Nieuws- en Advertentieblad. Bij dit Nummer behoort een BIJBLAD. Binnenland. Zondag 2 October 1904. X8de Jaargang. het iber Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nar op den dag der uitgave BONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. LOSLOOPEN VAN VEE. DE BLRGEMEESTER van Texeo herinnert elanghebbenden aan het bepaalde vervat in rt. 102 lid b. der Verordening van Politie oor deze Gemeente, luidende Het is verboden, tenzij na verkregen schrif- elijke toestemming van Burgemeester en Wetb., lammen van 1 October tot 1 November in de reide te laten loopen. Texel, den 28 September 1904. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. B. RAADSVERGADERING. De Burgemeester der Gemeente Tex cl, Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis an de ingezetenen, dat eene vergadering van lien Gemeenteraad is belegd op Dinsdag den |i Oct. 1904, des vóórmiddags te 11 uurin daarvoor bestemde zaal ten Raadkuize dezer löemeente. Te behandelen onderwerpen GEVONDEN VOORWERPEN Gedeponeerd ten Raadhuize II jongensjasje gevonden op den Waalderweg. TEXEL, 1 October 1904. Winterdiensl. Wanneer de Hei fstmaand is voorbij gegaan, dan beginnen de reisge- legenheden (booten en spoor) liaren winter dienst. Zoo ook thans weder: de stoombootdienst heeft den winterdienst aangekondigd, naar men in onze vorige nommers order de adv. heeft kunnen opmerken; daarbij sluit zich als van zelve aan de dienst der posterijen, eveneens door ons vermeld. Ook de spoor meldt den winterdienst; zeer weinig zijn de veranderingen daarin aangebracht, doch getrouw aan onze gewoonte, verstrekken wij in het bijblad tot dit num mer behoorende, onzen lezers weder eene opgave van het vertrt k en de aonkomst dei- treinen, in velband met de gelegenheid van en naar ons eiland, met de „Ada." Die opgave moge velen, die genoodzaakt zijn van de bedoelde reisgelegonhcden gebruik to maken, ten dienste zijn. Van 23 tot en met 29 Sept. zijn van hier verzonden 29B schapen, 80 lammeren, 4 koeien, 3 kalveren, en 15 varkens. Oudeschild, 30 Sept. Was er in dezen zomer bijna geen drijfwier voor de kust, in de afgeloopen maand kwam er des te meer. Voor de wierdrogers is dit een uitkomst geweest, omdat zij zooveel voorraad korden bijeenzamelen, dat 't menigeen genoeg doet verdienen om zonder zorg den winter te kunnen tegengaan. In de haven echter veroorzaakt het wier veel last. Roeds eenige dagen zijn enkele personen bezig het uit den havenkom te verwijderen, omdat 't soms zeilvaartuigen belemmert aan wal te kunnen komen. Voortaan zullen runderen, die verschijn selen vertoonen, welke op tuberculose wijzen, door het Rijk tegen schadeloosstelling ter slachting worden overgenomen, wanneer de eigenaar, mits geen opkooper, dat verlangt en do Minister van Waterstaat daartoe termen vindt. De schadeloosstelling bedraagt de waarde welke het dier in den staat waarin het zich op 't oogenblik der schatting bevindt, nog voor het bedrijf van den eigenaar vertegenwoordigt. Door tusschenkomst der Holl. Maatschappij van Landbouw zullen nu in elke streek deskundigen van Rijkswege worden aangesteld voor het schatten der runderen, welke voor het hier aangeduide doel zijn aangegeven. Drankwet Het voorloopig verslag van de Eerste Kamer is verschenen, betreffende de Drankwet. Gewezen wordt daarin op den grooten spoed waarmede dit wetsontwerp met het oog op den daarin gestelden uitersten termijn van in werking treding, door de Eerste Kamer moet worden onderzocht; de wenschelijkheid wordt betoogd den fatalen termijn voor de invoering alsnog te verlengen. Wilden allen tot herziening der bestaande wet medewerken, de irdruk welke het Re- geeringsvoorstel had gemaakt was niet on verdeeld gunstig. Onlangs werd het oorlogsschip „Tromp" j te Helder afgekeurd voor den actieven dienst, I aan eenige personen verkocht om gesloopt te worden, 't Schip was nog zeer gaaf, doch 1 behoort tot een verouderd type. Naar ver- j zekerd wordt, zijn de tegenwoordige eigenaars in onderhandeling met de Russische regeering om het ex-oorlogsschip te verkoopen. In het volgend jaar zsl worden overge gaan tot de aanstelling van een adspirant- landbouw-ingenieur met het doel van Regee- ringswege de vorming te bevorderen van een technicus, die in staat zal zijn zoowel aan gaande de inrichting van boerderijen, als om trent de werktuigen en machinerieën, welke in het landbouwbedrijf aangewend worden, desverlangd voorlichting en aanwijzing te verstrekken. Aan de De Wittenkade tusschen de le en 2e Nassaustraten te Amsterdam heeft een droevig ongeluk plaats gehad. Bij het ver tuien van den steiger van een in aanbouw zijnd huis, viel een der zware palen om, doordien kinderen aan de touwen gingen hangen. Ongelukkig waren het was juist tegen den tijd dat de scholen aangingen twee knapen van acht en zes jaar onder den steiger aan het spelen. Zij kregen den zwaren paal op het hoofd. Een hunner werd dadelijk dood geslagen, de andere zóó ernstig verwond, dat hij kort daarna aan de bekomen verwondin gen overleed. („A. H.