N°. 1789. Donderdag 3 November 1904. 18d8 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschflnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nedbbland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met Terhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Pr\js der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van Texel brengen ter openbare kennis, dat bij hen bericht is ontvangen, dat tegen hun besluit, dd. 18 October j.l. waarbij op het verzoek van de American Petroleum CompanyAgentschap Amsterdam te Amsterdam, om vergunning tot oprichting van eenpetroleumbewaarplaats (tank) afwijzend werd beschikt, door genoemde Maat schappij, bij Hare Majesteit de Koningin beroep is ingesteld. Texel, den 1 November 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. de Jonceeere Burgemeester. J. Ruibing, Secretaris. V oor bereidend Militair-onderricht. De Burgemeester van Texel maakt be kend, dat het voorbereidend Militair-onderricht zal aanvangen te Den Burg, op Donderdag 3 November a. s. 's avonds 7 uur in „de Vergulde Kikkert" en te Oosterend op Vrijdag4Novem ber d. a. v. 's avonds 7 uur bij de Wed. Koppen. Texel, den 27 October 1904. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. LANDWEER. JAARLIJKSCH ONDERZOEK. Burgemeester en Wethouders der gemeente TEXEL maken, ingevolge art. 30, tweede lid, der Landweerwet, bekend, dat het onderzoek van de in deze gemeente gevestigde verlofgangers van de Landweer zal worden gehouden te Helder i.d. Bouwzaal a.d. Kerkgracht op Vrij dag 11 November aanstaande des middags te 12 uren. Aan dat onderzoek behoeft niet te worden deelgenomen door a. verlofgangers, die in het loopende jaar overeenkomstig artikel 11 van voornoemde wet voor herhalings-oefeningen onder de wapenen zijn geweest b. verlofgangers, in het genot van ontheffing van den werkelijken dienst (artikel 15, eerste lid, van voornoemde wet); C. verlofgangers, die het onderzoek niet be hoeven bij te wonen, als behoorende tot de oategorieën, bedoeld bij artikel 15, tweede en derde lid, van voornoemde wet; <1. verlofgangers, die bij de toestemming tot verblijf buitenslands vrijstelling hebben ver kregen van de verplichting tot het bijwonen van het onderzoek (artikel 27 van voornoemde wet) e. verlofgangers, die bij de toestemming tot het aangaan van eene verbintenis voor de bui- tenlandsche zeevaart vrijstelling hebben ver kregen van do verplichting tot het bijwonen van hot onderzoek (artikel 20 van voornoemde wet) Voorts wordt de aandacht gevestigd op de volgende wetsbepalingen dat de verlofganger van de landweer bij dit ondorzoek moet verschijnen in uniform gekleed, en voorzien van de hem uitgereikte kleeding en uitrustingstukken en van zijn zakboekje met daarin gehechten verlofpas: dat een arrest van twee tot zes dagen, te on dergaan in de naastbij gelegen provoost of het naastbij zijnde huis van bewaring, door den Landweerdi8trictecommandant kan worden opge legd aan den verlofganger lo. die zonder geldige reden niet bij het onderzoek verschijnt; 2o. die, daarbij verschenen zijnde, zonder geldige reden niet voorzien is van de hiorvoron vermelde voorwerpen; 3o. wiens klceding of uitrustingstukken b(j het onderzoek niet in voldoenden staat worden bevonden; 4o. die kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont; dat het personeel van de Landweer wordt ge acht onder de wapenen te zijn niet alleen ge durende den tijd, dien het onderzoek duurt, maar in het algemeen, wanneer het in uniform is gekleed, zoodat degenen van dat personeel, die ongeregeldheden plegen of zich aan strafbare feiten schuldig maken, hetzij bij het gaan naar de plaats voor het onderzoek bestemd, hetzij gedurende het onderzoek of bij het naar huis keeren, te dier zake vallen onder de toepassing van het Crimineel Wetboek en het Reglement van krijgstucht voor het krijgsvolk te lande. De verlofganger, die bij herhaling kleeding- of uitrustingstukken, aan een ander behoorende, als de zijne vertoont, wordt in werkelijken dienst geroepen en daarin gedurende ten hoogste drie maanden gehouden. De duur van dezen dienst wordt door den Minister van Oorlog bepaald, die tevens het korps van het leger aanwijst, waarbij de werkelijke dienst moet worden ver vuld. De verlofganger die niet voldoet aan eene oproeping voor den werkelijken dienst, wordt als deserteur behandeld. Nog wordt den verlofgangers uitdrukkelijk herinnerd, dat het niet ontvangen eener hoof delijke kennisgeving hen niet ontheft van hunne verplichting tot deelneming aan het onderzoek, maar dat deze openbare kennisgeving eenig en alleen als be wijs geldt, dat de verlofganger behoorlijk is opgeroepen; terwijl, ingeval ziekte de opkomst mocht verhinderen, daarvan moet blijken door overlegging van eene g e zegelde en gelegaliseerde geneeskundige verkla ring. Geldt het verlofgangers, aan wie wegens onvermogen eene ongezegelde verklaring is af gegeven, dan kan deze aldus, ter verzending aan wien behoort, ter Gemeente-Secretarie wor den ingeleverd. Betreft het verlofgangers, aan wie, in verband met een vorig onderzoek als hier bedoeld, door