N°. 1779. Donderdag 29 September 1904. 17de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bürö op Texel. INRICHTINGEN, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van DIRK JAN BRUIN te den Burg op Texel, om vergunning tot op richting van eene bewaarplaats van petroleum, op het perceel kadastraal bekend in Sectie D, No. 2262, nabij den Burg. Op Vrijdag den 7 October 1904, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, vóór het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Gemeente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrifturen. Texel, den 23 September 1904. Burgemeester en wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester. J. RUIBING. C. KEIJSER Pz. Lo. B. LOTING voorde MILITIE. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente TEXEL maken bekend dat de LOTING van hen, die vóór den lsten September van dit jaar voor de lich ting van het volgend jaar in deze Gemeente voor de militie zijn ingeschreven, zal geschie den in de O. L. School te DEN BURG op Zaterdag den 15 October 1904, des voormiddags te 11 uren; dat pp Zaterdag den 15 October 1904, des voormiddags te 9 uren, ter Gemeente secretarie bij don Burgemeester, door ol vanwege de lotelingen, die meenen recht te hebben op vrijstelling wegens broederdienst of w eg ens vermoedelijke aanwijzing tot den dienst van een of meer hunner in hetzelfde jaar geboren broedershet vereischte getuig schrift kan worden aangevraagd dat de lotelingen, die vrijstelling verlangen wegens eigen militairen dienst of dien van een broeder of van broeders, de noodige bewijsstukken, zoo deze niet reeds onder don Burgemeester berusten, bij dezen ter Gemeentesecretarie kunnen inleveren, ten minste tien dagen voor den dag, waarop de zitting van don Militieraad wordt geopend, en alzoo vóór den 2 December 1904. Voorts worden de belanghebbenden er uit drukkelijk op gewezen, dat, om vrijstelling wegens eigen militairen dienst of dien van broe ders te verkrijgen, moot worden overgelegd een paspoort of ander bewijs van ontslag of een uittreksel uit het stamboek of eon bewijs van werkolijken dionstdat, ter bekoming vin vrij stelling wegens broederdienst, bovendien moet worden overgelegd een getuigschrift van den Burgemeester, waaruit het getal zonen, tot het gezin behoorende, blijkt on dat do opgave van eene reden van vrijstelling bij de lotiug, hem die vrijgesteld wenscht te worden, niet ontslaat van do verplichting om bjj den Militieraad de reden van vrijstelling in te brengeD, hetgeen in elk geval bij dit College moet worden gedaan op het daarvoor bestemde tijdstip, hetwelk bij openbare kennisgeving nader zal worden be kend gomaakt. Gedaan voor de eerste maal te Texel, den 21 September 1904. Do Secrotaris, De Burgemeester, J. RUIBING. H. W. DE JONCHEERE* N.B. Volgens art. 31 der Militiewet 1901 (Staats blad No. 212 van 1901) trekkon do inge schrevenen, in alphabetische orde op te roepon, zeiven hunne nummers. Voor hem, die niet is opgekomen of, hoezeer opgokomon, buiton staat of onwillig is zelf zijn nommer te trekken, kan dit ge schieden door zijn vader, moeder, voogd of curator. Zoo ook deze niet is opge komen, geschiedt het trokken door den Burgemeostor of het Lid van don Raad der Gemeente, waar de loteling is inge schreven. Bezwaren tegen de wijze, waarop de loting is geschied, kunnen bij ongezegeld, tegen bewijs van ontvang bij den Bur gemeester in te leveren en aan Gedepu teerde Staten gericht verzoekschrift, ge durende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop de loting heeft plaats gehad, worden ingebracht door belanghebbende lotelingen, of door hun vader, moeder voogd of curator. Deze kunnen van de uitspraak van dat College, gedurende vijf dagen, te rekenen van den dag, waarop zij ter kennis van de belanghebbenden is gebracht, bij de Koningin in beroep komen bij ongezegeld, ongefrankeerd, rechtstreeks aan Hare Majesteit in te zenden verzoekschrift. LOSLOOPEN VAN VEE. DE BURGEMEESTER van Texel herinnert belanghebbenden aan het bepaalde vervat in art. 102 lid b. der Verordening van Politie voor deze Gemeente, luidende „Het is verboden, tenzij na verkregen schrif telijke toestemming van Burgemeester en Weth., Rammen van 1 October tot 1 November in de weide te laten loopen. Texel, den 28 September 1904. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. B. TEXEL, 28 September 1904. De markt van Maandag scheen aanvankelijk meer bestemd te zijn voor den handel in jong rundvee, dat van elders was aangevoerd voor de winterstalling aihier, dan yoor wol vee. Toch bleek al spoedig dat het wolvee nog niet geheel was opgeruimd, want eene goede hoeveelheid werd weder aangevoerd. Het aangevoerde ging vlug van de hand, tegen bevredigende prijzen. Aangevoerd werden 3 Paarden, 1 Veulen, 8 Koeien, 34 Kalveren, 3 N Kalveren, 18 Rammen, 226 Schapen, 128 Lammeren, 13 Biggen en 2 korven Kippen. De prijzen waren: Paarden f 85 af135; Veulen f 65; Koeien f 65 a f200; Kalveren f 30 a f 45 N. Kalveren f 12 h f 16Ram men f 23 a f 35; Schapen f 18 a f 25 Lammeren f 12 a f 13Biggen f 9 a f 11 Kippen f 1 h 1.10. Flinke handel. Den Hoorn. De Weleerw. Heer Ds. C. Leffef heeft Zondag 25 Sept. zijne afscheidsrede gehouden. Z. Eerw. deed dit naar aanleiding van Matth. 