Geld verkrijgbaar Marktberichten. Noordhollandsch Landboawcrediet te Alkmaar, Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. GUST. BUHSE. M. J. WALL AST, TailleürJ Costumes op maat in 24 uur. een drachtig 6-jarig paard (vast Veulen,) Koopmanschap. Reeds zeer vroeg in den ochtend van Dinsdag hadden wederom vele mannen en vrouwen postgevat voor een dor Grafelijke zalen te 's Gravenhage om zich een plaatsje te verze keren voor bijwoning van de opening der Staten-Generaal. Omstreeks 10 uren werden door de politie slechts aan de voorste 35 personen in de rij toegangskaarten uitgereikt. De menschen verkochten daarop de kaarten aan de meestbiedenden. Eenige hoogere prij zen uitgezonderd werden de kaarten van de hand gedaan voor f 8 f 15. Een vreeselijke afloop. Men schrijft uit Leiden: In den afgeloopen nacht (Dinsdag) heeft een ontzettend onheil hier ter stede plaats gehad. Te 1 uur ongeveer ontstond door tot dusverre onbekende oorzaak brand in de eerst onlangs geopende wasch- en strijkinrichting van den heer Guldemond aan de N oord einde. Toen de brand ontdekt werd had de ramp bereids zulk een omvang aangenomen, dat aan blusschen niet te denken viel. Man en vrouw en hun 6-jarig zoontje wisten zich nog te redden langs de binnenplaats door de woning van hun buurman, den kapper EL, maar hun jongste kind, een wichtje van 5 maanden, kwam in de wieg in de vlammen om. Op de tweede verdieping woonde eene van haar man gescheiden dame, mevr. Iets, en een 18 jarige zoon, die zich niet hebben weten te redden, daar bereids de trappen in lichterlaaie stonden Elkander omstrengeld houdende, werden hunne verkoolde lijken op den grond gevonden. Huizen rollen Op het bekende landgoed van den heer J. W. F. Seheffer te Doorwerth zijn door den aannemer, den heer Zuiderhoek te Oosterbeek, een tweetal gebouwen verplaatst door ze te stellen Op rollen, waarop ze werden voortbe wogen naar hun nieuwe standplaats, circa 35 meter van de oude verwijderd. Het eene gebouw was een remise, lang 6.50, breed 3.50, hoog 3.50 M., dit is gekomen in het verlengde van den nieuwen paardenstal. Tegen deze remise is geplaatst hst andere vervoerde gebouwtje, lang 4.80, breed 3.30, met een hoogte van 4 M. onder de lijst. Bij dit laatste deed zich de moeielijkheid voor, dat het nog moest gedraaid worden om in den vereischten stand te komen. De geheele verplaatsing is in drie dagen geschied, terwijl geen oogenblik het gebruik der gebouwen werd belemmerd. Ze zijn met hun geheelen inhoud getranspor teerd, zonder dat, dank zij de met groote zorg genomen maatregelen, ook maar het kleinste ongeval zich voordeed. Te Leerdam wordt het omroepers vak uitgeoefend door een vrouw. Dezer dagen had „Bart de omroepster" 30 jaren met| bekken en klepel geloopen. Op den avond van den feestdag werd zij met een landauer, waarin ook haar man moest plaats nemen, afgehaald en met het fanfarecorps voorop de stad rond gereden. Voor het stadhuis werd zij door den Burgemeester en den Raad gekomplimen- teerd. Kortom 't was een onvergetelijke dag voor Bart, temeer daar heel Leerdam op de been was om haar feest mee te vieren. Een trouwe slimme hond. In de vorige week had in het dorp Eisen het volgende treffende voorval plaats. De vrouw van E. wilde een emmer, die in de put was gevallen, met een haak weer opvisschen. Hierbij buigt ze zich te veel voor over en schiet in de put. Niemand in de nabijheid bemerkt dit dan de trouwe waak hond, die aan den ketting lag. Deze maakt allerlei bewegingen om bij de plaats van het ongeluk te komen en laat eigenaardige droeve geluiden hooren, die de opmerkzaamheid trek ken van een dochter van d. K. in de buurt. Deze snelt toe en geholpen door anderen, wordt vrouw E. uit