Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Maandagavond werd in het Hotel „Texel," door de Schietvereeniging alhier een schietwedstrijd gehouden met Beaumont- geweer (met kamercylinder). Door 26 personen, werd hieraan deelge nomen, met den volgenden uitslag le Serie 2de Serie. De avond is uitstekend geslaagd en liet aan gezelligheid niets te wenschen over. De Cocksdokp, 28 Nov. De Heer R. G. C. Steenbeek, candidaat tot den H. D. te Lochem, heeft voor het beroep naar hier bedankt. Tot notabelen bij de Nederd. Herv. Gemeente zijn herkozen de Heeren J. Kikkert W. Bos en A. Bakker, en tot leden van het kiescollege de heeren A. Bakker. D. Buijs en B. Dros. VolgeDS het „Dbl. voor Helder" werd de uitvoering door de gemengde zangveree- niging „Jacob Kwast" op Zondag in het Casino gehouden, maar matig bezocht, waaronder nog vele buitenlui, vooral van Texel; een vreemd verschijnsel zeker voor eene gemeente als den Helder zulk een sobere opkomst. Over de uitvoering heeft het blad niet anders dan lof voor de bijna „volmaakte" zang van deze Yereeniging, welke de moeielijkste nummers tot haar recht weet te brengen. Yol opgetogenheid over het gehoorde gaven de aanwezigen blijk van hunne bewondering. Wat van een bericht al wordt gemaakt. Dezer dagen is melding gemaakt van het inzakken van den vloer in een bakkerswinkel te 's Hertogenbosch. Het geval had ernstige gevolgen kunnen hebhen, want, zoo las men, die vloer rustte op het gewelf van een beer put, en dit gewelf was ingestort. Gelukkig waren er geen ongelukken te betreuren. Dit bericht is ook in Brussel gelezen en vandaar naar „Daily Expres" geseind onder de volgende bewoordingen Te 's Hertogenbosch is de vloer van een bakkerswinkel ingestort en drie bewoners, waaronder een knaap, vielen in den kelder, waarin twee beren werden gehouden. „De knaap werd zoo vreeselijk door een van de beeren toegetakeld, dat hij stierf. De nieuwe Drankwet 1 In een dorpje nabij Maastricht—zoo meldt de „Limb. Koer."—houdt men er een zeer eigenaardigen uitleg der nieuwe Drankwet op na. Men had gezien dat 2 uur vóór en na een verkooping geen bier of jenever geschonken mocht worden. Dit nu was voor degenen, die gaarne een graantje pikken onder zoo'n verkooping, niet bijster aangenaam. Besloten werd dus zelf de wet te gaan interpreteeren, waarbij men aldus te werk ging: Te 12 uur zou een verkooping aanvangen. Men dronk dus van 10 tot 12 geen borrel of biertje. Aldus boval immers de Drankwet. Ergo van 8 tot 5 werd er evenmin iets gebruikt. Doch gedurende de verkooping, dus van 12 tot 8 uur, werd er gemeerd van heb ik jou daar. Geen gemakkelijke berekening. Yele honden om een haas. Zooals gemeld is, overleed in Juli van dit jaar Jentje L. Tjalma, de zonderlinge man, die behalve eenige effecten in zijn bezit had een armoedige wo ning en een paar oude tabakdoozen, waarin eene waarde van f 1860 aan bankpapier was geborgen. De woning is dezer dagen geveild en ingezet op de hooge som f441. Bij die gelegenheid bleek, dat door den heer S. Span nenburg, notaris te Lemmer, een keurig, uitgewerkte stamboom der familie samenge steld isdie aantoont dat van de 106 erfge namen er eenige zijn, die van de nalatenschap 1/1586 hebben te vorderen. Onvoordeelige geldbelegging 1 Het prachtige, dubbele heerenhuis van wijlen den Heer Veerkamp, in leven bankier te Nijmegen, is in een publieke veiling verkocht voor slechts f 