BEKENDMAKING. H.H. Veehouders! h Texelsch Fanfarecorps. Geld verkrijgbaar Alex Meijer's Koffie, een Karretje met Kap, Marktberichten. „Hut en Genoegen" te Oosterend. „Nut en Genoegen," Waal. Noordhollandsch Landbouwcrediet te Alkmaar, Pre d i kbeu r ten, ADVERTENTIES". Gymnastiekvereniging „8PARTA," UITVOERING R. P. KEIJSER Cz., Maandag en Dinsdag lossing R. P. KEIJSER Cz. 18 Nov. '04. A. DROS Albzn., Den Burg. De Pexelsche Petroleum-handel AMER1KAANSCHE PETROLEUM R. P. KEIJSER Cz. n alle soorten PCulpmeststoffen. De openbare school. Onder dit opschrift is verschenon het eerste nummer van een Maandblad, uitgave van de afdeeling Weesp en Omstreken van den Bond van Nederland- sche onderwijzers. Het doel van dit blad wordt in een voor woord aldus omschreven „Het openbaar onderwijs, dat ontegenzeg gelijk voor het grootste deel van ons volk het onderwijs was en nog is, het wordt in den laatsten tijd door eenige partijen weer gemaakt tot inzet van een politiek spel, waaraan de andere staatkundige groepen willens of onwillens mee zullen moeten spelen. „De openbare school moet er onder", galmt het allerwege en een moderne kruistocht wordt gepredikt tegen „het broeinest van ongeloof en socialisme". Of er de belangen des lands door geschaad worden Aan de politieke partijen in de eerste plaats de taak dat aan de toonen. Ons doel is: de school, die ons lief is die wij rekenen de ware volksschool te zijn, te verdedigen, zooveel als we dat vermogen. Dat het openbaar onder wijs niet volmaakt is wij zijn de eersten om het toe te stemmen, maar dat het in beginsel slecht is, loochenen wij ten eenen male. Wij zullen dus strijden met open vizier. Den geestverwant zullen we opwekken tot medestrijden, den onverschillige tot nadenken. Uit de vakpers zullen we overnemen, wat naar onze meening verdient onder de oogen te komen van het groote publiek boeken en boekjes zullen we opendoen van de Openbare en Bijzondere school in eigenlijken en figuur lijken zin in één woordwe zullen pal staan voor de Openbare School." Yan een in aanbouw zijnd huis aan de Johannes Vijghstraat te Nijmegen stortten 5 werklieden naar beneden, door het breken van den st6igerbijna onmidd9lijk was genees kundige hulp ter plaatse en werden de onge- lukkigen naar de Ziekenhuizen overgebracht, e9n van hen is reeds overledende toestand van de anderen is betrekkelijk gunstig. Men deelt aan het „Vad mede Overwegende, dat, door een bij het 7e regiment infanterie genomen proef, de moge lijkheid is gebleken, om zonder meerdere uitgaven, de voeding van den soldaat te verbeteren, in dien zin, dat meer afwisseling wordt gebracht in de morgen-en middagmaal tijden, en tevens de spijzen worden bereid op zoodanig wijze, dat ze meer overeenkomen met die, welke de soldaat vóór zijn indienst- stelling gewoon is te nuttigen, heeft de minister van oorlog o. a. bepaald, dat de commandea- rende officieren der corpsen van het leger, te berekenen van 1 Januari 1905, tot nader order worden gemachtigd, van de ratations, voorgeschreven bij de beschikking van 7 Januari af te wijken voor zoover daardoor de gemiddelde kosten van de voeding, berekend naar die der voorgeschreven ratations, niet worden overschreden. De „Delftsche Ct.