Marktberichten. Uitslaggehouden verkoopingen. Predikbeurten, Barnum en Bailey weer in ons land. De „Greatest Show on Eearth" van Barnum en Bailey komt het volgende jaar ons land wederom met een bezoek vereeren. De Hollandsche guldens hebben zeker de eerste keer ruim gevloeid. De spoorwegbrigade. Door de Spoorweg-Maatschappijen is aan haar personeel een oproeping gedaan tot het aangaan eener vrijwillige verbintenis bij de exploitatie-compagnie der spoorweg-afdeeling van het regiment genietroepen. Daartoe kunnen worden toegelaten ingelijfden bij de militie te land en dienstplichtigen bij de land weer, die in dienst zijn bij een spoorweg maatschappij in eenige nader aangegeven betrekkingen. Als graden zijn bepaaldvoor den hoofd- conducteur dien van sergeant-majoor, o. a. voor den machinist, conductenr, brugwachter dien van sergeant, o. a. voor den leerling- machinist, treinsmid, electricien dien van korporaal, terwijl aan den rangeerder, wissel wachter, wegarbeider en dergelijken de stand van soldaat wordt toegewezen. De verschillende uniformen zijn bereids vastgesteld. Tot den Minister van Binnenlandsche Zaken is een adres gericht, waarin wordt verzocht, de post op de Staatsbegrooting voor 1905 betreffende subsidiën voor drankbestrij ding te willen verhoogen tot honderduizend gulden. In het adres wordt betoogd, dat deze sub sidiën, wel verre van te hebben geleid, tot verflauwing der particuliere offervaardigheid, integendeel deze hebben opgewekt tot krach tiger inspanning, zoodat een tijdperk van verhoogde actie en van toenemend succes mede daarvan 't gevolg isvoorts dat deze subsidiën bevorderlijk zijn gebleken aan het verstandelijk en zedelijk peil der bevolking en een aanzienlijke vermeerdering van het bedrag aan de volksgezondheid en volkswel vaart zal ten goede komen. Maandagavond bemerkte een bezoeker der Zaandamsche kermis, dat zijn horloge gerold werd. Hij draaide zich om en greep iemand beet, zeggende „je hebt mijn horloge 1" doch zag tegelijk, dat het reeds in handen van een tweede overging, die het aan een derde toe reikte. Deze wierp het weg, doch vóór hij zich uit de voeten kon maken, was hij door het publiek gegrepen, dat hem onder een luid hoeratje naar het politiebureau bracht. De politie slaagde er later in, ook zijn beide handlangers aan te houden. Wel wat vroeg. Men schrijft uit Ginneken Het staat er maar treurig voor bij den boer, want de langdurige droogte begint hem heel wat nadeel te berokkenen. Veevoeder is er bijna niet meer, want de afgemaaide hooi landen konden niet uitschieten en van de gezaaide knollen en spurrie komt Diets terecht, zoo er niet spoedig regen komt. De hooitas moet nu reeds duchtig aange sproken worden. De handel in ossen voor België is den laatsten tijd vrij levendig. Elke week wor den uit de Betuwe door onderscheidene hande laars eenige transporten derwaarts verzonden. De prijzen zijn niet hoog en varieeren van 54 tot 60 cent per K. G. De val van het huis Cratama voor Friesland. In een schrijven van „De Tijd" wordt nog eens gewezen op de onheilen, die het fallissement van de firma Gebr. Grata ma te Leeuwarden heeft gesticht. De meeste der 17U0 slachtoffers zijn „kleine luyden, weduwen en weezen," landbouwers en particulieren uit dorpen der omliggende gemeenten van Leeuwarden kortom lieden, wier deposito's zeiven zuur verdiende, of van hun ouders en verwanten geërfde spaarpen ningen zijn, en die, tengevolge van den Gra- tama-Krach, geheel of gedeeltelijk in het moeras geraakt zijn. Dat kleine oorzaken soms groote gevol gen kunnen hebben, bleek weder uit het volgende Op een der scholen te Appelscha stak een jongetje zijn kameraatje Jacob Leem- berg uit balorigheid met een griffel in de hand. Aanvankelijk werd zulks niet opgemerkt, maar toen dat lichaamsdeel begon te zweren en dik te worden, achtte men het noodig de hulp van een geneesheer in te roepen, die het ventje in behandeling nam en gedurende acht weken den patient bezocht, zonder