Marktberichten* Heden, 15 October, had alhier de loting plaats van de ingeschrevenen voor de Natio nale Militie, lichting 1905. Het getal ingeschrevenen was 41de uitslag der loting was als volgt 1 Slot, Bemardus, Eierland. 2 Henkes, Adriaan, Oudeschild. 3 Maas, Hendrik, Koogermient 4 Heeroma, Adolph Frederik, Br.d. Koog. 5 Bakker, Mattheus Johannes, Spang. 6 Koopman, Nanning, den Hoorn. 7 Schagen, Johannes, Helder. 8 Porto, Simon de Molenbuurt. 9 Dalmeijer, Hendrik Willem, Haarlem. 10 Griek, Jan, Cocksdorp 11 Keijzer, Cornelis, Oosterend. 12 Boon, Jacob, Oudeschild. 13 Roeper, Jan Cornelis, Burg. 14 Trap, Willem, Oosterend. 15 Witte, Cornelis, den Hoorn, 16 Jonker, Cornelis, den Hoorn 17 Witte, Hendrikus Johannes, Br.d. Westen. 18 Hoogerheide, Jacob, Oudeschild. 19 Barhorst, Antonie, P. H Polder. 20 Roeper, Jan Hoogeberg. 21 Dop, Joannes, Br.d. Waalenburg. 22 Vlas, Cornelis, Oudeschild. 23 Noordijk, Arend Jacob, Burg. 24 Abbenis, Gerrit, Den Hoorn. 25 Daalder, Jacob, Oosterend. 26 Mets, Douwe, Oudeschild. 27 Koppen, Leonardus, Br.d. Oosterend. 28 Plaatsman, Jan Cornelis, Burg. 29 Raven, Albert, Burg. 30 Heerwaarde, Hendrik van, Eierland. 31 Bakker, Simon Oosterend. 32 Bakelaar, Heerke, Eierland. 33 Jonker, Albert, den Hoorn. 34 Kikkert, Jan, Burg. 35 Sikkeleras, Cornelis van Oudeschild. 36 Yeeger, Maarten Jan, Westen. 87 Keppel, Jan Gerard, Eierland. 38 Veeger, Johannes Albertus, den Hoorn, 39 Dijt, Pieter Jan, Burg. 40 Duinker, Jacob Cornelis, Mentone. (Frankrijk.) 41 Ridder, Corn. Huibert de, Koog. Bemerkingen. Bij de loting werd alsnog opgegeven door Matth. Bakker, H. van Heer- waarde en A. J. Noordijk, lichaamsgebreken, Corn. Vlas was te klein Jan Griek is naar Amerika, H. W. Dalmeijer en J. C. Plaatsman broederdien st. Aardappelrooi-wedstrijd Te Yeendam is vanwege den Veenkolonia len Boerenbond de wedstrijd gehouden in aardappelrooimachines, waarvoor de bond een prijs van f 2800 had uitgeloofd. Zes machines waren op het terrein en wer den in werking gesteld. Het resultaat is niet schitterend geweest; geen enkele voldeed aan de door de jury gestelde eischen, zoodat de prijs is ingehouden. Meer dan 1000 landbouwers uit de drie noordelijke provincies woonden dezen wed strijd bij. Te Loosdrecht heeft iemand een nest kippeneieren gevonden op eene wel wat onge wone plaats, nl. boven in een hoogen boom. Hij hoorde kakelen, en kwam toen tot de ontdekking, dat een zijner kippen daar een oud eksternest voor eigen gebruik had inge richt en reeds vier eieren daarin gelegd had. Een gevaarlijk spel, dat door sommige kinderen nog al dikwijls wordt gespeeld, had te Ter Apel bijna aan een kind het leven gekost. Door eenige jongens werd het „Recht bank-spelen" uitgeoefend en moest op een hunner de doodstraf worden toegepast. Het knaapje werd een dun touwtje om den hals gebonden en aan een stookpot opgehangen. Weldra kon de kleine geen geluid meer geven, en was de moeder niet toevallig ter plaatse gekomen, zeer zeker zou de kleine het tijdelijke met het eeuwige hebben ver wisseld. Wegens opstuwing door het water der Zuiderzee is de Eem bij Baarn buiten haar oevers getreden en heeft de polders over stroomd. Het vee moest in allerijl in veilig heid gebracht worden. Een politie-agent met een goeden neus 1 Een gebroken glasruit in het onbewoond perceel Heerengracht hoek Amstel, te Amster dam had de aandacht van een agent getrokken, die den concierge waarschuwde en met dezen een onderzoek instelde, waarbij drie jongens van 16 of 17 jaar oud in een der kamers werden aangetroffen liggende onder een kist. Eenige stukken lood, blijkbaar pas afgerukt of afgesneden, lag in hun nabijheid, evenals een nijptang en een eindje kaars. De jongens werden gearresteerd. Werkstaking glasblazers. Het Nationaal Arbeiders-Secretariaat heeft aan de plaatselijke arbeids-secretariaten en Bestuurdersbonden een schrijven gericht met verzoek om flnantieelen steun voor stakende gezellen in te zamelen. O. m. zegt het daarin „Het is niet hun wil (d. i. die der gezellen) dat het werk is