Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Bij Koog a. d. Zaan is gisterenavond een goederentrein ontspoord. Er is alleen materieele schade. In beide richtingen moeten de reizigers overstappen. 't Was zeker een gevolg hiervan, dat gisterenavond nieuwsbladén en andere zaken, uit de richting Amsterdam, niet per laatste boot alhier werden overgebracht en wij alzooo van de ontvangst daarvan verstoken bleven. Men schrijft uit Zeeuwsch-Vlaanderen aan de „N:R. Ct. Weldra wordt het 4 jaar, dat de leerplicht wet in werking trad en thans mag men dus wel verwachten, dat de gevolgen merkbaar zijn. En dan moet dadelijk geconstateerd worden, dat er wel eenige verbetering is te bespeuren, doch de verwachting, dat op plat- telandsscholen ook in den zomer de hoogere klassen gevuld zouden zijn, is niet verwezenlijkt. Er is nog verzuim, ja zelfs heel groot ver zuim. Menigeen zal niet vermoeden, dat nu nog hoofden week aan week niet meer dan 30 pet. hunner leerlingen in de hoogste drie klassen Lebben. Men kan hier al heel wat verzuimen vóór men met den kantonrechter in aanraking komt. Zoo werd nu pas een vader veroordeelt, nadat zijn kind circa 17 weken ongeoorloofd verzuimd had, na eerst zijn 6 weken verlof gehad te hebben. Dan lacht men immers om de boeten, want per week kan zoo'n kind f 2 tot f 2.50 verdienen. Nog sterker is 't geval van een kind, dat van half April af thuis bleef, later weer 5 weken op school verscheen en daarna tot heden weer ver zuimde. Totnogtoe is de vader niet voor den kantonrechter geweest en dat alles was onge oorloofd verzuim, zonder dat armoede of iets dergelijks het verzuim wettigde. Zoo ziet meD, dat de eerbied voor deze wet, die in den beginne met al te slappe hand werd uitgevoerd, er niet dik op zit. Bij de invoering zat de schrik er in, had men toen de teugels flink strak gehouden, dan zou de toestand heel anders geweest zijn. Maar de uiterst langzame berechting, de lage boete, alles heeft meegewerkt om de menschen onverschillig te maken. Drie te gelijk Het gezin van den slagersknecht Willem Hendrik Zolf, Binnenweg, Emmahofje 95/4, te Rotterdam werd Zaterdag door den heer ooievaar verrast met drie welgeschapen dochters te gelijk, waardoor het gezin dat van f 8 per week bestaan moet ineens van 5 op 8 monden werd gebracht. De drie jonge dames zijn allen springlevend en zoo gezond als een viscb. Maar ooievaar had niet kwaad gedaan om nog wat anders mee te brengen ook, er komt heel wat kijken om drie vroolijke meiskens in het toilet te steken en van 't noodige te voorzien. Misschien, dat hij, dit lezend, de verassing tot een nog blijdere maakt. Een agent van politie te Deventer vond een bedrag van f 3000, dat verloren was door een reiziger der firma H. Hij gaf het natuurlijk terug, en kreeg als belooning een sigaar, waarvoor de agent echter heel vriendelijk bedankte, zeggende, dat hij geen rooker was. („N. Ct.") Voor oudheden. Op de in de vorige week gehouden verkoo- ping van den inboedel van wijlen mevr. de wed. G. Dekker, te Koog a'd. Zaan, brachten twee porceleinen vaasjes de som van f 1650 op. Een porselein eetservies gold f 1300. Ook geen koopje I Dat op de aanschaffing van legerpaarden in het buitenland belangrijke kosten vallen kan blijken uit onderstaande opgave dier kosten, welke dit jaar besteed werden Belooningen voor diensten bij den aankoopf 4000 Overtochtskosten van de in Ierland aangekochte paarden tot Rotterdam f 12.000 Voeding en verzorging van die paardenf 1000 Andere diverse uitgaven f 1000 Samen f 18.000 De Oud-Hollandsche soliditeit. De Kamer van Koophandel te Leipzig maakt sinds een reeks van jaren lijsten van onbe trouwbare buitenlandsche firma's openbaar. Op die steeds bijgehouden ljjsten komen thans, volgens de „Franf. Zeitun", 3500 firma's voor, waaronder de Nederlandsche eventjes met 1700 de kroon spannen. Twente is bekend door zijn groote boerenbruiloften, waarvoor, de „vrénde en naoberde" tot in zeer ruimen kring worden uitgenoodigd. Als illustratie hoever zich die uitnoodigingen uitstrekken, kan dienen, dat in de gemeente Tubbergen dezer dagen een 72-jarige man ter bruiloft werd genoodigd, omdathij in 1846 tegelijk met den vader der bruid had geloot De dir.