N°* 1773. Donderdag 8 September 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschynt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentlën vóór 10 nnr op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. TEXEL, 7 September 1904. Wandeltochtjes en boomen-aawplanting. Bezorgde 1904 ons een zeldzaam schoonen zomer, de nazomer (wij schrijven reeds Sep tember) geeft voor het oogenblik niet minder heerlijke dagen. Vooral voor hen, die van wandelen hou den en die zijn er nog wel is deze tijd verre te verkiezen boven de vaak felle hitte, welke op de open wegen van het eiland, waar geen enkele boom beschutting biedt, des zomers het deel is van den wandelaar. Geen wonder dat in dezen tijd eene wan deling nog al veelmalen op het programma komt en daarvoor bestaat ruimschoots ge legenheid. Eene wandeling naar de Koog en het daarachter gelegen strand, eene wande ling naar de nieuwe aanplanting bij de dui nen aan de Westen, een tochtje door Waal en Burg, eene wandeling van af Weezenspijk langs den dijk van den Prins Hendrik-polder en nog meer andere, 't zijn alle tochtjes den wandelaar wel aantebevelen en waar men telkenmale als verrast blijft staan door de heerlijke natuurtooneelen welke zich aan het oog voordoen. Wij maakten van alle deze gelegenheden gebruik en telkenmale was zulk eene wan deling een waar genot. Dat ook anderen een dergelijke tocht niet schuwden, mocht ons meermalen blijken en 'tis niet het minst naar de nieuwe aan- planting dat velen hunne schreden richten, al is de weg daarhenen wel de minst aan gename en moeielijkste voor eene wandeling van de hierboven aangestipte. Een goede weg daarhenen, beplant met wat boomgewas, zou ongetwijfeld zeer welkom zijn en aan leiding geven tot een meermalen herhaald uitstapje, naar hetgeen door de Heidemaat schappij met zooveel zorg wordt aangekweekt en dat waarlijk wel bezienswaardig is. Ons eiland is, vooral langs de wegen, niet rijk aan boomgewas, en dat is zeker jammer, want 'tzou nog meer dan nu den vreemde ling aanlokken, doch ook voor den ingezetenen zeer aangenaam zyn. Bij het zien wat de heidemaatschappij vermag, is zeker de vraag wel gewettigd zou het niet mogelijk zijn onze hoofdwegen ook met eenig geboomte te verrijken vlug aanslaand goedje, dat daarvoor zeer goed dienst zou kunnen doen en niet zoo duur is, is in vele boomkweekerijen zeker wel te vinden. Hen, die daarvoor iets gevoelen en die ten deze iets vermogen, zouden wij het voren staande wel in overweging willen geven; voor ons eiland, zoo mooi, zou boombeplanting langs de wegen, zeker een groote aanwinst zijn. Aan de vele vereenigingen welke reeds bestaan, zou zeer gevoegelijk er nog een kunnen worden toegevoegd, welke zich voor deze zaak intresseerde. Den Helder in feestdosdit zal het gevolg zijn van de tijding welke daar gansch onverwacht aankwam, dat H. M. de Koningin met H. D. Gemaal, Prins Hendrik, Woensdag 14 September met extra trein daar zullen aankomen tot bijwoning der feestelijkheden ter herdenking van het vijftigjarig bestaan van het Kon. Instituut voor de Marine. Donderdag d.a.v. zullen de hooge gasten deelnemen aan den voorgenomen zeetocht op de reede van Texel. Dat men dien tocht zal uitstrekken tot Texel zelve, om H. M. door een rijtoer kennis te doen maken met het eiland en deszelfs bewoners, daarvan is ons nog niets gebleken, zelfs niet dat daartoe een verzoek is of zal worden gedaan wij vermoeden dat dit dus wel achterwege zal blijven en diegenen onzer bevolking, welke H. M. willen zien, zich een tochtje naar den Helder zullen moeten ge troosten zullen voor een bezoek aan den Helder om daar de aangebrachte versieringen in oogenschouw te nemen, velen zeker Zondag wel gebruik maken van de goedkoope boot, eene vriendelijke attentie zou het in dit geval, van den ondernemer der boot zijn, om voor de dagen van 14 en 15 September ook het verminderd tarief te doen gelden. Voor velen zou dat wellicht eene welkome gelegenheid zijn om, (aangezien de Koningin vermoedelijk niét naar hier komt,) een dier dagen naar den Helder te gaan, om der Landvorstin te zien en hulde te brengen. Wederom een groote aanvoer van vee, is te getuigen van de markt welke Maandag j 1. werd gehouden. Of de veestapel zoo groot is, dat hij noodwendig moet worden gednnd, óf de goede prijzen aanleiding geven tot zulk een grooten aanvoer, of mogelijk het minde rend grasgewas daaraan schuld heeft, wagen wij niet te beoordeelen, doch een feit is het dat telkenmale de aanvoer ter markt betee- kenend is, ende prijzen constant blijven. Zoo was het ook weder j.l. Maandag. Aangevoerd werden8 Paarden, 3 Veu lens, 5 Koeien, 10 Kalveren, 3 N. Kalveren, 74 Rammen, 413 Schapen, 287 Lammeren, 2 Geiten en 3 Korven Kippen. Paarden f 100 a f 125; Veulens f65 a f85; Koeien f 110 a f 165; Kalveren f 40 af50; N. Kalveren f 12 h f 13,50Rammen f 35 a f 45Schapen f 16 a f 19,50Lammeren f 12 a f 18,50Geiten f 4 a f 5 Kippen f 0,80 a f 1,25. Flinke handel. Naar ons wordt medegedeeld, bestaat het plan dat Zondag 18 September door de muziek- en tooneelvereeniginh „Thalia" van Helder met medewerking van de stafmuziek der Marine eene uitvoering zal worden ge geven in het Hotel „Texel" alhier opgevoerd zal worden, vermoedelijk o. m.