„) Het treurig ongeval bij het stoomdor- schen te Kolhorn, toen er een vrouw verplet terd werd, is aanleiding geweest, dat eenige landbouwers geen vrouwen meer (om haar gevaarlijke kleeding) als „insteekstors" op de machine toelaten. De Tel. schrijft Reeds vroeg in den avond zwierven ze rond, bij troepjes. Opgeschoten jongens, hossend en fluitend, zirgend het „vrijheidslied" en de „Internationale". En andere jongens hosten en zongen van „Nieuwenhuis - mot - zakkies plakken" en „Oranje boven, leve Wilhelmien". 't Was om half tien in de Kalverstraat te Amsterdam dat de twee troepen elkander ontmoetten. De menschenstroom was esn oogenblik gestremd. Ze stonden dreigend tegenover elkaar en zongen hun liederen. Toen ging het er op. Armen zwaaiden, petten en hoeden vlogen af. Er werd geklopt. Er ontstond een paniek. Al de Kalverstraat- menschen keerden zich tegen de „Internatio nalen" die in verwarring vluchtten in een steegje. Die van „Oranje-Boven" renden hen na. De Kalverstraat-menschen, nieuwsgierig, schoten te zamen tot een kluwen vóór den ingang van het steegje en juichten. De over winning was behaald. „Hoera! Oranje Boven!,, werd er geroepen. En eenige der „Internati- nalen" in de verwarring achtergebleven en zich omringd ziende van vijanden, juichen mee, bleek van klopvrees, om te ontgaan de spiedende blikken, om zich te redden Oranje boven Het Hoofdbestuur van het Ned. Onder wijzersgenootschap heeft een adres aan de Tweede Kamer gezonden in zake het ontwerp- arbeidswet. Het verzoekt de Kamer het daarheen te willen leiden, dat lo. een bepaling opgenomen wordt, waardoor arbeid in een bedrijf van landbouw, tuinbouw, boschbouw of veehouderij buiten de tijden van verlof, 'bedoeld in art. 12 4o. der Leer plichtwet, verricht door kinderen, die volgens Art. 63 van het ontwerp geen arbeid mogen verrichten, wel onder arbeid in den zin van de Arbeidswet wordt verstaan 2o. in art. 63 de leeftijd, waaronder kinderen geen arbeid mogen verrichten, gesteld wordt op 14 jaar 3o. de maximum-arbeidsduur van jongens en meisjes in den zin van art. 8 op niet meer dan 8 uur per etmaal gesteld wordt, en het einde van dien arbeid niet na 5 uur 's namiddags valt, behalve in eenige in de wet genoemde of bij Koninklijk besluit vast gestelde bedrijven. Naar ons wordt medegedeeld is op de Internationale Tentoonstelling van Voedings middelen gehouden te Londen in het Christal Palace (Augustus - September) de firma P. Molenaar Co. teWestzaan weder bekroond met de Gouden Medaille voor haar artikel Kindermeel. Men schrijft uit Haarlem aan de N. Ct. Verstrooidheid en vergeetachtigheid woeke- keren voort in alle rangen en standen der maatschappij. 't Is waarschijnlijk het gevolg van het ziekelijk haasten het nerveuze gedoe, dat het laatst der vorige eeuw der menschheid heeft meegege ven! De mensch vergeet soms zichzelf, doch veel vaker zijn bezittingen, hoezeer hij ook haakt naar vermeerdering daarvan. Hij vergeet geregeld zijn parapluie of stok, soms zijn hoofddeksel en zijn overschoenen, zijn tabaksdoos, zijn mes, zijn pijp of zijn bril aan kostbaarheden laat hij zich maar weinig gelegen liggen. Inderdaad de mensch is een bij uitstek ver geetachtig wezen. Mocht men bovenstaande bewering over dreven achten, dan ken men te Haarlem bezich tigen de allermerkwaardige tentoonstelling van voorwerpen, vergeten in de treinen der Hollandsche Spoorweg-Maatschappij gedurende enkel het vorige jaar, die daar ter plaatse in openbare veiling zouden worden gebracht. Men ziet er gouden en zilveren voorwerpen van allerlei aard, fotografie toestellen, rijwiel- onderdeelen, messen, scharen, brillen, kleeren, kinderspeelgoed, pijpen, sigarenkokers, boeken, reitasschen, overschoenen, en wat niet al„ benevens een groot aantal wandelstokken ook met zilver gemonteerd, en niet minder dan 1500, zegge vijftienhonderd parapluies en parasols. Als men dat alles gezien heeft, zal men toestemmen, dat de mensch bovenal ver geetachtig is. >udc- ling, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amebika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cta. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 11, Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Adres Kamer van Koophandel en Fabrieken te Hoogezand-Sappcmeer. IIII. Adres Hoofd der School tc de Cocksdorp. IIV- Aanbieding gcmeentebegrooling voor 1905. |V. Idem begrooting Algemeen Armbestuur voor 1905. I VI, Ontslag aanvrage A. Langeveld als Boekhouder van bet Algemeen Armbestuur. IVII. Verzoeken om teruggave, afschrijving enz. van Hoofdelijken Omslag en Schoolgeld. CÖÜRMT.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1