uit enlan cL Marktberichten. Uitslag gehouden verkoopingen. Rederijkerskamer „Eendracht maakt macht," Pre dikbeur ten, ADYERTENTIËN. UITVOERING VERGADERING van den GEMEENTERAAD. Iq de heden gehouden zitting van den Gemeenteraad werd benoemd tot onderwij zeres in de nuttige handwerken voor de her- halingschool te Zuid-Eierland Mej. A.Dousma. Bij den aanvang der zitting wijdde de Voorz. woorden van waardeering aan de na gedachtenis van wijlen het lid, den heer S. P. Koning, die Donderdag is overleden. De ingekomen kennisgeving van diens overlijden-, zal namens den Raad door een brief van rouwbeklag worden beantwoord. Mevrouw F. C. H. baronesse van Tuyl van Serooskerken te Arnhem, heeft aan hare pachters 25 procent van de pacht kwijtge scholden, wegens het gedeeltelijk mislukken van den oogst. (N. v. d. D.) Een autoriteit op medisch gebied heeft on langs een waarschuwing doen hooren tegen de gewoonte om te zitten met ééne knie over de andere gekruist een houding die tegen woordig even gewoon is onder vrouwen als onder mannen. Deze schijnbaar onschuldige gewoonte schijnt verschillende ziekten en kwalen te kunnen veroorzaken, als heupjicht, lamheid, chronische verstijving, opgaande verlamming, krampen, krampaderspieren en ankere kwalen. De oor zaak is eenvoudig de rug van de knie, wordt verklaard, bevat zenuwen en bloedaderen, welke minder nauwkeurig beschermd zijn dan die in andere lichaamsdeelen. De plaats achter de knie bevat twee groote zenuwen, en waterafscheidende klieren. Het is de drukking van deze zenuwen en adereD, die de mogelijkheid doet ontstaan dat de kwalen in het leven worden geroepen, en waartegen de geneeskundige zijn waarschuwende stem heeft doen hooren. De dienstweigeraar A. Ris van het 7e regiment infanterie die daarvoor door den Krijgsraad werd gestraft met 6 maanden militaire detentie is bij zijn korps terugge keerd en wordt overgeplaatst bij een der hospitaal compagnieën ten einde daarbij zijnen diensttijd te volbrengen. De staking der glasblazers te Delft duurt onveranderd voort. Te Schiedam werd een bijeenkomst van afgevaardigden van glasbla- zersvereenigingen gehouden, maar van even- tueele besluiten, daar genomen, lekt niets uit, evenmin als van eenzellde bijeenkomst, de vorige week te Rotterdam gehouden. De leden van den glasblazeisbond verga derden mede te Rotterdam. Op deze bijeen komst werd de toestand besproken en, zoo dat nog noodig was, opnieuw vastgesteld, dat concessies aan de arbeiders onmogelijk zijn. Een groep glasblazers, ODgeveer 50 man, die op een der kleine fabrieken in uit-chland hebben gewerkt, welke onder gingen door de grootindustrie, hebben hunne dieDsmn aan de Ned. fabrikanten aangeboden. Het staat ook vast, dat thans in Duitschland meer dan vroeger voor'de ainemers ODzer Holiandsche industrie gewerkt wordt en dat dagelijks wagonladingen flesschen over onze grenzen binnenkomen. Te Heerenveen is de aanvoer van lijsters tegenwoordig groot. Duizenden worden naar Frankrijk en België verzonden. De prijs, die te Heerenveen besteed wordt, is vrij wat lager dan te Leeuwarden en varieert van 8 tot 10 ct. Het buiige weer bevordert deze jacht; de zoogenaamde Noormannetjes zijn losgekomen. Op Flakkee wordt tegenwoordig een vrij levendige handel in konijnen gedreven. Van uit Middelharnis rijden dagelijks enkelen met hit en kar door 't geheele eiland, van Ouddorp tot Ooltgensplaat, om de tamme konijnen op te koopen en 's avonds te slachten. Daarna worden ze heel netjes bij honderd in een kist gepakt en gaan den volgenden dag over Rotterdam naar Londen. Men schrijft aan de „Ass. Ct." In de gemeente Haren wordt eene inrich ting gebouwd, ZÓ9 groot van omvang als er tot nog toe in die gemeente niet bestaat, nl. de tuchtschool. Wanneer dit groote ge bouw