-gen. van landbouw brengt ter kennis, dat ingaande 1 Oct. a s., van rijks wege entstoffen tegen het houtvuur dei- runderen en tegen de varkenspest kosteloos en portvrij, op aanvrage, worden verstrekt aan iu Nederland gevestigde veeartsen. De aanvragen behooren als regel schriftelijk te geschieden en zijn te richten tot de Rijks- seruminrichting, Vinkendwarstraat no 15 te Rotterdam. 't Getal onderwijzers en onderwijzeressen in Friesland, die hunkeren naar eene betrek king, is tegenwoordig zeer groot. Aan teleur stelling ontbreekt het niet, want in weerwil van aanhoudend solliciteeren worden velen niet benoemd, zoodat de gemaakte reiskosten verloren zijn, want aan het bezoeken van den burgemeester en de raadsleden, dat hoe langer hoe meer in zwang komt, zijn, als ze nl. het geluk hebben op de voordracht te komen, onwillekeurig kosten verbonden, hetgeen even eens 't geval is met deelnemen aan proeflessen, waar iedei zijn best doet om boven zijne concurrenten uit te munten. Er zijn er, die reeds langer dan oen jaar met de acto in den zak loopen, in weerwil dat ze wel 40 maal hebben gesolliciteerd en zelfs hun kans beproefden in de afgelegenste gemeente der noordelijke provincies. Daar ongetwijfeld 't vooruitzicht bestaat, dat het aanbod de vraag steeds ver zal overtreffen, is inderdaad het vooruitzicht voor hen, die zich wenschen te wijden aan de schoone taak van ,t onderwijs en de opvoeding der jeugd, alles behalve rooskleurig. Dat wordt een erg duur zaakje. Den 16en dezer zijn de onlangs nieuwbe noemde ambtenaren bij de Rijksverzekering- bank (ongeveer 100) in dienst getreden. Het totaal is daardoor geklommen tot weinig minder dan 350. Aan het buitengewone avondwerk van meer dan een jaar lang is nu ook een einde gekomen. In sommige lokalen zitten er echter veel te veel ambtenaren. Aan de 5 huizen, thans bij de Rijksverzekeringsbank te Amsterdam in gebruik, zal dan ook spoedig wel een zesde moeten worden toegevoegd. „De sleutel van het kerkhof. Bij een ommuurd, goed gesloten kerkhof stond een herberg en op de deur daarvan was een bordje met het opschrift De sleutel van 't Kerkhof is hier verkrijgbaar. Die herbergier had dubbel gelijk, al begreep hij misschien zelf dat opschrift niet in zijne volle beteekenis. Er ligt tenminste één van de sleutels van het kerkhof in elke kroeg. Vee-verloskunde. De vereeniging tot ontwikkeling van den Landbouw in Hollands Noorderkwartier, roept wederom personen op met een gezond gestel en eenige geschiktheid om tot vee-verloskun dige te worden opgeleid. Leergeld betaalt de Vereeniging; verblijf kosten en gereedschappen komen voor reke ning van den leerling. Gegadigden kunnen zich in persoon vervoe gen te Alkmaar, in het Café „Centraal", op Zaterdag 2 October, des namiddags 12 ure, voorzien van bewijzen van geschiktheid. De heer P. G. die Zaterdag van Venloo naar Rotterdam reisde, zat in een spoorweg coupé alleen met een vreemdeling. Deze bood hem een sigaar aaneen had hij de onvoorzichtig heid die aan te nemen. Nauwelijks had hij eenige oogenblikken gerookt of hij viel in een diepen slaap. Toen hij een tijd later weder wakker werd, was zijne portemonaie ledig en was zijn gou den horlogeketting vervangen door een nikke len. De vreemdeling was intusschen op een tusschenstation afgestapt. Zigeuners-slimheid 1 Bij een slager te Breda komt een Zigeu nervrouw om vleeschze legt dit in een mandje, dat zij in haar schort heeft. Nu ontdekt zij geen geld bij zich te bobben, zet haar mandje op de toonbank en gaat geld halen, maar komt niet terug. De slager kijkt nu in het