Gemeenteraad van Texel. Buitenland. Marktberichten, Pre dikbeur t e ri, Een roof hol ontdekt. De politie te Rotterdam heeft de hand gelegd op eenige zeer beruchte straatroovers, die hun woning hielden in een schuit, liggende onder het viaduct in de Rotte. Volgens de „N. R. Ct." werden een aantal breekijzers, kartonnen doozen, hamers, lampen enz. in beslag geno men. Een aantal verdachte individuen, die dikwerf in deze buurt zwervende werden gezien, zijn opgepakt, onder verdenking van medeplichtigheid. Geen sterke drank aan bedeelden In een door den gemeenteraad van Wage- ningen vastgestelde verordening op de herber gen enz., was in art. 7 de volgende bepaling opgenomen „Het is den herbergier verboden sterken, drank te verkoopen aan hen omtrent wien door het gemeentebestuur is medegedeeld, dat zij door een in de gemeente gevestigde instel ling van weldadigheid worden bedeeld." Ged. Staten van Gelderland waren van oordeel, dat dit artikel in strijd was met art. 150 der Gemeentewet in verband met de artikelen 252 254 van het "Wetboek van Strafrecht en droegen het der Koningin ter vernietiging voor, van welke voordracht den gemeenteraad werd kennis gegeven. In een uitvoerige memorie persisteerde de Raad echter op voorstel van B. en W. bij de in genoemd artikel vervatte bepaling. Thans is door den Minister van Binnenl. Zaken beslist dat de opvatting van den Wageningschen Gemeenteraad juist is. Het gebod van de gemeentelijke verordening heeft een geheel andere strekkiDg dan meerbedoelde bepalingen van de strafwet. In eene te Rotterdam gehouden alge meens vergadering van de Yereeniging voor facultatieve lijkverbranding is het voorstel van het hoofdbestuur tot het bouwen van een crematorium met 17 tegen 3 stemmen aangenomen. Uit Deurne wordt aan de L. K. gomeld Dat hier, evenals op vele plaatsen, het drinken van een borrel bij geboorten, zoowel als bij overlijden, gebruikelijk, voor sommigen bijna onmisbaar is, weet iedereen. Zoo ook behoort de traditioneele borrel gewoonlijk bij het graven van een put. Dezer dagen liet een kastelein alhier een put „schieten" zooals het hier heet, waar de borrel volstrekt niet mocht ontbreken, immers dat zou schande geweest zijn voor een kaste- lein, die de jenever toch aan „zijn eigen" had I Men bepaalde zich dan ook niet op gepaste wijze en juist afgepast, tot een borrel, maar het pittige vocht werd gedronken uit bier glazen de gevolgen bleven natuurlijk niet uit. Een der gravers namelijk, die zich onder in den put bevond, had zoodanig van de gelegenheid geprofiteerd, dat het hem onmoge lijk werd, zich naar boven te werken en was men verplicht hem uit de modder omhoog te trekken. Goede raad was duur, en de kortste weg ook de beste zeker toch de koddigste werd genomen Een puthaak bevestigde men achter in zijn broek, en daar ging ie, onder luid gelach der omstanders. De algemeene werkstaking. Uit het „Zaansch Volksblad" blijkt, dat het Amster- damsche P. A. S. aan de verschillende plaat selijke arbeidssecretariaten in den lande voor gestel! heeft vergaderingen te beleggen met dr. Friedeberg, uit Berlijn, als spreker over de algemeene werkstaking. De „Warenhuis-plannen" te Amsterdam zijn nog altijd niet van de lucht. Een er van heeft, naar het „N. v. N." mededeeld, reeds in zoover vasten vorm gekregen, dat de benoo- digde plaats er voor in handen is, en wel het oude schouwburglokaal, bekend als het Salon van Boas en Judels in de Amstelstraat. Gelijkvloers