Ingezonden Stukken Uitslag gehouden verkoopingen. Marktberichten. Pre dikbeur ten, De nood der schatkist In een debat over de vraag, waar het geld, om in den nood der schatkist te voorzien, al of niet vandaan moet komen, schrijft de „Nieuwe Arnhemsche Ct. Bezuiniging op wat niet beslist noodig is ter bevordering van den algemeenen welstand, is een eerste eisch. Dan treffe men hen, die niet en zwaarder hen, die niet genoeg bijdragen in de algemeens lasten. Tot de eersten behooren de bezitters van goederen in de doode hand, welker waarde jaarlijks met millioönen toeneemt. Door verhooging van den aanslag in de vermogensbelasting, wijziging der successie rechten, belasting op de méérwaarde van gebouwde en ongebouwde eigendommen, voorts door Staatsexploitatie der spoorwegen zou veel gedaan kunnen worden tot verbetering der schatkist, terwijl het uitvoeren van productieve werken van openbaar nut - waarvoor geleend zou mogen en kunnen worden in verschillende deelen des lands veel zou bijdragen om werkloosheid en daar mee verarming tegen te gaan, met vooruitzicht tevens op direct of indirect voordeel. Wij bedoelenontginning van woeste gronden van Staatswege op groote schaal, drooglegging van plassen, poelen, moerassen, bebossching van heide en duinen, bevloeiing enz. Wij vreezen evenwel, dat een dergelijke meer breede opvatting van haar taak niet in den smaak zal vallen van deze Rogeering en zij zich liever zal houden aan de oude huis middeltjes, waaraan zelfs een Pierson zich bezondigde. Als men er geen kennis van heeft. Een heer te Breda had een motorfiets gekregen. Maar die heer te Breda wist er niet mee om te gaan. Eerst plofte hij er mee in het mulle zand, een eindje verder reed hij een voetganger omver, welke onge lukkige een diepe wond aan het hoofd bekwam vervolgens botste hij in volle vaart tegen een telefoonpaal en moest nu zelf het gelag betalen. De motor vloog aan stukken en de ongelukkige lag, uit neus, mond en oor bloedend, bewusteloos op den grond. De dokter constateerde hersenschudding. De Gaasterlandsche bosschen zijn in perceelen verpacht voor de aanstaande lijster vangst. Daar verleden jaar over het geheel geen beste zaken gemaakt waren, werd dit jaar vrij wat minder huur geboden. Degeza- menlijkeopbrengst bedraagt nu nog geen f 101)0, verleden jaar bijna f1500. Een boerenarbeider uit Vierhouten, aldus meldt men uit Nunspeet, die van zijn werk huiswaarts keerde, vond aan den overweg bij 't station Nunspeet een goedertrein staan, die hem noodzaakte daar te wachten. Eeni- gen tijd daar vertoefd hebbende en niet bemer kende, dat er aanstalten voor 't vertrek van den trein gemaakt werden, begon hem dit te vervelen en besloot hij zijn weg te vervol gen, door onder den trein door te kruipen. Toen hij aan dat voornemen uitvoering gaf en halverwege juist onder den trein was gekomen, kwam deze in beweging. Gelukkig had hij nu de tegenwoordigheid van geest vlak op zijn buik te gaan liggen. De trein ging toen over hem heen, zonder dat hij eenig letsel kreeg. Hij had, toen de laatste wagons over hem heen gingen, vreese- lijke benauwde oogenblikken gehad en alle moeite moeten aanwenden om te blijven liggen, daar een soort zuiging hem telkens, zoo 't hem voorkwam, van den grond oplichtte. Van de gasfabriek vanwege het depar tement van Marine te Hoek van Holland loopt een afvoerbuis voor vuil water enz naar de Rijksberghaven voor vaartuigen. Te ongeveer elf uur Vrijdagochtend is waarschijnlijk door die buis gas ontsnapt, dat met vuur in aanraking is gekomen, althans er ontstond eene geweldige ontploffing en er brak een brand uit die zich op het water voortplantte. Een loodskotter en een jol geraakten daarbij in brand, doch met behulp van een slang op de waterleiding kon alles worden gebluscht. Uit Enschedé schrijft men De zigeuners hebben in de Lutte bij Olden- zaal voor hun vertrek nog een kenmerkend stukje uitgehaald. Een paar vrouwen kwamen bij den pastoor om een kind te laten doopen. De geestelijke verblijd over deze uiting van godsdienstig gevoel bij die on beschaafden, gaf de vrouwen na afloop van den doop 30 cent. Waar 't nu van kwam, öf door de