„ schrijft Een onzer stadgenooten tijdelijk te St. Louis, schreef dezer dagen aan zijne familie alhier het volgende bijna ongelooflijke verhaal. Vorige week heb ik iets echt Amerikaansch bijgewoond. Op de Renbaan werden twee locomotieven op een grooten afstand van elkaar losgelaten om eens te kunnen zien hoe een trein-ongeluk gebeurt. Tegen betaling werd het publiek toegelaten. Toen de machines goed op stoom waren werden ze losgelaten en met volle vaart stoomden ze op elkander af. Het was een oogenblik van spanning. In vijf minuten was de eigenlijke voorstelling afgeloopen, de loco motieven botsten tegen elkander en bloven hijgend en puffend met ingedrukte koppen tegen elkander staan en hoewel er nog gevaar was van uit elkaar springen der ketels holde alles naar de plek waar de machines stonden en in een oogenblik zaten do jongens in en op do locomotieven. Er komen nu en dan zegt de „Tel.„ klachten in over het ongerief, hetwelk het publiek ondervindt, omdat op sommige post kantoren de eisch wordt gesteld, om steeds met afgepast geld te betalen. Hieromtrent is thans door den directeur generaal bepaald, dat dit niet alleen niet mag geschieden, doch dat integendeel de amb tenaren verplicht zijn, voor zoover de stand van «ie kas dit toelaat, het publiek in dezen zooveel mogelijk ter wille te zijn. (Tel.) Bij een bewoner van de Pels Rijcken- straat te Arnhem werd op een geheimzinnige wijze een zakje over den tuinmuur geworpen. De heer des huizes, waarschijnlijk bevreesd voor een dynamietaanslag of ander onbekend gevaar, riep de hulp in der politie om den inhoud van het raadselachtige zakje te onder zoeken. Met kloppend hart werd het open gemaakt en te voorschijn kwamen eenige vergeet-mij-nietj es. Door het hoofdbestuur van den Bond van Miliciens, oud-miliciens en reservisten zal een adres tot den Minster van Oorlog worden gericht waarin verzocht wordt, in de St. Nicolaasweek geen werk door militairen bij de posterijen te laten doen, waardoor aan menig burger de gelegenheid wordt ont nomen iets te verdienen. Gevaarlijk winkelbezoek 1 Bij een bakker te 's Hertogenbosch, zakte Dinsdag de vloer van den winkel weg. Het gewelf van den daaronder gelegen beerput bleek bezweken te zijn. De in den winkel aanwezigen wisten zich tijdig uit de voeten te maken. Eenigen tijd geleden werd in de „N. R. Crt." vermeld het overlijden van een zonderlinge vrouw te Woudsend, die ongeveer t 10,000 zou hebben nagelaten. De grootte der geldsom schijnt overdreven. Doch hiervan kan het volgende worden meegedeeld. De eenige zoon vond in een trommeltje een bankbiljet van duizend gulden en ging hiermede naar een bakker en liet het zien „Kijk eens wat een aardig prenrje ik heb gevonden." Kerel dat is een bankje van duizend 1" Tableau. De overleden vrouw had in haar bed een ham liggen, waarvan zij onder het te bed liggen af en toe een brokje afsneed. Als provisie zijn gevonden o. a. 300 eieren, 9000 turven en allerlei lekkernijen in groote hoeveelheden. De vrouw werd vroeger bedeeld, tot plotse ling uitkwam, dat zij aan een notabel persoon f 4000 geleend had. Deze persoon heeft dan ook van den burgemeester, naar men zegt, een gloeiend en uitbrander gehad, omdat hij jaren lang dit had stilgehouden. (N. R.C.) Galgenhumor In de Christ. Onderwijzer, het orgaan van de „Unie van Chr. onderw." komt deze ad vertentie voor Wie kan een Chr. onderwijzer, die zich in het vasten wil trainen, ten einde eenig geld te kunnen besparen voor zijn pensioen, aan 't boek helpen, getiteld„Gids of leefre gelen voor den vaster." Zondag 20 November, 1904, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorin. 10 uur da. Schroder. Waal. Voorm. 