if. [(AART ALUS. R- BOEKJES. N°. 1786. Zondag 23 October 1904. 18de Jaargang* Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. tOEKIlVNDEL Parkstraat. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco por post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andtee landen met verhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. BOEKHANDEL Parkstraat. ABONNEMENTEN on ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: hoepel, gevonden in de Nieuwstraat, 1 boezel gevonden op het einde der Wever straat, 1 maatstok, gevonden in de Molen straat. INRICHTINGEN welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. BURGEMEESTER EN WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis dat het verzoek van Dirk Jan Bruin, beurtschipper te den Burg, om op het perceel, kadastraal bekend in Sectie D, No. 2262, eene inrichting voor opslag van petroleum in fusten te mogen oprichten, door hen is ingewilligd. Texel, den 18 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld loco. H. W. de Jonciieere. INRICHTINGEN, welke"" gevaar, schade of hinder knnnen veroorzaken. BURGEMEESTER en WETHOUDERS der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van Jan Kiljan Jacobzoon, smid te den Burg, om zijne smederij, kadastraal bekend in Sectie K, No. 1141, te mogen uitbreiden, door hen is ingewilligd. Texel, den 18 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, ALANGEVELD Loc. H. W. DE JONCIIEERE. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat het verzoek van de American Petroleum Company Agentschap Amsterdam, te Amsterdam, om op de perceelen, kadastraal bekend in Sectie D. Nos. 2038 en 2251 eene inrichting voor opslag en aflevering van petroleum te mogen oprichten, door hen is geweigerd. Texel, den 18 October 1904. Burgemeester on Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, A. Langeveld, Loco. H. W. de Jonciieere. TEXEL, 22 October 1904. Ofschoon de natuur, m9t uitzondering van enkele gure dagen, voor het oogenblik nog weiDig winter aangeeft, zijn de winterbijeen- komsten alreeds in aantocht. Het departement Texel der Maatschappij „Tot Nut van 't Algemeen" opent de rei dier bijeenkomsten op Maandagavond a. s. door eene buitengewone vergadering in het gewone vergaderlokaal, waar als spreker zal optreden de heer van der Ley, van Rauwerd. Door het departement is besloten om ook toegang aan niet-leden te verleenen tegen betaling van 15 Cts. de persoon. Men zie de adv. desbetreffend, voorkomend in ons nummer van heden. Van 17 tot en met 21 Oct. zjjn van hier verzonden 10 koeien, 6 kalveren, 41 schapen, 23 lammeren, 4 paarden en 11 varkens. Waal, 20 October. Hoort men op schier alle dorpen van ons eiland spreken over wintervermakelijkheden, hier is alles nog rustig en verneemt men van zang, tooneel enz, niets. Alleen het Nut, dat 11 Nov. a. s. zijn 14de levensjaar zal intreden, zal Dinsd. e. k, zijn huishoudelijke vergadering houden. Op die bijeenkomst .zal het blijken, of de belangstelling der leden groot genoeg blijkt te zijn, om de wintercampagne te gemoet te gaan' of niet. Wel telt het gezelschap tusschen 50 en 60 leden, doch alleenop het papier, de opkomst op de gewone leesavonden is in de laatste winter niet schitterend geweest. Of de winter van 1904 op '05 beter zal zijn Wij hopen het De Cocksdorp, 21] Oct. De alhier opge richte afdeeling van den Bond voor Staats- pensionneering hield eene door 31 leden bezochte vergadering in het logement „De Hoop." Zij werd geleid door den voorzitter, den heer Toet. Na het behandelen van eenige huishoudelijke zaken hield de heer W. Heeroma eene lezing, die met aandacht werd gevolgd. Het doel dezer lezing was de leden bekend te maken met de verschillende stelsels, die in den Bond voorgestaan worden. Uit de stemming, die naar aanleiding van deze lezing gehouden werd, bleek, dat alle leden zich konden vereenigen met het voorstel van het Hoofdbestnur, hetwelk aan alle Nederlanders een vast pensioen wil uitkeeren op vijf en zestig-jarigen leeftijd. De Texelsche botter 114, bevaren door schipper W. Griek, van hier, geraakte Maan dag j.l. op het Enkhuizerzand. Door het hevige stooten werd het scheepje zwaar lek, zoodat de noodvlag werd geheschen. De