N°. 1785. Donderdag 20 October 1904, 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland, ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buks op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave TEXEL, 19 October 1904. Voor de Zaterdag gehouden Rijkskeuring van Dekhengsten, waren hier slechts een tweetal aangegeven. Van deze twee werd een afgekeurd. Goedgekeurd werd de hengst van de afd. Texel der H. M. v. Landbouw „Adelbert II." Een flinke aanvoer van jong rundvee ken merkte de Maandag gehouden markt, hoewel ook nu nog weder eenig wol vee werd aan gevoerd. Het weêr was recht herfstig zoo dat er niet veel mooi aan was om op het marktterrein te vertoeven. Aangevoerd werden 1 Paard, 24 Koeien, 307 Kalvèren, 1 N. Kali, 36 Schapen, 2 Lam meren, 20 Biggen 4 korven Kippen. Prijzen waren: Paard f150; Koeien f85 a 380; Kalveren f35 a 55; N. Kalf f 12; Schapen f20 a 25; Lammeren f8 a 10 Biggen f10 a 11 Kippen f 1.10 a 1.35. Flinke handel. Df. Cocksdorp, 16 Oct. De stoomdorsch- machine in Eierland schijnt goed te voldoen. Honderden hectoliters graan zijn er reeds mede gedorscht. Ondanks een oponthoud van anderhalf uur ging er op één dag 286 H.L. haver door. Voor het dorschen van erwten was de machine niet goed ingericht, weshalve men haar naar hier bracht. Tot genoegen van den eigenaar en de landbouwers wist de heer Van der Kloot, mr. Smid alhier, haar zoo danig in te richten, dat ook dit gebrek ver holpen was. Na op vijf hoeven te hebben gewerkt is de machiue thans op de hofstede „Bland en Berg" aan den Postweg. Het was echter niet gemakkelijk haar daar te krijgen: 6 paarden moesten worden voorgespannen om haar door den zandweg te trekken. Waal, 17 October. Aan Mej. V., die zich reeds gedurende geruimen tijd, geheel be langeloos bezig houdt met aan een lO tal meisjes les te geven in nuttige handwerken enz., werd eergisteren op haren geboortedag eene aangename verrassing bereid. Door de leerlingen was n.l. een fraaie mand met levende bloemen gekocht bij den heer Puynbroek te Helder en in optocht ging het naar de jarige Juffrouw. Door het Hoofd der School was een toe passelijk versje gemaakt, dat door de meisjes bij het overhandigen van het geschenk werd gezongen. Waar de waardeering dikwijls zooveel te wenschen overlaat, is het aangenaam te kunnen melden, dat dankbaarheid en waar deering hier de schoone drijfveeren waren. Oosterend, 18 Oct. Zondagavond geraakte het paard van den Heer K., te Waal, dat voor den wagen gespannen werd, op hol. Het sprong over het hek van den Heer Roeper, alhier, hetwelk gehavend werd en waardoor de strengen braken. Vervolgens rende het schichtige dier door het dorp en tegen een lantaarnpaal in de Peperstraat. De paal was geheel door midden en de lantaarn verbrijzeld. Het paard is daar gevallen en hinkte later, toen men bet gegrepen had en aan de hand naar Waal vervoerde. - Een binnenbrandje bij den Heer R. in de Koetebuurt kon Zaterdag nog bijtijds gebluscht worden door de goede hulp van buren. Een weinig schade aan bedgordijnen enz. was het gevolg. De bewoners waren erg geschrokken. - Ds. Jentink van Koog a. d. Zaan heeft Zondag j. 1. voor de vergadering van de afd. Oosterend op Texel van den Ned. Protestanten bond, die door velen bezocht was, eene rede uitgesproken naar aanleiding van Markus 10: 17 24, waarnaar met aandacht werd geluisterd. Het nieuwe postwet-ontwerp. „Het Volk" merkt op, dat wat schending van de openbare orde is, tot nog toe aan den rechter ter beoordeeling werd overgelaten, maar nu zal de Regeering dat beslissen door een haier administratieve organen, door de post. „Dat is de Russische manier, waar men niet alleen krachtens vonnis van een rechter, maar ook „langs administratieven weg" de menschen een woonplaats in Siberië aanwijst. „Wie had dat gedacht in Holland eenige jaren geleden We gaan met volle zeilen de reactie in en kunnen ons op vervolgingen voorbereiden. „Voor het openen van gesloten brieven is voorloopig de Grondwet nog een bezwaar, maar de kranten zijn aan de willekeur overgegeven. Ook al ontdekt de beoordeelaar er niets in, dat gevaarlijk is voor de openbare orde, kan hij ze een poos ophouden. Want bv. hier in Amsterdam komen in den namiddag heel wat kranten aan de post. De ambtenaar kan zijn plicht niet doen zonder ze te lezen, en dat gaat niet in een paar minuten. Hij laat er van ieder een komen in zijn kabinet, strekt de beenen uit, steekt een versche pijp op en gaat lezen. De expeditie wacht op zijn permissie om de pakken door te zenden En die permissie komt een uur of wat later. Men ziet, een kostelijk middel om de krant op te houden. „We gaan met deze nieuwe bescherming van het elastieke begrip „openbare orde" naar Russische toestanden toe." Belasting betalen De belastingambtenaren te Amsterdam maken in den laatsten tijd druk jacht op kwade betalers. Het regent links en rechts dure papiereD, waarbij de belastingschuldige nietalleen herinnerd wordt aan zijn plicht om te betalen, doch tevens gedreigd wordt met een dwangmiddel, dat den fiscus helpt aan het aan rijk of gemeente verschuldigde geld. Dat dwangmiddel is verhaal