N°. 1800. Zondag 11 December 1904, 18d0 Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der nitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel» BEKENDMAKING. Verslag over den Landbouw, "Bekendmaking. "TEXEL, 10 December 1904. Eene nieuwigheid alhier. Tot afwisseling van do avondjes aan de kunst'gewijd, wacht ons Zaterdagavond 17 dozer, eene bijeenkomst, betrekking hobbende op den politieken toestand, een onderwerp, dat met bet oog op de te wachten verkie zingen in hot volgend jaar nu alreeds op vele bijeenkomsten elders, op het programma wordt gebracht en waarvan ons hier ook nu eon stukske zal worden toebedeeld. De afdeeling Helder van de Sociaal Demo cratische Arbeiders-partij heeft n. 1. tegen dien avond (zie achterst adv.) eene groote openbare vergadering uitgeschreven in het Hotel „Texel," waarin als spreekster zal op treden Mej. Henriëtte Roland Holst. Het alhier ongewone verschijnsel, dat eene dame zal optreden in eene vergadering waai de politiek de hoofdschotel zal zijn, zal niet onmogelijk menigeen verlokken om dien avond naar Hotel „Texel" op te gaan, om te hoo- ren op welke wijze door de spreekster het aangekondigde onderwerp: „De vruchten der Christelijke politiek" zal worden behandeld en uiteengezet. Van 25 Nov. tot 7 Dec. zijn van hier verzonden: 6 koeien, 41 schapen, 15lamme ren, 15 paarden en 23 varkens. Oüdeschild, 8 Dec. Nu het belangrijke bouwwerk aan de kerk der R. C. gemeente zoo goed als voltooid is, valt 't in het oog, dat de omgeving van het dorp, daar ter plaatse, er veel beter uitziet. De fraaie toren met kerkingang aan de straat en de nette groote pastorie ter zijde er van, maken werkelijk een prettigen indruk, 't Is of het geheele dorp daar een vernieu- wingskuur heeft ondergaan. Door schipper C. Blom van do blazer- schuit T. X. 25 is op stroom opgevischt en hier aangebracht, een witgeverfde spiegel van een sloep, waarop met zwarte letters staat „Vlaardiogen van Vlaardingen." Bedankt voor het beroep naar hier, door den heer J. van Meurs, cand. te Breda. 9 Dec. Gisterenavond was in de kerke- kamer gelegenheid gegeven, om tusschen 7 en 8 uur te kunnen stemmen voor een notabel der H. G., ter vervuiling der vacante plaats in 't college, ontstaan door de benoeming van den heer J. C. Blom, tot kerkvoogd. Van de 17 geldige stemmen waren er 13 uitgebracht op den heer J. K. G. Muller; de overige op 4 verschillende personen. De heer Muller werd derhalve gekozen tot notabel. Een wielrijder kwam gisteren nabij ons dorp in botsing met een wagen. De flets moet nagenoeg vernield zijn geworden, doch de berijder schijnt er heelhuids te zijn afge komen. De Cocksdorp, 9 Dec. Door M. Bakker is gisteren op het Noorderstrand van Texel eene flesch gevonden met eene kaart er in. Op deze kaart stond gedrukt: „International Fishery Investigations" No 67. Na ingevuld te hebben waar, wanneer en door wien de flesch is gevonden, heeft de vinder de kaart gezonden aan het opgegeven adres, n. 1. The Director Marine Biological Laboratory Plymouth. (Engeland) De werkzaamheden aan den dijk bij het „Eierlandsche Huis" zijn nog niet hervat. Voor de werklieden, die nu reeds vier dagea leegloopen, is het te hopen, dat het geschil spoedig worde bijgelegd. Van particuliere zijde werd ons mede gedeeld dat Vrijdagmorgen reeds vroegtijdig de werklieden weder werden opgeroepen voor de werkzaamheden. Red. Den Hoorn. De heer C. Schaap, H. d S. alhier, komt als No. 3 voor op de voordracht voor eene dergelijke betrekking aan de 5e gemeenteschool te Alkmaar. Oorterend, 10 Dec. De heer A. Bremer, vroeger alhier, later onderwijzer aau eene openbare school te Amsterdam, is als zoo danig benoemd te Ilillegom. Vlieland 2 Dec Door de stemgerechtigde leden der Ned. Herv. Gemeente zijn tot Notabelen gekozen de heeren Jelse de Bo9r en Douwe Smit. Op 't avondje van St. Nicolaas 1 In de Laan van Meerdervoort te 's Gra venhage werd Maandagavond een groote mand bezorgd bij een familie, waarin bij opening een levende grenadier bleek te zitten Heel wat schrik onder de gasten, later lachen natuurlijk. Maar 't mooiste wasde man bleek ver keerd. Men had zich iu h6t huisnummer vergist on nu besloot men den grenadier maar weer in te pakken en bij de buren ai te geven. Zoo geschiedde, nadat de grenadier bij de eerste familie, waar hij verkeerd bezorgd was, eenige appelbollen met puch verorberd had. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per pest door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. De Burgemeester der Gemeente Texel, brengt op verzoelc van den Diiecteur-Generaal, Chef van do afdeeliug Landbouw aan het Ministerie van Waterstaat, Ilandel en Nijverheid, ter kennis van de landbouwende bevolking, dat gedurende de maand December langs de huizen gegevens zullen worden verzameld voor de samen stelling van het Landbouwverslag Het is voor de afdeeling Landbouw, waar zij wettelijke maatregelen ter bevordering van Land bouw, Veehouderij en Tuinbouw moet voorbereiden ot waar zij pogingen moet doen den afzet van de producten dier takken van bedrijf in het buitenland te behouden oi uit te breiden, van het hoogste belang voldoende kennis te hebben van den werkelijken toestand in de verschillende deelen des lands. Deze kennis moet zij voor een groot deel putten uit bovengenoemde ge gevens. liet is met het oog daarop, dat tot allen, wie het aangaat, het dringend verzoek wordt gericht, zoo getrouw en volledig mogelijk de gevraagde opgaven to verstrekken. Texel, den 9 December 1904. Do Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. NATIONALE MILITIE. Miliciens als verzorgers bij den Rijkspostduivendienst. De Burgemeester van Texel vestigt de aan dacht van liefhebbers van postduiven, die in het volgend jaar bij de militie zullen worden ingelijfd, op do voor hen bestaande mogelijkheid om to worden opgeleid en aangesteld tot Ver zorger bij den Rijkspostduivendienst. Om voor bedoelde aanstelling in aanmerking te komen, moet de milicien: lo. blijken hebben gegeven de noodige geschikt heid te bezitten voorden Rijkspostduivendienst; 2o. eene vrijwillige vorbintenis aangaan voor den duur van den dienst bij de militie en landweer te zameD, bij welke verbintenis bij de verplichting aanvaardt om (na zijne indionsttredmgl 12l/: maand achtereen ondor do wapenen te blijven, en om daarna nog 12 weken in werkelijken dienst te komen, verdeeld over ten hoogste 3 perioden, welke vermoedelijk zullen zijn afgeloopen binnen do eerste 3 jaren na het oer8to verblijf onder de wapenon. Gedurende den overigen diensttijd zijn do Yerzorgors bij den Rijkspostduivendienst met groot-verlof eu bchoevon zij alloon tegen woordig te zijn bij het jaarlijksch-onderzook, hetzij voor don Militie-Commissaris, hetzij voor don Districtscommandant bij de landweer; zij ziju vrijgesteld van do gewone herhalings oefeningen bij do militio en landweer eu be hoeven niet op to komon, indion do lichting, waartoe 'zij bohoorou, onder de wapenen mocht worden geroopen tot handhaving of herstel van de openbare rust en orde. Godurondo hun verblijf onder de wapenen zijn de Vorzorgers vrij van wachtdienst en nemon zij geen deel aan do eewono exercitiën. Zij zijn gewapend alleen mot de sabel. Voor hot meerondool krijgen do Verzorgers eono zolfstandige betrekking bij een der Rijks- postduivenstations, zoo mogelijk in do nabijheid hunner woonplaats, terwijl zij, dio de meeste geschiktheid bezitten voor hunnon dionst, aange- stold kunnen worden tot Korporaal-Verzorger. Om tot do hiorvoren bodoolde opleiding toege laten to kunnen worden, moot da militieplioh- tigo zich, tusschen 1 en 15 Januari a. s,, weudou tot dou Chef van don Generaion Stal to 's Gravenhago mot oon daartoe strekkend vorzook, dat niot op gozogold papier bohoott to zijn go- stold, en waarin duidolijk moot worden vormold a. naam en voornamon b. beroep c. loeftijd, tot wannoer schoolonderwijs geno ten, met opgivo van do inrichting van onderwijs d. de tegenwoordige woonplaats e. de Gemeente voor welke bij de militie geloot f. het lotingsnummer g. dat de militieplichtige geen aanspraak maakt om voor korte oefening (vier maan den) te worden ingelijfd; h. of met grond te verwachten is, dat de militieplichtige tot het aangaan der vrij willige verbintenis als Verzorger de toe stemming zal erlangen van hem of van haar, die de ouderlijke macht of voogdij uitoefent, en i. of de militieplichtige lid is van eene postduivenvereniging en, zoo ja, van welke. Uit hen, die een verzoek als hiervoren om schreven indienen, zullen 24 worden uitgekozen. Dezen zullen op het Rijkspost-duivenproef-en leerstation te 's Gravenhage tot verzorger worden opgeleid. Van deze 24 zullen er 12 tot de vrijwillige verbintenis als Verzorger worden toegelaten; de overige 12 volbrengen hunnen verderen militie- en landweerdienst op de gewone wijze bij het Wapen der Infanterie. Dit laatste geldt ook voor hen, die wegens gebrek aan ijver of geschiktheid van de verbintenis worden ontheven. Texel, den 9 December 1904. De Burgemeester voornoemd. H. W. DE JONCHEERE. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 9 December 1904, bij hen is ingekomen een ver zoekschrift van Gerbrand Zoetelief Pz., van beroep logementhouder, wonende te Cocksdorp op Texel, om verlof voor den verkoop van alco holhoudenden drank, anderen dan sterken drank in de navolgende bicaliteitde gelagkamer van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectic A, No. 1316, plaatselijk gemerkt E 143 en gelegen aan don dorpsweg aldaar, en van Marinus Bakker te Eierland, voor de woonkamer van het perceel E 34. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen bet yer- leenen van dit verlof schriftelijk bezwaren bij Burgemeestor en Wethouders inbrengen. Texel, den 9 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, J. RUIBING. H. W. DE JONCHEERE. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize1 bontje, gevonden in de Warmoesstraat1 sloopje, gevonden in de Weverstraat.

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1