N°. 1787. Donderdag 27 October 1904 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bubo op Texel R A ADSVERG ADERING. De Burgemeester der Gemeente Tex el, Gelet op art. 41 der Gemeentewet Brengt naar aanleiding daarvan, ter kennis aan de ingezetenen, dat eene vergadering van den Gemeenteraad is belegd op Zaterdag den 29 Oct. 1904, des vóórmiddags te 11 uur, in de daarvoor bestemde zaal ten Raadhuize dezer Gemeente. Te behandelen onderwerpen TEXEL, 26 October 1904. De eerste buitengewone vergadering van 't Nut voor dit seizoen, Maandag alhier in „de Vergulde Kikkert" gehouden, was niet zoo goed bezocht als wel mocht worden ver wacht, in aanmerking nemende dat nu weder de toegang voor niet-leden was open gesteld tegen betaling van den kleinen entreeprijs van 15 cent de persoon. Door den Voorz. werd de vergadering ge opend met een welkom aan spreker en hoor ders. Tevens werd in 'tkort medegedeeld welke veranderingen er sedert de laatste ver gadering bij het departement was gekomen, waarbij in de eerste plaats herdacht werd het overlijden van den bode Kool, wiens nagedachtenis een woord van hulde en dank werd gebracht, en de benoeming van diens weduwe in zijne plaats; vervolgens de ver andering in het bestuur, waar de heer de Braai was vervangen door den heer Kuperus. Na nog eenige opmerkingen over het bestaan van verschillende Vereenigingen op ods eiland, welke de winteravonden voor hunne verga deringen bestemmen en waartoe ook het Nut moet worden gerekend, en eene opgave welke sprekers dit winterseizoen mochten worden verwacht, werd het woord gegeven aan den spreker voor dezen avond, den heer Van der Leij, uit Rauwerd. Spr. begon met de mededeeling dat hij het zou hebben over „een kleinigheid." De vraag zegt spr. of het sprookje een deel der opvoeding moet uitmaken of niet, is nog niet opgelost. Was men jaren geleden er sterk voor de kinderen maar allerlei sprookjes te vertellen, later weder werd het sprookje in den ban gedaan, tot voor enkele jaren het sprookje weder meer op den voor grond kwam door het verschijnen van het werkje Prins Verbeelding, een collectie sprookjes, welke zeer gunstig werd beoor deeld en na dien tijd door verschillende an deren is gevolgd. Spr. is een voorstander van sprookjes, Niet alleen omdat het hem herinnert aan zijn jeugd, toen hij aan moeders schoot zoo gaai ne er naar luisterde, als wel, omdat er zoo menige wijze les in verborgen ligt, die op andere wijze gezegd misschien diep zou kwetsen en juist door het sprookje zoo ge makkelijk kan worden gegeven, omdat daarin geen bepaalde personen worden aangeduid en niemand bij de vertelling ei van een blos van schaamte op de wangen zal worden ge- tooverd, omdat hij of zij meent dat het op hem of haar gemunt is. Voor dezen avond wenschte spr. te behandelen het bekende sprookje van Andersen. De princes en de erwt." In 't kort deelt spr. den inhoud er van mede hoe een prins een echte princes als vrouw zocht en die maar niet kon vinden totdat eindelijk op een storm- achtsigen avond iemand aan de deur van zijn kasteel klopte en beweerde een echte princes te zijn, waarop de moeder van den prins heimelijk een erwt liet liggen onder de 20 matrassen en 20 donzen bedden waarop de princes zou slapen. Des anderen daags deelde de princes op de vraag hoe zij had geslapen mede, dat ze geen oog had kunnen toedoen door iets hards dat zich in het bed moest bevinden. Dat was voor de moeder een bewijs, dat zij een echte princes was. Zij trouwde met den prins en de erwt werd als zeldzaamheid bewaard en is er nog als zij niet gestolen is. Volgens spr. biedt dit sprookje een schat van leering. De eerste indruk zegt spr., welke het sprookje op ons maakt, is ergernis over het gebrek aan waardeering der princes, die men toch gastvrijheid in huis gegeven en een zacht bed had aangeboden. Maar vervolgt spreker de geschiedenis eindigt met de opmerking dat de erwt er nog is als ze niet gestolen is, en als ik het sprookje zou moeten vervolgen zou ik er aan toevoegen dat de erwt gestolen is, gezaaid werd en thans over de gansche aarde verspreid is. Door een paar schetsjes uit het dagelijksche leven werd dit door spr. duidelijk gemaakt, n.l. door dat van een huis-tyran, waar, wanneer hij thuis is de gezelligheid in de huiskamer ontbreekt, voor wien een stukje appelschil door een kind verloren in de gang of een stukje steenkool bij ongeluk verdwaald in zijn pantoffels, een voldoende aanleiding is tot een scène. En door dat van den arbeider, die vermoeid van den arbeid huiswaarts keert, hopende dat zijn vrouw het eten gereed zal hebben en liefst nog zijn lievelingskostje aan den thuiskomende zijn vrouw nog druk aan het poetsen vindt, want het is Kamerdag. Een weinig asch bij ongeluk uit zijn pijp op den schoonen vloer gevallen geeft aanleiding tot een hooggaande ruzie, de man loopt de deur uit en zoekt zijn troost in de kroeg. Lang zamerhand zinkt hij lager en lager tot hij eindelijk met den vinger wordt nagewezen en voert men er dan aan toe „hij heeft toch zoo'n zindelijk vrouwtje." Wanneer men echter ook hier de oorzaak zoekt en den draad volgt die ook door deze geschiedenis loopt, vindt men die vastgehecht aan den knop der kachel. Wil een arts een remedie voor eene ziekte voorschrijven, dan gaat hij ook zoeken naai de oorzaak er van, zoo moet ook hier gezocht worden naar de oorzaak, gewoonlijk