van de belasting op het loon of salaris, waarop dan bij voorbaat door den deurwaarder beslag wordt gelegd. De nalatige belastingschuldigen doorleven daarmede zure oogenblikken, vooral wanneer zoo'n dagvaarding tot betaling niet enkel betreft een enkel, doch zelfs twee en drie achterstallige jaren en wanneer de eene belasting is aangezuiverd, een tweede zich komt aanmelden. Zoo is iemand dezer dagen eerst vooi drie jaar bedrijfsbelasting aangesproken en toen hij met veel moeite het daarvoor verschuldigde had bijeengebracht, kwam men hem aan boord met drie jaar gemeentelijke inkomsten belasting Een nieuw soort desertie van boord heeft zich in de vorige week bij het uitgaan uit Vlaardingennaar zee van een Scheve- ningschen logger en een Scheveningschen bom voorgedaan, doordien twee matrozen (buiten lieden) van den logger op de bomschuit, welker bemanning onvoltallig was over sprongen terwijl de vaartuigen in eikaars onmiddelijke nabijheid waren. Dientengevolge moest de logger naar Vlaardingen terugkeeren om de equipage aan te vullen, maar de schuit nam de beide overloopers mede* Men vermoedt dat alles vooraf bedisseld was. Het voordeel voor de deserteurs is hierin gelegen dat zij alzoo twee fooien kregen, d. i. iets soortgelijks ais op 't land de Godspenning, en welke te Scheveninhen betaald wordt om zooals dit wordt uitgedrukt „vastigheid" te hebben. Die fooien zijn echter veel hooger en stijgen menigmaal tot f 40 en f 50. In den laatsten tijd zijn meer trouweloos heden van dien aard onder de buitenlieden voorgekomen en reeds dikwerf is te Scheve- ningen onder de reeders overleg gepleegd om dit euvel te voorkomen en dergelijke lieden nergens te plaatsen maar die gedragslijn wordt nog verre van algemeen gevolgd. Dit laat zich hieruit verklaren dat de vaste bemanningen voor Scheveningsche loggers en bommen een 3000 visschers uitmakende, eene aanvulling behoeven van eene kleine duizend buitenlieden, die maar niet altijd beschikbaar zijn. Een Kamperstukje. Bij de Donderdag gehouden loting voor de Nationale Militie te Kampen heeft een incident plaats gevonden. Toen de trekking was afgeloopen kwam een loteling zich nog aanmelden. Zijn naam (IJzerman) was naar hij beweerde niet afge roepen. Spoedig bleek, dat hij was afgelezen in de alphabetische volgorde „I.J." met de uit spraak „Iezerman," waarop niemand voorkwam en dus de burgemeester voor dien Iezerman een nummer trok (No. 15.) De loteling wei gerde het nummer in ontvangst te nemen en beriep zich op het niet afroepen van zijn naam als IJzerman in de gewone alpha betische volgorde. („K. C.") Over de schadelijkheid der runder-tuber- culose, lezen wij in een der bladen. Het mag zeker overbodig heetten in bijzonderheden uitvoerig aan te geven, welke verliezen de tuberculose onder het rundvee op den duur voor de veehouderij oplevert, eensdeels door mindere productie van melk alsmede door het onbevrucht blijven of door het verwerpen, anderdeels, en voorwaar niet het minst, door vermindering der waarde of door verlies van nagenoeg alle waarde voor de slachtbank. Bovendien kan de schade nog aanmerkelijk toenemen door het tuberculeus worden van varkens, die gehouden worden bij tuberculeuse runderen of wel gevoederd worden met onder- melk, karnemelk of wei, afkomstig uit melk van zulke runderen. Die verliezen zijn alle te grooter naarmate men meer zulke ziektegevallen in den koppel krijgt. En hun aantal neemt toe naarmate voor de runderen de gelegenheid grooter is om besmet te worden door andere runderen, die aan open-tuberculose lijden en tuberkel bacillen naar buiten kwijtraken. Voorts zal de toestand van onzen rundvee stapel, wat het meer of minder voorkomen van tuberculose en het al of niet bestreden worden van deze ziekte betreft, zonder twijfel van beteekenis zijn of worden voor onzen uitvoerhandel in rundvee. De heer J. Vogel te Oud-Beierland heeft naar aan de „Tel" gemeld wordt een stoom machine zonder cylinder vervaardigd, waarvan de lengte 8 centimeter bedragen en waarmede tegelijk een oliemolen met stampers, een scheprad, waarmede water verplaatst wordt en een heiblok (alles in 't klein natuurlijk) in beweging worden- gehouden. Hoe de machine in elkaar zit, houdt de vervaardiger zorgvuldig geheim. Hij heeft groote verwach tingen er van als zijn vinding eens op een groote machine werd toegepast. Een niet-bedoelde toepassing van de Drankwet. In het „Utr. Nieuwsblad" van 14 October komt de volgende advertentie voor Huwelijksaanvraag. Nieuwe Drankwet art. 47. Een weduwnaar met flink café-restaurant, die met de nieuwe Drankwet geen buffet juffrouw mag, zoekt kennismaking met een flinke weduwe met twee zeqr knappe dochters, welke geen huwelijksplannen hebben. Geheimhouding op eerewoord verzekerd, franco brieven met portretten (welke direct teruggezonden worden) onder motto „Huwe lijk," bureau van dit blad. COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentién Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cti. Groete letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 3 Cts. per nummer.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1