i II- KAART ALBUMS. N°. 1788. Zondag 30 October 1904. 18de Jaargang Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. BOEKHANDEL Parkstraat. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave BOEKHANDEL Parkstraat. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedepoüeerd ten Raadhuize 1 griffeldoos en 1 sponsdoos, gevonden in de Nieuwstraat 1 dop van een wagen, gevonden in de Wever straat en 1 naamstempel gevonden in de Weverstraat. Voorbereidend Militair-onderricht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het voorbereidend Militair-onderricht zal aanvangen te Den Burg, op Donderdag 8 November a. s. 's avonds 7 uur in-de Vergulde Kikkert" en te Oosterend op Vrjidag 4 Novem ber d. a. v. 's avonds 7 uur bij de Wed. Koppen. Texel, den 27 October 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. KENNISGEVING. IV. Van het onbelemmerd honden der wegen. Het is verboden: lo. een weg af te sluiten of op andere wijze het vrije V. Bepalingen regelende eenige onderwerpen ran bijzonderen aard. TEXEL, 29 October 1904. Wijziging Stoombootclienst, enz. Wij willen onzen lezers berinneren dat met I Nov. eene gewijzigde dienstregeling van de Stoomboot „Ada" in werking treedt, n.l de winterdienst van 1 Nov. 1904 tot 15 Februari 1905. Indachtig maken wij dat met dien datum vervallen de diensten 4.15 en 6.45 'smorg. van Texel, waarvoor in plaats komt een dienst te 6.15 en een te 8.15 van Texel. Evenzoo verandert de dienst 5.15 'smorg. van Helder in 7,15. De boot zal alzoo vertrekken Van Texel: 6.15; 8.15; 11.15; 2.30. Van Helder: 7.15; 9.30; 12.05; 4 - Men zie de door ons verstrekte dienstregeling. Van eene verandering dientengevolge in den postdienst, is door den Heer Directeur der Posterijen alhier, bereids kennis gegeyen. Door den Min. van Oorlog is een bedrag van f 100 toegestaan aan de hier bestaande SchietvereeDiging tot inrichten der te maken schietbaan. Eergisteren is te Oosterend overleden de heer S. P. Koning, sedert 1889 lid van den Gemeenteraad. De heer Koning, die verder zitting had in de besturen van verschillende colleges en vereenigingen, was een algemeen geacht man en bemind om zijne humaniteit en vriende lijke hulpvaardigheid. Door dit overlijden verliest Texel een van zijn waardigste burgers, en vooral te Oos terend zal dit verlies diep gevoeld worden. Oosterend. De heer J. Wuis, van hier, is benoemd tot onderwijzer aan eene bijzondere school te Doornspijk. Waal, 23 Oct. De huishoudelijke Ver gadering van Nut en Genoegen, gisteravond gehouden, was goed bezocht20 leden waren opgekomen. Besloten werd, de wintercain- pagne met opgewektheid te gemoet te gaan. Door den Penningmeester werd rekeniDg en verantwoording gedaan, een klein batig saldo was aanwezig. Tot leden van het Be stuur werden gekozen (inplaats van de H.H C. Roeper en H. D. Mantje, niet herkiesbaar) de H H. P J. Boeper en ii. Lodder die hunne benoeming aannamen. De eerste leesavond zal plaats hebben op Dinsd. 22 Nov. a.s., als spreker zal alsdan optreden de Voorzitter J. de Jongh Oüdeschild, 29 Oct. Naar wij vernemen zal Ds. A. J. Adriani, predt. te Warmen- huizen, Zondag a. s. des avonds te 7 uur in 't kerkgebouw der H. G. alhier een spreek beurt komen houden. Den Hoorn, 26 October. Bij den strand vonder zijn alhier aangebracht eenige nieuwe battings merk B. O. benevens eenig wrakhout en een stuk van een groot zwaard, dit laatste vermoedelijk van een bomschui). Vlieland. Aan den Heer Veurman, onder wijzer alhier, werd eervol ontslag uit zijne betrekking verleend met 1 Januari a.s. Voor het herhalingsonderwijs werd benoemd tot onderwijzer de heer G. Donia en tot onderwijzeres in het herhalingsonderwijs der N. Handw. mej. J. Visser. Twee jongens en zes meisjes melden zich aan voor dezen cursus. De minister van oorlog brengt ter kennis van de