Buitenland. Marktberichten. De Heer J. de Jongh hoopt op den a.s. Oudejaarsavond eene lezing te houden voor de afdeeling van den Ned. Protestantenbond. In het begin van het volgend jaar denken op te treden de Weleerw. Heer Ds. Milatz, Doops gezind predikant te den Hoorn, en Mej. van Eek uit Leiden. Het zingen van „Ouwe Sunderklaas gaat nooit verloren" schijnt ook zijne uitwerking meer en meer te missen. Slechts enkele gemaskerden bewogen zich hier gisteren. Een paar geweldige dikzakken, een tweetal kaartlegsters en een orgelman trokken hier van de aandacht. Toeschouwers waren er zeer veel. De Cocksdorp, 12 Dec. 17 Dec. a. s. hoopt Mej. de Wed. K Boelig—Hesse den dag te herdenken, dat zij 25 jaar de praktijk als verloskundige heeft uitgeoefend, waarvan 21 jaar te De Cocksdorp en Eierland. In den afgeloopen nacht strandde op Vlie land, bewesten het Posthuis, het Noorsche stoomschip „Inga" geladen met hout. Nadat de deklast over boord geworpen was, slaagde eene sleepboot er in het schip in vlot water te brengen en het Vliegat binnen te sleepen. De heer Gomes, lichtwachter bij 's Rijks Kustverlichting te Eierland, is als zoodanig op verzoek overgeplaatst naar Egmond aan Zee. Tot notabel bij de Nederd. Herv. gem. alhier is gekozen de heer A. C. Toet, in plaats van den notabel W. Bos, die voorde benoeming had bedankt Den Hoorn. Was het op den dag storm achtig, 's avonds van den 12en December klaarde het weer zóó op, dat het bepaald een traaien avond mocht heeten. Dit was zeer zeker van invloed op de vertooningen van Oude Sinterklaas. Nog veel meer gemas kerden dan op 5 December bewogen zich langs de straat. Enkele aardige voorstellin gen werden gegeven; zoo zag men heel aardig eene koe, voorgesteld door twee jongens zeer aardige clowns en kooplieden en koop vrouwtjes. Tengevolge van het mooie weer waren ook vele wandelaars op de been. Later vereenigd e men zich nog eenigen tijd in het logement, waar alles gezellig en vredig toeging. Vlieland. De heer A. van der Ree, Hoofd der school alhier, komt voor als no. 2 op de voordracht voor Hoofd der school te Dieren. Het kan niet veel erger. De gemeente Geedringen heeft volgens „Het Vaderland", een burgemeester die blind is, een secretaris die tevens kantoorhouder is voor een ijzergieterij, rijksschatter, agent van verschillende maatschappijen en veel op reis, en een ambtenaar ter secretarie, die mede afslager is bij een notaris, handelaar in sigaren, barbier, verzekerings agent en dus ook herhaaldelijk afwezig is, zoodat de gemeen te-secretarie zeer dikwijls eenvoudig „niet thuis" geeft en men later maar eens weer moet komen. Niet in strijd met de Drankwet. De heer Lijn, secretaris van den Frieschen Hotel- en Caféhoudersbond, die te Joure als spreker optrad, deelde mede, dat hij namens den Minister een schrijven had ontvangen, inhoudende dat loterij om wild en potspel niet verboden zijn krachtens de Drankwet. Zooals men weet, verboden de burgemees meesters in Friesland deze loterij en spelen in lokalen met vergunning op den jongsten St. Nicolaasavond. Ongevallenwet 1901. Door den enor- men voorraad werk bij de Rijksverzekering- Bank hebben de particuliere Verzekering- Maatschappijen tegen de geldelijke gevolgen eerst laat in dit jaar hunne balans over 1903 kunnen opmaken. Naar die balansen is door zeer velen met belangstelling uitgezien. Daaruit toch zou blijken aan welke zjjde 't gelijk was omtrent het antwoord op de vraagwat is voor den Werkgever voordeeligerzich te verzekeren bij de Rijksverzekeringsbank óf bij eene tot overname vau het risico bevoegde Maat schappij De praktijk geeft hun gelijk, die hun risico overdragen. Bij de Rijksverzekering-Bank toch scbjjnt men al bijzonder duur uit te zijn. Een aanhoudster 1 Voor de rechtbank te Winschoten heeft voor de 130e maal wegens smokkelen van gedistilleerd terechtgestaan Albertje IL, uit Leta (gemeente Bellingwolde.) een boor en een reusachtjg „sardinemesje," een werktuig n.l. geheel overeenkomende met het bekende instrumentje waarmee men busjes opensnijdt, maar dan heel in het groot en uitermate stevig. De boor vooral een machinerie, zoo groot, dat men zich niet kan voorstellen hoe iemand daarmee 