10 uur da. Smits. Den Hoorn. Nam. halfdrie da. Schroder. Oudeschild. 'aAvonds 7 uur deHr. J.Ja. van Meura Cand. t. d. H' D. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur da. Rooseboom. Nam. 2 uur da. Rooaeboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosferend. Voorm. 10 uur da. Kuperua. Burg 's Avonds halfzeven da. Kuperua. Den Hoorn. Voorm. 10 uur da. Milatz. Leiden, 18 Nov. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 390 stuks 1 130 a f 292: 26 Stieren f 70 a f 2951 Veulens 0 stuks f 0— a f 0 327 kalfkoeien 1123 a f 284, Melkkoeien f 123 a f284; 117 Varekoeien f 112 a 1232, 568 Vette koeien f 126 a f 300 48 Vette kalveren 1 34 a f 94 17 Magere kalveren f 9,a f 20 253 Graskalveren f 22 a f71; 590 Vette schapen f 17 af 34.00; 262 schapen (weide) f 14 af 26.0 Paarden f 0 a f 0 204 Magere Varkens f 15 a f f 30 Vette Varkens act. 402 Biggen 3,54 a f 14.Lammeren f 0,a f 0 Scliagen, 17 Nov. Aangevoerd: 4 paarden f 70 a f 120 2 Stieren f 10a f 120 220 Gelde- koeien f 110 af 190; 10 Kalfkoeien f 150, flfjO; 19 Nuchtere Kalveren f 9,a 22, 0 Schapen f 0 a 10,25 Lammeren f 17, a f 21, 5 VarkensflO, af 11; 44 Vette Varkens 44 a 46 cent per kg.67 Vette Koeien f 170 a f 290; 140 Graskalveren f 30, a f 75 75 Biggen f 6,— a f 9; Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren f 7 a f 8 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 12 tot en met 18 Nov. 1904. GEBOREN Jacobz.v. Hermanus de Wilde en Aaltje Helena van 't Hof (Eierland), Adriaan Leonardz. v. Klaas Bakker en Aagje Roeper (Gerritsland), Arij, z.v. Dirk Kievit en Marretjc Kooiman (de Waal), Maaije} d. v. Johan Pieter Dros en Theodora Catharinn Bremer (Oudeschild.) ONDERTROUWD GETROUWD: Uceae" OVERLEDENJohan Arnold Barhorst, oud 49 jaren, gehuwd met Mairetje G-ome6 (Eierland.) Geboren: MAATJE dochter van JOH. P. DROS en T. O. DROS Bremer. Oudeschild 17 Nov. 1904. Algemeene kennisgeying. Getrouwd: C. 31. li O O RN N. O UI), die mede namens wederzijdsohe familie hun hartelijken dank betuigen voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk onderv onden Purmerend 17 Novb. 1904. Heden overleed in den ouderdom van ruim 82 jaar, de heer J. J. REIJ. Burg op Texel, 17 Nov. 1904. Met toestemming van het E. A. Bestuur der Gemeente zullen eerst daags te Oosterend en omstreken giften gevraagd worden voor het, door den storm van 6 Octj.l., in groote behoelte verkeerende geziD van Maarten Visser. Met warmte wordt deze collecte aanbevolen. De oude echtelieden, die niet meer in hun onderhoud kunnen voorzien, moesten reeds eerder hun beide zoons door de zee verliezen en op genoemden datum sloeg hunne schuit bij Potten tot wrak. Ook van elders worden gaarne bijdragen ontvangen. Het Bestuur van de Visscherij-vereeniging „Betracht het Goede." Oosterend Texel, 19 Nov. 1904. JAARVERGADERING op Dinsdag 22 November 1904, des avonds half negen in „De Vergulde Kikkert." HET BESTUUR. VERGADERING op Maandag 21 November 's avonds 7 uur. Lezing door den Heer W. Heeroma, Hoofd der School te M. Eierland. In deze vergadering kunnen nog nieuwe leden aangenomen worden. Boeken ter lezing worden des Zaterdags tusschen 3 en 4 uur afgegeven ,door den Bibliothecaris Jan Vonk. HET BESTUUR- Vergadering met Dames op Dinsdag 22 Nov. 