zullen komen, in het midden van het lokaal, drie en twintig winkeltjes, zij zullen, evenals Possart te München zijn too- neel inrichtte, te zamen kunnen draaien om een spil, zoodat bij beurten elk winkeltje een week vóór aan de straat komt. Om aan de talrijke aanvragen voor verlof in de zomermaanden (Mei t.m. September) altijd gevolg te geven, zou het reserve-perso neel der posterijen en telegrafie aanmerkelijk uitgebreid moeten worden. De directeur- generaal wenscht nu aan de ambtenaren, die in de wintermaanden (October—April verlof nemen, een extra-verlof van 8 dagen te ver leen en om de verloven in de zomermaanden daardoor minder zwaar op den dienst te doen drukken. Velen zullen nu 3 weken winterverlof prefereeren boven 2 weken zomerverlof, waar door 's zomers de dienst niet te lijden heeft van de vele verloven en de ambtenaren, die anders de minder aangename maanden des jaars verlof krygen, zich thans niet langer onte vreden behoe/on te toonen. In Friesland is het gebrek aan drink water op sommige plaatsen zoo groot, dat een emmer regenwater met 8 tot 14 centen betaald wordt Regenbakken van kerkge bouwen worden yoor algemeen gebruik afge staan, maar de toeloop was zoo groot, dat ook deze spoedig leeg waren. Premie voor geheel onthouders. Het Nederlandsche Werkliedenfonds stelt vooral den kleinen man in de gelegenheid een levensverzekering te sluiten (van ten hoogste f 1000). Aan geheelonthouders wordt sedert 1897 een korting op de jaarpremie toegestaan van 8"/0 of, zoo zij per week betalen, worden ze de laatste 4 weken van het jaar vrijgesteld. Als een afschuwelijk staaltje van drank zucht meldt men uit Utrecht, dat een daar wonend ambachtsman, als hij de zucht tot drinken zoogenaamd voelt „aankomen", zich opsluit in een klein gebouwtje achter zijn woning, dat vroeger diende om aan zijn geit onderdak te verschaffen. Hij neemt echter zijn intrek niet dan nadat hij een flinken voorraad brood, kaas en worst heeft ingeslagen en dien mét de noodige kannen jenever in het stalletje geplaatst heeft. Zijn familie (vrouw en veel kinderen) mist hem dan plotse ling en, als hij 's avonds niet thuis komt, weet men reeds hoe laat het is. De man slaapt dan op wat stroo in den geitenstal en houdt dat leven een dag of vier vol. Men komt dan daarna meestal tot de conclusie, dat er 't een en ander naar den lommerd gebracht is. („N. Ct.") School met „hangende tuin." Een openbare lagere school in de Zandstraat te Amsterdam was al lang bouwvallig. Bur- gem. en Weth. hebben nu voorgesteld haar af te breken en op het vrijkomende terrein een nieuwe school te plaatsen, wat f 52,700 kost. Omdat in de omgeving voor het spelen der kinderen geen gelegenheid is, zal bij deze school een proef worden genomen met een speelplaats op het dak. In het buitenland geschiedt dat meer en B. en W. zijn van meening, dat wat in Amerika of Engeland goed gaat, ook best hier kan ingevoerd worden. Een kantonrechter in overtreding 1 Te Utrecht is, door een agent van politie, proces-verbaal opgemaakt tegen den kan tonrechter omdat deze zijn hond 's nachs onbeheerd over straat had laten loopen. We zijn benieuwd te vernemen welke straf de plaatsvervangende kantonrechter zijn collega zal opleggen 1 („Ned.") Jong gewend oud gedaan. De burgemeester van Frischhausen is een practisch man, een goed volksopvoeder. Hij heeft 34 schoolkinderen van 10 tot 14 jaren (jongens en meisles) elk 35 vierk. M. grond afgestaan, met de noodige zaden om er aard appelen, groenten en bloemen op te kweeken. Zij mogen zich wel raad doen geven, maar moeten allen arbeid, van zaaien tot oogsten, zelf verrichten en dan is de opbrengst van hun werk voor hen zelf. Onderling mogen ze elkander wel hulp verleenen en dat doen zij ookde kleine kolonisten hebben enorm veel schik in 't werk. De Regeering. die van het plan heeft vernomen, heeft voor 't volgend jaar 100 Mark subsididie er voor toegestaan Zondag 9 October. 