Uitslag gehouden verkoopingen. Marktberichten. Pre dikbeur ten, De aanvoer van de gisteren gehouden markt bestond uit3 Paarden, 24 Koeien, 10 Kalveren. 2 N. Kalveren, 3 Schapen, 1 Lam 30 Biggen, 1 Korf Kippen. Paarden f 125 a 135 Koeien f 100 a f 140 Kalveren f 30 a f 45N. Kalveren f 10 a f 12 Schapen f IS a f 2o Lam f 10 Biggen f 8 a f 10,25 Kippen 75 ct Onbeduidende Handel. Oudeschild, 8 Nov. In de „Zeven Provin ciën" had Haandagavond de algemeene jaar- lijksche vergadering plaats der vereeniging „Dorpsbelang", doch werd door slechts enkele leden bezocht. Uit het nauwkeurig verslag van den Penningm. den heer P. v. de Wiele, bleek in 't af geloopen boekjaar te zijn ontvangen f 283 en uitgegeven f 277,68, zoodat een batig saldo in kas bleef van f 5.32. De rekeniDg werd nagezien door de heeren H. Dogger, W. Boon en Joh. P. Dros, welke commissie alles in orde verklaarde, zoodat de rekng. en verantw. met een woord van dank aan den ij vërigen penningm. werd goed gekeurd. Als bestuurslid werd gekozen de heer J. P. Dros, ter vervanging van den heer T. Dogger, die moest aftreden en niet terstond herkiesbaar was. Besloten werd in 't nieuwe jaar weer een deel der sloot van nieuwe beschoeiing te voorzien en op de ondiepste plaatsen te doen uitbaggeren. Men ondervond in dit jaar, nu de regenbakken ledig zijn en overal wordt geklaagd over watergebrek, veel gerief van de zaak, welke eens zoo krachtig werd aan gepakt. Na nog eenige besprekingen over huishou delijke aangelegenheden, werd de vergadering te ongeveer half tien gesloten. De tweede leesavond van „Neptunus" is bepaald op 24 Nov. e. k. Als spreker zou dan worden uitgenoodigd de heer de Geus, te Alkmaar, terwijl het bestuur moeite zou doen om voor het houden der eerste lezing, de z. g. redevoering, iemand te vinden, omdat gezegd werd, dat de heer de G. zich hoofd zakelijk op komisch gebied beweegt. Herhalingsoefeningen in 1905. De Minister van Oorlog heeft hot voornemen, de volgende lichtingen Miliciens in 1905 onder de wapenen te roepen Infanterie lichting 1900 28, 1902 19 dagen. Cavalerie lichting 1902 35 dagen. Veld-artillerie lichting 1901 21, 1902 28 dagen. Rijd. artillerie lichting 1902 28 dagen. Pontonniers lichting 1898 21, 1900 28, 1902 19 dagen. Vesting artillerie lichting 1898 25, 1900 28, 1902 19 dagen. Pantserfort artillerie lichting 1898 25,1900 28, 1902 19 dagen. Torpedisten lichting 1899 35, 1901 28, 1903 35 dagen. Genietroepen lichting 1900 28, 1902 19 dagen. Te Amsterdam is gisteren de in de Vondelstraat staande R. K. Kerk van het „Allerheiligste Hart," in de wandeling „Von- delkerk genaamd, afgebrand. Te kwart voor twaalf was de brand uit gebroken in den toren, waar loodgieters aan het werk waren en om twaalf uur stond het geheele bovengebouw reeds in lichtelaaie. Met zes stoomspuiten werd gewerkt, zoo dat te 2 uur de brand was bedwongen, doch toren en kerk zijn door het vuur geheel vernield. Door den WelEerw. Heer J. Thunnissen, geholpen door verschillende personen, werden alle voorwerpen tot de sacristie behoorende, in veiligheid gebracht naar de aan de over zijde der straat staande pastorie. De kerk was voor ongeveer 30 jaien geleden gebouwd en was nog voor weinige jaren ge leden verrijkt met eenige prachtige kerk ramen, ter gelegenheid van het 25-jarig jubileum van den Eerw. H9er Thunnissen. Dank het onvermoeid pogen der brandweer, breidde de brand, niettegenstaande den hevigen wind, zich niet verder uit. Uit Haarlemmermeer schrijft men dat zeer waarschijnlijk met het oog op gebrek aan landbouwwerkzaamheden verscheidene personen uit die gemeente een vrijwillige verbintenis bij land- of zeemacht trachten aan te gaan. Men schrijft uit VoorschotenOnze dorpsgenoot „dokter" de Haas, eertijds een simpel schoenlappertje, doch die door het beoefenen der „geneeskunst", aanvankelijk met kruiden en gebed, tegenwoordig uitslui tend met kruiden, er bovenop gekomen is, heeft de groote deftige villa Habis Perkara, aan den Haagweg nabij Leiden, aangekocht en zal zich daar dezer dagen metterwoon vestigen. Ook daar zal hij zich blijven wijden aan de lijdende menschheid, die wederkeerig er voor zal zorgen, dat