dat men eenige baat vond en het ergste vreesde. Dezer dagen kwam de griffel, die met de punt diep in het vleesch was doorgedrongen, te voorschijn en werd er uitgehaald, waar door de toestand van den lijder veel verbe terd is en hoop doet koesteren op herstel. Het volgend aandoenlijk verhaal vinden wij in het „Utr. Db. Ten huize van een juffrouw te Utrecht had deze week een vergadering van dames plaats, die na de dagelijksche zorgen des levens van zich afgeschud te hebben, te zamen waren gekomen, om haar verdere belangen te bespre ken. Na zich aan eenige kopjes thee gelaafd te hebben, mocht men nog wel iets zoets, dat het gehemelte streelde, waarom de vrouw des huizes een der dames vroeg nog een kleine versnapering te voorschijn te willen halen. De juffrouw had ook een poes, welke de gelukkige moeder van eenige jongen was, waarvan achtereenvolgens reeds eenige wegge geven waren, waarom de poes haar overge bleven kroost met de meest moederlijke zorg bewaakte. Ziende dat een haar onbekend persoon in haar vertrekken doorgedrongen was en vreezende dat haar nu weder een harer jongen ontnomen zou worden, viel zij zonder dralen de juffrouw aan en beet en krabde haar in lippen en wangen, zoo dat de juffrouw overhaast de vlucht moest nemen, de flesch met het zoete vocht verbrijzeld achterlatende. Het was toen een algemeen „sauve qui peut," en men had het huis in minder dan geen tijd ontruimd, het terrein geheel aan de kleine verdedigster overlatende. Een en ander veroorzaakte natuurlijk een groote oploop voor het huis, totdat twee personen van de mannelijke sekse zich aanboden om het ge nomen terrein weder te heroveren, waarin zij na eenige moeite slaagden, en de kleine vijandin, die haar terrein niet minder hard nekkig verdedigde dan de Russen Port-Artur, voor de overmacht deden bezwijken. Het arme dier werd voor haar moederliefde door twee mannen, die haar voor razend hielden, bl oond met verdrinking in de Oude gracht, wat wellicht nn niet noodig geweest was. Doch de heldenmoed van het poesje voor haar kinderen verdient een onderschei ding die wij bij deze geven. Het is reeds lang bekend, dat men de boter met een glasachtige laag bedekken kan. Deze methode schijnt den laatsten tijd, vooral in Engeland, meer in gebruik te komen. De „Drogiston Ztg. wijst erop, dat de boter door het glaceeren langer goed blijkt. De boter wordt eerst zorgvuldig gekneed en gewasschen, dan in ponden afgewogen, ge vormd en in een koele ruimte gebracht. Het glaceeren geschiedt doordat de oppervlakte der boter met eene heete suikeroplossing gepenseeld wordt. Het penseel moet zeer zacht zijn en snel over de boter gestreken worden. Onder de werking van de heete oplossing smelt een dunne laag der boter aan de oppervlakte en verbindt zich met de suikeroplossing tot eene glasachtige, glan zende lak, die de boter tegen nadeelige in vloeden van buiten volkomen beschut. Beter ten halve gekeerd. Een bruidje, in een provinciestadje in ondertrouw opge nomen, komt tot de ontdekking dat zij beter doet het huwelijk niet door te zetten en geeft daarvan aan den ambtenaar van den burgerlijken stand in de volgende bewoor dingen kennis „mijn Heer ik ziet er van af dus moet er de pen maar Dere (door) balen ik ziet er van affe ik hebbe er zoon fel (veel) van ge Hoor. Dus u moet mijn maar de pen er door Halen." Toch worden bruid en bruidegom 2-maal afgekondigd, want door zulke zaken kan moeilijk „de pen worden doorgehaald." Uit den trein gevallen. Door een onverklaarde omstandigheid sloeg Maandag van trein 109, Nijmegen Arnhem, even over de Brug bij Lent, een der portieren open, met 't noodlottig gevolg, dat een 12-jarige knaap, die tegen het portier aanstond, uit den trein viel. De medepassagiers trokken onmiddelijk de noodrem over, zoodat de trein stoptemaar toen men den armen jongen opeenige honderden meters afstand vond, moest men hem voor dood opnemen. Te Luinjeberd (Fr.) werd voor eenige jaren het kerkhof, eigenaar de