zooge naamd een kleinigheid. Door een klein schetsje maakte spr. nog duidelijk hoe wij feitelijk allen nog min of meer gelijk aan kinderen zijn, door het verhaal te doen van een kind, dat hoewel rijk aan speelgoed, toch niet anders wilde spelen dan met een legkaart, waarvan een stukje weg was en dat het eerste wilde hebben. Ook vele ouderen zegt spr. maken zich plannen die zij niet kunnen verwezenlijken, een legkaart waarvan een stukje weg is dus, en blijven daar maar steeds over pruttelen. Een minder zwarte bril zou voor velen zeer gewenscht zijn, waardoor het leven van hen en van anderen veel aangenamer zou zijn en er minder „erwten" zich zouden voordoen. Na de pauze werd door spr. meer bijzonder stil gestaan bij de moeder in het genoemde sprookje, de moeder wien het zoeken van het geluk van haar kind blijkbaar ernst was. Het leggen der erwt was schijnbaar een klei nigheid, doch feitelijk van zeer groote betee- kenis In het kinderleven bestaan er geen kleinigheden. Hoe menig kind wordt door vader of moeder of door beiden in den grond bedorven, juist door het niet letten op zoo genaamde kleinigheden in de opvoeding. Door den Voorz. werd den geachten spr. op zijn bekende uitstekende wijze hartelijk dank gebracht voor zijn keurige rede; aan spr. en hoorders werd een welgemeend tot weerzien toegeroepen. De doodelijke stilte gedurende de voordracht en het luid applaus na afloop der rede, zoo wel als na den dank van den Voorzitter, was zeker een bewijs van waardeering voor hetgeen de heer van der Leij ten gehoore had gegeven. Zondag 23 des namiddags te 4 ure hield de vereeniging „Texel" afdeeling van den Ned Bond van Post- en Telegraafbeambten „de Post" hare eerste jaarvergadering in het hotel Texel. De voorzitter de HeerP.Lieuwen, sprak een hartelijk woord van welkom tot de aanwezigen en deelde de vergadering mede dat het aanvankelijk voornemen, om deze vergadering een eenigzins feestelijk karakter te geven, door omstandighedan niet kon doorgaan. Voorts bracht hij een woord van dank tot alle donateurs en begunstigers voor den steun aan de vereeniging geschonken. Met den wensch dat op deze vergadering eene aangename toon zoude heerschen ver- verklaarde spreker de vergadering voor geo pend. Na voorlezing der notulen, bracht de Secretaris, de Heer C. Moojen Cz. verslag uit over de werkzaamheden der vereeniging. Uit dit verslag vernamen wij dat de ver eeniging is opgericht den 21 Juni 1903, met aanvankelijk 10 leden, dat zij zich heeft geplaatst op den grondslag omschreven in de statuten van den Bond „de Post" n.l. een dracht en verbroedering onder hare leden aan te kweeken, te onderhouden, en door alle wettige middelen, zoo wel hunne stoffelijke welvaart als hun zedelijk welzijn te bevorde ren met uitsluiting van elke inmenging op politiek terrein. Dat het eerste werk der vereeniging was, om te trachten donateurs en begunstigers te verwerven, wat ten gevolge had dat een dertigtal donateurs en begun stigers werden verkregen die aan de veree niging een goeden financieelen steun gaven. Dat de vorige directeur de WelEdele Heer de Wit als beschermheer der vereeniging moest aftreden door vertrek naar elders doch dat den tegenwoordige directeur de WelEdele Heer van 't Hof welwillend het hem aange boden beschermheerschap had aanvaard. In het afgeloopen jaar werden 4 gewone en 1 bestuursvergadering gehouden. Dat op de Bondsvergadering gehouden 22 Mei te Utrecht, de vereeniging werd vertegenwoordigd door den voorzitter en den Secretaris. Ziekte of sterf gevallen kwam onder de leden niet voor, bij gezinsvermeerdering werd evenwel twee maal een uitkeering gedaan. Dat de Pen ningmeester, dank zij den steun van donateurs en begunstigers, op een mooi batig saldo kon wijzen, en de vereeniging thans sterk was 12 leden benevens 30 donateurs en be gunstigers. Het verslag eindigde met eene aansporing om op den ingeslagen weg te blijven voortgaan en eene dankbetuiging aan de aanwezigen yoor hunne aandacht. De Secretaris ontving van den Voorzitter een hartelijk woord van dank voor zijn wel kort maar waar verslag. Hierna deed de Penning meester de Heer Jb. Buijs Jnr rekening en verantwoording over het afgeloopen ver- eenigingsjaar. De Commissie van rekening- opname bracht haar rapport uit bij monde van den Heer K. C. Geus, welke tot goed keuring der rekening adviseerde. Nadat door de vergadering nog een paar stemmingen werden gehouden en verschillende bondszaken waren besproken, werd door den voorzitter- deze vergadering om half zeven ure met een hartelijk woord van dank en een wederzien in de volgende vergadering gesloten. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amebika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Adverrtentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. I. Mededeelingen. Ingekomen stukken. II. Vaststelling Gemeente-begrooting voor bet jaar 1905. III. Alsvoren van bet Algemeen Armbestuur. IV. Benoeming onderwijzeres in de nuttige hand werken voor de berbalingsscbool te Zuid-Eierland, V. Vaststelling kohier schoolgeld, 4de kwartaal 1904 en suppletoir kohier 3de kwartaal 1904. VI. Wijziging besluit bepalende o. m. den leeftijd, waarop de nieuwe leerlingen tot do O. L. Scholen kunnen worden toegelaten. VII. Verzoekschriften om afschrijving van Hoofde- lijken Omslag.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1