het hem en zijn medewerkster, een gewezen pleegzuster, aitbans in stoffelijk opzicht goed gaat. Het dorp verliest nog al aan dezen man, niet alleen dat er niet zooveel vreemdelingen zullen komen, maar vooral ook, omdat onze „dokter" van het hem geschonken geld gaarne iets mededeelde aan anderen, die het noodig hadden. Van de Urker visschersvloot hebben sedert 1865 dus in een tijdsverloop van bijna 40 jaren niet minder dan 210 personen hun graf in de golven gevonden. Toch gaan de jongens, zoodra do schooljaren achter den rug zijn, aan boord ter Noordzeevisscherij een andere weg staat op het eiland gewoonlijk niet voor hen open. Een 47-jarige weduwnaar, geëmployeerd aan het stadstimmerhuis te Rotterdam ont moette een paar maanden geleden op een stormachtigen avond op den Coolsingel te Rotterdam eene zes en twintig jarige vrouw, die daar doelloos liep te dwalen zonder onder dak te hebben. Begaan met baar lot, noodigde de weduwnaar haar uit hem te vergezellen naar zijne eenzame woning in de van der Duinstraat en daar het bestuur over zijn huishouding waar te nemen. De zwervende vrouw was dadelijk bereid en nam haren intrek in het huis van den goedhartigen gemeente-werkman. Na eenige dagen deed hij aan haar een huwelijksvoorstel en gaf zelfs geld om hare trouwpapieren in orde te laten maken. Don derdag vroeg hij van zijn chef vrij-af, om zich met zijne geliefde in ondertrouw te laten opnemen. Zij hadden afgesproken dat zij elkander ten raadhuize zouden ont moeten, en vroolijk en opgeruimd stapte hij naar de Stadhuissteeg, maar de jonge vrouw liet op zich wachten. Toen hij ging infor- meeren of de stukken voor den ondertrouw al in orde waren, vernam hij tot zijn groote verwondering dat men van trouwpapieren te zijnen behoeve, niets afwist en ook niet van die zijner aanstaande. Het wachten moede, spoedde hij zich nu naar zijne woning in de van der Duinstraat. Ook daar vond hij haar niet, maar wel werd hij gewaar, dat, behalve eenige gouden sieraden, als horloge, ketting enz., een bedrag van ongeveer f 180 spoorloos verdwenen was. Diep bedroefd wendde de bedrogen minnaar zich nu tot de politie. Zaterdagmiddag is te Rotterdam in het Leger des Heils, op vermoeden van diefstal, aangehouden de 26-jarige vrouw, die den verliefden gemeentewerkman zoo bedroog. Het bleek geen wonder, dat zij, ondanks zijn betoog om met hem te trouwen, het hazenpad koos. Want deze 26-jarige D. D. is de verlaten vrouw van J. J. H., bij wien zij twee kinderen heeft, die bij hun vader zijn. Vandaar ook dat zij niet veel lust gevoelde om haar trouwpapieren in orde te maken. Petroleum beter dan steenkolen Bij de Staatsspoor zullen, wanneer de ge houden proefnemingen goed hebben voldaan, locomotieven in dienst worden gesteld voor het vervoeren van treinen, die in plaats van met steenkolen met petroleum gestookt worden. Een reeds gehouden proefrit met het ver voeren van een trein van 's Bosch naar Zwaluwe en terug moet goed hebben voldaan. Deze wjjze van stoken zou voor de Maat schappij groot voordeel opleveren. (Tel.) Niet tevreden. Door het hoofdbestuur van den „Bond van Nederl. Onderwijzers" is aan de Tweede Kamer een adres gericht, waarin wordt mede gedeeld dat de ingediende voorstellen tot wijziging der Wet op het Lager Onderwijs in de ongeveer 200 afdeelingen van den bond met nauwgezetheid zijn nagegaan en dit onderzoek er toe leide der Kamer te verzoeken het wetsvoorstel niet goed te keuren. Ook niet tevreden Een gemengde commissie uit verschillende vereenigingen van Chr. en van R.-K. bijzondere onderwijzers heeft een adres aan de Tweede Kamer gericht, waarin zij den wensch uit spreekt, dat het der regeering moge gegeven zijn het wetsontwerp tot wijziging der Wet op het Lager Onderwijs vóór 1 Januari 1905, volgens haar uitgesproken verlangen, tot wet verheven te zien. De commissie verklaart tot de overtuiging gekomen te zijn, dat het wenschelijk en zeer in het belang van het bijzonder onderwijs is, het wetsontwerp op enkele punten te wijzigen. Men schrijft uit een der Drentsche dorpen Niet steeds is de liefde bestendig van duur. Dat had het vrouwtje zeker ondervonden, toen ze opkroste, met