's avonds half 8 bij A. EELMAN. HET BESTUUR. voor donateurs en genoodigden op Zaterdag 26 November, des avonds te 8 uur in het Hotel Texel." Plaatsen te bespreken op den dag der Uit voering 's middags van 1—2 uur. Donateurs kunnen zich aanmelden tot en met Vrijdag 25 November. NA AFLOOP BAL. HET BESTUUR. Het College van Danelijksch Bestuur van den polder Waal en Burg op Toxel, brengt ter kennisse van de Ingelanden in dien polder, dat, ter voldoening aan art. 22 van het Alge meen Reglement van Bestuur voor de Water schappen in Noord-Holland, vanaf heden toten met don 2 December 1904, van des morgens 10 tot des namiddags 2 ure (de Zondagen uitge zonderd) ter Secretarie van genoemden polder aan den Burg alhier ter inzage zijn nedergelegd De gesloten lijsten, aanwijzende do personen die stemgorechtigd zijn en die welke tot ledon van het Bestuur kunnen worden gekozen. Texel, don 17 November 1904. Het College Dagclijksch Bestuur voornoemd J. J. ROEPER Voorzitter. S. KEIJSER Pz., Socretaris. verzoekt beleefd doch dringend terugzending der ledige zakken en Koekenkisten. Tandarts ANSINGH, Hoofdgracht 28, Den Helder. Dagelijks met uitzondering van den DONDERDAGMORGEN te consulteeren. op driemaandelijksche accepten, met en zondet borg. GELD tegen hypothecaire zekerheid, mei voldoende overwaarde. Agentschap van het J. E. WINKLER. Gaat zien de St. Nicolaas- Etalage, bestaande uit alles nieuwe en degelijke artikelen. K. SLOT per C. METS. Een partijtje Zware Noord Holl. Haver zoo lang de voorraad strekt per 50 K. G. netto f 3,60 Verder prima murwe Lijnzaadkoeken gurantie 11% Vet 32 Eiwit 104 stuks, voldoende zuiver 104 K. G. f 10,55. Volgende week wachtende eene lading: prima gezonde Laplatamais 75 K. G. netto f4,85 Vraag monsters. Directe bestelling. De ondergeteekende bericht door deze, dat de bekende rood merk 50 ct. per V. K. G. steeds bij hem verkrijgbaar is. levert lste kwaliteit tegen scherp concurreerende prijzen. Aanbevelend, D. J. BRUIN, Beurtschipper. Wij noteeren thans Maandag en Dinsdag los sing P. Plaatsman prachtige kleine harde P. Boonen per 80 kg. netto f6.60 Verder van pakhuis Haven: gezonde prima Laplata Mais 75 k. g. netto f 4.90 prima gezonde Voertarwe 75 k. g. per H. L. f6.65 Gezuiverde Theodesia Gerst 65 k. g. natura f4.25 Ongezuiverde Theodesia Gerst 65 k. g. natura f'4.10 mooie blanke Nieuwe Gerst per 65 k. g. natura f3,95 prima s%i Haver per 50 k.g. netto f 3,70 n.» 1 n f4.00 Chevalier Gerst 70 f5.20 Lijnzaad 70 H.L. f 9,00 Clevelands Lijnzaadmeel 100 kg. 8,30 Amer. Lijnkoek heel 100 8,35 mijne prima Rus. Lijnkoek garantie 13 vet, 33,9% eiwit, vocht 9,8%, zuiverheid 96%. 100 kg. 9,10 Duitsche Murwe Koeken V. S. 104 stuks f 10.00 Duiteche Voorslagkoeken 100 kg. 9 Murwe Lijnzaadkoeken Zaanscho slag 104 kg. 104 stuks 10,50 Gewono Conditiën. Monsters op aanvrage. BurS- 19 Novb. 1904. levert steeds onder Openbare Controle en tegen uiterst concurre erende prijzen Prijscouranten en inlichtingen verkrijgbaar bij den Heer C. K IJ I P. TL KOOP: in goeden staat. Te bevragen bij S. DIJKSEN, Buitenlust, E N

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2