voltooid zal zijn, zullen de kosten voor den bouw meer dan f200.000 bedragen. Het wordt inderdaad eene model-inrichting. Er komen een aantal zalen, die allen ingericht worden voor schoollokalen, voor werkplaatsen, voor de bibliotheek, voor een kerk. Er komen 48 slaapkamertjes en een aantal kamertjes voor ongezeggelijke verpleegden. Er worden vele tuintjes en een grooten tuin aangelegd. Voor een tuinmanswoning wordt gezorgd. Huizen worden gebouwd voor een directeur, voor een onderwijzer, -zalen voor ambtenaren en voor den geneesheer. Het gebouw wordt centraal verwarmd; de verlich ting zal door acetyleengas geschieden. Eerst den volgenden zomer zal het geheele gebouw gereed zijn. Men meldt aan de A. C. uit Winschoten: Het trekken van een hoog nummer wordt in den regel als een buitenkansje beschouwd. Voor een der lotelingen van heden was dit evenwel een ongeluk. Deze had reeds vroeger op onderscheidene wijze getracht onder dienst te komen. Zeemilitie, vrijwilliger, Indië, alles mislukte, want hij werd afgekeurd Zijn laatste hoop was nu gevestigd op inloten en voor zijn nummer dienen, want dan zou hij wel goedgeurd worden. Tot overmaat van ramp trekt hij echter het hoogste nummer en was zoodoende ook deze kans verkeken. Katknuppelen. Het in Noord-Holland en Friesland algemeen bekende volksspel, het katknuppelen, zal ook in den geest van den tijd worden georganiseerd. Tijdens de wed strijd te Schagen op Zondag jl werd daartoe besloten. Liefhebbers van Noord-en Zuidscharwoude, Hoogwoud, St. Pancras, Heer Hugo waard en Schermerhorn zeiden hunne medewerking toe. Op eene algemeene vergadering te Zijdewind zal het regement in behandeling komen. Men hoopt daar tovens tot do stichting van afdee- lingen, die gezamenlijk een bond zullen vormen, over te gaan. In Schagen was de wedstrijd zeer geani meerd. Aan prijzen waren f 200 beschikbaar. Meer belasting. Ged. Staten van onze provincie stellen voor bij de regeering alsnog de heffing te vragen van twee opcenten op de hoofdcom der per soneels belasting en machtiging tot het aan gaan eener geldleening van f 40,000 voor het krankzinnigengesticht te Amsterdam. Er is een begrooting aangeboden, die voor 1905 aanwijst f75,493 aan uitgaven. Aan de ontvangsten komt f45,210 te kort. Die zul len door de provincie worden bijgepast, Pogingen tot moord Hij was naar het land te melken en zij bleef nog wat onder de dekens, om nog een uurtje lekker te soesen. Dit uurtje werd echter wreed gestoord. Er kwam iemand de kamer binnen die aan 't snuffelen ging. Na het vinden en het ledigen van een zakje, bevattende ongeveer vijftien stuivers, bemerkte de dief dat er onraad was- Hij nam een brandend lampje van tafel, begaf zich naar het bed en vroeg een halve kan melk. Op de vraag wie hij was, antwoordde hij een schipper te zijn. Om hem die melk te geven, zou de vrouw uit het bed komen en haar kousen aantrekken. Daarmede bezig zijnde, werd zij door den dief met een steen op het hoofd geslagen, zoodat zij hevig bloedend op den grond neerviel. Gelukkig dat de steen brak. Op het hulpgeschrei der vrouw verliet de aanrander de woning. De daad is gepleegd bij P. Maarsen te Aalsmeer. De verdachte werd spoedig gevon den en bleek te zijn een-zwerver, Dirk Schouten genaamd, vroeger wonende te Aalsmeer. De verdachte is geconfronteerd met den versla- gene, die hem onmiddelijk als de dader her kende. Hij bleef echter ontkennen. Eene vreemde weddenschap. Te Best nabij Eindhoven gingen twee personen in 1899 op den 19den October een weddenschap aan dat een van hen gedurende vijf jaar geen sterken drank zou gebruiken. De onthouder zou, wanneer hij zich aan de overeenkomst hield, 500 gulden ontvangen. Nu dit is geschied, weigert de ander het geld uit te betalen. De nieuwe drankwet. Een