„Eerloos.,, Volgons denzelfden berichtgever zou het ge zelschap reeds des morgens van dien dag arriveeren en de muziek alsdan eene rond gang over Texel maken, om vervolgens des middags te 4 uur eene uitvoering te geven in den tuin van Hotel „Texel." Hieraan kunnen wij nog toevoegen dat Maandagavond a. s. de Gymnastiekvereeniging „Sparta" alhier, bij gunstig weder, eene tocht door Den Burg zal maken, vermoedelijk wel met verlichting, ter verhooging van het effect. Het Stoomschip „Rijndam" hetwelk 27 Aug. van Rotterdam naar Amerika ver trok, en aan boord waarvan ook eenige Texelaars en oud-Texelaars de reis naar het verre Westen mede maakten, is Zondag 4 Sept. des middags 5 uur, te New-Vork aan gekomen. Oudeschild, 5 Sept. De 17e jaarlijksche algemeene vergadering van 't onderling Begrafenisfonds, „Dorpskring „SteuntElkaar", gisteren in de „Zeven Provinciën" gehouden, was flink bezocht. Bij de opening werd dank gebracht aan den Heer H. Dogger, die als bode veel deed voor de vereeniging, alsmede aan de bestuursleden, inzonderheid aan den Heer M. Kroon, Jbz. Secretaris en P. van der Wiele, Penningm. Uit het verslag van laatstgenoemde bleek, dat 't fonds in'tafge- loopen boekjaar niet minder dan elf uitkee- ringen had moeten doen, doch dat niettemin toch nog een batig saldo van ruim f 35, was behaald. De bezittingen van 't fonds waren thans f 4875,71, terwijl het ledental was gestegen tot 779 personen. Commis sarissen hadden alles nagezien en in orde bevonden, even als de financieele commissie, bestaande uit de leden W. C. Vlas, S. Schel- linger en J. G. Brouwer. Bij monde van eerstgenoemde werd rapport uitgebracht en verklaard dat de rekening en verantwoording waren goedgekeurd. De Penningmeester werd voor diens richtig beheer dank gezegd. Mededeeling werd go- daan, dat eerlang aan ieder verzekerd gezin een huishoudelijk reglement zou worden ver strekt dat een verslag zou worden gedrukt en aan de elders wonende leden zou worden toegezonden. Op voorstel van het bestuur besluit de vergadering ook in 't boekjaar 1904-1905, slechts 4 maanden contributie te betalen en 8 maanden vrijstelling te verleenen. Aan de orde was nu 't verkiezen van een commissaris, in plaats van den Heer J. K. G. Muller, die ingevolge het bij de Statuten bepaalde, niet terstond herkiesbaar is. Woorden van dank werden gewijd aan den heer Muller, die mede oprichter was en steeds de belangen van het fonds heeft voorgestaan, Tot stemming overgaande, verkregen de Heeren W. Slaman en C. C. Koopman de meeste stemmen. De laatste werd bij de herstemming gekozen. Te ongeveer tien uur werd op de gebrui kelijke wijze de vergadering gesloten. In eene daarop gevolgde bestuursvergadering, werd met algemeene stemmen de Heer P. van der Wiele herbenoemd tot penning meester. De subcommissie alhier, welke werkzaam was ten bate der ongelukkigen te Oosterend, die door 't verongelukken der blazerschuit T. X. 38 zooveel verloren, kan met dankbaar heid aan de medelijdende ingezetenen mede- deelen, dat zij aan de Commissie te Oosterend f 97,267» heeft kunnen overmaken. Yan dit bedrag was f 2,50 van elders ontvangen door den Heer S. G. Kuijper. Waal, 5 Sept. De subcommissie ter inza meling van gelden voor de nagelaten betrek kingen der T. X. 38, heeft aan De Waal en omstreken een bedrag opgehaald, groot f52.95. De Heeren Jb. Bruin Cz. en C. van den Berg mogen met voldoening op hun arbeid terugzien. De Cocksdorp, 5 Sept. De werkzaamheden aan den te leggen inlegdijk bij het „Eierland- sche huis" kunnen nog niet begonnen worden. Naar verzekerd wordt wil de heer Lap, op wiens grond de dijk moet komen, niet toestaan, dat het werk een aanvang zal nemen, vóór hij verzekerd is, welk bedrag zal worden uitgekeerd voor de onteigening van zijne landerijen en het verplaatsen van zijne hofstede en arbeiderswoningen. TEXELSCHE COURANT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post «door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Adverteniièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte cr-erekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van CORNELIS SIMON KEIJSER Cz. te Brakenstein op Texel, om vergunning tot oprichting van een graan- en veevoeder- malerij en houtzagerij, gedreven door een wind molen op het perceel, kadastraal bekend in sectie D, no. 2062. Op Zaterdag, den 17 September 1904, des middags te 12 ureD, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mon deling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake inge komen schrifturen. Texel, den 3 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. RUIBING. F. KEIJSER, L.-B.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1