19,500 ofschoon het pand voor een 10-tal jaren aan bouwkosten alleen moer dan f 60.000 kostte en nog pas door buiten- landsche kunstenaars keurig is geschilderd. Te Buinerveen had de landbouwer Stevens een varken geslacht en het vleesch en spek in een vat gezouten. Daar men al ras tot c'e ontdekkiug kwam, dat er van den inhoud van dat vat voor en na iots verdween, werd hierop gelet en een hond van den eige naar als schuldig aan dezen diefstal bevonden. Hoewel nu ia sommige bladen reeds ver meld werd, dat het heele varken ontvreemd en de dader onbekend was, is er nog genoeg overgebleven om den hond in dit bedrijf tegen te houden, zoodat men de nog onbeschadigde stukken uit het vat weggenomen en aan den zolder gehangen heeft,' waar zij volgens een bekend volksgezegde een „gunstig huissieraad" vormen. Een goede opbrengst. In de vorige week werd te St. Pancras in veiling verkocht een boerenwoning met vijf perceelen bouw terrein en 23 perceelen bouwland, alles te zamen groot 3 Hectaren 50 Aren, 80 c. A. Het geheel bracht op de somma van f 15880. Schoolveizuim. Aan de school te Bavel verzuimde een 11- jarige leerling, omdat hij als drijver ter jacht ging meteen lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Kolendamp in de school In de Fröbelschool te Assen hadden een 3-tal kinderen neiging tot braken, terwijl ook de andere kinderen zich onwel gevoelden. Nadat zij uit de school verwijderd waren, bleek er een defect aan de kachel te zijn. Men had hier met een begin van vergiftiging door kolendamp te doen. De welbekende Duitsche weerkundige, dr. Henning, voorspelt, dat de aanstaande winter in geheel Europa buitengewoon streng zal zijn. Men moet zich volgens hem voor bereiden op lange poozen van lagen tempe ratuur en op zware sneeuwstormen en de koude zal tot Mei aanhouden. De winter in aantocht. Het blijft in Engeland zeer koud.. Zondag ochtend vroor het te Londen 13 graden; op vele vijvers en dergelijke was het ijs 2 Engelsche duimen, maar wegens de er op liggende bevroren sneeuw was er voor schaat senrijders niet veel kans. In het Oosteind hadden u'tdeelingen van kolen en warme kleeren plaats, terwijl extra soepkeukens werden geopend. Zoo werden Yrijdag en Zaterdag meer dan 2000 gezinnen geholpen. Maar velen moesten nog ongetroost heen gaan op zulk een strenge kou zoo vroeg in den tijd was men niet gewapend. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Een docter tegen wien gewaarschuwd is. Aan de Redactie van de Texelsche Courant. POST ERIJEN. ST. NICOLA AS. De Directeur vau het Postkantoor te Texel brengt ter algemeene kennis, dat op Zondag 4 December a. s. gedurende de uren van open stelling van het kantoor en de hulpkantoren gelegenheid bestaat tot het ter verzending aan bieden van postpakketten. Omtrent de verpakking wordt in herinnering gebracht, dat deze vooral stevig moet zijn en het aanbeveling verdient om het adres op den omslag van het pakket te schrijven, losse adres sen niet met lak vast te hechten op de pakketten maar met deugdelijke kleefstof. Van 2 t/m. 7 December moet in afwijking van den regel bij elk pakket eene afzonderlijke adreskaart gevoegd wordeD. De Directeur voornoemd, VAN 't HOFF. De Directeur van het Post- en Telegraaf kantoor te Texel brengt tor algemeene kennis, dat de diensturen van het kantoor Texel en der telefoonkantoren te Cocksdorp, den Hoorn, de Kocg, Oosterend, Oudeschild en de Waal met ingang 1 December 1904 als volgt gewijzigd zijn WERKDAGEN: 1 Nov.