Gemeenteraad van Texel. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIËN. uit, dat het Christendom tegen de verdruk king in groeide. Door den Voorzitter der vereeniging werd voorgedragen „Een vreemde vogel" en dooi den heer Heeroma vervolgens nog „Mijn Oude Tabakszak," waarom hartelijk werd gelachen. ti iermede zagen de bezoekers dezer eerste vergadering met genoegen op den avond terug. Met vriendelijken dank aan den spreker en aan de aanwezigen voor lezing en belang stelling en onder mededeeling, dat de heer J. de Jongh op 17 December hoopt op te treden, werd de vergadering gesloten. Do Noordzee geeft wisselvallige inkom sten. In de vorige week waren er enkele visschers, die meer dan f 100 konden be sommen, terwijl andere het nog niet tot f 20 konden brengen. Met het vangen van garnalen zal een aanvang worden gemaakt. Korren en ketels worden aan boord gebracht. Vlieland. Donderdag 17 Nov. had de eerste openbare bijeenkomst plaats van „Nut en Genoegen." In 't logement van den heer Cupido (vooorheen Mej. de Wed. Molenaar) was de onlangs vergrootte zaal flink bezet, het beloofde een genoegelijken avond te worden en dat werd het ook. Nadat door den heer W. J. van Rossum, als voorzitter de vergadering geopend was, trad hij zelf als spreker op. Tot lezing was gekozen „Brieven" van Laurillard, de aan wezigen toonden door goede aandacht onder h' t lezen en applaus aan het slot hunne ingenomenheid met het gehoorde. Na de pauze werden door de heeren Donia en Schaafsma bijdragen geleverd. De heer Donia verwierf hartelijke bijval met eenge stukken proza en poesie van Piet Paaltjens en de heer Schaafsma eveneens met de voordracht„Eene roepstem." tiet bal hield daarna velen nog langen tijd bijeen. Deze eerste avond doorgebracht in deze nieuwe omgeving had in alle opzichten voldaan, wordt er nog verbouwd en vergroot, dan zal zeker niets meer te wenschen over blijven Justus van Maurik, de populaire schrij ver van t ilrijke Amsterdamsche schetsen, de in alle plaatsen van ons land geliefde voor drager er. Nutslezer, is na een langdurig lijden te Arasterdam gestorven. Het werk van Van Maurik is sedert het verschenen zijner eerste pennevruchten tot op heden in veler handen geweest. Men amuseerde zich aan zijD juiste beteekeningen van personen, zijn juiste voorstelling van allerlei situaties. Zijn humor trof steeds omdat hij van de echte soort was. Een jonge dochter uit Arcen (Limburg) ging Zondagmorgen, met haar beste hoed op, naar de kerk Nauwelijks was zij aldaar aangekomen of zij voelde op het hoofd een onaangenaam kriewelen, zóó zelfs, dat zij zich genoodzaakt zag, het kerkgebouw te verlaten. Thuis komende klaagde zij daar over aan haar moeder. De hoed werd afge nomen en plotseling springt daaruit een muisje. Tengevolge van den drogen zomer zijn te Groningen de gevels der huizen, als met roetwater besmeerd. Voor goud- en zilver smeden, horlogemakers, houders van galante riewinkels e. a is deze aanslag lastig en nadeelig genoeg. Een nadeelig zaakje. Al het graan van oen klein-landbouwer te IJzendijke, dat in hoopen buiten stond, is een prooi der vlammen geworden, doordien kleine jongens met lucifers speelden. Niets is verzekerd. Een vreemd verschijnsel kan men te Dinxperlo waarnemen. Daar hebben verschil lende klompenmakers hun hout op Pruisisch gebied iDgekocbt omdat het daar goedkooper is en wel f 5 per 100 pond minder was. Wanneer van het hout klompen gemaakt zijn dan worden ze weer naar Pruissen inge voerd, omdat daar de opbrengst der klompen weer hooger is. Dezer dagen deed