koffiehuis houder te Groningen wil er meer van weten. Hij heeft zich laten verbaliseeren voor het feit dat hij vóór, tijdens en na een verkooping van vaste goederen sterken drank heeft ver kocht. Hij wil namelijk weten of het woord „lokaal" betrekking heeft op het geheele perceel, of alleen op een locaal van een perceel waarin de veiling gehouden wordt, zoodat in een ander locaal van een perceel wel sterken drank mag worden verkocht. Het bijgeloof is nog niet uit de wereld, Op een Geldersch dorp, had dezer dagen het volgende gesprek plaats tusschen een negenjarigen knaap en het schoolhoofd Meester, mag ik asjeblieft om 10 uur naar huis? Waarom? Vader heeft gezegd, dat ik mijn vrat moet wegwasschen. Kunt ge dat na schooltijd niet doen Neen want om 10 uur wordt een doode begraven, en het wasschen moet gebeuren als de kist in 't graf wordt neergelaten. De jongen kreeg natuurlijk geon verlof. In bedoelde gemeente bestaat het volksge loof, dat wratten verdwijnen, als men ze wascht, wijl iemand wordt begraven. Onder ,t wasschen wordt dan het volgende rijmpje gesproken „De klokken luiden den doode in 't graf. En nu was ik mijne wratton af.'< Men meldt aan de „Leeuw. Ct." Te Woudsend is dezer dagen op 66-jarigen leeftijd overleden Geeske Grijpsma-, bijgenaamd „alde Keke", oen hoogst zonderlinge vrouw. Zij leefde gescheiden van haar man en had het schijnbaar armoedig. In zeldzaam en haveloos gewaad liep ze al sedert jaren met de bollekorf. Lang woonde ze in een zooge naamde ark (woonschip), waarin ze niemand toeliet. Van armvoogden kreeg ze ondersteu ning tot weinige jaren voor haar dood, toen ze een eigen huis kocht. Nu kwamen de tongen in beweging en de vergeten „alde Keke" werd het onderwerp van aller gesprek. Bij haar dood vond men onder haar bed f 1800, terwijl er overvloed was van mondbe hoeften, zelfs lekkernijen. Zoo ontdekte men in een kast meel, suiker, erwten, rozijnen, eieren, alles in belangrijke hoeveelheid. Zelf leefde ze in hoogst bekrompen omstandigheden en voor anderen had ze nauwelijks een woord over. Haar geheele vermogen wordt geschat op f 8000 A f 10000, en komt ten bate van haar eenigen zoon, „Een visschersleven". Binnen enkele dagen zal bij den uitgever Engner, te Helder, verschijnen een boeiende Novelle, getiteld „Een visschersleven", door H. v. Ronkel, waarvan de netto-opbrengst zal worden afgedragen aan de nagelaten betrek kingen der in den jongsten storm omgekomen visschers. De prijs is slechts f 0.20. Dit boekje zal bij de boekhandel verkrijg baar gesteld worden. Geen plaats meer. Als een bewijs van toenemende wetsovertredingen diene, dat in het Huis van Bewaring te Breda thans alle plaatsen bezet zijn, welke toestand tot nog toe daar niet is voorgekomen. Dreigende spanning tusschen Engeland en Rusland. De correspondent van de „Tel." te Londen, seint aan dat blad „De toestand is thans buitengewoon „ernstig. Het is eene quaestie van uren „of de oorlog zal worden verklaard." „Het Kabinet is bijeengeroepen." Rusland wil verontschuldiging aanbieden en schadeloosstelling verleenen, doch men beweert dat het niet bereid is de officieren te straffen en waarborg te geven dat in de toekomst Britsche schepen geen gevaar zullen loopen. Die eisch eener vreemde Mogendheid vindt Rusland een inbreuk op de souvereine rechten van den Tsaar. Rusland wil zich zijn recht voorbehouden om zelfstandig te beoordeelen of Russische officieren zich aan plichtsverzuim hebben schuldig gemaakt Geruchten verluiden dat Frankrijk pogingen tot bemiddeling in het werk stelt. Nadere berichten omtrent deze aangelegen heid, wijzen niet op ernstiger toestand. Laatste bericht. „De Tsaar heeft het voorstel goedgekeurd om de beslissing in het Engelsch-Russisch geschil te onderwerpen aan eene internationale rechtbank." Zondag 23 October. 