kerkvoogden der Nederlandsche Hervormde Gemeente van Engwirden, gesloten. Naast dat kerkhof stond een zeer bouw vallig huisje, ook aan die corporatie toebe- hoorende. Kerkvoogden besloten, deze woning af te breken en daarvoor een betere en ruimere in de plaats te bouwen. De nieuwe woning is nu zoo goed als gereed; een klein gedeelte van het vroegere kerkhof is voor vergrooting der woning gebruikt. De commandant der brigade marechaus- sée te Heerenveen heeft nu tegen de kerk voogden procesverbaal opgemaakt wegens overtreding der wet op de kerkhoven, die verbiedt binnen 30 jaren na de sluiting, die per dan een 'h M. in een kerkhof te graven. De rechter zal nu uitspraak moeten doen, Het „Nieuwe Schoolblad' deelt het volgende als historisch mede: In de vierde klasse van een school vertelde, bij het onderwijs in de aard: ijkskunde, de onderwijzer zijn leerlingen, dat Nederland een koninkrijk is. Wie regeert er nu over ons land?" vroeg hij. „Kuyper", was het antwoord. Arbeidscontract door een ander glas bezien. De centrale raad van den Nederl. R--K. 1 Volksbond vergaderde Zondag te 's Gj-aven- hage en besloot een manifest te richten tot de Nederlandsche werklieden over het dooi de regeering ingediende wetsontwerp-Arbeids contract, als protest tegen de agitatie daar tegen door het agitatiecomité voor Arbeids contract, dat het voorgestelde ontwerp noemt „overlevering aan de willekeur der patroons en een slavenwet." In het manifest wordt betoogd, dat dit contract den arbeider zal vrijmakendat de gehuwde vrouw zal beschermd worden evenals de minderjarigen dat zal worden opgekomen tegen de gedwongen winkelnering en het boetestelsel en dat uitbetaling van loon bij ziekte zal verzekerd worden. Verder worden gememoreerd het verbod van uitbetaling in kroegen de verplichting van verpleging en geneeskundige behaDdeliDg I bij een ongeval aan inwonende arbeiders, 1 van het geven van een getuigschirft. Het opkomen tegen het livrettenstelsel. Toegegeven wordt, dat ook deze wet niet volmaakt zal zijn, maar het manifest bedoelt op te komen tegen de verdachtmaking der socialisten. De werklieden worden aange spoord te protesteeren tegen de onwaardige handelingen van het agitatie comité. r Scliagen, 1 Sept. Aangevoerd: 10 paarden f 90 a f140; 22 Stieren f 70 a 1170; 21 Gelde- koeien f 100 al 170; 50 Kallkoeien f 100, f700; 15 Nuchtere Kalveren f 8,a 22, 365 Schapen 118 a 1 28 350 Lammeren f 9, a 118, 5 Varkens f 9, a f 10 28 Vette Varkens 42 a 45 cent per kg.40 Vette Koeien f 170 a 1 2600 Graskalveren f 0,a 1 50 Biggen f' 6,a f 9,00; Boter 11,15 a f 1,25 per K.G.Kipeieren 1 3,05 a 1 4, Leiden, 2 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 240 stuks 1 122 a f 290 86 Stieren f 68 a f 328: Veulens 0 stuks 10 af 0 151 kalf koeien 1123 a 1 280, Melkkoeien f 123 a 1280; 112 Varekoeien f 113 a 1235, 240 Vette koeien f 127 a 1 296 63 Vette kalveren f 33 a f 110; 27 Magere kalveren f 8,— af 23; 118 Graskalveren 1 21 a f64; 623 Vette schapen 1 16 a f 31.00; 585 schapen (weide) 1 13 af 25.0 Paarden f 0 a 1 0 443 Magere Varkens f 16 a f f 38 Vette Varkens a ct. 409 Biggen 3,50 af 15.715 Lammeren f 10,a f 15.00. Zondag 4 September 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schröder. (Doopbcdiening.) Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur do Hr. F. A. VISSER, Cand. tot den H. D. Oudeschild. Nam drie uur ds.'Schröder. Doopbedicning. Oosterend. Voorm. half tien do Ilr. van Zweden. Coclcsdorp. Nam. half drio ds. Smits. Doopbedicning. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Geen dienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Van Gilse, van Zwolle. Bevestiging. Nam. 2 uur ds. Milatz. Intreerede. Donderdag 1 September 1904. 45 H. 26 A. Nieuwe grond, gelegen in den polder „het Noorden." Koopars: Jan Korstense, te Kruiningen, Johannes Jacob Mol, Waarde, Willem Krijnsen, Krabbendijke, (Zeeland.) voor f 5000,—

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2