Buitenland. HET NUT. „Nut en Genoegen," Waal. Vervoer Steenen. aanbesteding. Marktberichten. Pre d i kbeu r ten, ADVEBTENTIËN. Onderwijzeres in de nuttige handwerken, publiek aanbesteden GUST. BUHSE. Het Spoorboekje van 10 ets., Winterdienst, verkrijgbaar. Den Hoorn, 22 Oct. De Heer F. A. Visser, Cand. t. d. H. Dienst, nam het beroep naar do Herv. Gemeente alhier bereidwillig aan. Hij hoopt reeds den 13en Nov. e. k. als 't kan, zijne intrede te doen, na bevestigd te zijn door zijn studievriend Ds. Vermeulen van Moerdijk. (ingez.) Voor de rechtbank te 's Gravenhage werd d. d. gepleit in de volgende zaak Een 72-jarige vader, volgens de eischen oud, ziekelijk en der dagen zat, kreeg op dien ouden dag nog een erfenis van f 5000. Hij gaf dit geld aan zijn schoonzoon, o. a. met de verplichting hem zijn verdere levens dagen te onderhouden, aan zijne tafel te doen deelnemen en hem f 2 per week zakgeld uit te keeren. Kort daarna stierf de oude vader vijf zijner kinderen kwamen tegen de overeenkomst op en vorderden hun portie van het geld. Mr. Ed. Belinfante kwam voor hen op, betoogde, uit tal van vermoedens, o. a. uit de ongelijkwaardigheid der beide praestaties, dat hier geen werkelijk kostcontract bestond, maar dit hier was een schenking onder zekeren last, evenals iedere schenking onderworpen aan de op straffe van nietigheid voorgeschreven vormenen in dit geval nietig, omdat er geen notarieele acte van bestond. Voor den schoonzoon trad op mr. S. E. J. M. van Lier uit Utrecht, die meende, dat het contract duidelijk wees op een gewoon kost- contract; bij de vrijheid van partijen om overeenkomsten aan te gaan, die hun goed dachten, mocht de rechter alleen in aanmer king nemen de overeenkomst zooals die was aangegaan. Dakloos. Onder dit opschrift plaatst de „N. R. Ct." het volgende bericht Ten einde raad meldde zich gisterenavond op het politiebureau in de Pauwensteeg alhier aan om een onderkomen voor den nacht voor zich en zijn gezin, de 37-jarige E Abbas. In Februari, door slapte in het bedrijf, in een distilleerderij in de Baan buiten werk geraakt, had hij sedert met zijn vrouw en 3 kinderen van 4, 7, en 11 jaar een kommer vol bestaan Stuk voor stuk werd het huis raad voor een maal eten geofferd, tot het gezin een maand geleden, wegens huurschuld, in de Lange Lijnstraat op straat werd gezet. Een zwervend leven ving aan. Manvrouw en kinderen trokken voortdurend van loge ment op logement. Ook de ouders der vrouw, te Winschoten woonachtig, bleken onmachtig om het gezin langer dan eenige dagen te steunen. Zwervensmoede, al hun hebben en houden in den vorm van grootendeels versleten kleeding en stukkend schoenwerk aan het lichaam dragende, was nu de laatste uitvlucht voor het hongerige gezin, waarvan het jongste kind bovendien tengevolge van ontbering ziek was geworden, de politie. Te Helmond is, tengevolge van het te diep weggraven van den grond voor de fun deering van een op te trekken huis, een aangrenzend perceel ingestort. De geheele inboedel werd vernield en geraakte onder het puin bedolven. Gelukkig waren de bewoners afwezig. Een jongen, die in de nabijheid aan het spelen was, kreeg een ernstige verwonding aan het hoofd, doordat een kalkbord omviel en een spijker hem boven het oog in het hoofd drong. Men schrijft aan de „Leeuw. Crt.": Een arbeider-keuterboer te Hoogeduurswoud, een gehucht in de gemeente Ooststellingwerf, bewoont een gebouw van oud-Saksisch model, en toen hij dezer dagen het dak van zijn schuurtje aan de binnenzijde reinigde, viel uit .het oude riet een houten tonnetje, van een vorm, zooals er voor een halve eeuw veel op de kermissen te koop