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's avonds 7 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur do Hr Van Zweden. Conksdorp. Voorm. halftien de Hr. Barenda. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur da. Roosoboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds halfzeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Leiden, 18 Oct. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 568 stuks f 127 af 298; 29 Stieren f 52 a f 302 ;0 Veulens stuks f 0—a 1 0 297 kalfkoeien 1122 a f 285, Melkkoeien f 122 a 1280; 199 Varokoeien i 115 a f 237, 568 Vette koeien f' 127 a f 298 34 Vette kalveren f 36 a f 108; 16 Magere kalveron f 6,— af 18; 514 Graskalveren f 21 a f'68737 Vette schapen f 18 a f 33.00; 290 schapen (weide) f 12 af 25.0 Paarden f 0 a f 0 225 Magere Varkens f 13 a f f 31 Vette Varkens a ct. 383 Biggen 3,50 a f 12.Lammeren f 0,a f 0 Schagen, 26 Oct. Aangevoerd3 paarden t 100 a f180; 5 Stieren f 71 a f 140; 650 Gelde- koeien f 110 a f 220; 40 Kalfkoeien f 160, f260; 29 Nuchtere Kalveren f 7,a 22, 150 Schapen f 7 a f 33,50 200 Lammeren f 14, a f 22, 15 Varkens f 11, a f 14 27 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg.53 Vette Koeien f 160 af 260 0 Graskal voren f 0,a f - 50 Biggen f6,a f 10; Boter f 1,35 a f 1,45 per K.G.Kipeieren f 5,75 a f 6,25 POSTER IJ EN. De Directeur van het Postkantoor te Te-el maakt bekend, dat het vertrek der post van 1 Nov. tot 15 Februari als volgt zal ge schieden. Laatste buslichting 10.30 n./m naar Helder, den Hoorn, Ooste rend, Oudeschild. 10 35 v./m. Cocksdorp,Eierland, Koog, Terschelling, Vlieland en de Waal. 1,15 n./m. Helder, Oudeschild, 1.20 den Hoorn. 5,05 Oosterend, de Waal. Aanvang der bestellingen 9,— v./m. 11,30 v./m. 1,80 n.'m. 5,30 n/.m Alles Greenwichtijd.) De Directeur voornoemd, VAN 't HOF. Donderdag 27 Oct. in „de Zwaan." Notaris G. J. O. D. DIKKERS. Rentmeester J. E. WINKLER. -.01.35 Huis en Erf. Kooper R. K. Kerkbestuur voor f 1540, 1.69 30 Weiland „Ossenkamp." Kooper C. Wz, Bakker voor 2825.— 1.61.30 Hooiland „Langeland/" Kooper Jb. Pz. Bakker voor 2045, 2.04.30 Weiland „Scbipperslanden." Kooper W. C. Eelman voor 2350,— -.60.40 Weiland „Kikkertjesland." Kooper S. Pz. Keijser voor 890,— f 9150,- Bnrgcrlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 22 tot t!n met 28 Oct, 1904. ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD: Biem Cornells Lap on Aaltje Lap (den Hoorn,) Simon do Porto en Johanna Mulder (Westermient.) GEBOREN Maart-je d. v. Cornelis Vlaming en Maria Kooger (Oosterend,) Leonardusz. v. Jan Vonk en Wijntje Eelman (Oosterend,) Dieuwertje d. v. Cornelis Vlaming en Cornelia de Ridder (IToogenberg.) OVERLEDEN Sijbrand Koning, oud 70 jaren) weduwnaar van Dieuwertje Brans (Oosterend. Getrouwd: B. C. L A 1». die, mede namens wedorzijdsche familie, hun liartelrjken dank betuigen voor de vole blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Den Hoorn 28 Oct. '04. Heden overleed onze geliefde Vader en Behuwdvader de Heer SLJ BRAND KONING Pz. Weduwnaar van Dieuwertje Brans in den ouderdom van ruim 70 jaar. Uit aller naam P. KONING Sz. Oosterend op Texel, 27 October 1904 in Hotel „De Zwaan" op Zondag 30 October a. s. 's avonds 8 unr. Alleen toegankelijk voor donateurs. N. B. Donateurs kunnen zich op don avond van Uitvoering aanmelden. BAL N A. Tandarts ANSINGH, Hoofdgracht 28, Den Helder. Dagelijks met uitzondering van don DONDERDAGMORGEN te consnlteeren. (Collecte Synodale Fonds.) Waal. Geen Kerkdienst. (Wegens werkzaamheden aan het Kerkgebouw.) Den Hoorn. Vooim. 10 uur da. Schroder. (H. Avondmaal.) Oudeschild. Voorm. 10 uur da. Smits. EN A. LAP. DO OR DE

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2