lotelingen van de lichting 1905, die wenschen te worden ingedeeld bij een van de bereden korpsen, dat zij, voor zooveel de beschikbare plaatsen dit toelaten, bij een korps naar hunne keuze kunnen worden ingedeeld, indien zij zich met een daartoe strekkend verzoekschrift tot hem, minister wenden In het verzoekschrift behooren zij te ver melden hunnen naam en hunne voornamen, hun beroep en duidelijk adres, alsmede de gemeente waar zij voor de militie zijn inge schreven. Voorts wordt medegedeeld, dat de lote lingen van genoemde lichting, die toegewezen worden aan een der korpsen der bereden artillerie, allen dadelijk na hunne inlijving met verlof zullen worden gezonden tot 2 Oct. 1905, terwijl de lotelingen, die eene plaatsing verzoeken bij een der korpsen van do cavalerie, in hunne aanvrage kunnen opgeven, of zij dadelijk na hunne inlijving in werkelijken dienst wenschen te worden gehouden, dan wel met verlofte worden gezonden tot 2 October 1905. Het verzoekschrift behoeft niet op gezegeld papier te worden gesteld en kan ODgefrankeerd worden verzonden. Het moet eigenhandig zijn onderteekend. („St.-Ct.") Eenige kelders onder stadsgebouwen te 's Hertogenbosch gelegen en dus tot de gemeente-eigendommen behoorende, worden sedert onheugelijke jaren verhuurd en de groote ruimte in die kelders gevonden, bij het meerendeel over verschillende apartemen- ten verdeeld, gaf den huurders gereede aan leiding zoo'n kelder geheel als woonhuis in te richten. Zoo ontstonden vooral in den omtrek van de Groote markt, verschillende kelder neringen koffiezetterijen, bierbottelarijen, aardappelen- en groentewinkels enz. In meer dan één opzicht en zeker niet het minste wat aangaat de ruimte, onderscheiden die kelderwoningen zich gunstig van andere woningen daar ter plaatse door den kleinen neringdoenden stand betrokken en de onder vinding leert dan ook dat de bewoners ervan zich voortdurend in eene uitstekende gezond heid mogen verheugen. "Waarschijnlijk echter zijn bedoelde kelderwoningen in enkele op zichten in strijd met de bepalingen der Woningwetalthans den bewoners is dezer dagen aangezegd, dat het houden van nacht verblijf in hunne kelderwoning hun is verboden. Nu de gemeente-autoriteiten zóó beslist tegenover de bewoners van bedoelde kelder woningen optreden, wordt verwacht, dat nu eerstdaags de echte varkenshokken, die in de vele sloppen en stegen daar bij tientallen nog maar altoos als woningen dienst doen, zullen -worden onbewoonbaar verklaard en ontruimd, immers toestanden als daar heer- schen kunnen in de verste verte niet worden vergeleken bij die waarin de zelfs heel wat comfort biedende kelderwoningen verkeeren. TEXELSCHE COURMT, Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdiblakd 15 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. Burgemeester en Wethouders van Texel vestigen in het bijzonder de aandacht der ingezetenen op de navol gende bepalingen, voorkomende in het REGLEMENT op de WEGEN in NOORDHOLLAND, (vastgesteld bij besluit der Staten van 11 Juli 1893, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 3 Nov. 1893, No. 16 gowijzigd bij besluit der Staten van 9 November 1894, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 10 December 1894, No. 9, en gewijzigd bij besluit der Staten van 14' Juli 1904, goedgekeurd bij Koninklijk besluit van 24 Augustus 1904, No. 35). Art. 24. verkeer er over te belemmeren 2o. in een weg te graven of te spitten 3o. de kunstbaan op te breken 4o. cene aan den weg belendende sloot te dempen of er ecne dam in te leggen 5o. op een weg boomon of ander houtgewas te planten j 6o. de wijze van aanleg van een weg of van de zich daarop bevindende kunstbaan te verandoren ot een weg te verleggen. Vergunning kan echter worden verleend a. door Gedeputeerde Staten. tot beharding van onbeharde wegen