waren en waarin kinderen destijds hunne spaarpenningen be waarden. Dit op te krijgen en te openen was het werk van een oogenblik en onder een metalen dekseltje bevonden zich drie geldstukken (of penningen) waarvan men de herkomst niet weet. Het kleinste, met een middellijn van 27 millimeter, draagt aan de eene zijde een koningskop met het randschrift, GEORGIVS II REX, terwijl de keerzijde een vrouwenbeeld te zien geeft, waarop het jaartal 1738, en omschreven met de letters BRITTANNIA. Het tweede in groote (34 millimeter) draagt het Nederlandsche wapen met kroon, met de letters S. G. V. R. A. A. F., hoewel de laaste drie niet duidelijk zijn Aan den anderen kant kruisen zich twee pijlen, nage noeg rechthoekigeen kroon staat er boven in 't midden 2. OR ST en onder het jaartal 1766. Het grootste stuk is in middellijn 36 milli meter, heeft aan de eene zijde een fijne gravure, voorstellende een paar forten en zes schepen, waaronder staat Nov. 22 1739 en omgeven met: WHO TOOK PORTO BELLO WIFH SIX SHIPS ONLY. De keerzijde vertoont ons twee mannen, waarvan de eene in knielende houding, bij welke laatste staat DON BLA3. Het randschrift luidtTHE SPANISH PRIDE PULL D DOWN BY ADMI YERNON. Yan welk metaal zij zijn is ons, als onin- gewijden, nog niet gebleken. Invoer van vee, enz. in België. Tot nu toe stond de Belgische grens slechts open voor uit Holland komende geiten, schapen, kippen en de gewone vleeschsoorten op den lsten en 15den van elke maand. De Belgische minister van landbouw heeft beslist, dat daartoe voortaan de grens twee maal per week zal openstaan, nl. 's Woensdags van 9 tot 10 uren en 's Zaterdags van 8 tot 4 uren. Op dezelfde dagen mogen Nederland sche koeien en vaarzen worden ingevoerd. (A. H.) Het briefgeheim bij de marine. De redacteur van „het Anker" schrijft aan „Het Volk" Naar men mij uit Oost-Indië mededeelt,heeft de commandant van de scheepsmacht aldaar, admiraal Tadama, aan de commandanten der verschillende bodems last gegeven om alle brieven, aan schepelingen gericht ongeopend aan dezen te overhandigen. Naar aanleiding van het openen van brieven aan boord van de „Assahan" schrijft „Het Anker" thans, dat ook aan boord van de „Nias" en de „Gelderland" de commandanten wilden, dat aan matrozen gerichte brieven in hun bijzijn geopend zouden worden. Beide matrozen weigerden. De eerste kreeg daarop zijn brief nietvan den tweede vernam de redactie niet hoe het geval afliep. Uit het zeemansleven 1 Te Amsterdam waren ze aangemonsterd voor Hamburg. Zij waren twee zonen der tropenkroeshaar, in het bruine gelaat spre kende oogen met een grooten donkeren appel in veel wit, en tusschen dikke lippen helder witte tandenrijen. Zij waren in Holland gedomicilieerd, de oudste een 20-jarige, man en vader, te Amsterdam, de jongste, 21 jaar, te Rotterdam en waren al jaren op „de groote vaart." In Hamburg werden ze afgemonsterd. Daar was het echter „niks gedaan." Ze liepen langs de kaden, maar nergens werd gemonsterd. Het weinigje geld was spoedig op. Toen besloten ze naar Holland te loopen. En ze liepen. Zes dagen achtereen, zuinig jes etend van het brood dat ze hadden, 's nachts slapende onder een boom. Nergens durfden ze iets vragen, in den vreeze voor „die Polizei:" Na die zes dagen van ontbering en vermoei enis kwamen ze in Bremen. Daar ontmoetten ze een Rus. Hem spiegelden ze gouden bergen voor van Holland, misschien wel omdat die Rus geld had. En de man ging mee. Zoo groot als in de eerste dagen was de misère nu niet meer, want voor het geld konden ze nu met z'n drieën ten minste eten krijgen. Maar de geldzak van den Rus was niet onuitputtelijk en toen ze tien dagen later te Nieuwe Schans kwamen, waren ze drie berooiden, die geen cent op zak hadden. De Rus de arme!