opvarenden, bestaande uit den schipper, zijne vrouw en zijn zoon werden door eenige Énkhuizers van boord gehaald en te Enkhuizen aan wal gezet. Met laag water werd het lek in het vaartuig zoo goed mogelijk gestopt en het vaartuig behouden in de haven gebracht. Oudeschild, 21 Oct. De eerste bijeenkomst van ons plaatselijk nut „Neptunus" was gisterenavond flink bezocht. De Heer W. Heroma h. d. S. te Midden-Eierland, trad als spreker op en onthaalde zijn gehoor op 't voorlezen van een blijspel in drie bedrijven, getiteld „Pension Schöller". Om de geestige zetten en de ingewikkelde verwarringen van dit Duitsche tooneelproduct, werd heel wat gelachen. Blijkens de betuigingen van bijval, na het voorlezen van dit stuk, dat den geheelen avond vulde, hadden de aanwezigen zich wel geamuseerd. Aan den spreker, die zoo bereidwillig aan de uitnoodiging van 't Bestuur had voldaan, werd een tot weerzien toegeroepen. Uithoofde 't reeds tamelijk laat was gewor den, werd geen bijdrage gegeven. Vlieland. De heer J. A. Veurman, onder wijzer alhier, is als zoodanig benoemd te Uithuizen (prov. Groningen) en heeft deze benoeming aangenomen. Een vredespaleis, voor de pronk? Naar men zich wellicht zal herinneren, 't is trouwens al lang geleden, heeft zekere mijnheer Carnegie, een belangrijk kapitaal geschonken voor een gebouw, bestemd voor de zittingen van het Hof van Arbitrage. Het geld daarvoor, moet dan ook reeds goruimen tijd aanwezig zijn. Tot nog toe is aan de uitvoering van het plan geen gevolg gegeven, omdatmen het niet eens kan worden waar dat gebouw zou moeten verrijzen. Kibbelarijen in de bladen of zulk een ge bouw vredespaleis, vredeshuis of vredoshof zou moeten worden genoemd, zijn een tijd lang aan de orde geweest, en nu men het daar; over nog lang niet eens is, geeft de thans vermoedelijk bestemde plaats voor zulk een gebouw, weder aanleiding tot fitterijen in de bladen, en straks, als de bouw zal beginnen, zal het er zeker wel niet beter om gaan. Bij zooveel haarkloverijen alreeds over de voorbereiding, het uitwendige der zaak, zal men goed doen zich van het innerlijke er van, straks, maar geen al te groote illusiën te maken. Een vredespaleis voor de pronk daar kan het nog best op uitloopen. O, die vredes-idealen Vischteelt Te Wormerveer zijn Dinsdagmiddag aan gekomen 3000 eenjarige edelkarpers, geschon- door de Nederl. Heidemaatschappij aan de afdeeling Westzaan. Hiervan zijn 1500 een jarige en 200 tweejarige losgelaten in den polder Westzaan, 750 één-jarige en 100 twee jarige in den polder Assendefit. Bovendien zijn 5000 eenjarige geschonken aan de afdeeling Wormer en gisteren losgelaten in den banne Wormer en Jisp. In de verwachting die men met deze ver edeling der vischteelt koesterde schijnt men niet bedrogen te worden. Er zijn edelkar pers gevangen van 6 pond die in 1902 geplant zijn toen zij 1/2 pond wogen. Zij blijken taaier van leven te zijn, dan de hier levende karpers. Met verlangen zien de visschers uit naar een nieuwe visscherij-wet, waai bij een maat van de gevangen visch aangesteld worde, aangezien het vangen van kleine edelkarpers het doel van de Heidemaatschappij zeer tegenwerkt. In het 3e of 4e jaar teelt deze visch vooral voort. Wreed. Op de najaarsmarkt in het Friesche dorp N. kregen twee kooplieden ruzie over het bezit van een big. Beiden grepen het dier aan de pooten, om het in bezit te krijgen. Het arme beest bestierf hot onder het rukken Tegen de tariefwet! Aan de Tweede Kamer is een adres gezon den door paardenslachters en belanghebbenden bij dat bedrijf te Amsterdam, waarin zij te kennen geven, dat zij met leedwezen hebben kennis genomen van het voorgestelde in het ontwerp - Tariefwet ten opzichte van het invoerrecht op paarden, onverschillig of de ingevoerde luxewerk- of slachtpaarden zijn; dat het voedsel paardenvleesch door het invoer recht van f 10 aanmerkelijk in prijs zal stijgen (20 pCt.)dat 't aantal geslachte paarden per jaar in Amsterdam 5000, te Rotterdam circa 6600 bedraagtdat dus invoer van buiten- landsche paarden beslist noodzakelijk is en daarom dit invoerrecht van vèr - strekkende gevolgen zal zijn voor hen, die zich bijna nimmer aan rund- of varkensvleesch kunnen vergasten en het paardenvleesch