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Da. Schrödor. Koog. Voorm. 10 uur ds Smits. Den Hoorn. Nam. half 3 uurds. Smits Oudeschild. Nam. half 3 uur ds. Schroder, Oosterend. Voorm 10 uur de Heer van Zweden. Cocksdorp. Voorm. tien uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur de. RooBeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuporus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Pnrmerend, 4 Oct. Aangevoerd 890 Run deren en 38 Stieren. 177 vette Kalveren 65 k 85 ct. per KG., 250 nucht. Kalveren 19 k f 23 p. stuk, 231 vette Varkens 43 k 47 et. por KG. 7o magere Var kens f 14 it 24,00 p. st.; 186 Biggen 1 6 k f9 p. st.2952 Schapen f 20 it f 34 Dinsdag 4 Oct. 1901, voorm. 11 uur. Voorzitter de heer De Joncheere. Tegenwoordig de heeren1'. Keijser, C Keijscr Pz., Bakker, Lap, Ilocper, Zijm, Dros en Dikkers. Afwezig met kennisgeving de hoeren Kcesom, Mets en Koning. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierna deelt de Voorz. mede dat is ingekomen: een circulaire van den Bond tot bescherming van den trekhond in Nederland waarin gewezen wordt op het gebrek aan goede bepalingen voor het gebruik van trekhonden in deze provincie, waardoor Noord-Holland zoo ongnnstig afsteekt bij de provincie Zuid-Holland. Verzocht wordt zoo mogclyk bepalingen te maken in de verschillende gemeenten in den geest van die te Hoorn. De voorz. stelt voor het stuk voor kennisgeving aan te nemen en zoo noodig bij cvcntucclc herziening der politieverordening in gedachten te houden. De heer Dikkers meent dat voor de gehccle provin cie weldra bepalingen daaromtrent zullen worden ge maakt. Overeenkomstig het voorstel van den Voorz. wordt het stuk voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. deelt verder mede, dat op 20 Sept. j.l. kasverilicatie heeft plaats gehad bij den gcmcentc-ont- vanger en boeken en kas in orde waren bovonden. Cassa was f 1427.82. Eveneens waren toen nagegaan boeken enkas der havendireetie. Ook deze waren in orde. De ontvangsten bedroegen f 5960,34 D e uitgaven f 4629,99 Cassa f 1330,35 Nog was ingekomen een schrijven vail D. C. Vos behelzende het bericht, dat hij zijn benoeming tot waarnemend telefoonhouder te üudescliild aanneemt. Idem van Cornelia Dogger, aanneming benoeming tot telefoniste te den Hoorn, en wel met ingang van 16 dezer. Een verzoek van den heer Ruibing om verlof van 5 tot 20 October. Dit verlof wordt verleend. Een schrijven van J. Daalder timmerman te de Cocks- dorp, waarin gewezen wordt dat het aldaar voorkomend timmerwerk alles wordt verricht door don gem. veld wachter, geen bekwaam timmerman, en die beleefd verzoekt ook eens met dat werk te worden belast. De Voorzitter zegt dat de werkzaamheden zooveel mogelijk worden verdeeld en door Z.Ed den gemeente opzichter ook was opgedragen te zorgen dat die werk zaamheden voor de gemeente jaar om jaar door de belanghebbenden worden verricht. De heer Dros acht de klacht wel gegrond en meent ook dat de gemeente