Gemeenteraad van TexaL Den Hoorn. Door stemgerechtigden bij de Ned. Hervormde gemeente alhier is tot notabele gekozen, de heer S Lap 'Az., in de plaats van den heer M. Bruin Az. De „Prov. Gron. Ct," meldt. Een jong geneesheer in onze provincie, die van de z g. „stoomfiets" niets wil weten, bezoekt zijne patiënten met een honden wagentje. 't Voertuigje heeft in de verte het aanzien van een auto, daar de trekkrachten bijna onzichtbaar zijn. De wielen zijn van luchtbanden voorzien en sommige deelen vernikkeld. Wie weet of dit idéé niet nage volgd wordt en wo spoedig motorrijwielen en automobiels weer zien verdwijnen om plaats te maken voor elegante hondenwagen tjes. Een kostelijk staaltje van dienstdoenderij wordt uit Dinxperlo gemeld. Een meisje uit het grensdorp Werth kwam te Dinxperlo winkelwaren halen en kreeg een stukje worst toe. Een Pruisisch kommies bemerkt het stukje worst, dat in Truisen niet mag worden ingevoerd, en houdt het meisje aan. Het meisje, bevreesd voor de gevolgen, vlucht op Hollandsch gebied en de kommies haarachterna. Kommies en meisje vallen languit op den grond, doch de eerste weet de worst te pakken te krijgen en neemt ook de kort met winkel waren in beslag. Het meisje zal nu voor dit stukje worst kennis maken met de justitie wegens smokke larij en het beletten van een ambtenaar in het vervullen van zijn plicht. In de diplomatieke kringen te 's-Graven- hage verwacht men de officieele uitnoodiging van Amerika tot het bijeenroepen van een tweede vredesconferentie in de eerste dagen dezer maand en men kan zich moeilijk voorstellen dat zij in een andere stad zou gehouden worden dan 's Gravenbage: de plaats van samenkomst der eerste conferentie, de zetel van het Hof van Arbritrage en van het te stichten vredespaleis. Naar de „Standaard" verneemt is men nu met de verzekerings-ontwerpen zoover gevorderd, dat de ouderdomsverzekering reeds voor den zomer inging naar den Raad van State is verzonden ziekteverzekering binnen enkele dagen de Kamer zal bereiken dat de Visscherij verze kering tegen ongevallen tegelijk met het wetsontwerp van de ziekteverzekering naar de Staten-Generaal zal gaan, en dat hierbij zal zijn gevoegd een voordracht, tot de noodige wijzigingen in de ongevallenwet en eindelijk dat de Landbouwverzekering binnen een tweetal weken het Departement zal verlaten. Voor de Visscherij verzekering is het van belang te achten, dat hetgeen de visschers op de Zuiderzee zullen te betalen hebben, naar men meldt, belangrijk minder zal zijn, dan wat ze nu hebben te voldoen. Uit Deventer schrijft men aan de „Nieuwe Courant". Door de gemeente is te Rotterdam een groot lichterschip aangekocht, dat zal worden ingericht tot verblijf voor dakloozen. De moeilijkheden, die de dakloozen de gemeente bezorgen, kunnen niet naar genoegen worden uit den weg geruimd. Ook de verschillende arbeidersverenigingen houden er zich nog nog steeds mede bezig en vergaderen keer op keer, zonder echter afdoende resultaten te verkrijgen. De N. Brab. schrijft Dinsdag werden in de omstreken van Den Bosch door het aldaar liggend garnizoen ma noeuvres gemaakt. Twee bataljons, het de en het 5e, stonden tegenover elkaar, terwijl enkele officieren van het 4e bij het vijfde bataljon gevoegd waren en omgekeerd. Op een gegeven oogenblik floten twee kogels langs de ooren van den kolonel-commandant en een bij hem aanwezig officier. Onmiddolijk liet de commandant de oefening staken en op de plaats zelf een streng onderzoek instellen. In de citadel kazerne werd hot onderzoek voortgezet en moesten alle kisten worden geopend. Bij enkele soldaten werden