N°. 1774. Zondag 11 September 1904, 17de Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. nn Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. INRICHTINGEN, wcliic gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van de Aincrican-Petroleum- Coinpany, Agentschap Amsterdam te Amster dam, om vergunning tot oprichting eener in richting (Tank) voor opslag van geraffineerde petrolenm, op de perceelen kadastraal bekend in Sectie D, Nos. 2033 en 2251. Op Vrijdag, den 23 September 1904, des mid dags te 12 uren, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van do ter zake in gekomen schriltureD. Texel, den 9 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, RUIBING. E. KEIJSER L.-B. GEVONDEN VOORWERPEN: Gedeponeerd ten Raadhuize 1 wandelstok, achtergelaten in het kantoor van Dros &Co. 1 hoedenspeld, gevonden op de Groeneplaats, 1 springtouwtje, gevonden in de Parkstraat, 1 lorgnet, gevonden bij Hoogenberg, 1 porte- mannaie, gevonden in de Molenstaaat. TEXEL, 10 September 1904. Eene Commissie voor Volksfeesten. Voor eenige dagen geleden wist de „Tel-" alreeds te berichten dat zich hier eene per manente commissie had gevormd, tot het organiseeren van Volksfeesten, inzonderheid voor den Koninginnedag. Aan dat bericht was nog toegevoegd dat het verminderen van de kermis aanleiding gaf om te trachten daarvoor iets anders in de plaats te stellen. Dat bericht is zeker voorbarig; de verbeel ding heeft hier den berichtgever een poets gespeeld, want zoover als hij aanstipte is het heusch nog niet; ook betwijfelen wij sterk of het minderend kermisvertier daarmede iets te maken heeft. Berichtgevers schijnen niet altijd zoo precies in hunne mededeelingen en bezondigen zich wel eens meer aan fantasiën in een ver verschiet of in hunne verbeelding bestaande, iets wat somtijds tamelijk onschul dig is, anderzins wel eens aanleiding geeft tot minder aangename verwikkelingen. In het geval bovengenoemd is zulks niet van zoo groot aanbelang; doch de waarheid echter is dat (wij willen daaraan bij deze herinneren) tegen heden avond tot eene vergadering in het Café „den Burg" personen worden opgeroepen, die genegen zijn lid te worden van eene commissie tot het organi seeren van volksfeesten. De bedoeling is zyn wij wel ingelicht om zulke personen bijeen te brengen die een werkdadig aandeel willen nemen aan de be moeiingen welke een volksfeest met zich brengt, alzoo geen figuranten, wier eenigste verdienste is met een onderscheidingsteeken bij eenig feestje rond te wandelen. Wat of van die bijeenkomst verder het gevolg zal zijn, wagen wij niet te zeggen, wij vermoeden dat er uit zal geboren kunnen worden eene „Vereeniging voor Volksver maken," waarvan ieder lid zal kunnen worden die door het voldoen van eenige contributie deze zaak wil steunen. Het idee is zeker niet zoo kwaad, bij vele gelegenheden die eenig feestje gewenscht doen achten, ontbreekt allicht de tijd voor goede voorbereiding, en de oprichting eener vereeniging als hier bedoeld, zal daaraan zeker ten goede komen. Met overtuiging wekken wij daarom velen op, deze vergadering bij te wonen. Bij het a. s. bezoek van het vorstelijk echtpaar te Helder, zullen onze ingezetenen tegen verminderd vrachttarief van den stoom- bootdienst gebruik kunnen maken, (zie achter staande advertentie). Doordien de biljetten voor twee dagen geldig zijn en ook nog extra diensten worden vervuld, vindt men volop gelegenheid eens een kijkie te kunnen nemen bij de feestvierende buren. De afd. „Texel" v/h N. O. G. zal op Zaterdag 17 Sept. In het logement „De Oran jeboom" eene vergadering houden. Behalve eenige huishoudelijke zaken zal de heer J. Daalder verslag uitbrengen van de Alg. Vergadering, gehouden te Zutfen. De heer M. Kikkert zal eene inleiding houden over de leesmethode van Bouwmeester en Berendsen, terwijl de heer J. Mak eene letter kundige bijdrage zal geven. Van 5 tot en met 8 Sept. zijn van hier verzonden 699 schapen, 397 lammeren, 8 koeien, 6 kalveren, 5 paarden en 8 varkens. De Cocksdorp, 9 Sept. De werkzaamheden aan den te leggen dijk bij het „Eierlandsche Huis" zijn begonnen. Enkele werklieden zijn bezig met het ma ken van een oprit en het leggen van rails voor de spoorwagentjes, waarmede de grond aangebracht moet worden. Een keet is ook reeds in elkaar gezet. Wanneer de voorbereidende werkzaamhe den afgeloopen zijn zal meer werkvolk aan genomen worden, denkelijk van hier. Oudeschild, 9 Sept. Door den Heer C. C. Koopman, c. s. van hier, werd te Delfzijl aangekocht het schoenerschip „Albertina Amelia," hetwelk naar hier zal worden over gebracht ter slooping. Met het visschen naar zeepalings langs de kust is weer een begin gemaakt. De vangst is nog van weinig beteekenis. Toch moeten reeds exemplaren van 't echte soort, de