28 vs. 20. Het kerkgebouw was zeer goed bezet met toehoorders, ook van andere dorpen. Zichtbaar aangedaan nam de grijze leeraar, met hartelijke woorden afscheid van zijne gemeente, die hij 16 jaar lang als leeraar voorging. Aan 't einde der godsdienstoefening werd de scheidende leeraar toegesproken, door den consulent, den Weleerw. Heer Ds. P. A. E. Schroder van den Burg, terwijl de gemeeute hem de bekende zegenbede toezong. Dat Ds. Leffef nog eenige jaren van wel verdiende rust moge beleven. Oosteeend, 27 Sept. Verschillende visschers willen in het laatst van deze week weder beginnen met het korren naar oesters, welke bezigheid niet voor 1 October mag plaats vinden. Na afloop hoopt men weder met het vangen van garnalen te kunnen beginnen. Groote troepen wilde ganzen vliegen bier tegenwoordig rond. Op hare gewone vergaderplaatsen in den polder „het Noorden," waar vele personen thans graafwerk verrich ten, ziet men ze nu niet dikwijls neerstrijken, wel doen ze dat op de stoppelvelden in polder Eierland. Oudeschild, 27 Sept. Men heeft weer een aanvang gemaakt met het vangen van wul- kers of ouwonallen. De vangst is zeer uiteon- loopend, doch de prijs over het geheel goed. De schelpdieren toch worden betaald met f 2 50 per H. L. Den ten October is het oesterkorren weer vrij. Men denkt, dat daaraan door vele schui ten zal worden deelgenomen. Hooge prijzen zijn echter niet te verwachten, ook al omdat de Zeeuwsche oesters niet hoog in prijs zijn. Midden Eieeland. Op de bouwhoeve „De Tijdgeest" kan men tegenwoordig pompoenen zien groeien van buitengewone grootte 6n gewicht. Een paar dezer vruchten hebben ieder een omtrek van l'A meter en een ge wicht, volgens schatting, van 70 80 pond. Een waarschuwing voor velen. De prentbriefkaarten staan in het teeken des tijds. Door iedereen, groot en klein, jong en oud, worden ze verzonden. Het ontvangen doet de meesten genoegen, maar dikwijls is er een minder aangename zijde, n. 1. het betalen van strafport. Het is daarom niet ondienstig, vooral nu de postbeambtenaren scherper toezicht schijnen te moeten houden en daardoor het aantal overtreders dagelijks grooter word, in herinnering te brengen, dat om voor één cent te mogen worden verzon den, er op een ansichtkaart alleen mag wor den vermeld de naam en de woonplaats van den afzender en de datum van afzending. Verboden zijn verkortingen als m. g., h. g., m. d., p, f., p. r., enz., verder „groeten", „gelukwenschen." „uw toegenegen" en dergelijke meer. De naam van den afzen der mag niet worden uitgedrukt alspa, moe, je broer of zuster en ook niet oom, tante, neef of nicht. Met 1 October zullen in ons binnenlandsch verkeer nieuwe wettige betaalmiddelen wor den ingevoerd. De bankbiljetten, die niemand thans gehouden is ter voldoening eener geld schuld in betaling te nemen, zal men dan verplicht zijn als gelijkwaardig met rijksgeld specie te beschouwen. "Wat tot dusverre in dit opzicht reeds feitelijk het geval was wie toch weigert een bankbiljet ter voldoening van een vorde ring dat zal voortaan wet zijn. Tevens zal een nieuwe soort van bankbil jetten haar intrede doen die van f 10. Zooals men weet zullen die papiertjes dienen om de muntbiljetten van dat bedrag en die van f 50 te vervangen, welke volgens de wet van 31 Dec. 1903 worden ingetrokken en niet meer uitgegeven. De muntbiljetten verliezen echter in het eind dezer week geenszins hun waarde. Zij worden tot 1 October 1905, dus nog een vol jaar, bij alle betalingen aan Rijkskassen voor het volle bedrag aangenomen, en bovendien zegt de genoemde wet, dat tot 1 April 1909, dus nog 5'/j jaar, gelegenheid wordt gegeven ze in te wisselen bij den Rijksbetaalmeester en bij de meeste kantoren der Nederlandsche Bank. Men behoeft zich dus volstrekt niet te haasten met de inwisseling der thans in om loop zijnde muntbiljetten. Als men maar zorgt dat ze vóór 1 April 1909 zijn ingeleverd en tegen dien tijd zal nog wel gewaarschuwd worden staan zij volkomen gelijk met de nieuwe bankbiljetten van f 10. Alleen bij betalingen aan de Rijkskassen zullen zij van 1 October 1905 af geweigerd kunnen worden, maar dan kan men ze toch nog 47* jaar bij de Ned. Bank en hare meeste bijkantoren inwisselen. De kippen van iemand te Goes hadden luis, beter gezegd vederlingen. Nu gaf hij de kippen een konijn tot gezelschap. Lang zamerhand wenden de vreemde huisgenooten aan elkaaren het mooie van de geschiedenis is, dat de kippen hun luis kwijt zijn, waar van langoor niet den minsten last heeft. Het ongediertje schijnt dus voor den konij- nengeur het hazenpad te hebben gekozen 1 t

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1