opzichter wel wat veel den veld wachter begunstigt ook wat het verfwerk betreft. De voorz. be^of4_een onderzoek te zullen instellen II. Adres Kamer van Koophandel en Fabrieken te HoogezaudSappemeer. Door voornoemde Kamer werd verzocht een adrc® van adhaesie te zenden aan hun request aan Zijne Exc. den Minister van Binnenl. Zaken óm art. 245 der gemeente-wet te wijzigen. Dit artikel slaat zooals de Voorz. opmerkte op de zoogenaamde forenzenkwestie. Evenals in vele andere gemeenten wordt op voorstel van B. en W. hot adres voor kennisgeving aangenomen III. Adres Hoofd der School te de Cocksdorp. Door den heer Toet was bij zijn request een uit voerige memorie van toelichting gegeven, waarvan elk der leden van den raad ook een afschrift had ontvan gen. Voorlezing werd er daarom niet van gedaan, zoodat wij het, ten einde abuizen te voorkomen beter achten te volstaan mot de mededeeling, dat volgens den Voorz. het eene persoonlijke kwestie wastusscben spr. en den heer Toet, waarvan hij geen verantwoording aan den Raad verschuldigd was, en was een onder wijzer moreel verplicht aan de ouders der kinderen des verlangd inlichtingen omtrent hun kinderen te ver strekken. Spr. wilde gaarne aan de leden persoonlijk alle gewenschte inlichtingen verstrekken. Na eenige discussie, waaraan behalve door den Voorz. weid deelgenomen door de heeren Zijm, C. Pz. Keijser en Dros, welke laatste o. m. voorlezing doet van een schrijven van den heer Toet, waarin deze wijst op de verkeerde toestanden door dit conflict te De Cocksdorp ontstaan, geeft de voorz. zijn leedwezen te kennen, dat door de leden de zaak maar van een kant is onder zocht en sluit hij het debat. IV- Aanbieding gemeentebegrooting voor 1905. Wordt volgens gewoonte gesteld in handen van een commissie van onderzoek, voigcns den daarvoor bestaan- den rooster, bestaande uit de heeren Koning Bakker en Keesom. Met het oog op den gezondheidstoestand van eerstgenoemde wordt goedgevonden om den beer Mets te verzoeken diens plaats te vervullen. De heer Bakker is voorzitter dier commissie. Als eindcijfer van ontvangst en uitgaven werd genomen f 60,825,24. V. Idem begrooting Algemeen Armbestuur voor 1905. Wordt ook gesteld in handen van een commissie van onderzoek bestaande uit de heeren Dikkers (voorz.) Dros en Roeper. VI. Ontslag aanvrage A. Langcveld als Boekho uder van het Algemeen Armbestuur. De Voorz. stelt voor dit adres aan te houden, en deelt ter verklaring mede, dat de functies van Ambte naar van den Burgelijken stand en Boekhouderarmbc- stuur niet vereenigbaar zijn en door den heer L. was verzocht nog even over de zaak te mogen nadenken. Het voorstel van don Voorz. wordt aangenomen. VII. Verzoeken om teruggave, afschrijving enz. van Hoofdelijken Omslag en Schoolgeld. Door de Wed. C. Pz. Vlas werd verzocht om vrij stelling van betaling van schoolgeld en Hoofdei. Omslag. Door C. Stoepker wordt vrijstelling gevraagd van de betaling van H. O. voor diens vader R. Stoepker, wclko is overleden. Door N. Bakker weduwe van C. Kuiter wordt eveneens vrijstelling betaling H. O. en teruggave van de H. O. voor zoover betreft de tijd na het overlijden van haar man. Door ds. Leffef wordt vrijstelling gevraagd van betaling van H. O. wegens vertrek naar Aocoude. Op de verschillende verzoeken werd gunstig beschikt. Bij de rondvraag niemand meer het woord verlangende sluit de Voorz. de Vergadering. (H. Doop.)

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2