goed heid van den pastoor, öf om hem weer eens blij te maken, maar tot driemaal kwam men daarna met een kind ten doop. Eerst bjj den 4en keer begreep de pastoor dat hij bjj den neus genomen werd. Voor pleizier uit. Aan het station Schagen werden Woensdag en Donderdag 1061 retours Den Helder ver kocht. Woesdag trof den feestvierenden bij hunne terugkomst het niet bijzonder prettig. Velen namen des avonds te 11 uur in een extra trein plaats. Het was evenwel eerst ruim half twee, dat deze trein vertrok. Al dien tijd hadden de passagiers, als haringen in de ton, in de coupé moeten zitten. Zoo 2'/i A 3 uur moeten wachten, vergalt de feest vreugde wel wat. Men schrijft aan de Ass Ct. De aardappel-campagne is in vollen gang. Overal op de aardappelvelden rappe, vlugge handenoveral lachende, koutende, soms zingende knapen en meisjes en zoo nu en dan tegen den avond een rooden, rossen gloed, welke doet zien, dat men het verdorde aard appelloof aan de vlammen prijs geeft. De schoolbanken zijn voor een deel ledig. In 't bijzonder zijn de gelederen in de hoogste klasse erg gedund en weken lang is daai stagnatie in het onderwijs. Waarlijk, zulke onderwijzers, die met zoo gedunde klasse moeten werken, kunnen hun pleizier wel op, ook nadat dat aardappelkrab- bende landvolkje in de school is weergekeerd, want dan blijft het voor velen van hen en voor den onderwijzer met hen nog „krabben". Maar is het niet vreemd 1 Vroeger moesten de kinderen altijd in de hooiing helpen. Zo konden niet gemist wor den. En nu Men vraagt voor dien tijd geen verlof, 't Wordt alles op de groote aardap pel-campagne gespaard. En hoeveelen liggen er niet op 't land, wie geen verlof kon ver leend worden en ook niet werd verleend. Maar zij gingen huns weegs, wel wetende, dat bet een lange weg is, die tot veroordee ling leidt, en dat niet alleen, maar dat een beloopen boete een „onbeduidendheidje'' is in vergelijking van wat velen van dergelijke nog leerplichtige kinderen verdienen. Stakende raadsleden. Woensdag waren de gemeenteraadsleden van Putte voor de zesde maal opgeroepen ter vergadering, doch weer niet verschenen. Wij zijn benieuwd, zegt het „D. v. N.," wie zal moeten toegeven. Het schijnt evenwel, dat de voorzitter hiertoe wel lust hee't, daar hij vroeger des morgens, nu reeds des middags oproept. Eindelijk zal hij wel tot den avond komen. Men schrijft uit Amsterdam Onder de curiosa, uitgestald in de nieuwe zaal van het geschiedkundig-medisch museum alhier, komt een „pokkenbriefje" van den volgenden merkwaardigen inhoud voor. „Overmits geen kinderen op een school worden toegelaten, dan na vertoon van een bewijs, dat aan, de zelve de, tegen den Vrij- machtigen Opperheer van leven en dood zondige, koepokinenting geschied zij, indien zij niet tevoren door den Oppermachtigen God zelf met de natuurlijke kinderpokken bezocht zijn geworden, zoo declareert de ondergetee- kende met berouw en leedwezen, dat bij zich op den 2 Decemb. 1827 schuldig heeft gemaakt aan den zonde, om den jongen heer Abraham Johannes Zubli te vaccineeren. De onderge- teekende verklaart hierbij echter ook, dat hij volstrekt niet certificeerd, noch certificeeren wil, dat gemeld kind door den Aljnachtigen God niet met natuurlijke kinderpokken zoude kunnen worden bezocht. (w.g.) Z. H. Van Dee Feen, med. doet." Amsterdam, 2 July 1833 (N. R. Ct.) Te Arnhem is opgericht eene Anti- Militairistische Vereeniging, welker leuze is geen man en geen cent. Alvorens naar buiten propagandistisch op te treden, wil men eerst afwachten het op 9 October te Zwolle te houden nationaal congres, waar een nati onale afdoeling van den internationalen auti- militaristischen bond zal gevormd worden. Een huwelijksreisje, dat heugen zal, heeft naar het „N. v. N." meldt dezer dagen iemand uit Amsterdam gemaakt. De reis ging naar Zwitserland, doch toen het jonge paar te Bazel aankwam en in een hotel zijn intrek had genomen, kreeg het wel dra bezoek van de politie, die vermoedde dat zij nihilisten of anarchisten waren en het tweetal meenam naar het bureau. Daar konden ze hun identiteit niet naar genoegen van den commissaris aantoonen, een beroep op den