werke lijk scherpe patronen gevonden, naar wij vernamen. Hoe zij daaraan kwamen is een raadsel, daar alleen aan de manschappen die op wacht trekken scherpe patronen worden verstrekt gedurende dien tijd. Of er moedwil of vergissing in het spel is, is door het onderzoek nog niet uitgemaakt. Treurige toestanden. Uit een der Drentsche dorpen schrijft men aan „Het Vaderland" In een kamer, waar nooit een raam wordt opengezet en altijd een vuur onder den schoor steen brandt, ligt een vrouw, uiterst zwak van een moeielijko bevalling en niet buiten gevaar (een meid en knecht hebben bij die gelegenheid geholpen!. In een wagentje ligt het kind. Nog eon kind in een anderen hoek, en in do tweede bedstee do man mot diphthe- ritus. Het vuile goed wordt uitgespoeld en bij het vuur gedroogd. De man gorgelt, en wat uit z'n keel daarmee verwijderd moet worden, komt op den grond, in welken hoek hij zich maar bevind. De vrouw kan en mag niets eten en krijgt een bootje onsmakelijke soep van varkensvleeseh met rijst, ook al boven dat ééne vuur klaar gemaakt. Na een paar dagen krijgt de vrouw ook diphtheritus. Ze blijft er natuurlijk in. De grootmoeder neemt het pasgeboren kind mee naar huis. Zulke gevallen komen in het geheel niet enkel uit armoede voort, maar uit vuilheid en onwetendheid. Voorz. de heer de Joncheere, Burgemeester. Tegenwoordig alle leden. Een vacature. Secretaris de heer Ruibing. Na opening der vergadering wijdt de Voorz. een woord van hulde aan de nagedachtenis van den heer Koning, wiens overlijden zeker door allen met weemoed zal zijn vernomen. Tal van jaren was de heer K. lid van den Gemeenteraad en steeds werden de belangen der Gemeente met hart en ziel door hem voorgestaan. De heer K. zegt spr. was een man uit één stuk en wan neer er sprake kan zijn van de rechte man op de rechte plaats, dan zeker wel bij den heer K., wiens goede eigenschappen zeker nog lang in herinnering zullen blijven. Een degelijk en braaf mensch is met den heer K. heengegaan. De Voorz. stelt voor, namens den raad een adres van rouwbeklag aan de familie te zenden, waartoe wordt besloten, Daarna worden de notulen der vorige verga dering gelezen en goedgekeurd. Een bericht van overlijden van den heer S. Koning, waarop reeds was besloten een adres van rouwbeklag ten antwoord te zenden. Het prov. blad, behelzende o. a. het bericht van benoeming tot lid van het coll. van zetters der heeren Joh. S. Kejjser Rz. en C. W. Bakker Jr. Een dankbetuiging van den heer Muller, voor de bewijzen van belangstelling bij de herdenking van zijn jubilé (40 jaren dienstin de gemeente en 50 als onderwijzer) van het bestuur der ge meente ondervonden, benevens voor het schoone cadeau. Voor kennisgeving aangenomen. De Voorz. brengt een woord van dank aan de commissie van onderzoek. Volgens het bij gaand rapport dier commissie had zij geen aan leiding gevonden tot aanmerkingen en adviseerde alzoo tot goedkeuring. De heer Bakker deelt hierop mede dat de com missie geen aanmerkingen maar wel enkele opmerkingen over de begrooting heeft, n.l. dat het salaris van klokkenisten te Waal en den Hoorn niet gelijk is, nl. respectievelijk f 25 en f 20; naar spr. oordeel moest dit gelijk zijn, des noods elk f 22,50. De Voorz. antwoord dat, naar men beweert, het werk te de Waal extra zwaar is, doch ziet g$en bezwaar beide tractementen op f 22,50 te stellen. De verhooging vau het salaris van den tele fonist te Oudeschild, geeft den heer Bakker aan leiding het wenschelijke te betoogen, dat eenige eischen worden gesteld aan de lokaliteiten; vooral te Oosterend is de toestand zeer gebrekkig. De Voorz. belooft die zaak met de Wethouders te zullen bespreken, doch kan op 't oogenblik nog niet uitmaken of de Raad in deze wel eischen kan stellen. Eindelijk geeft de heer B. nog zijne teleur stelling te kennen, dat voor bestrating te O.