's avonds, betrekkelijk nog vroeg, over straat kon gaan zonder in de gaten te loopen is een mooi en ingewikkeld stuk werk. Het bevat een gebogen plaat, die tegen de borst gezet kan worden, een handvat, voor de linkerhand, en een samen stel van tandraderen met flinken handel om de lange boor, die het voorste gedeelte vormt, in beweging te brengen. Met die boor werd in de brandkast een gat gemaakt om vervolgens het „Sardinimes" er in te zetten en de pantserplaten open te snijden, zoodat een gat ontstond. Men meldt uit Rinsumageest, d d. 5 Dec. aan de „L. Ct." Al langer dan 2 jaren vielen de opbreng sten der collecten, gehouden bij de godsdienst oefening in de Ger. kerk alhier, den kerke- raad niet mee en vooral waren de bedragen in den laatsten tijd opvallend klein, zoodat men wantrouwen kreeg en aan diefstal begon te denken, te meer daar men zich herinnerde, dat er ruim twee jaar geleden een sleutel van den hoofdingang der kerk was zoek ge raakt. Zondag na afloop van den morgendienst stelden zich de heeren G. K. en D R. (kerke- raadsleden) verdekt in de kerk op om een oog in het zeil te houden. De kerkdeur werd als gewoonlijk gesloten. 't Duurde slechts kort, of de deur der kerk werd aan den buitenkant ontsloten en de zoon van den koster trad het gebouw binnen. Hij ging naar de kast, de gewone, berg plaats der collecten, ontsloot ook deze, en een gedeelte der gelden verdween in zijn zak. De heeren G. R. en D. R. traden nu te voorschijn en maakten zich na eene worste ling met den dief meester van dezen. Behalve de weggenomen gelden bleek de jonge man in het bezit te zijn van den zoek geraakten kerksleutel en van een passenden sleutel der kast. Het feit, dat de dief zich sedert lang buitengewone uitgaven en verte ringen veroorloofde, is nu voor goedopgehel derd. Een radium-uurwerk. Prof. Sir William Ramsay, de beroemde natuurkundige, heeft bij een voordracht een radium-uurwerk ver toond, vervaardigd naar het idee van een dr. Hampson. Door middel van een zeer kleine hoeveelheid radium wordt een veer geëlectriceerd. Deze buigt zich van het radium af, tot zij den wand van de ruimte waarin zij is opgesloten, aanraakt, waardoor zij haar electrische lading verliest. Dit proces dat zich telkens herhaalt, lijkt op de beweging van den slingerzoo zou een uurwerk in beweging kunnen blijven. En daar het radi um zeer lang zijn kracht behoud, zou zulk een uurwerk 2000 jaar kunnen loopen zonder aan den gang te worden gemaakt. Dezer dagen is, 113 jaren oud, de laatste "Vrijheids-strijder, Joseph Juog, te.Maria-The- resiopel gestorven. De overledene streed als 21-jarig jongeling mede in de gelederen der Verbondenen bij Leipzig. Hij was vijfmaal gehuwd en laat uit de vijfde verbintenis één kind achter, een dochter van 72 jaar. De burgemeester van de gemeente Dorfzulza schijnt een raar heer te wezen. Onlangs heeft hij alle leden van den ge meenteraad op het beklaagdenbankje doen plaats nemen, omdat zij, naar hij beweerde, valsche beschuldigingen tegen hem hadden geuit. Men beweerd dat de „burgemeester" de zaken van de gemeente onvoldoende en slordig behandelde, gepleegde verduisteringen niet ter kennis bracht, zonder jachtacte ging jagen, zijn jachthonden niet voor de belasting aangaf, langer in een café bleef, dan voor een eerbaren burgemeester betamelijk was enz. enz. Ja, men had zelfs gezegd, dat het een algemeen bekend feit was, dat de oude man op het punt van liefde nog een „Sakri- soher Bua" was en en dat hij dames wel wat al te gelante voorstellen durfde doen. De behandeling dezer zaak duurde twee heele dagen, Veertig getuigen werden gehoord. Het vonnis luideAlle aangeklaagden werden vrijgesproken en behoefden ook niet de kosten te betalen. Van de laatstgenoemde beschuldiging kon de waarheid gemakkelijk worden bewezen. Maandag 12 dezer, had in Café „den Burg," de verkiezing plaats van een Hoofd ingeland voor den polder Waal en Burg. De uitslag was dat de aftredende, de heer Jb. Az. Eelman, werd herkozen met 35 van de 88 uitgebrachte stemmen op den heer M. M. Langeveld waren 3 stemmen uitge bracht. De nagalm van het Sint Nicolaasfeest, de „Ouwe Sunderklaas," ging ook dit jaar niet verloren, zooals