den put gehaald maar zij was reeds bewusteloos. Men riep in allerijl geneeskundige hulp van Dr. v te TT. te Rijssen, en deze bracht vrouw E weer tot het bewust zijn. De trouwe en slimme hond had een leven gered. De Nederl. Vereeniging voor Spoorweg artsen heeft dezer dagen beraadslaagd over een moeielijk geval. De directies der spoorwegmaatschappijen wenschen kennis te dragen van mogelijke ongesteldheden of afwijkingen in den gezond heidstoestand van hare ambtenaren of beamb ten, om, dezen des vereischt, andere werkzaamheden te kunnen opdragen of uit den dienst te kunnen ontslaan als lichamelijk of geestelijk ongeschikt voor het beroep. De directies wenschen daartoe dat de artsen hun door invullen van een briefje zullen mededeelen aan welke ziekte een lid van het perconeel lijdt. Maar de artsen weigeren dit zij verklaren dat het hun wettelijk opgelegd ambtsgeheim hun dit verbiedt. De „Nieuwe Ct." heeft een der spoorweg artsen, dr. G. Waller, gevraagd „Indien u weet, dat b.v. een brug- of seinhuis wachter lijdende is aan vallende ziektes tengevolge waarvan groot gevaar voor de publieke veiligheid kan ontstaan, moet u dan zwijgen En categorisch luidde het antwoord „Dan moet ik tengevolge van mijn medischen ambts eed zwijgen." Het blad schrijft Inderdaad geraakt de spoorwegarts bij zulke gevallen in een benauwend parket. De medische ambtseed is hem heilig en aan den anderen kant loopt hij rond met de drukkende gedachte, dat zijn patiënt misschien vroeg of laat oorzaak van een débacle (ramp) wor den zal. „Eenstemmig huldigde de vergadering da n ook de meening, dat verandering in den toestand dringend noodig is, hetzij door verandering van de eedsformule, hetzij door het toestaan door de regeering, dat de spoorwegarts met behoud van den huidigen ambtseed spreekt in geval van gevaar. „Elier past echter allerminst een halve maatregel, maar wordt een radicale oplossing vereischt. „Daarvoor achten wij noodig niet een „toe staan" tot spreken, maar een bij de wat „verplichtend" .stellen yan spreken door spoorwegartsen, wanneer zij de publieke veiligheid in handen van ziek spoorwegperso neel in gevaar weten.,' Het „Rott. Nieuwsblad" heeft voor zijne ongehuwde lezeressen een prijsvraag uitge schreven, n.l.welk beroep zij bij voorkeur, zouden wenschen dat haar aanstaande man zou uitoefenen. j Op die vraag kwamen nog al verschillende i antwoorden in, doch het meest afdoend en i snedige antwoord van een der lezeressen is zeker wel het volgende Ik ben al reeds geëngageerd Met eenen flinken varensgast. 't Beroep, door mij niet zeer begeerd. Geeft vaak een drukkenden angst enlast. Maar 't is de rechte Jozef, weet je, Dat is de zaak, de rest vergeet je. Ik wensch mijn Jos werd aangesteld Tot walkaptein, dat geeft goed geld. Dat werk brengt geen gevaren mee Voor schipbreuk, door een storm op zee. Onweertjes thuis zou ik wel keeren. Of voor mijn wenschen exploiteeren. Een bakker is wel 't ergste kruis, Je man die is des nachts nooit thuis. Schoon, stond mijn Jozef aan de trog, Ik nam hem zeker toch. Maar nachtwerk moest dan uit terstond. Ik stichtte een bakkersvrouwenbond. Tengevolge van eene zandstorting in de zanderij te Groet had aldaar een droevig ongeval plaats. Twee werklieden werden onder het neerstortende zand bedolven Een er van is herstellende of reeds hersteld, de ander bleef bij het ongeval dood. Deze, A.K., was 23 jaar en stond algemeen bekend als een oppassend jongmensch. Te Alphen aan de Maas woedt een hevige brand. Ontstaan in een met riet gedekte arbeiders woning tastte het vuur spoedig een aangren zend woonhuis en daarna twee boven den wind gelegen boerderijen aan, welke mede in de asch werden gelegd. Er zijn groot9 hoeveel heden hooi