of wijziging van den aard of van do breedto der beharding, tot verbreeding of versmalling van wegen, voetpaden, dammen of bruggen, opruimen van bestaande of plaatsen van nieuwe kunstwerken op of in de wegen en tot alle andere wijzigingen in den aanleg van een weg, of tot verlegging van een weg. Zijn echter Gedeputeerde Staten van oordeel, dat door de wijziging of verlegging rechten of belangen zouden kunnen worden geschaad, dan wordt de aanvrage daartoe voor den tijd van drie weken in do betrokken gemeente voor een ieder ter inzage nedergelegd, en verder gehandeld overeenkomstig de bepalingen van de artikelen 311 j b. door Burgemeester en Wethouders: en in spocd- cischcnde gevallen door den Burgemeester lo. tot het tijdelijk afsluiten van een weg of het op andere wjjze belemmeren van het vrije verkeer er over 2o. tot het graven of spitten in een weg 3o. tot het tijdelijk opbreken van de kunstbaan 4o. tot het dempen van eene aan den weg belendende sloot of het er in leggen van een dam 5o. tot het planten van houtgewas op de bermen of zijkanten van een weg onverminderd in de gevallen onder b 4 en 5 genoemd, de bevoegdheid van andere besturen. Aan de vergunningen, door Burgomeester en Wet houders of den Burgemeester te veneoncn, mogen door hen voorschriften worden verbonden, voor zoover deze uitsluitend dienen moeten ter beperking van hetongerief, dat uit de voorgenomen handelingen zou kunnen ontstaan. Art. 25. Overtreding van een der in artikel 24 vervatto ver bodsbepalingcn of van een der voorschriften, door Burgemeester on Wethouders of den Burgemeester ann cene vergunning verbonden, wordt, voor zoover daartegen niet by cene wet of ecnen algemecnen maatregel van bestuur is voorzien, gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 25,—. Gedeputeerde Staten, en zoo het geen provincialen weg betreft, Burgemeester en Wethouders, zijn bevoegd voor Tokening van don overtreder te doen opruimen of herstellen, hetgeen in atryd met artikel 24 is verricht of nagelaten. Art. 26. Vergunningen, in art. 24 vermeld, mogen door Burgemeester en Wethouders, niet worden geweigerd, dan wanneer dit vereiseht wordt voor de instandhouding, bruikbaarheid, vrijheid en veiligheid der wegen. Art. 27. De onderhoudsplichtigen der beplantingen op wegen hebben er zorg voor te dragen lo. dat van de opgaande boomen geene takken over de rijweged of voetpaden uitsteken, dan op eene hoogte van ten minste 4 meter boven den beganen grond 2o. dat hagen of struiken op de bermen of zijkanten der wegen steeds derwijze worden gesnoeid gehouden, dat de op den ligger aangewezen breedte van den rijweg of van het voetpad vrij blijve. Bij het ontdekken van nalatigheid in deze geven Burgemeester en Wethouders daarvan schriftelijk kennis aan den onderhoudsplichtige, met last, behalve in geval het beplantingen geldt van de Provincie, om binnen een daarbij gestelden termijn, die niet korter mag zijn dan van veertien dagen, hetgeen nagelaten is, te ver richten. Is dit binnen den aangewezen termijn niet geschied, dan kunnen Burgemeester en Wethouders voor rekening van den nalatige het bevolene doen uitvoeren. De nalatige wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 15, Art. 28. Wie zich door de weigering eener van Burge meester en Wethouders gevraagde vergunning, als bedoeld is in het tweede lid van art. 24, door hunne voorschriften, als bedoeld zijn in het derde lid van datzelfde artikel, of door hun last, als bedoeld is in het tweede lid van art. 27, bezwaard acht, kan binnen veertien dagen na ontvangst hunner daartoe strekkende beschikking, daarvan in beroep komen bij Gedeputeerde Staten. Van het komen in beroep geeft hij te gelijker tijd schriftelijk kennis aan Burgemeester en Wethouders. Gedeputeerde Staten deelen hunne beslissing schrif- lijk mede aan den reclamant