat, zoo dat de scherven wijd en zijd vlogen daarop moest een mand met andere steen- en glaswaar het ontgelden. Zijn woede scheen toon nog niet bekoeld, want nauwelijks was de spiegel naar beneden gebracht of ook dit stuk huis raad werd tegen de wereld geslagen. Het zelfde lot ondergingen stoelen en eenige andere voorwerpen. Toen werd het de vrouw toch wat al te kras. Zij snelde naar het politiebureau in de Ferdinand Bolstraat en kwam met een paar agenten terug. De man had echter beenen gemaakt, doch toen hij later terug kwam werd hy opgepikt. Het publiek woonde in grooten getale dit relletje bij, soms op gevaar af door een of ander projectiel getroffen te worden. (Telegraaf.) Zondag 21 Augustus 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Waal. Nam. half drie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur de Hr. F. A. Visser. Oosterend. Nam. 3 uur de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half 10 de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kuperus. Scliagcn, 17 Aug. Aangevoerd: 11 paarden f 80 a f 225 20 Stieren f 70 a f217; 40 Gelde- koeienf 130 af 170; 20 Kaltkoeien f 140,— f240 23 Nuchtere Kalveren f 10,a 23, 5 25 Schapen f 10 a f 25 400 Lammeren f 10, a 118, ;11 Varkens f' 10, af 11 31 Vette Varkens 40 a 47 cent per kg.62 Vette Kooien f 170 a f270; 0 Graskalveren f 0,a f 50 Biggen f4,— a f8; Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeieren 13,30 a f 3,90. Leiden, 19 Aug. Ter markt werden heden aangevoerd: Osseu 261 stuks f 126 a f 292' 96 Stieren f 64 a i 286Veulens 0 stuks f0 af 0 140 kalf koeien t 125 af 285 Melkkoeien f 122 a 1 278; 117 Varckoeien' f 110 a f 243, 261 Vette koeien f' 128 a f 292 70 Vette kalveren f 38 a f 10033 Magere kalveren f 10,— a t 210 Graskalveren t - a f—374 Vette schapen f 16 a 1 31.00; 835 schapen (weide) f 13 a 1' 25.0 Paarden! 0 a f 0 149 Magere Varkens f 16 a f' f 36 Vette "Varkens a ct. 312 .Biggen 3,50 af 14.7 03 Lammeren f 8,a f 14.50. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 13 tot en met 19 Aug. 1904. ONDERTROUWD: Cornells Jan Vouk en Ariaantje Bood. GETROUWD: Geene. GEBORENTrijntje d. v. Jan Vlaming en Trijntje Kooger (Oosterend,) Frouwtje d. v. Willem Mets en Gerritdina Reinoutje Kikkert (den Burg,) Pietje d. v. Antonie van der Vis en Pietje Brans (Oosterend) Machelina Adriana d. v. Cornelia Dingenus Goedege- buure en Pieternella Westdorp (Eierland.) OVERLEDEN Reijor Kuiter, 31 jaren, onge huwd (Oosterend,) Jan Brouwer, 14 jaren (Oosterend.) Geboren: W IL L E M C O R Rf E L IS, zoon van W. J. METS en A. METSde jong. Geboren: SI IC n I E L, zoon van S. DE BOER en A. DE BOERBacker. Sneek, 17 Aug. 1904. Algemeene Kennisgeving. D A.ISTKBETÜiafSfGr Voor de belangstelling, betoond bij bet over lijden en de ter aarde bestelling van onzen zoon, JAN KOOL Cz., zeggen wij hartelijk dank. Meer in het bijzonder betuigen wij onzen dank aan allen, die gedurende het langdurig lijden van ODzeD afgestorvene, hem zooveel daad- i werkelijke vriendschap hebben bewezen, waar door, zoo al niet zijne pijnen, toch zeker zijn lijden en zijne zorg werd verligt. Hen allen dank. Namons de familie, C. KOOL en Echtgenoote. Hiermede betuigen wij onzen hartelijkcn dank voor de vele bewijzen van deelneming bij bot 1 overlijden en de ter aarde bestelling van onzen geliefden Zoon en Broeder ondervonden. Vooral onzen dank aan den Weleerw. Heer B. van Zweden, voor do woorden van troost en de hulp die wij in deze droeve dagen van Zijn Eerwaarde mochten ondervinden. Tevens de Besturen en leden van do Ver- eenigingen; de Jongelingsverecniging Filadelfia, de Knapen vereeniging Tmotheus, de Meisjes- vereeniging Maria Martha en de Visscherrj- vereeniging Betracht het Goedevoor de laatste eer aan den overledene betoond. In het bizonder onzen hartelijken dank aan T schipper R. BOON Pz. en zijnen knecht voor het aanbrengen van het lijk, en aan allen die hulp hebben verleend. Namens Ouders, Broeders en Zusters, A. KUITER. Oosterend, 19 Aug. 1904. Bij het noodlottig ongeval, do schuit T. X. 38 een week geleden overkomen, lieten twee der 'e opvarenden de gezinnen, aan hunne zorgen w toevertrouwd, broodeloos achter. Een paar oude Ouders en oen Weduwe met twee jonge kinderen verliezen met het leven hunner dierbaren hun levenshestaan. Familiën, alsmedo de Hervormde Diaconie, zullen hulp verleenen, maar zijn niet bij machte, J? in deze nooden geheel to voorzien. Een schoone roeping blijft ons hier ter ver- 0p vulling over„'t is helpen" t Voor het inzamelen van lbldegaven hebben verschillende personen zich bereid verklaard, die dezer dagen een algemeene collecte zullen l-, houden. Namens de Commissie: 1 o'i W. BAKKER Kz., Secrets.- Scl Oosterend, 19 Augustus 1904. j Hoofdmacht 28, Den Helder, dez jSBWSR*» Hiermedo bericht ik aan mijne go- achto cliëntoclo, dat ik a.S. NAAM)AG in „do Lindeboom" te spreken bon. Aanbevelend, Goudsmid. Horlogemaker. Kandidaat tot den H. D. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. IIIWl HI I— I ijjm,,,

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2