Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten Een vreemd geval. Een onderwijzer in Friesland solliciteerde naar naar eene betrekking aan eene openbare lagere school in de Geldersche gemeente L. Het schoolhoofd aldaar richtte aan het hoofd der school, waaraan de onderwijzer nu werk zaam is, een schrijven, verschillende vragen bevattende. Een dier vragen was„of de onderwijzer bereid zou zijn voor de klas te bidden." Het schoolhoofd informeerde op die vraag bij den betrokken onderwijzer sollicitant, die tegen het doen van een gebed voor eene klasse, die wellicht uit kinderen van ouders van verschillende godsdienstige gezindte bestaat, bezwaar had. Het school hoofd antwoordde in dien geest en spoedig daarna kreeg de sollicitant zonder eenig bij schrijven zijn stukken terug. De „W. Ct." schrijft ln een der Westerwoldsche gehuchten besloten onlangs twee landbouwers, van wie de een eene vrij groote, de andere een veel minder aanzienlijke boerderij bezit, om voor den tijd van zes jaren met plaatsen te ruilen. Het gebeurde, omdat de eerste in eigen gezin werkkrachten te min, en de tweede er te veel heeft, 't Besluit had dus goeden doen. Het spreekt vanzelf dat de tweede jaarlijks een zeker bedrag moest toegeven. Het aangegaan accoord werd notarieel be schreven. Nu wil het geval, dat de eigenaar der groote plaats thans berouw heeft over het getroffen accoord. Hij moet er in 't geheel geen zin in hebben, om zijn plaats te verlaten 1 Ra, Ra, wat nu gebeuren kan. Zal hij, op eigen kosten, uit eigen woning worden gezet? Het zou kunnen. Naar de groote „men" zegt, moet hij reeds een aanzienlijke som geboden hebben, om van zijn medecontrac tant vernietiging van het accoord te verkrijgen. Yelen zien met spanning den afloop tege moet. Bittere levenservaring leert menigeen den zin van het oude rijmpje Eerst gedaan en dan bedacht. Heeft menigeen in leed gebracht. Een huwelijksreisje tegen wil en dank. Te Amersfoort arriveerde een bruidspaar voor de ouderlijke woning, doch terwijl de koetsier van den bok springt, om het portier te openen, slaan de paarden op hol. In wilde vaart gaat het naar buiten, de poort uit, een landweg op. Even voorbij een pleisterplaats wist een boer de paarden tot staan te bren gen, In een ander rijtuig keerde men terug. De reis was wel kort van duur, maar had toch een overgetelijken indruk gemaakt. In den herfst, bij het dalen der tempe ratuur, kruipen de alen in den grond, op plaatsen, waar de bodem week en kleiachtig is. Op het Pampus en het Buiten IJ ziet men daarom tegenwoordig vele Zuiderzee-vis- schers bezig met aalzeilen, om deze visch uit den grond te halen. Wijl dit niet met een net kan geschieden, gebruiken zij een bijzon der soort van vischtuig, ergel genoemd. Dit bestaat uit een dikken stok van 6 meter lengteaan het ondereinde is een ijzeren kam bevestigd, waaraan ongeveer dertig punten 2 decimeter lang en bijna 1 centimeter dik dicht naast elkaar geplaatst zijn. Onder het zeilen plaatst de visscher zich op zijde in den botter en houdt den ergel, waarvan het ondereinde met een touw is vastgemaakt, loodrecht in het water. De ijzeren pennen ploegen door den bodem, en de aal raakt er tusschen bekneld. Van tijd tot tijd moet de stok dus worden opge haald om den buit binnenboord te brengen. Meermalen wordt een emmer, een fornuis of iets dergelijks mee opgepikt, welke voor werpen door schippers overboord geworpen zijn. Soms ook ondervindt men een schok, wanneer de kam een steen ontmoetdan breekt het touw, zoodat de visscher den ergel moet laten glippen. (N. v. d. D.) Bedrog in den handel. Een boer te Zaamslag kocht een koe. Nadat het dier eenige dagen bij zijn nieu wen eigenaar was gestald, viel tot zijn groote verbazing de helft van den staart der koe af. Bij onderzoek bleek, dat dit lichaamsdeel er was aangenaaid. Wat een kanarie eetl Van personen, die zeer weinig eten, zegt men wel eens„hjj eet zooveel als een kanarie." Nu heeft onlangs een geleerde ^onderzocht, hoeveel voedsel dit gele vogeltje tot zich neemt. Het diertje weegt gemiddeld 15 gram, en nu woog onze geleerde al het voeder en kwam tot de ontdekking dat dit in een maand 32-maal zooveel bedroeg eiken dag verbruikte de teere zanger dus iets meer dan zijn eigen gewicht. In verhoudiug