—werd door den burgemeester van Nieuwe Schans als vreemdeling zonder middelen over de grenzen gezet, de beide zeelui mochten ongehinderd verder gaan. Vergeetachtig. Men meldt uit Enschede aan de Tel: Een boer uit deze streek komt aan het keurlokaal in de Molenstraat om zijn geslacht vaiken de vereischte keuring te doen onder gaan. Na eenige minuten te hebben gewacht verlaat ons boertje het keurlokaal en vergeet het geheele zwijntje mee te nemen. Alle pogin gen om den man op tg sporen waren vruch teloos, waarom het 'dier aan den meest biedende is verkocht. Miss Emma Gallagher, een jong rijk meisje uit Evanston (Amerika) vraagt bij advertentie om de huid van levende menschen. Het ongelukkige meisje was het slachtof fer van een brandongoluk en werd daarbij hevig verbrand. Om haar te genezen hadden de geneesheeren stukken levende huid noodig. En reeds 23 maal moert het meisje een operatie ondergaan en reeds 23 verschillende personen moesten daartoe van een deel van hun huid afstand doen. Nu is er nog meer noodig, en daar niemand zich op het oogenblik, beschikbaar stelt, vraagt deze Amerikaansche, naar 's lands wijs, per advertentie om aanbiedingen. Uit de advertentie blijkt, dat iemands huid onder zekere omstandigheden tot f 3000 per vierkanten voet waard kan zijr.. Het arme, rijke meisje heeft reeds f 12.000 voor dat doel besteed. Nu vraagt ze nog per advertentie één vier kanten voet. Geen hei roepen voor men over den dam is. Te Freignies stapte uit den sneltrein uit Brussel twee voornaam gekleede heeren, die, daar zij zonder bagage reisde, dooi de Fransche douane werden doorgelaten, toen zij beiden gepasseerd waren zeide de een tot den andere: dat ging goed. In deze toe vallig èehoord9 uitdrukking vond een beambte aanleiding deze twee personen nog eens af zonderlijk te nemen en in dit interview werd voor 40,000 francs Brusselsche kant van hun lichaam afgewonden. De menschelijke spoelen logeeren tijdelijk op kosten van het Fransche volk. Een nieuw plan van generaal Booth, De stichter van het leger des Heils heeft een nieuw plan ter redding van al degenen die zonder dak in de straten van Londen loopen. In de shelters van het Heilsleger in de Engelsche hoofdstad vinden eiken nacht, eenige honderden dakloozen gedeeltelijk tegen betaling van een stuiver, gedeeltelijk om niets, een onderkomen, maar het geheele aantal van die ongelukkigen bedraagt gemiddeld 2000. Al deze menschen wil generaal Booth nu onder dak brengen, maar daarvoor is geld noodig en de generaal verlangt anderhalf millioen. Hij heeft een oproep gedaan aan de millionnairs in Engeland om financieele onder steuning en zal die hoogstwaarschijnlijk krijgen. Tegen de echtscheiding, welke h. i. een gevaar voor de natie begint te worden, zijn de predikanten in Amerika ijverig in de weer. Verleden jaar zijn 600.000 echtscheidingen uitgesproken, zoowat één op de vier huwe lijken. In een district in 't Westen zijn op 40huwelijken,20 echtscheidingen voorgekomen, meest met geen ander doel dan om een ander huwelijk aan te gaan. Te verwonderen is deze toestand niet, wanneer men let op het groote gemak waarmee jongelieden er veelal kunnen trouwen. In Wisconsin b. v. kan elke knaap of meisje van zestien jaar dit vrijelijk doen, zonder noemenswaarde formaliteiten en zonder ie mands toestemming te behoeven. P O S T E R IJ E N. De Directeur van het Postkantoor te Texel maakt bekend, dat het vertrek der post van 1 Nov. tot 15 Februari als volgt zal ge schieden. Laatste buslichting 10.30 n./m naar