neergelegd, neen, zij zijn hier noode toe gedrongen door den onwil der vereenigde patroons. Het bestuur van het N. A. S. is hiervan overtuigd het heeft alle vergaderingen, welke de staking vooraf gingen, bijgewoond en op zijn advies is het mogelijke gedaan om langs vredelievenden weg de loonsverlaging te voorkomendoch het mocht niet baten, de patroons bleven onwillig. En waar wij nu zien, dat het hier niet geldt een loonsverhooging, doch een strijd tot behoud van hetzelfde loon, waarvan door de glasblazers bij hun moordenden arbeid niet gemist kan worden, kan het niet anders of al wat weldenkend is onder de arbeiders zal het zich tot plicht moeten rekenen de strij dende te steunen." Van de zijde der Cristelijke arbeiders is eveneens een oproep om steun gedaan en wel onderteekend door de besturen van de Christel, glasbewerkers-vereeniging, de afd. van Patri monium en de afd. van den Ned. R.-K. Volks bond alle te Schiedam. Die weten er een kunstje op! De wed. Koot te Utrecht, heeft 9 zoons waarvan er thans 8 vrijgeloot zijnno. 9 moet volgend jaar loten. Ter navolging. Verschillende bladen melden dat namens H. M. de Koningin gitten in geld ter eerste leniging van nood zijn gezonden aan gemeenten, welker visschersbevolking het meest getroffen werd bij den jongsten storm op zee. Een voorproefje van de verkiezingen. Het orgaan der Rotterdamsche socialisten „Voorwaarts" brengt de volgende tijding „De bekende socialistendooder Sybrandy die reeds de candidatuur voor het Kamerlidmaat schap in Hoogezand en Appingedam heeft aangenomen, verzocht in kennis gesteld te worden met personen die iets weten aan te merken op het gedrag van onze partijge- nooten Ter Laan en Schaper, de afgevaardigden van genoemde districten." Als dat waar is, dan is het een nieuwe merkwaardige bijdrage tot de wijze waarop de heer Sybrandy den strijd vóór Christus en tegen het heidendom opvat. Natuurlijk neemt het Rotterdamsche blad hem daarover in de maling. „De heer Sybrandy is reeds zoover ingelicht schrijft het dat hij kan mededeelen dat Ter Laan niet onschuldig is aan de mislukte aardappeloogst, terwijl Schaper de Japansche- Russische oorlog op zijn geweten moet hebben. Dit is al een heel aardig begin, maar nog niet voldoende om hen met kans op succes de zetels te betwisten. De heer Sybrandy zou gaarne weten of het waar is dat Ter Laan zijn ouders vermoord heeft en Schaper een paar maal brand heeft gesticht." Een zakkenrollersfamilie Nadat sedert Vrijdag voor een week te Zwolle een 10-tal portemonnaies met geld waren ontrold aan verschillende personen, is men er gisterenmorgen op de Vischmarkt aldaar in geslaagd de 7-jarige E. R., terwijl zij een portemonnaie met geld uit den achter zak van een dame wegnam en daarmede op den loop ging, nog op het Roodetorenplein te arresteeren. Zij werd naar het politiebureau gebracht. Bij een onderzoek, in het huis van het kind gehouden, werden een twaalftal porte monnaies en twee koralen beurzen met zilve ren knippen in beslag genomen. De meeste daarvan zijn volgens opgave der 7-jarige M. door haar ontvreemd aan de Vischmarkt en Groote Markt en met het daarin aanwezige geld aan haar moeder gegeven. Enkele echter zijn door een oudere zuster en broeder aan de moeder gegeven. Onder de reeds herkende portemonnaies is er een, die reeds in Mei 1903 met f6 inhoud als verloren was aangegeven. Ook de 6 jarige broer heeft bekend een paar portemonnaies met geld aan de Vischmarkt te hebben gerold en daarna aan zjjn moeder gegeven. De moeder kende de herkomst der porte monnaies. („Zw. Ct.„) Alweder de vuurwapenen. Iemand te Rucphen (Noord-Brabant nam zijn geweer van den zolder, terwijl de haan gespannen was. Het schot ging af en trof zijne vrouw in het linkerbeen, zoodat zij bewusteloos ineenzeeg. Zij is naar het gasthuis te Etten vervoerd; het duurde niet minder dar. zestien uur, voor zjj geneeskundig behandeld kon worden. Een arbeidsechtpaar te te N.-Pekela wa aan 't aardappelrooien. Hun jong.