bet liedje zegt. Het minder gunstig weer op Maandag, deed aanvankelijk vermoeden dat we het zonder dat merk waardig festijn zouden moeten redden. Het weer haalde tegen den avond wat op, zoodat de ouwe Sunderklaassen, zonder gevaar hunne costumes te bederven zich aan den volke konden vertoonen. En zoo geschiedde het, tot klokke tien zoo ongeveer de rust langs de straten terug keerde en het feest nu voor goed geëindigd was. Oüdeschild, 13 Dec. In den afgeloopen nacht, te ruim 12 uur, werd hier een schoon luchtverschijnsel waargenomen, een vallende ster of een meteoor. Een sterk lichtende kern schoot uit het Zuid Oosten door het Zenith en verdween langzaam in Westelijke richting terwijl nog een poos een veelkleurige lichtbaan achterbleef. De mast, onlangs van den zeebodem met een garnalennet op Texelstroom opgehaald, is gebleken te zijn van het schuitje, waarmede schipper C. P. Vlas door een botsing met het schietvlot zoo noodlottig omkwam. Dit i3 alles wat van 't verongelukte vaar tuigje is terechtgekomen. „Ouwe Sunderklaas heeft ook hier een verbazend taai leven. De jonkheid behoeft stellig in hare liedjes niet meer de verklaring af te leggen, dat hij nooit verloren gaat. Wie de gezellige drukte gisterenavond langs de dorpsstraat zag en de zeer vele gecostumeer- den, moet wel tot de overtuiging zijn ge komen, dat 't oude vermaak nog steeds zeer gewild is. Men merkte aardiger vertoeningen onder de verkleede personen op dan voorheen. Vooral twee groepjes straatzangers trokken zeer de aandacht. De eene groep bezong de jongste zeerampen, de 2e den oorlog in 't verre Oosten, terwijl de toepasselijke liederen tegen een civielen prijs werden aangeboden. Blij kens een meegevoerde transparant was de „oorlogsgroep" voor een vreedzaam doel werkzaam, n.l. voor de E. W. B., terwijl het streven der andere groep niet minder loffelijk wasn. 1. in 't belang der weduwen en weezen van verongelukte visschers. Waar men zoo 't nuttige aan het aangename weet te verbinden, is 't heusch te wenschen, dat „Ouwe Sunderklaas" nooit verloren gaat. Oosterend, 13 Dec. Aan de oproeping van de Besturen van den Schippers- en Visschers- bond te Oüdeschild en van de Visseherij-ver- eeniging „Betracht het Goede" alhier, onir, eene vergadering te houden ter bespreking^ van het wenschelijke van een fonds voor weduwen en weezen van land- en zeelieden, hadden j.l. Zaterdag ruim 60 personen gehoor gegeven. Allen werden hartelijk welkom geheeten door den Heer J. Burger Pz., waar na de heer W. Mets Tz. een keurige lezing hield, waarin met tal van voorbeelden het wenschelijke van een dergelijk fonds werd betoogd. We zullen hiervan geen uitvoerig verslag geveD, omdat de lezing ook op de andere dorpen gehouden zal worden, waar men ook groote belangstelling hoopt te ont moeten. Hier hebben ongetwijfeld allen begrepen, dat eene dergelijke vereeniging een belangrijk vraagstuk voor Texel is, maar ook dat men, door schouder aan schouder te staan, zal kunnen slagen. Een ieder doe dan ook zijn best, daartoe mede te helpen 1 De Heer B. yan Zweden bracht dank aan den spreker voor diens keurig en pakkend woord. Hierna werden gelezen en behandeld onder werp statuten en huishoudelijk reglement, waaraan allen hunne goedkeuring konden hechten. Enkele kleine wijzigingen werden voorge steld en aangenomen. Het resultaat der vergadering was, dat Oosterend eene afdeeling zal kunnen vormen met minstens 60 leden en eenige donateurs, en stellig zullen meerderen volgen. „Goed voorgaan doet goed volgen" Mo gen de andere dorpen der Gemeente dat spreekwoord ook thans waar maken. Gaarne rekent men op geopende ooren en harten. Nadat besloten was, om op Maandag, 19 Dec. eene vergadering te den Burg te zullen houden, werd de bijeenkomst met dank aan den spreker en aan de belangstellenden ge sloten. Inbrekers werktuigen. Interessant zegt de „Middelb. Ct," zijn de afbeeldingen van de door de vier inbrekers te Breda gebruikte werktuigen. Het zgn Amsterdam, 12 Dec. Aangevoerd 272 Run doren, le kwal. 6 A 70 ct., 2do kwal. fO.GO a 0.65, 3de kwal. 56 a c. per E.G. 116 Melk en Kalfkooien f 125 A f 270, 2 Graskalvorcn

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2