zich voerende 24 rijks daalders en haar man achterlatende. Tegen belooning van 10 gulden zendt deze een bode af, om de vrouw op te sporen en zoo moge- ljjk terug te brengen. Dat gelukt, en opnieuw het echtpaar bijeengebracht, wordt de afspraak gemaakt, dat het nu weer zal zijn tusschen hun beiden, alsof er niets gebeurd is. Maar een booze bui zet zih in het hoofd van den man, en woedend tractoert hij zijn wederhelft op een ketel met, kokend water, waardoor het bovenlichaam met brandwonden is over dekt. De vrouw wordt aanvankelijk bij anderen verpleegd, maar thans is men opnieuw vereonigd Wat voor liefde zou dat nu eigenlijk zijn apen- of kattenliefde Uit Stavoren wordt gemeld De nood is hoog gestegen de watersnood. Huis aan huis haast laten de regenbakken den bodem zien en waar men elders in dit geval zijn toevlucht neemt tot de grondputten, daar is hier te dezen opzichte de pas afge sneden de putten toch in zoo onmiddelijke nabijheid van de zee leveren enkel brak water, hoogstens geschikt als spoelwater. Herinneringen aan vroegere tijden, toen hier drinkwater werd aangevoerd uit Leeuw arden per trein, worden hier opgediept. Enkhuizen voorziet thans reeds het grootste doel van 't hier wonende personeel, werkzaam bij veerboot en stoompont, van drinkwater. Het Meteorologisch Instituut te De Bilt heeft een concurrent gekregen, en wel een waarop het nooit verdacht is gemeest. Men heeft n.l. verzekerd, dat aan een woning in de Noorderbeekstraat in den Haag, een bordje uithangt, waarop geschilderd staat den naam van den bewoner en als dien beroep „Weer- voorspeller" wordt aangegeven. Zou misschien prof. Falb, de weerprofeet, er zijn intrek hebben genomen Of zou zijn mantel op den bewoner zijn neergevallen (N. Ct.) Het miliardairs hotel in de Vijfde Avenue te New-York is geopend. Daar zijn kamers te huur voor 300 gulden per dag en voor de voeding betaalt men niet minder dan 100 gulden daags. Daarvoor slaapt men dan ook in bedden, die 200.000 gulden hebben gekost, met kussens waaraan alleen voor 1000 gulden borduurwerk is, zit men op stoelen van 1200 gulden per stuk en al het overige is naar verhouding. In een brouwerij te Regen (Beieren) werd dezer dagen een ouderwetsche boerenbruiloft gevierd. Aan den feestdisch zaten 145 perso nen aan, die samen verorberden 700 pond rundvleesch, 600 pond varkensvleesch, 620 knoebels, 300 pond leverworsten, om van de rest te zwijgen. Het feest werd door geen enkelen wanklank gestoord, verzekert de berichtgever. Zaterdag 5 Nov. te Oosterend. Notaris CLAUDE H. DE BOER. Deurwaarder C DE WIJN. 0.16 22 Huis, Schuur en Bouwland te Oost. Kooper P. Dros Gbz. voor f 640,- Een Bhzerschuit met toebehooren. Kooper C. Drijver voor f 360,— Zondag 13 November, 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avond9 7 uur ds. Schrüder. Koog. Nam. halfdrie ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Smits. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Oosterend. Voorm. 10 uur de Iir Van Zweden, Cocksdorp. Voorm. 10 uur ds. J. H. Wicrsma' van Amsterdam, 's Avonds 6 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Purmercnd, 8 Nov. Aangevoerd 592 Run deren en 8 Stieren. 142 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 147 nucht. Kalveren 1 16 A f 23 p. stuk, 23 9 vette Varkens 38 k 43 ct. per KG. 10 magore Var kens f 13 k 23,00 p. st.; 177 Biggen 1 6 k 19 p. st.; 1632 Schapen f 20 k f 34. Kip-Eieren f 7,25 k l 7,75 per 100. st. Vette Koeien, 506, prijsh. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. handel matig. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveron, prijsh., h. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. matig. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Biggen, prijsh., h. matig. Vette Schapen prijsh. h. stug. Amsterdam, 7 Nov. Aangevoerd 223 Run deren, lo kwal. 66 k 69 ct., 2do kwal. 10.62 a 0.65, 3do kwal. 56 a c. por K. G. 65 Molk en Kalfkooien f 125 k f' 265' 1 Graskalveren f 28 a f 40 10 Schapen 118 A 1 28, 48 (Nuchtere Kalveron 1 8,— a 1 17,— 0 Lammeren f a 565 votte Varkons 43 a 44 ct. per K. G. rmr rnn-« ct-

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2