en stroo in het dorp opgestapeld. Bij het afzenden van het bericht waren reeds acht huizen afgebrand en nog ging de brand onverminderd voort. Geen fietsrijders op Zondag. Zaterdagavond heeft men de baldadigheid gehad onder de „Doncksche Boomen" (een gedeelte van den dijkweg) te Bolnes kleine spijkertjes te strooien, kennelijk met het doel. het fietsrijden op Zondag te beletten. Eenige personen werden dienzelfden avond reeds de dupe de banden hunner hotsen werden lek. Op zoo'n manier zal Bolnes spoedig even berucht worden als vroeger Rijsoord. Leiden, 23 Sept. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 247 stuks f 124 a t 296 87 Stieren f 68 a i 310: Veulens 0 stuks f 0 af 0 296 kalf koeien i 124 a f 283, Melkkoeien f 122 a 1284; 223 Varekoeion f 115 a f232, 247 Vette koeien f 124 a 1 296 58 Vette kalveren f 37 a f 100; 16 Magere kalveren f 9,— af 26; 316 Graskalveren f 20 a f64; 371 Vette schapen f 15 a 1 31.00; 578 sthapen (weide) f 11 af 25.— 0 Paarden f 0 a 1 0 332 Magere Varkens f 14 a f f 33 Vette Varkens a ct. 381 Biggen 3,50 af 13.740 Lammeren f 10,a f 15.50. Sckagen, 22 Sept. Aangevoerd: li paarden f 70 a 1210; 13 Stiere i f 109 a f180; 30 Gelde- koeien! 110 af 160; 78 Kalf koeien f 120,— f 250 26 Nuchtere Kalveren f 8,a 26, 655 Schapen f 14 a f 32375 Lammeren f 14, al 20, 17 Varkens f 8, a f 16 18 Vette Varkens 44 a 49 cent per kg.89 Vette Koeien 1 160 a f 2600 Graskalveren f 0,a f 50 Biggen f7,— a f 9,00: Boter 11,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren 1 4,00 a 1 4,50. Zondag 25 September 1904. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 unr ds. Schroder. Waal. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Leffef. Oudeschild. Nam. half drie ds. Schroder. Oosterend. Voorm. half tien de Hr. van Zweden Cocksdorp. Voorm. half tien de Hr. Barende.' GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Den Hoorn. Nam. 2 uur de Hr. Westra. beroepen Doopsgez. pred. te Witmarsum. Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van tot 17 en met 23 Sept. 1904. ONDERTROUWD Jacob Boon (Amstordam) en Cornelia Peper (Noorden.) GETROUWD: Petrus Wokke (Beverwijk) en Antje Dijt (den Burg.) GEBORENAlida Johanna d. v. Willem Roeper en Rennetje Visser (Oosterend,) Cornells Willem z. v. Dirk Keijser en Ger- dina Necolina Keijser (Molenbuurt,) Hen- drikus Johannes z. v. Tijs Zijm en Antje van Heerwaarden (Den Burg,) Jacob z. v. Jan Kikkert en Cornelisje Boon (Westen,) Trijntje Jacoba d. v. Jan Mantje en Antje Brans (Oosterend), Klaas z. v. Maarten Dogger en Jantje Bas (Oudeschild.) OVERLEDEN: Geene. Bevallen van een Meisje, A. MANTJE—Brans. Oosterend, 21 September 1904. Ondertrouwd: JACOB BOON Jbzn. CORNELIA PEPER. AmTexetam' 22 September 1904. Tandarts ANSINGH, Hoofdgracht 28, Den Helder. Dagelijks met uitzondering van den DONDERDAGMORGEN te consulteeren. op driemaandelijksche accepten, met en zonder borg. GELD tegen hypothecaire zekerheid, met voldoende overwaarde. Agentschap van het J. E. WINKLER. Hiermede bericht ik aan mijne ge- achte cliënteele, dat ik a.s. MAANDAG in „de Lindeboom" te spreken ben. Aanbevelend, Goudsraid. Horlogemaker. Elke week op Texel. Brief kaarten worden vergoed. Confectie in ruime keuze. Sterk concurreerende prijzen. Vraag Stalen aan'I Spoorstraat 70, Nieuwediep. De ondergeteekende belast zicbl gaarne met hot publiek rerkoopeil van roerende en vaste goederen, waarop voorschot! wordt gegeven en, zoo verlangd, met diulelfjktl afrekening. Verhuurt vaste goederen en transporteert! deze onderhands J. E. WINKLER. TE KOOP; Wegens gedaan werk aan de Zeewering bij A. OVERTOOM, Kanaal weg No. 8, Heldor. (H. Avondmaal.) EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2