de metselaar V. d. Br. in de Zandstraat te Culemborg een eigen aardige vangst. Terwijl hij en zijn zoons boven op den zolder aan het werk waren hoorden zij plotseling in het achterhuis een vreeselijk leven. Zij gingen kijken en tot hun groote verwondering zagen zij dat de levenmaker waseen haas. Natuurlijk werd dadelijk jacht gemaakt op het dier dat de gaDg en zelfs de huiskamer invluchtte, doch eindelijk werd afgemaakt. Dat zulk een schuw langoor in de stad en dan nog wel in huis wordt buitgemaakt, gebeurt zekor hoogst zelden. Woensdag 23 November 1004. HERVORMDE GEMEENTE. Burg's Avonds 7 uur ds Schroder. Kondag 27 November, 1904. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Waal. Geen Kerkdienst. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. P. Vermeulen van Moerdijk. (Bevestiging met oplegging der handen.) Nam. 2 uur ds. T. A. Visser. (Intrede.) Oudeschild. 'sAvonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur de Hr. Barende. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Geen dienst. Amsterdam, 21 Nov. Aangevoerd 322 Run deren, le kwal. 64 4 68 ct., 2de kwal. 10.59 a 0.63, 3de kwal. 56 ac. perK. G. 100 Melk en Kalfkooien 1 125 k f 280, 2 Graskalveren 1 28 a f 40 1 Schapen 118 4128, 38 Nuchtere Kalveren f 6,k 112,0 Lammeren f a 658 vette Varkens 43 a 44 ct. per K. G. Pnrmerend, 22 Nov. Aangevoerd 761 Run deren en 9 Stieren. 122 vette Kalveren 70 4 90 ct. per KG., 172 nucht. Kalveren 19 4 f 23 p. stuk, 203 vette Varkens 42 k 46 ct. per KG. 47 magere Var kens f 12 k 23, p. st.; 218 Biggen 1 6 4 f9 p. st.1855 Schapen f 22 4 f 34. Kip-Eieren f 7,50 4 1 8,— per 100. st. Vette Koeien, 702, prijsh. h. stug. Gelde Koeion, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. ttug. Magere Varkens, prijsh., h. stug. Biggen, prijsh., h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. matig. De floer en Mevrouw KEESOM Moorman geven kennis van de goboorte van hunne dochter CORNELIA GEERT RUI DA MARIA. Leiden 20 November 1904. Verloofd: H. Pli. Georgette Leffef, Hendrik E. Bcijnon. Abcoude 18 Nov. 1904. Het Bestuur der Visscherij-vorooni- ging „Betracht het Goede," te Oosterend op Texel, heelt in overleg met familieledon van Maarten Visser besloton, do aangokondigde col- locto voor dit gezin niet to zullen houden. Maandag 21 Nov. 1901, voorm. 101/, uur. Voorzitter de heer De 'oiicheere, Burgemeester. Tegenwoordig de heeren F. Keijser, C. Keijser Pz., Keesom. Bakker, Lap, lloeper, Zijm, Dros en Dikkers, 1 vacature. Afwezig met kennisgeving de heer Mets. Secretaris de heer lluibing. Na opening der vergadering worden de notulen der vorige vergadering gelezen en onveranderd goedgekeurd. Hierop deelt de voorz. mede dat het straatwerk in deze gemeente aanbesteed werd iu 5 pereeclen waarvan 3 perceelen werden aangenomen door C. Graaf alhier en de overige perceelen door J. Dekker stratenmaker te Helder. Ingekomen was een schrijven van Mej. A. Dousma, dat zij haar benoeming tot onderwijzeres in de hand werken aan de herhalingsschool aanneemt. van- D. Bruin klokkenist te Waal, dankbetuiging voor de verhooging zijner jaarwedde. van H. H. Ged. Staten behelzende de goedkeuring van het kohier schoolgeld 4de kwartaal en sup. kohier schoolgeld 3de kwartaal. Mededeeling en ingekomen stukken worden voor kennisgeving aangenomen. II. Wijziging besluit bepalende o.m. den leeftijd waarop de nieuwe leerlingen tot de O. L. Scholen kunnen worden toegelaten. In de vorige vergadering staakten hieromtrent de stemmen. Thans in stemming gebracht werd het voor stel van B. en W. om