en zenden er afschrift van aan Burgemeester en Wethouders, die op de handhaving er van toezien. Art. 29. Het is verboden buiten de wegen boomen of ander houtgewas te hebben, waarvan de takken over de rijwegen of voetpaden uitsteken ter hoogte van niet meer dan 4 Meter boven den beganen grond. Overtreding wordt gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 15, Burgemeester en Wethouders zijn bevoegd, wanneer de overtreder na kennisgeving het in strijd met dit verbod bestaande niet verwijdert, dit voor zijn rekening te doen geschieden. Art. 30. Het is verboden, de voetpaden, bermen of zijkanten der wegen te berijden, tenzij dit door de noodzakelijkheid tot uitwijken geboden wordt. Het rijden met kinderwagens is van dit verbod uit gezonderd. Att. 31. Ruiters en bestuurders van rij- of voertuigen, elkander in tegengestelde richting voorbijrijdende, zijn verplicht rechts (van do hand) uit te halen. Wanneer zij in dezelfde richting achter elkander rijden is do achterste, zoo die den voorste wenseht voorbij te rijden, verplicht dezen daarvan te verwittigen, waarna deze rechts (van de hand), de voorbijrijdende links (bij de hand) moet uithalen. Deze bepalingen zijn niet toepasselijk bij het voorbij rijden van tramwagens, in welk geval de ruiter of voerman verplicht is uit te halen naar die zijde van den weg, die door de trambaan wordt viijgelaten. Art. 32. Het rijden met en op hondenwagens op de rijwegen is geoorloofd onder de volgende bepalingen o. uitgezonderd in het geval, voorzien bij art. 3 der wet van 5 Juni 1875 (Staatsblad No. 110), moeten de honden voorzien zijn van een passenden en doel- treffenden muilkorf, die gemaakt is van stevig metaal draad of van stevig leder en die het bijten verhinderd, een en ander ter beoordceling van do in art. 37 bedoelde ambtenaren j b. bij het ontmoeten van ruiters of rijtuigen, of door dezen achterop gereden wordende, zijn de bestuurders van hondenwagens verplicht met hun wagen op den berm of den zijkant van den weg uit te wijken, zich vóór den hond of de honden te plaatsen en daar te blijven totdat ruiter of rijtuig hen zal zijn voorbij gegaan. Art. 33. Hot berijden der rijwegen met vélocipèdes is geoor loofd onder do volgende bepalingen Den berijders is het verbodon lo. bereden »f aangespannon paarden achterop voorbij to rijden, zonder vooraf don ruitor of voerman te hebben gewaarschuwd door eono ann de vélocipcdc bevestigde luidklinkondo bel, fluit of trompot 2o. tussehen zonsonder- en -opgang te rijden zonder dat do vélociphde voorzien is van een holder brandende lantaarn, waarvan hot licht recht vooruit zichtbaar is. Art. 34. De molenaar, of die hem vervangt, is verplicht zijn windmolen, gelegen aan of op een afstand van minder dan twintig meter van een rijweg, bij de nadering van losse of aangespannen paarden op den weg, te doen stilstaan, wanneer hem dit door of van wege den berijder of voerman wordt verzocht en den molen niet weder in gang te brengen gedurende den tijd die noodig is om de paarden en rijtuigen te doen voorbijgaan. Art. 35. Wie tol het voortstuwen van een vaartuig een boom gebruikt, is verplicht dien boom in te halen, zoodra dit noodig is om rij- of voertuigen ongehinderd te laten voorbijgaan. Art. 36. Overtreding van eenige bepaling dezer paragraaf wordt, voor zoover daartegen niet bij eene wet of eenen algemeenen maatregel van bestuur is voorzien, gestraft met eene geldboete van ten hoogste f 10, Art. 37. Met het toezicht op de naleving der bepalingen van IV en V zijn belast al de ambtenaren der Rijks- en Gemecntepoltie, benevens de ambtenaren van den Provincialen Waterstaat. Texel, den 27 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Do Secretaris, De Burgemeeester, J. RUIBING. H. W. DE JONCHEERE

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1