mandje en ziet dat er geen bodem in is zijn vleesch was verdwenen. Als middel om de aardappelen lang goed te houden wordt aanbevolen Men maakt bakken geheel van lattendie latten zijn zoover van elkander geplaatst dat de aardappelen er niet uitvallen. Onder iede- ren bak zijn klampen (stukken hout.) Men vult een bak tot bijna aan den rand, in den kolder, zet daarop weer een anderen bak en herhaalt dit voor zooverre het noodig bli te zijn. De lucht heeft dan toegang tot aldus te bewaren aardappelen het keei waarbij de beste vruchten kneuzen en blau plekken bekomen, is onnoodig en de aaid pelen loopen niet uit. Een onschuldige gearresteerd. Op aanwijziging van den Heer P. J. B. ari teerde de politie bij 't postkantoor te Rotterd; Zaterdag een heer, die volgens den heer zou zijn de voortvluchtige gelddrager J., v een bankiershuis te Weenen, die er n 235,000 kronen van door is en op wiens aa houding een belooning van 10,000 kror staat. De aangehoudene, die zich onmidde) legitimeerde, bleek evenwel een Amerikaans lederhandelaar uit Newwark te zijn. I kwam van Weenen op zijn doorreis te Rotti dam aan, en bracht eenigen tijd, zeer teg zijn zin bij de politie door, doordat de he B. volhield, dat hij de gezochte moest zijn, Erg stichtelijk. Te Dalkeith, bij Edinburg, is er twist tu schen Brown, den predikant van de Congr gationalistische Evangelische Uniekerk, en zij kerkeraad. De kerkeraad zegt, dat domine Brown geen predikant van de gemeente mei is, maar Brown houdt vol van wel. Zate dagavond brak Brown de kerkdeur open e liet een smid een ander slot er op maken De kerkeraad haalde politie, maar de predi kant bleef waar hij was. Zondagochtend wild ds. Brown preken als gewoonlijk, maar e werd in de kerk zoo'n kabaal gemaakt—beidi partijen hebben aanhangers in de gemeente- dat de dienst geen voortgang kon hebben. Zoowel dominee Brown als leden van dei kerkeraad bleven vervolgens in de kerk, waai zij hun eten lieten komen. Geen van beidi partijen wilde de andere in het bezit der kert laten. Een nieuwe reuzen-grot in België. Professor Ernest Doudou, een bekend Bel gisch geoloog, heeft te Tilff, bij Luik, in het zoogenaamd hol van Beauregard, druipsteen grotten ontdekt, die in grootte en schoonheid de beroemde grotten van Han en Rochefort moeten overtreffen. M. Doudou is al 350 meters ver binnengedrongen. Hij schat dat het hol zich verscheidene kilometers ver uitstrekt langs een tusschenvloeiende beek. In het door hem bezochte gedeelte zijn prachtige zalen en vooral een wonderschoon meer. Pnrmerend, 27 Sopt. Aangevoerd 890 Run deren en 21 Stieren. 161 vette Kalveren 65 85 ct. per KG., 242 nucht. Kalveren f 10 f 23 p. stuk, 242 vette Varkens 44 46 ct. per KG. 62 magere Var kens f 14 k 23,50 p. st.165 Biggen 1 6 k f9 p. st.; 3804 Schapen f 18 k f 30. 554 Lammeren f 13.a f 21. Kip-Eieren f 4,75 f 4,75 per 100. st. Vette Koeien, 555, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., b. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. vlug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Schapen, prijsh. h. vlug. Lammeren prijsh. h. matig. Vette Schapen prijsh. h. vlug. Amsterdam, 26 Sept. Aangevoerd 217 Run deren, le kwal. 66 k 78 ct., 2de kwal. 10.62 a 0.66, 3de kwal. 58 ac. perK.G. 291 Melk en Kalfkoeien f 120 it f 270, 0 Graskalveren i a f9 Schapen 1 k 1 45 N uchtere Kalveren f 8,k 116,0 Lammeren a 596 vette Varkens 44 a 45 ct. per f'K.G. Zondag 2 October. 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. tien uur de Hr. van Zweden. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Wacd. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. (Nabetr. II. Avondmaal.) Waal. Geen Kerkdienst. (Wegens werkzaamheden aan het Kerkgebouw,) Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. (H. Avondmaal.) Coclcsdorp. Voorm. half tion do Hr. Barende.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2