Noderlandschen consul baatte niet en de commissaris stelde ten slotte het paar voor de keuze om öf in verzekerde bewaring te blijven, totdat nadere inlichtingen uit Neder land waren ontvangen, öf de grenzen overge zet te worden. Daar het eerste hun niets ar.nstond, kozen de jongelui het laatste en vergezeld van een paar gendarmes werden zjj in oen waggon So klasse over de Duitsche grens gebracht. Ze hebben toen maar afgezis van een reis door Zwitserland en zich pi expres-trein naar Ostende begeven om vj den schrik te bekomen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Stikstofbemesting in den Herfst. Toen wij onlangs een bezoek brachten as de Tentoonstelling, door de Afd. Enkhuizen i Omstreken van de Holl. Maatsch. van Landbou gehouden van 6-9 September, trok het om aandacht, dat daar vertegenwoordigd waren ond de nummers 919-922 en 1001 de Délégation Producteurs de Nitrate de Soude du Chili- At werpen (vertegenwoordiger Tj. v. d. Ploeg Assen,), Joh. C. de Wit te Purmerend, firn Joh. F. Morrate Alkmaar en J. A. Viveen Gz. t Harmeien, ten einde de bezoekers meer vai nabij kennis te doen maken met de verschillen! hulpmeststoffen en de resultaten daarmede vei kregen. Wat ons evenwel opviel, was, date zoo weinig, we zouden bijna zeggen niet vermeld werd in de verschillende brochures ove het gebruik van Chilisalpeter in den Herfst. Nu weten wij wel, dat deze meststof in he najaar slechts in enkele gevallen gebruikt word b. v. bij najaarsgroenten als wintertarwe, Holl veldsla, late bloemkool, doch ook kan zij me succes aangewend worden bij wintergranen. In een bekroond antwoord op een prijsvraag uitgeschreven door het Bestuur der afdeeliu; Winterswijk v/d. Geldersch-Overijselsche Maat schappij van Landbonw lezen we daaromtren; het volgende „Wanneer we onze wintergranen in den herfs niet met stalmest of eenige anderen organische! mest bemesten, en wanneer de grond niet ten gevolge van vroegere bemesting genoeg „oudi kracht" bezit, dan is het zeer wenschelijk met hel strooien van Chilisalpeter niet tot het voorjaar t< wachten, maar een deel reeds in den herfst aan te wenden. Daardoor ontwikkelen zich de jongt planten krachtiger en zullen ze meer weerstand kunnen bieden aan de vorst, aan insecten eo andere ongunstige omstandigheden. In dit geval moet even na het zaaien 50 100 K. G. per H. A gestrooid. Het aanwenden van een gedeelte in den herfst geeft in byna alle gevallen beter uit komsten, dan wanneer de geheele hoeveelheid in het voorjaar wordt gestrooid. Meer dan 100 Kg. per H.A. moet in den herfst niel gestrooid worden. De planten kunnen toch niet meer verwerken vóór het tjjdperk van stilstand in den groei aanbreekt." P. G. Maandag 19 September 1904. Al de aangeboden perceeleD, zoowel Huizee als Land, zijn opgehouden. Purmerend, 20 Sept. Aangevoerd 915 Run deren en Stieren. 211 vette Kalveren 65 A 85 ct. per KG., 244 nucht. Kalveren f 10 a f 23 p. stuk, 178 vetto Varkens 44 A 48 ct. per KG. 95 magere Var kens f 14 A 23,50 p. st.; 154 Biggen 1 6 A f9 p. st.3042 Schapen f 20 A f 30. 720 Lammeren 113.a f 21. Kip-Eieren f 4,25 A 1 4,75 per 100. st. Vette Koeien, 519, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prjjsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. vlug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Schapen, prijsh. h. vlug. Lammeren prijsh. h. matig. Vetto Schapen prijsh. b. vlug. Amsterdam, 19 Sept. Aangevoerd 217 Run deren, le kwal. 68 k 71 ct., 2de kwal. 10.64 a 0.68, 3de kwal. 58 ac. perK.G. 185 Melk en Kaifkoeien f 120 k f 270, 0 Graskalveren 1 a f9 Schapen 1 Al 52 Nuchtere Kalveren f 8,A 116,0 Lammeren a 572 vette Varkeus 39 a 41 ct. per 1 K.G Zondag 25 September 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. (Avondmaal bod.) Waal. Geen Kerkdienst. Dm Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffol. Oudeschild. Nam. hall drie ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden. Cocksdorp. Voorm. half tien do Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Den Hoorn. Nam. 2 uur do Hr. Wcstra. beroepen Doopsgcz. pred. te Witmarsnm.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2