denzelfdea geneeskundige reeds eene verklaring is uitgereikt, dan kan ook voor niet-onvermogenden met eene onge zegelde en niet-gelegaliseerde verklaring worden volstaan. Texel, den 31 October 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. RUIBING. H.W. DE JONCHEERE TEXEL, 2 November 1904. Zondag j.l. gaf de rederijkerskamer „Een dracht maakt Macht" in het hotel „de Zwaan" hare eerste uitvoering in dit seizoen. De toegang was thans alleen open gesteld voor donateurs en geïntroduceerden en niet tegen entréé, vermoedelijk wel tengevolge daarvan was de opkomst niet zoo groot als we dat bij vorige uitvoeringen wel gewoon waren. Deze minder goede opkomst deed evenwel biykbaar geen afbreuk aan den lust van de dilettanten om te trachten alles zoo goed mogelijk van stapel te doen loopen. Wegens vertrek naar elders was de heer Van Meerwaarde afgetreden als voorzitter, in diens plaats was benoemd de heer P. Zijm, welke de vergadering opende met een ha r- telijk welkom aan allen, eenige waardeerende woorden wijdde aan den afgetreden voorzitter en ten slotte van het publiek een niet te streng oordeel verzocht voor de thans volgende opvoering van het drietal blijspelen; „De 100,000 uit de Loterij," „Stotteraars in soor ten," en „Jochem Uilenspiegel." De rollen waren blijkbaar goed ingestudeerd. Menig gulle lach gedurende het spel en het luid applaus na afloop van elk stukje was zeker voldoende bewijs, dat men zich amuseerde en over het spel tevreden was. Na een kort woord van den voorzitter, naafloop vanhet eerste deel van hetprogramma, waarbij hij namens den Burgemeester allen verzocht er bij het naar huis gaan voor te zorgen anderen niet in hun rust te storen, werd overgegaan tot het 2de deel van het programma, het bal, waaraan door een groot deel der opgekomenen met opgewektheid werd deelgenomen. De markten alhier loopen ten einde, men kan het waarnemen niet alleen door de verminderde aanvoer vee voor den uitvoer bestemd, doch ook doordien veel vee wordt aangevoerd, met bestemming om hier voor hands te verblijven. Zoo was het ook weder Maandag jl. Aangevoerd werden 2 Paarden, 37 Koeien 27 Kalveren, 29 Schapen, 10 Lammeren en» 45 Biggen. Prijzen warenPaarden f 147 a 225; Koeien f 65 a 145; Kalveren f 35 a 45; Schapen f 18 a 21,50; Lammeren f 11 a 13; Biggen f 10 a 12. Handel matig. Oudeschild. 1 Nov. Een onzer ingezetenen, die in 't bezit was van een marmot en dat diertje in een schuurtje achter zijn huis nacht verblijf had ingeruimd, vond dezer dagen 't beest dood en gedeeltelijk verscheurd. Ver moedelijk waren ratten bezig geweest om de marmot te vermoorden en te verslinden. De palingvisscherij langs de kust geeft -in dezen herfst ook al geen goede uitkomst. De vangst blijft zeer onbevredigend en de beste tijd is weldra voorbij. Met het oester korren wordt door velen een matig weekgeld verdiend, doch de vangst blijft zeer middel matig. Oosterend, 1 Nov. Gisteren werd alhier door vele familieleden en vrienden ter laatste rust plaats begeleid het stoffelijk overschot van den hooggeachten Heer S. P. Koning. Werd in het sterfhuis de overledene bij monde van den Heer Ds. Kuperus herdacht als liefderijk vader, vriend en burgerop het kerkhof schetste de Heer Burgemeester der Gemeente de hooge verdiensten van den Heer Koning als lid van den Gemeenteraad. Een der zoons van den overledene bedankte namens de familie voor de laatste eerbewijzen en voor de groote belangstelling. Vrijdag a.s. zal alhier weder een aan vang gemaakt worden m6t de oefeningen in den wapenhandel. Vlieland. Voor de met Januari vacant wordende betrekking van onderwijzer aan de openbare school alhier, hebben zich zes sollicitanten aangemeld. - Vrijdag 28 Oct. werd 's avonds in hotel Meijer de huishoudelijke vergadering gehouden van „Nut en Genoegen." Nadat de vergadering door den voorzitter was geopend werden door den secretaris de notulen der laatste bijeenkomst in 't vorig seizoen gelezen en door de aanwezigen goed gekeurd. De kas wees, na gedane rekening en ver antwoording, op een saldo van f 76.95. Er werd besloten eene som van f 40 uit te trekken voor de aankoop van nieuwe boeken en f 10 voor het inbinden der oudere werken. Tot voorzitter werd herkozen de heer W. Jvan Rossum, tot secretaris-penningmeester den heer J. Molenaar. Dezen winter zullen de lezingen worden gehouden in het logement van C. Cupido; eenige heeren verklaarden zich bereid eene leesbeurt te vervullen. De vergadering werd na deze besprekingen gesloten. In het koffihuis van den heer van der Laan te Muntendam had Donderdagavond een verkooping plaats onder de nieuwe Drankwet. Om de lastige bepaling te vermijden, dat in een verkoopingslokaal niet getapt mag worden, werden de liefhebbers in de visiete- kamer bij den notaris genoodigd, alwaar het perceel werd ingezet. Zoo wordt het doel, waarvoor deze wet in het leven is geroepen, n.l. beteugeling van drankgebruik of misbruik, niet bereikt, en worden de vergunninghouders in de uitoefening van hun bedrijf belemmerd. (N. V. N.) TEXELSCHE COURANT.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1