Helder, den Hoorn, Ooste rend, Oudeschild. Cocksdorp,Eierland,Koog, Terschelling, Vlieland en de Waal. Helder, Oudeschild, den Hoorn. Oosterend, de Waal. Aanvang der bestellingen 9,- y./m. 11,30 v.m. 1,30 n./m. 5,30 n./m. (Alles Greenwichtijd.) De Directeur voornoemd, VAN 't HOF. 10.35 v./m. 1,15 n./m. 1.20 5,05 Leiden, 21 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 480 stuks f 128 a f 295; 36 Stieren f 57 a f 293:0 Veulens stuks f0a f 0 283 kalfkoeien 1124 a f 285, Melkkoeien f 124 a f284; 136 Varekoeien f 117 a 1243, 480 Vette koeien f 126 a 1 296 43 Vette kalveren 1 37 a 1 10736 Magere kalveren f 5,— af 13; 512 Graskalveren f 23 a fG4; 503 Vette schapen f 16 a f 31.00; 293 schapen (weide) f 13 af 25.— 0 Paarden f 0 a 1 0 223 Magere Varkens f 15 a f f 28 Vette Varkens a ct. 545 Biggen 3,25 a f 14.Lammeren f 0,a f 0 Scüagen, 20 Oct. Aangevoerd9 paarden f 60 a f 1808 Stieren 1 8a f 200 500 Gelde- koeienf 100 al 190; 50 Kallkoeien f 180,— f260: 23 Nuchtere Kalveren 1 8,a 23, 180 Schapen f 14 af 30; 200 Lammeren f 12, a f 21, 10 Varkensf 10, a f 12 27 Vette Varkens 44 a 48 cent per kg.66 Vette Koeien f 140 a 1250; 0 Graskalveren f 0,a f 60 Biggen f5,— a f 11 Boter f 1,35 af 1,45 per K.G.Kipeieren 1 5,50 a f 6, Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 15 tot en mot 21 Oct, 1904. ONDERTROUWDn GETROUWD: Uoene- GEBOREN Johanna Pelronella, d. v. Hendri- kus Jacobus de Jong en Heinljc Borgman, den Burg.) OVERLEDEN: Neeltje Smit, oud twee jaren, d. v. Johannes Smit en Maria Johanna Dijker (Eieiland.) Zondag 33 October. 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds Smits. Doop en Voorbereiding H. Avondmaal.) Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Cocksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Dm Hoorn. Nam. 2 uur ds. Kuperus. BUITENGEWONE VERGADERING op Maandag 34 Oct. a. s., 's avonds half 8 in het lokaal van den Heer R. MOOJEN. Spreker: de lieer VAN DER LE1J van Rauwerd. De Secretaris, J. DE JONGH. NIET-LEDEN hebben toegang tegen be taling van 15 cent do persoon. HUISHOUDELIJKE VERGADERING op Dinsdag 35 Oct. a, s., 's avonds half 8 bij A. P. EELMAN. HET BESTUUR. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel roepen sollicitanten op voor aan de herhalingsschool te Znid-Eierland, welk onderwijs wordt gegeven van 1 October tot 1 April van ieder jaar, des Zaterdags van2—3 uur nam., tegen eene belooning van 75 cent per lesuur. Belanghebbenden kunnen zich schriftelijk aanmelden bij den Burgemeester vóór 35 Oc tober 1904. Texel, den 18 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE Burgemeester A. LANGEVELD Lo. Secretaris. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel, zulllen op Donderdag den 37 Octo ber 1904, 's middags 12 uur het vervoeren van de haven te Oudeschild van 4000 straatsteenen naar den Burg, 22000 idem naar den Hoorn, en 4000 idem naar de Waal. De voorwaarden liggen ter Secretarie ter lezing. Texel, den 20 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. A. LANGEVELD, Lo. Secretaris. Woensdag 26 October 1904, 's morgens 10 ure, in hot Noorden bij Oost op de Bol aanbesteding van 1. Het graven van. Greppels, Opruimen van Slootgrond. Het Bestuur van de 30 gemeen. Polders. Tandarts ANSINGH, Hoofdgracht 38, Den neldcr. Dagelijks met uitzondoring van den DONDERDAGMORGEN te consultecren. Hiermede bericht ik aan mijne ge- -- achte cliënteole, dat ik a.s. MAANDAG in „de Lindeboom" te spreken ben. Aanbevelend, Goudsmid. Horlogemaker. Boekh. Parkstraat. (Bediening van het H. Avondmaal.) Dm Hoorn. 'sNam. half drie ds. Schroder.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2