-End slechts f50 is uitgetrokken en dus ook dit jaar van de verbeteringen niets zal komen, De Voorz. zegt dat de straten te Oosterend er vrij net uitzien en er rekening moet worden gehouden met de financiën, welke niet toelaten alle verbeteringen in eens aantebrengen zonder tot verhooging der H. Omslag over te gaan. Eerst wordt het hoog noodige gedaan, vandaar dat dit jaar en het volgende de straten aan den Hoorn zullen worden verbeterd, (dit jaar voor f»600, volgend jaar f 500 straatwerk.) Verder is het maar eene raming en kan als het noodig is, altijd nog wel iets van andere posten worden afgenomen om dringende nood zakelijke verbeteringen aan te brengen. Ten slotte wordt door den heer Bakker nog zijn bevreemding te kennen gegeven niets op do begrooting te vinden voor de zoo noodige verbouw der onderwijzerwoning, waarop de Voorz. te kennen geeft dat dit beter bij suppl. begrooting kan worden geregeld als daarbij ge rekend mag worden op de gelden, volgens be lofte van Z E. den Minister, een volgend jaar in to komen voor verkoop aandeel eigendoms recht op hot voormalig Huis van bewaring te Helder f 1352,75®. Op een vraag van den heer Keosom waar de oude keien moeten blijven, als ze niet meer aan den Hoorn dienst doen, zegt de Voorz. dat de beste er worden uitgezocht en zoo noodig voor bestrating worden gebruikt, terwijl de anderen worden stuk geslagen. Nog merkt do heer Keesom op dat de post aankoop bazaltstecn wei wat laag is geraamd, omdat z. i. meer daarvoor moet worden gebruikt op den Scbilderweg, die nu goed is, als men die goed wil houden. De Voorz. verheugi zich er over dat nu eens wordt gezegd dat de weg goéd is, en deelt mede dat volgens deskundigen 75 M3 voor onderhoud voldoende wordt geacht, nu was voor aankoop geraamd 50 Ms, terwijl er zeker nog wel 50 M3 keislag van de oude keien bij zal komen als dat noodig was. Hierop geeft de heer Keesom nog zijne teleur stelling te kennen, op de post marktwezen geen bedrag te vinden voor een ads. marktmeester. De Voorz. zegt dat de regeling van het markt wezen nog steeds een onderwerp van ernstige besprekingen van B. W. uitmaakt, doch men nog geen goede regeling heeft kunnen vinden, welke mededeeling de heer Keesom de opmerking ontlokt, dat heeren dingen trekkend komen en dit ook hier weer blijkt, daar reeds in 't voorjaar een voorstel daaromtrent was gedaan. De Voorz, deelt nu mede, dat het zeker ge- wenscht was, als de raad maar een Commissie uit zijn midden benoemde om die zaak te regelen, in die commissie zou men dan de deskundigen, die nu meenen het zoo vlug te kunnen doen, kunnen benoemen. Op den vraag van den heer F. Keijser wat dan wel verbeterd meest worden, wijst de Heer Keesom op de onregelmatigheden welke bij de betaling der marktgelden moeten hebben plaats gehad enz. De Voorz. geeft hierop te kennen, dat door B. W. om bekende redenen het radi cale middel tot verbetering niet zal worden voor gesteld, zoodat dit door eene commissie uit den Raad zou moeten worden gedaan, wel hopen B. W. een regeling te vinden tot verbetering. De heer Dikkers acht dit zeer verklaarbaar, na het vragen door B. W. in een dergelijk geval, ondervonden. De heer Keesom wijst eindelijk nog op de post f 50 voor kleeding van den Veldwachter en meent, dat dit bedrag jaarlijks niet wordt besteed, in aanmerking nemende de minder nette kleeding van dien ambtenaar. De