—15 Febr. 8—11. 12—2'/,. 47,-7. 16 Febr.—31 Oct. 8—117,. 12—27,. 5—7. Zondagen onveranderd. De Directeur voornoemd, YAN 't HOFF. Woensdag 30 November 1004. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. 's Avonds 7 uur ds. Schroder. Zondag, 4 December 1004, HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Koog. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Oudeschild. 'sAvonds 7 uur Ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Ilr Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 uur do Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Waal. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Den Hoorn, 's Avonds 7 uur Ds. Milatz. Amsterdam, 28 Nov. Aangevoerd 284 Run deren. le kwal. 67 k 70 ct., 2do kwal. f 0.62 a 0.66, 3de kwal. 56 a c. perK. G. 105 Melk en Kalfkoeien f 125 f 270, 1 Graskalveron f af-- 2 Schapen f üi 36 Nuchtere Kalveren f 7,h f 13,0 Lammeren f a 595 vette Varkens 42 a 43 ct. per K. G. Purmercnd, 29 Nov. Aangovoord 738 Run deren en 8 Stieren. 89 vette Kalveren 70 k 90 ct. per KG., 123 nucht. Kalveren f 10 A f 22 p. stuk, 286 vette Varkens 40 h 44 ct. per KG. 22 magere Var kens f 12 A 23, p. St.; 106 Biggen f 5 A 19 p. st.2343 Schapen f 22 k f 34.50. Kip-Eieren f 7,— k f 8,— por 100. st. Vette Kooien, 632, prijsh. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. - Nuchtere Kalveren; prijsh., h. matig. Vette Varkens, h. in prijs h. itug. Magere. Varkens, prijsh., h. stug. Vette Schapen p h. prijs h. stug. le prijs, 99 punten, M. Plaatsman, Buks. 2e 96 A. J. Noordijk, Barometer. 3e ii 95 n P. DrosAlbz., Wekkerklokje. le prijs 7S punten A. Wagemaker, Bronzen medaille. 2e n 78 ii N Duinker, Parapluiestander. 3e a 70 a P. Dalmijer, 2 Bloemvazen. Troostprijs R. Visser, pijp in etui, Beleefd verzoek ik u eenige plaatsruimte in uw geacht blad, voor een schrijven uit de //Bergen op Zoomsche Courant." hetwelk naar ik hoop, zal bijdragen de onge loofwaardigheid van Dr. G. W. Bruinsma's praatjes aan te toonen, welke verdachtmakingen en waarschuwing in uw blad van den 17 dezer voorkomen onder- tusschen mijn dank voor de plaatsing. Hoogachtend, Uw. dw. dienaar N. BRUIN. Een genezen Patient van Dr. A. Kauling Het bewuste stuk in de //Bergen-op-Zoomsche Crt'' waarvan hier sprake is, luidt Verzoeke naar aanleiding van den brief uit de Baronie geteekend Tabé, het volgende te plaatsen. Door de opname van Dr. Bruinsma's artikel: //een zoogenaamde bijzondere methode voor genezing van tering", heeft het Maandblad tot bestrijding van Kwakzalverij eene (op zijn zachtst genomen) groote onvoorzichtigheid begaan. Indien dit blad nauwkeuriger information omtrent Dr. Kauling en diens behandelings methode had ingewonnen, zou dit artikel niet geplaatst zijn. Het is een artikel, wemelende van onjuistheden en verdachtmaking. Op de eerste plaats wordt er Dr. Kauling een ver wijt van gemaakt, dat hij op de laatste Algemeene Vergadering van de Maatschappij tot bevordering der geneeskunst, gehouden te Breda, niet heeft willen sproken over zijn genezingsmethode; dat is juist, maar welke redenen hij gehad heeft om dit na te laten, is mij onbekend, misschien kwam de tijd hem daar nog niet geschikt voor. Dit staat echter vast, dat Dr. Kauling zijn geheim wil openbaren en dat hij reeds in correspondentie is getrcacn met de redactie