N°. 1775. Donderdag 15 September 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOU, Parkstraat Bubg op Texel. ONGEVALLENWET en VEILIGHEIDSWET. Burgemeester en Wethouders van Texel maken belanghebbenden er opmerkzaam op, dat hoewel volgens de Ongevallenwet op het postkantoor aangifte behoort te geschieden van elk ongeval aan een werkman in een verzekeringsplichtig bedrijf overkomen, die toch niet opheft de verplichting voor het hoofd of den bestuurder van een inrichting waarin eenige tak van fabrieks- of handwerks- nijverheid wordt uitgeoefend, om volgens arti kel 12 der Veiligheidswet van elk in zijn bedrijf aan een persoon overkomen ongeval, schriftelijk kennis te geven aan den Burge meester der Gemeente waar het ongeval plaats had. Texel, 13 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER Lo Burgr. RUIBING, Secrs. HERHALIN GS-ONDERWIJS. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van TEXEL maken bekend dat van af 1 October tot en met de maand Maart a. s. in deze ge meente gelegenheid zal bestaan tot het ontvan gen van herhalings-onderwijs, welk onderwijs zal worden gegeven, op Woensdag en Zater dag van iedere week van des nam. 2 tot 4 uur, op de O. L. Scholen te den Burg, Oosterend en de Cocksclorp, terwijl die gelegen heid op de overige O L. Scholen eveneens wordt opengesteld, wanneer zich aldaar min stens zes leerlingen hebben aangemeld. Ouders of verzorgers die hunne kinderen het herhalings-onderwijs willen doen volgen, zijn verplicht daarvoor aangifte te doen bij de Hoofden der O. L. Scholen, tusschen 1 en 15 September a.s. onder duidelijke opgave hunner namen en woonplaatsen, alsmede de juiste namen hunner kinderen of pupillen, en onder overlegging van het vaccine bewijs. De leerlingen mogen den leeftijd van 16 jaren niet hebben overschreden bij de aanvang van den cursus, alzoo op den len October. Het schoolgeld bedraagt f 0,40 per leerling en per maandvoor meerdere leerlingen uit hetzelfde gezin, die gelijktijdig het herhalings- onderwijs volgen, bedraagt voor iedere leerling het schoolgeld f 0,20 per maand. Voor min vermogenden is de helft van de hiervoren genoemde bedragen verschuldigd, terwijl be deelden en zij die, hoewel niet bedeeld, onver mogend zijn, van de betaling van dit schoolgeld zijn vrijgesteld. Burgemeester en Wethouders beslissen, wie ten aanzien van de hierboven genoemde be palingen, als minvermogend en als onvermo gend zijn te beschouwen. Texel, den 13 September 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgr. RUIBING, Secrs. TEXEL, 14 September 1904. De vergadering ter oprichting van een comité voor volksvermaken Zaterdagavond in 't café „den Burg gehouden was maar matigjes bezocht. Besloten werd echter met de zaak door te gaan en een comité op te richten tot het houden van volksfeesten in 't bijzonder op den jaardag van H. M. de Koningin Dat echter het Comité zich ook zou kunnen bemoeien met hot organiaeeren van feesten bij andere gelegenheden was niet uitgesloten. Een bestuur werd verkozen bestaande uit de volgende 5 heeren R. Visser, A. Wagemaker, W. C. Reij, PDros en Jansen van Gelder, laatstgenoemde bij herstemming met den heer J. de Jongh. Door genoemde heeren zal een concept reglement worden opgemaakt, waarvoor men als leiddraad zal beproeven enkele reglementen van dergelijke vereenigingen elders te krijgen. Zoodra het bestuur daarmee en mogelijk nog andere voorbereidende maatregelen ge reed zou zijn, zou het Comité opnieuw worden opgeroepen ter verdere bespreking en vast stelling. De functiën van de bestuursleden werden nog niet verdeeld. „Er is veel wolvee op Texel," beweert men, en de aanvoer ter markt, van Maandag j-1-, gaf daarvan weder een overtuigend bewijs. Over de handel was zeker weder niet te klagen, „'t gaat wel" hoorden we iemand zeggen, die het weten kon. Over het algemeen ziet het vee er goed uit, toch maakte nog een loffelijke uitzondering een hok met 10 eenjarige schapen, zeker wel het puikje van de marktvoor de prijs van f 29,60 per stuk, gingen ze in koopmans handen over. Aangevoerd werden 3 Paarden, 11 Koeien, 4 n. Kalveren, 42 Rammen, 368 Schapen, 276 Lammeren, 2 Biggen, 3 korven Kippen. De prijzen waren Paarden f 85 a f 165 Koeien f 95 d f 145 n. Kalveren f 12 a f 13 Rammen f 35 a f 45Schapen f 18 a f29 Lammeren f 11 k f 13.25; Biggen f 10 af 11 Kippen f 1 a f 1,25. Vlugge handel. - Maandagavond hield de Gymnastiek vereniging „Sparta" alhier haar eerste jaar vergadering, in het Hotel „Texel." Dit feit gaf de werkende leden aanleiding om zich een uur te voren in het publiek te vertoonen, door het doen van een gymnasten- marsch oftewel propagandatocht doorj een deel van het dorp, gevolgd door eenige oefe ningen op de Groeneplaats. Uit den aard der zaak bestonden die oefe ningen uitsluitend uit marschoefeningen welke, voor zoover men ze in oogenschouw kon nemen, getuigden van orde en dege lijkheid. Velen waren saamgekomen op het met