Voorz. vindt dat de veldwachter van der Poll er zoo slordig niet uitziet, terwijl de heer C. Kejjser Pz. opmerkt dat hij op die vergoeding van f50 is benoemd en slechts bij eventueele benoeming van een ander ook andere bepalingen kunnen worden gemaakt, welk gezegde den heer Keesom de opmerking ontlokt„van mijn part benoemen wij dadelijk een ander." Nadat nog door den heer Mets even was gewe zen op het z. i. klein bedrag voor straatwerk te Oudeschild (f 120.) en in overweging wordt gege ven bij een volgende begrooting ook aan Oudeschild te denken, wordt de begrooting met algemeene stemmen vastgesteld tot een bedrag van f 66825,24. Vooraf was nog aangenomen het voorstel Bakker om de salarissen van Klokkenist te Waal en den Hoorn gelijk te stellen op f22,50. Wordt overeenkomstig het advies der com missie van onderzoek, vastgesteld tot een bedrag van f4252,77. Daarna wordt nog besloten tot verleening der subsidie aan genoemd bestuur van f3800 en worden B. W. gemachtigd tot het zoo noodig aangaan eener tijdelijke geldleening van ten hoogste f5000 voor uiterlijk 6 maanden tegen hoogstens 5 pCt. 's jaars. De Voorz. spreekt daarop den wensch uit, dat men, als men op- of aanmerkingen heeft op de begrooting, men dit een paar dagen van te voren zal opgeven, opdat zoo noodig nog enkele zaken kunnen worden nagezien. Op de opmerking van den heer Bakker, dat het dan wel gewenscht is, dat de begrooting vroeger wordt ingediend, wijst de Voorz. er op dat op 5 October dus 25 dagen geleden, de begrooting was aangeboden, z. i. was die termijn niet te kort te noemen. Slechts 1 sollicitante had zich aangemeld, n.l. mej. A. Dousma reeds tijdelijk door B. en W. aangesteld. Met algemeene stemmen werd deze benoemd. Worden zonder artikelsgewjjze behandeling vastgesteld tot een bedrag van f 669 en f 1,80 Do voorz. deelt mede dat het besluit van den Raad wjjziging verordening op de scholen, van II. H. God. Staten is terug ontvangen met de opgave dat de leeftijd van toelating der leerlingen tot de O. L. Scholen moest worden gesteld op 5 jaar en 6 maanden, in plaats van zooals tot heden 5 jaar, de bepaling omtrent de toelating van leerlingen op de school met uitgebreid leerplan was goedgekeurd. De heer Bakker kan met die bepaling niet medegaan, aangezien niet op elk dorp een be waarschool is. Te Oosterend zou het bovendien de ontvolking der O. L. School zeer in de hand werken, aangezien de Chr. School de kinderen veel jonger aanneemt. De heer Dikkers is er ook niet voor, aangozien dan enkele kinderen bjjna 6'/» jaar zullen zjjn eer zij de school kunnen bezoeken. De Voorz. is het met den heer Bakker eens dat de school gedeeltelijk als bewaarschool wordt gebruikt, daan-, waar geen bewaarscholen zijn, doch acht den leeftijd van minstons 5'A jaar wel gewensebt voor de kinderen, uit een gezondheidsoogpunt. Verder zegt spr., dat tegen weer weinig zal helpen, daar de gemeente Wog- num in een dergelijk geval het ook hoeft moeten verliezen. Aan hot bezwaar van don heer Dikkers zou kunnen wordon tegemoet gokomen door 2 Zaterdag 29 Oct. 190-1-, voorm. 11 uur. I. Mededeelingen. tlngekomen stukken. II. Vaststelling Gemeente-begrooting voor liet jaar 1905. III. Alsvoren van het Algemeen Armbestunr. IV. Benoeming onderwijzeres in de nuttige band- werken voor de herhalingsschool te Zuid-Eierland. V. Vaststelling kohier schoolgeld, 4de kwartaal 1904 en suppletoir kohier 3do kwartaal 1904. VI- Wijziging besluit bepalende o. m. den leeftijd, waarop de nieuwe leerlingen tot do O. L. Scholen kunnen worden toegelaten.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2