aan den wensch van H.H. Ged. Staten gehoor te geven en den leeftijd van toelating te bepalen op minstens 5 jaar en 6 maanden aangenomen. Tegen stemden de heeren Bakker, Keesom en Dikkers. III. Verzoek D. C. Vos, om vergoeding als plaa's- vervangeDd kantoorhouder, telefoonkantoor Oudc- schild. Gevraagd wordt om eenige vergoeding met het oog op de waarneming van het kantoor van 11 tot 18 Sept. jl. B. en W. stellen voor op dit verzoek afwijzend te beschikken, aangezien er bij de sollicitatie als kan toorhouder steeds was gevraagd ook de plaatsvervanger aan te wijzen, welke daarvoor tot heden geene ver goeding kreeg. Als spreker wel meent te weten werd deze regeling reeds bij de benoeming van de eerste telephoonkantoorhoudcr (te Oudeschild naar spr. meent) door deze zelf voorgesteld. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van B. en W. besloten. IV. Benoeming Raads-Commissie, regeling Markt. Aangezien het geen vaste commissie is, worden de leden er van door den Voorz. benoemd, (de meerder heid van den Raad was er blijkbaar niet voor zelf die commissie te benoemen waartoe zij als dit gcwonscht werd, recht had.) De voorz. benoemt er voor de heeren Keesom, Zijm en Roeper. Door laatstgenoemde wordt het wenschelijk geacht die commissie grootcr te doen zijn, hetwelk door den voorz. minder noodig wordt geacht. De heeren Keesom en Zijm toch zegt spr. waren in hoofdzaak de personen die hebben gewezen op de huns inziens verkeerde in richting en de trage gang in dien van B. en W. om verbetering er in aan te brengen zoodat die zeker wel in staat zullen zijn spoedig eene betere regeling voor te stellen en daar geen groote commissio voor noodig zal zijn. De heer Keesom zou nog gaarne aan de commissio zien toegevoegd de beide wethouders. Door den voorz. wordt hierop geantwoord, dat zulks wel wat dwaas zou zijn, aangezien B. en W. zelf de zaak wel kunnen regelen, doen zulks naar het oordeel van een deel der raadsleden, waaronder ook do heer Keesom niet zoo vlug kunnen doen, De heer Roeper wenscht de benoeming niet aan te nemen. De heer Dros in diens plaats door den Voorz. benoemd verklaard zich er wel voor bereid. V. Herziening reglement Algemeen Armbestuur. Blijkbaar was het reglement gewijzigd met het oog op de omstandigheid, dat de tegenwoordige boekhouder tevens tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand zou worden benoemd en die posten onvereenigbaar waren. Volgens de nieuwe verordening nu wordt door het Armbestuur en niet door den Raad een Secretaris benoemd, die ongeveer dezelfde werkzaamheden verricht als den tegenwoordigen boekhouder, terwijl tevens zal worden aangesteld een boekho ider (penningmeester.) De nieuwe veiordening treedt inwerking op 1 Jan. '04. Met algemeene stemmen werd zij goedgekeurd. VI. Ontslag-aanvrage A. Langcvcld als Boekhouder van het Algemeen Armbestuur. Wordt eervol verleend, in te gaan 1 Jan. '05. VII. Benoeming Ambtenaren van den Burgerlijken Stand, In de vergadering van 13 Mei jl. waren daarvoor reeds voorloopig benoemd de heeren De Joncheere, C. Keijser Pz., G. A. Hajcnius en A. Langevcld. De beide cerstgcnoemdcn onbezoldigd en in hoofdzaak voor de huwelijken, de beide laatstgenoemden als bezoldig den cn voor alle werkzaamheden. De heeren De Joncheere en Keijser werden thans definitief benoemd. Als 3de ambtenaar op een salaris van f 75.werd benoemd de heer J. Ruibing en als 4de ambtenaar salaris f 50,de heer Langeveld. Vni. Wijziging besluit verdeeling werkzaamheden van de Ambtenaren van den Burgerlijken Stand. Met»algemeene stemmen