lampions versierde terrein en zeker zouden die allen een waar genoegen van de oefeningen hebben gesmaakt, wanneer men zich had tevreden gesteld om zich op een behoorlijken afstand op te stellen. Nu echter, doordien velen maar steeds naar voren drongen, was het gezicht op de turners voor velen ondoenlijk, voor de werkenden hinderlijk. Door het formeeren van een ruimeren kring, had ieder een beter gezicht gehad op hetgeen werd gedaan en zouden de oefeningen zeker meer succes hebben gehad. Wanneer zal men toch eens leeren, dat de goede orde zulks vereischt De vergadering, bovengenoemd, daarna gehouden, werd door den Voorz., den heer Wagemaker, op de gewone wijze geopend. Vervolgens werd door den Secretaris, den heer Schaap, het eerste jaarverslag der Ver eeniging voorgelezen, waarin naast ontmoedi ging ook veel aanmoedigings voorkwam het was een resumé van hetgeen de Vereeni- ging had ervaren in het eerste levensjaar hulde werd o. m. daarin gebracht aan den heer Flens, aan wiens ondernemingsgeest was te danken, het verrezen gymnastiekgebouw, en aan de heeren Kiljan en Lap voor de goede aflevering der gymnastiektoestellen. Het getal werkende leden bedraagt thans Hoofd afd. 20, voorber. klasse 16, adspir. kl. 19. Het getal begunstigers 7 en dona teurs 41. Door den Penningmeester, den heer Aug. Keijsor, wordt de fin. toestand der Vereeniging kenbaar gemaakt, hieruit bleek dat de ont vangsten hadden bedragen f 711,25, de uit gaven f 660,28» batig saldo alzoo f 50,96'. Onder de ontvangsten was evenwel inbe grepen een renteloos voorschot van f 300 op aandeelen, waarvan 8 aandeelen 1, 3, 4, 6, 7, 9,11 en 18 dit jaar waren uitgeloot, welk bedrag (f 80) onder de uitgaven zijn inbegre pen. Rekening en verantwoording werden nagezien en goedgekeurd. Van de verdere werkzaamheden vermel den wij dat een reglement voor de hoofd-afdeeling werd vastgesteld; dat getracht zal worden de Vereeniging uittebreiden door toevoeging van eene meisjes- afdeeling; dat door het houden van wedstrijden voor de werkende leden onderling, zal worden ge tracht de werkzaamheden voor deze nog meer aanlokkelijk te maken; dat dit jaar twee uitvoeringen zullen plaats hebben, de eerste in November a. s.; dat pogingen zullen worden aangewend om het getal donateurs te vergrooten. De verkiezing voor bestuursleden, een voor de tusschentijdsche vacature ontstaan door het yertrek van den heer de Wit, twee voor periodieke aftreding van de heeren Wage maker en Flens (niet herkiesbaar) had na tal van herhaalde stemmingen ten uitslag dat gekozen werden de heeren K. Roeper te Waal (vacature de Wit), G R. Keijser en Jb. Dekker, die allen de benoeming aannamen. Na de gewone plichtplegingen werd daarna de vergadering door den Voorz. gesloten. Oudeschild, 11 Sept. Ons dorpsnut „Neptunus" hield gisteren in de „Zeven Provinciën" de gewone jaarlijksche leden vergadering tot het afdoen van eenige huis houdelijke werkzaamheden. Uit het verslag van den Heer L. C. Mets, penningmeester der vereeniging, bleek de rekening te sluiten met een klein batig saldo. Tot vice-voorzitter werd met groote meerderheid van stemmen herkozen de Heer C. C. Backer, die volgens rooster moest aftreden, even als de naar elders vertrokken 2en Secretaris, de Heer M. Hillenius Jbz. In diens plaats werd gekozen de Heer K. F. Zegel. Besloten werd voortaan elke eersten Zaterdag van de maand te bestemmen tot besprekingen en 't doen van ballotages voor nieuwe leden. In beginsel werd aangenomen om den 20n Cct. e.k. de eerste leesavond te doen houden. Het bestuur werd gemachtigd met sprekers van elders in relatie te treden en voor dit a. s. winter seizoen alles te regelen wat met de spreek- avonden in verband staat. De American Petr. Compagny wil op het eiland Urk een petroleumtank vestigen en is in hooger beroep gegaan, wijl het dag. bestuur der gemeente een herhaald verzoek om plaatsing niet wilde toestaan. De Raad heeft besloten zich te wenden tot de Koning in om afwijzend te willen beschikken op het verzoek dier MaatschappijBedoelde tank zou komen zeer dicht bij de Oosthavenkom, welke vaak vol vaartuigen ligt De ramp te Antwerpen heeft hier den tegenstand tegen een dergelijke tank vergroot. Een paar ouden van dagen. Zij was reeds verscheidene jaren bij hem als huishoudster werkzaam. Beiden werden oud en vreesden, dat, indien ze eventueel niet meer in hun onderhoud zouden kunnen voor zien, een hunner of wel beiden in het armen huis zouden terecht komen en de gelegenheid om samen te wonen hun dan werd ontnomen. De gehechtheid aan elkaar noopte hun dus om zich door den band des huwelijks te doen vereenigen. Bruid en bruidegom waren ieder de 75 reeds gepasseerd, terwijl beiden vroeger twee keer reeds in het huwelijk traden. Het huwelijk van de beide oudjes had dezer dagen plaats te Opsterland. TEXELSCHE CQURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Btjbg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1