als een smakelijk en krachtig voedsel ongaarne zullen missen. Gevolg van wanorde in huis. Het Leidsch Dbl. vertelt het volgende Als de man, na langen en zwaren arbeid des avonds vermoeid thuiskomt, wordt hij gaarne goed ontvangen door moeder de vrouw, en het is dan ook geen wonder, dat er wel eens mannen zijn, die ontevreden zijn en boos worden, wanneer bij hun intocht in huis „de boel niet opgeruimd is" al moet dan ook niet uit het oog verloren worden, dat het vaak voor een moeder van tal van kinde ren een moeielijk werk is reeds vrij vroeg in den avond klaar te zijn, den boel aan kant te hebben en te zergen voor een „home sweet home." Zoo kwam de 34-jarige bakker C. J. v. d. K., na twintig uren achtereen gewerkt te hebben, 's Zaterdagavonds het was in Mei om een uur of halfnegen thuis en zag den boel niet opgeruimd. Dat vond hij ODpleizierig on in niet al te beste stemming verliet hij vrouw en huis, dronk eenige borrels in de stad, kreeg, vermoeid als hij was, slaap en koos het Utrechtsch Jaagpad, op Leidsch gebied uit om een dutje te doen, liever dan naar huis te gaan Slapende werd hij daar aangetroffen door een politie-agent, die hem voor dronken hou dende, de bakker gaf alcohollucht af, hem medenam naar het bureau, omdat 's mans huis te ver af was. Het geleide bestond uit twee agenten. De bakker, in zijn zoete rust gestoord en toch al uit zijn humeur, bejegende de politie zeer onheusch en trapte de agenten. Daarvoor had hij zich te verantwoorden, voor den rechter. Het O. M. eischte tegen hem tien gulden boete, subs, tien dagen. De bakker, „nog nooit hier vertegenwoor digd geweest" zijnde en nu als bijna altijd weer best levende met zijn vrouw, beloofde nimmer meer zoo iets als hij op dien Mei avond deed, te zullen doen en vroeg een lichte straf met het oog op zijn groot gezin. Door een keurmeester van voedingsmid delen te Rotterdam is proces-verbaal opgemaakt tegen eenige melkboeren ter zake van het ter verkoop in voorraad hebben van ondeug delijke samenstelling. Om de melk tegen bederf te bewaren, hadden zij er boorzuur en salpeterzuur ingemengd. Een paard op visite. 't Is een bekend feit, dat een paard zich buitengewoon hechten kan aan dengene die het dagelijks zijn voedsel of eenige lekkernij verstrekt. Dat die gehechtheid tot lastige gevolgen leiden kan, ondervond een dame in het Westelijk stadsgedeelte van Rotterdam. Zij heeft er een gewoonte van gemaakt eiken morgen uit haar woning, die er binnen door gemeenschap mee heeft, naar het koets huis te gaan en de paarden eigenhandig op roggebrood te tracteeren. Hoe verrast was zij dezer dagen, toen zij in den gang op de belétage barer woning een vreeselijk gestom mel hoorde en, toen zij naar de oorzaak van het tumult ging zien, een harer paarden, een mooien schimmel, parmantig zag aankomen. 't Slimme dier, dat meermalen gemerkt had waar zijn meesteres vandaan kwam, had zich bij afwezigheid van den koetsier van zijn halster weten los te werken en was door de verbindingsdeur hetwoonhuisbinnengestapt. Alvorens het in den gang der bel-écage kwam had het niet minder dan twaalf treden moeten opklimmen. De groote vraag was nu, hoe den schimmel weer Daar den stal terug te brengen. Men riep daartoe de hulp in van personeel der stoomspuit, die aan het westelijk stoom gemaal gestationeerd is. Nadat gangen en trappen dik met stroo waren belegd, mocht het dit personeel gelukken het slimme paard naar den stal terug te brengen. („N. R.«) Men meldt uit Haarlem aan de „Tel." Omtrent den man die het voornemen zou hebben gehad een aanslag te doen op het leven van Minister Kuyper, kan gezegd worden, dat hij, te Amsterdam een revolver koopende, in het bijzijn van een derde zei, dit voorwerp noodig te hebben om een aanslag te plegen op den Minister. Die derde per soon is door de Amsterdamsche recherche naar Haarlem gebracht om den man te her kennen, en waar de verdachte eerst werd aangezien voor een landlooper, die aan praatjesmaken leed, en die dan ook als landlooper, zonder middelen van bestaan, zou terechtstaan, schijnt nu de instructie zich te bewegen op een heel ander terrein. m j. TEXELSCHE R -^iwjaww«Bcrfl»Wi-*r3*K m lit

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1