-te kind] van een halfjaar lag op het veld in een houto bakje te slapen een hond was er voor gt spannen en hield trouw de wacht. Het die kreeg dorst, liep naar de wijk, trok het bakj mee en toen de vader en de moede een oogenblik later eens naar de klein kwamen kijken, was deze verdronken et stond de treuwe hond droefstarend op dei wal. Een felle brand brak Dinsdagmorgen t( Amsterdam omstreeks elf uur uit in een per ceel in de Goudsbloemstraat, gelegen vlak naast de le klasse school. Heel wat ontstelde moeders stonden ta gillen en te krijschen om hunne kinderen. Zoi zenuwachtig waren de menschen, dat ze een achttal ruiten insloegen. Het hoofd van de school, de heer J. B. Holzappel, die eerst dacht dat er ruzie op straat was, maar ge lukkig spoedig achter de ware oorzaak van het leven kwam, gaf, zoo gauw hij maar kon last aan de onderwijzers en onderwijzeressen om met de kinderen de school uit te gaan Dit plotselinge vertrek ging heel kalm en ordelijk. Alle kleinen wandelden bedaard de trappen af en de Lindengracht op, zingende het lied„Wakkere mannen, spoedt ter redding 1', hetwelk ze op bevel van het school hoofd reeds bij het opstaan in de klas aange heven hadden. Toen de kinderen naar buiten gingen, kon een aantal jammerende vrouwen en mannen slechts met moeite door de politie en onder wijzers tegen gehouden worden. Men slaagde er in die opgewondenen geheel buiten de school te houden, zoodat gelukkig al de kin deren behouden op straat kwamen, binnen vijf minuten. Onderwijl had de brandweer, die vlug ter plaatse was, het vuur krachtig aangepakt. Binnen een half uur was men den brand dan ook meester. Wat zijn er nog een goedgeloovige menschen Vóór eenigen tijd heeft zich te Arnhem een persoon opgehouden, die medicijnen verkocht probaat tegen verschillende kwalen. Zoo ver voegde hij zich bij een ingezetene, voorgevende door eene dame, wier naam hij zich niet herinnerde, gezonden te zijn. Van die dame had hij vernomen dat er een lijder was aan hersenpolyp, welke hevige neusbloedingen veroorzaakte en een zeer storenden invloed uitoefende op geest en lichaam van den patient. Nu gaf hij voor een onfeilbaar medicament te bezitten, waarmede het geheele lichaam moest gewasschen worden, waarna genezing moest volgen. Een fleschje van dit wondere vocht kostte maar het bagatel van drie gulden! Het schijnt, dat de wonderdokter de gave bezat, zeer overtuigend te redeneren, althans de vader van den patiënt, die bij verschillende doctoren en specialiteiten te vergeefs hulp had gezocht, liet zich bedotten en kocht een fleschje met het vocht, dat trouw werd aange wend en natuurlijk niet de minste uit werking had 1 - De grootste rijkaard van Philadelphia, Wiliam Weightman, heeft bij zijn overlijden een fortuin van 250 millioen nagelaten aan zijn vrouw Anna Walker, die daardosr, volgens de Amerikanen, de rijkste weduwe van de wereld wordt. - O o r 1 o g n i e u ws. De laatste berich ten over den Russisch - Japanschen oorlog luiden dat een Russisch leger van 200.000 man door de Japanners is verslagen en vluchtende is in de richting van Moekden. Leiden, 14 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 471 stuks f 131 a f 297; 67 Stan-eni f 62 a i 298 ;8 Veulens 65 stuks vr i?? 306 kalf koeien i 126 a f 286, Melkkoeien f 126 a 1286; 193 Varokoeien ei il a 247 Vette koeien f 124 a i 296 58 Vette kalveren f 37 a 1 100; 16 Magere kaJirnJA- al 23 517 Graskalveren f 22 a 167; 792 Vette schapen f 16 a 1 32.00; 227 schapen (weide) f 12 af 24.— 0 Paarden 1 0 a f 0 352 Magere Varkens f 16 a f f 30 Vette Varkens a et. 522 Biggen 3,00 a '13.Lammeren f 0,a f 0 Schagen, 13 Oct. Aangevoerd10 paarden 40 a 1 2407 Stieren 1100 a f 250 200 Gelde- £oeienf 100 af HO; 43 Kaltkoeicn 1 140,— in j 21 Nuchtere Kalveren 1 7,— a 21,— 560 Schapen f 14 a f33; 275 Lammeren f 12- a f 22, 8 Varkens f 12 a 1 14 33 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg.89 Vetto Koeien a '240) 0 Graekalveren f 0,a 1 80 Biggen f5,- a f 9,00: Boter f 1,35 a f 1,45 por K.G.Kipeieren 1 5,25 a f 5,75. 3

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2