wordt besloten het besluit omtrent de regeling der werkzaamheden der Ambtenaren van den Burgerlijken Stand zooals dit werd genomen in de vergadering van 13 Mei jl. in zooverre te wijzi gen, dat overal, waarin daarin wordt gesproken van den heer Hajenius zal worden gelezen den heer Ruibing. IX. Regeling openstelling Bureau van den Burgerl.Stand. Met algemeene stemmen wordt de regeling aange nomen, zooals die onder het officieel gedeelte van dit blad thans is opgenomen. X. Bespreking eventueelen aankoop brandspuiten. De Voorz. deelt mede dat van ZEd. den Minister van Binnenlandscho zaken bericht was ontvangen dat een 9-tal in uitmuntende staat verkeerendc brandspuiten vroeger gestationeerd aan boord der oorlogschepen thans door de nieuwere inrichting ter zijde gesteld te koop waren tegen taxatie-prijs, 8 er van waren getaxeerd op f 300 por stuk en een op f 250. Bereids was door B. en W. aan den gemeente-opzichter Dalmeijer, de desknndige, opgedragen er een onderzoek naar in te stelleTl, en volgens dat onderzoek zagen de spuiten er uitstekend uit en waren het een soort //aanjagers/' van eenigszins kleinere soort dan die welke hier gcitation- neerd is. Volgens missicve van ZEd. den Minister moest vddr 27 Nov. worden medegedeeld of men zoo mogelijk er 1 of meer wilde aankoopen, daar na dien datum zoo noodig tot puhliekcn verkoop zou worden overgegaan. B. en W zoaden niet ongenegen zijn er zoo mogelijk een 4-tal aan te koopen indien ze bij beproeving vol doen en achten het aangaan van een gcldleening a f 1200 daarvoor een goede daad. Na eenige discussie wordt door den voorz. het wen schelijk betoogd dat zoo mogelijk de leden van den Raad uit de streek waar die spuiten bij eventueelen aankoop zullen moeten worden geplaatst, deel uit zullen maken van een commissie, die met B. en W. persoonlijk een onderzoek zullen instellen. Do heeren Dros, Lap en Zijm verklaren zich daartoe bereid. De heer Bakker blijkt niet voor aankoop er van te zijn, omdat hij vreest, dat ze niet voldoende zullen zijn. Het voorstel om B. en W., benevens de commissie van onderzoek, welke zich bovendien naar door den Voorz. werd opgemerkt zou doen vergezellen door den deskundige Dalmeijer, vrij mandaat te geven en des- gewenscht zoo mogelijk 4 spuiten aan te koopen werd aangenomen met 7 tegen 2 stemmen, die van ac heeren Bakker en Roeper. XI. Vaststelling verordeningen heffing en invordering vergunningsrecht. Ten gevolge der nieuwe Drankwet moesten ook do verordeningen daarop betrekking hebbende worden her zien. Volgens eene missive van ZEd. den Minister was het wenschelijk dat die verordeningen op 1 Maart '05 in werking waren getreden of traden, terwijl door HH. Ged. Staten was verzocht zo vddr 15 Dec. a. s. ter goedkeuring in te dienen. In hoofdzaak waren de nieuwe verordeningen gelijk aan de oude, alleen was er nu ingevoegd een artikel betreffende de bijzondere vergunningen tot verkoop van sterken drank in hoeveelheden van 210 Liter, terwijl tevens was bepaald, dat men thans tegen de schatting in beroep kan komen bij den Raad, terwijl vroeger alleen herschatting mogelijk was. Het vergunningsrecht blijft bepaald op f 12,50 per f 100 huurwaarde minimum f 25terwijl voor de bijzondere vergunningen (210 Liter) dat bedrag volgens de wet wordt bepaald op T»n bovengenoemd bedrag. Met algemeene stemmen worden beide verordeningen goedgekeurd. De agenda afgehandeld zijnde en niemand meer het woord verlangende werd de vergadering door den voorzitter gesloten. EN

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2