z. g. „grauwtjes", zijn gevangen. Den Hoorn. De heer F. A. Visser, candi- daat tot den H. D., heeft de toezegging van beroep bij de Ned. Hervormde gemeente alhier aangenomen, Vlieland. Door den Raad dezer Gemeente zijn benoemd tot bezoldigd Ambtenaar van den Burgerlijken Stand, de heer J. Molenaar, burgemeester dezer gemeente, en tot plaats vervangers de keeren J. Klippus en J. Zeijle- maker Jz. Om eenig denkbeeld te geven van de versieringen welke te den Helder worden aangebracht, voor het bezoek van de Koningin vermelden wij het volgende Op het havenplein komt een groote eerepoort van 14 M. breedte, 8 M. diepte en 9. M. hoogte, waartegen aan de stadszijde de boegstukken met fokkemast en tuigage worden aangebracht van een 17de-eeuwsch oorlogschip en aan de havenzijde de vol ledige spiegelstukken. Reeds staat de eere poort in haar groote kern overeind en zijn in groote stukken de vier spiegels en stevens er tegenaan getimmerd. Plannen zijn aanhangig om het geheel electrisch te verlichten, in aansluiting met soortgelijke verlichting der oorlogsschepen op de haven. De Hendrik en de Ruyter liggen reeds op de reede. De Gemeenteraad heeft een crediet van f5000 toegestaan voor versiering en ontvangst de plaatselijke feestcommissie organiseert een gondelvaart, te houden op den avond van 14 September, terwijl verschillende buurt- commissies zich met versieringen bezighouden H. M, en de Prins worden 14 dezer 's namiddags half vijf te Helder verwacht. 's Avonds zal H. M. vermoedelijk de gondel vaart bezichtigen en een rijtoer maken door de geïllumineerde gemeente. Voor 15 September staat een zeetocht op 't programma. Hooge prijzen voor Lincoln-rammen. Vooral ten gevolge van groote vraag uit Argentinië zijn de vorige week in Engeland weder hooge prijzen besteed voor Lincoln- rammen. Voor een ram niet minder dan 300 guinea's (f3780;) anderen bereikten 185,132, 125 en 110 guinea's. In het geheel werden op die verkooping 128 rammen in veiling gebracht, die samen 3588 guineas opbrachten. De heer C. E. Howard kreeg voor 6 rammen niet minder dan 751 pond sterling (f 9012,) Korte vreugd. Maandag werd op de Paardenmarkt op den Dijk te Alkmaar een paard gestolen. Lang had de dader daarvan geen plezier, want reeds te Heer Hugowaard werd hij aangehouden. De „Alkm. Crt." voegt aan dit bericht toe „Wie de schuldige was? Het bleek te zijn een man, die 's morgens uit de strafge vangenis was ontslagen, omdat hij zijn straf tijd had uitgezeten. Nu zal hij opnieuw daarheen gaan. En wanneer hij dan weder los komt? De mooie theoriën, dat van de gevangenis een opvoedende kracht uitgaat en daar vaak de kiem voor een beter leven gelegd wordt, gelden zeer zeker Diet voor dezen man, die blijkbaar onvatbaar is voor het verschil tusschen mijn en dijn." Kan het ook anders, zeggen wij, waar verscheidene bladen in de omgeving de rechts zittingen te Alkmaar in een bespottelijk daglicht stellen. Ons dunkt, dergelijke men schen komen langzamerhand tot het idéé dat zulke misdrijven niet zoo erg zijn. Immers, de „Krant" maakt er een gekketje van en het groote publiek lacht er om en vindt het nu aardig als Jan, Piet of Klaas zoo ten toon gesteld woidt. Te Zuid-Seharwoude is tegen 21 Sept. een prijs-tonknuppelpartij uitgeschreven, die wel de bijzondere aandacht verdient. Daar worden op een dubbel vat prijzen tot een bedrag van 175 gulden uitgeloofd. Zij bestaan in f 75 voor de kat, f 50 voor den laatsten hoepel, f 20 voor een gekleurde hoepel en zes prijzen van f 5 voor andere gekleurde hoepels. Het kan wel niet anders of alle bekende liefhebbers zullen aan dit krachtige volksspel deelnemen. Voor pleizier op reis Tengevolge van den lagen waterstand is een stoomboot met een gezelschap pleizier- reizigers op het Tjeuke-meer aan den grond geraakt. Een groot gedeelte van den nacht moest men er doorbrengen voor men verder kon. Een eigenaardig verschijnsel doet zich te Wijckel (Friesland) voor bij den heer W. De B. Achter zijn huis staat een hooischelf en nu reeds eenige avonden, als de zon is ondergegaan komen uit die schelf de rupsen te voorschijn, bij duizenden tegelijk. Zij laten zich op den grond vallen, marcheeren naai den houten achterwand, klimmen daarbij op, kruipen door spleten, gaten en waar ze maar meer door kunnen en dringen zoo het huis binnen. De vloer van 't achterhuis is er als mede bezaaid, in de kamer kruipen ze rond en in den kelder zelfs komen er enkele op het bed, en hoeveel men er ook vernietigd, eiken avond komen er andere terug. Als de zon den anderen morgen boven de horizon is, dan mag men nog een enkelen achterblij ver zien, het groote leger is verdwenen. 't Is te begrijpen dat de bewoners niet erg op de bezoekers gesteld zijn. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1