van het Tijdschrit voor Geneeskunde, dat, na lang wachten, hierop een onbeduidend antwoord is gekomen cn dat hij toen direct een request heeft ingediend bij den Minister van Binnenlandschc Zaken, het verzoek inhoudende eene commissie te benoemen van onbe vooroordeelde geneeskundigen, die zijne methode zouden beoordeelen. Verder kan ik nog verzekeren, dat Dr. Kauling ieder medicus gaarne in de gelegenheid stelt, zieken, die bij onder behandeling heeft, zoo dikwijls zij slechts willen, te controleercn. Een eerlijk medicus, die aldus optreedt, verdient niet door Dr Bruinsma geplaatst te worden naast kwakzalvers. Over de behandelingsmethode is aan mij, evenmin als aan Dr. Bruinsma iets bekend. De olie chelidonii, waarvan Dr. Bruinsma gewaagt, is mij volkomen vreemd; ik vermoed zelfs dat die olie denkbeeldig is in haar bestaan, want Prof Stokvis maakt er in zijn uitgebreid werk over geneesmiddelleer geen gewag van. Zeker is echter, dat er in het genees middel van Dr. Kauling geen enkele olie gedaan wordt. Andere onjuistheid is deze de betaling van f 2.60 per dag is niet contant, een tarief, dat eer laag dan Het hier bedoelde bericht vinden onze lezers pi ons nummer van 17 dezerpag. 2, kolom 2. hoog te noemen is met het oog op het werk, dat Kauling met zijne patiënten heelt. Die f 2.50 per werken ook eenigszins als rem, want behandelde t de zieken voor aanzienlijk minder of niets, dan zouj toeloop in eenige dagen zoo groot worden, dat hij die zieken toch onmogelijk zou kunnen helpen, ij is met zekerheid ook bekend, dat hij enkele ming goeden tegen een minder tarief behandelt. Verder wil ik nog op eene volgende onjuislhei attent maken. Stervenden of ook wel patiënten, bij wie de tubes oulose dusdanige vorderingen heeft gemaakt dat eene behandeling niet veel kan verwacht wordet neemt Dr. Kauling niet op. Wel zijn er patiënten m, zeer ver gevorderd ziekteproces, die uieUegCDstaand! de weigering van Dr. K., toch onder zijn behandeling wenschen te zijn, van dezulken was begrijpelijkerwijs een noodlottig einde te verwachten. Ten slotte wensch ik even de grootste ongercchtighcil in Dr. Bruinsma's stuk te retifieeeren. Dr. Kauling bezoekt patiënten, die te ziek zijn os bij hem aan huis te komen, geregeld en getrouw, es is dag en nacht voor ieder van zijn lijders te ontbieden Het geval van de arme, bloedspuwende vrouw is vooi een andere lezing vatbaar. Dr. Kauling is daar 'i nachts niet heen kunnen gaan, omdat hij zelf lijdend was en onmogelijk het bed kon verlaten; hij heeft echter wel dadelijk voor de hulp van een ander collegi gezorgd. Een heele reeks van teringlijders heb ik waargenomen die in zeer deplorabelen toestand bij Dr. Kauling on raad zijn komen vragen en ik heb ze zien vertrekken zonder eenig verschijnsel van longtuberculose, aanzienlijk zwaarder geworden en overgelukkig van hun vreeselijk lijden genezen te zijn. Dr. Kauling heeft zelfs een 50tal patiënten, waarbij de ziekte na verloop van een paar jaar niet is gerecidiveerd. Laat ieder medicus toch onbevooroordeeld de resultaten van Dr. Kauling nagaan. Laat hij herhaaldelijk en nauwkeurig diens patiënten controleeren, hij zal dan inzien dat Dr. K. met zijn specifique methode veel succes heeft en hij zal bemerken, dat Dr. K.'s naam in de verste verte niet hoort in een maandblad tegen kwakzalverij. Een onbevooroordeelde.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2