tot zijn eigen lichaamsge wicht consumeert de vogel minstens 20-maal meer dan de mensch, terwijl in het drinken ongetwijfeld de mensch als onovertroffen bovenaan staat. Wat een koe geeft. Wat een goede koe, als ze ferm gevoederd wordt, opbrengen kan, blijkt uit het volgende: H. Achten, te Groningen, leverde aan de Centrifuge aldaar in één jaar tijd van één koe 7189 liter melk, welke te zamen 24780 graden behaalden, dat is dus per L. ruim 3.4. Al die melk bracht hem in dat jaar op f308.05 aan geld. Rekent men nu de zg. fietsmelk op 1 cent per L. en de dikke melk, die hij terug ontving, op 2 centen per L., dan komen we tot een gezamelijke opbrengst van f 394.32. Voorwaar, een zeldzaamheid Dat er hier geen fopperij kan plaats hebben is zeker, daar de man slechts één koe bezit en de boeken van den secretaris der Centrifuge steeds in de beste orde zijn. Uit de boeken hebben we de gegevens gehaald, die wij hier vermeld hebben. („Nbr.") De pontenier De K., te Dordrecht in garnizoen, kwam onlangs in het bezit van een erfenis van circa f1200. Om dat geld vrnchtdragend te maken, wist hij geen beter middel dan zijn liefje, de Duitsche A. W., in de gelegenheid te stellen een bierhuis te beginnen aan den Riedijk No 19. Dat hij daar de beste klant was, spreekt vanzelf, maar even begrij pelijk is het, dat hij zich meermalen ergerde over de houding van zijn liefje tegenover andere bezoekers. En dat werd er niet beter op, sedert hij wegens straf 's avonds niet later dan 10 uren in de kazerne mocht terugkeeren, ter wijl anderen vaak tot middernacht mochten uitblijven. Het gevolg daarvan waren herhaalde kib belarijen die meermalen tot handtastelijkheden overgingen. Zoo was het ook Donderdagavond. De beide geliefden kregen twist en dienden elkaar over en weer eenige klappen toe, waarop de fr&ulein een zakje peper greep en den inhoud daarvan haar pontenier in het gelaat wierp. Razend van pijn liep deze de straat op, gevolgd door zijn liefje naar het politiebureel, waar beiden een aanklacht in dienden ter zake van mishandeling. De poli tie maakte natuurlijk proces-verbaal en liet de partijen daarna weer vertrekken. Hun woede schijnt daarmede echter bekoeld te zijn, want kort daarna waren zij weer har telijk verzoend. (D. C.) Een rattenplaag. „Kleine oorzaken hebben vaak groote gevolgen aan dit spreek woord doet een bericht uit Charente denken, dat is als een noodkreet over den vreeselijken rattenplaag die daar woedt. Het vorige jaar eerst begon de inval van deze lastige gasten, die afkomstig zijn van de schepen in de havens. Zij trokken in onrustbarend getal het land in en op 't oogenblik wordt hun aantal in binnen-Dharente geschat op 12 milli ard 1 Door deskundigen is geconstateerd dat 300.000 hectaren land door de ratten bedor ven zijn, het nadeel, dat daaruit voortspruit, wordt door sommigen op een 25 millioen, door anderen, bij wijze van minimum op een 8 10 millioen gulden geschat. Als men aanneemt, dat de waarheid in het midden ligt, dan doen kleine knaagdieren toch nog altijd en in een jaar tijds een schade van een 12 millioen gulden. De plaag schijnt zich nu ook uit te breiden over de naburige departementen, want alle maatregelen die men er tegen heeft getroffen zijn onvoldoende gebleken. Een zachte winter. Uit den trek der vogels en de houding der bijen heeft men reeds voorspeld dat ons een harde winter te wachten staat. Anders oordeelt dr. Paulsen, Je directeur van het meterologisch instituut te Kopenhagen. Hij steunt zijn gevoelen op den ijstoestand in het hooge noorden. De luit. t/z Amdrup vond in Augustus ten Oosten van Groenland veel minder ijs dan in andere jaren. Hiervan is reeds het gevolg geweest dat de zomer in het noorden en midden van Europa warm en droog is geweest. Ook in den winter zal dit nawerken en heeft men hoofd zakelijk westewinden te verwachten, die ook wegens de noordelijker richting welke de warme golfstroom allengs heeft gekregen, betrekkelijk zacht weder in uitzicht stellen. Engolsche visschers op de Noordzee hebben een haai gevangen van een zeer bij zondere soort, welke anders alleen in het Noorden van den Stillen Oceaan wordt gevon den. Het is een haai met vleugels, een zoogenaamde „engel-haai". Het dier is ongeveer 4'/« voet lang en het heeft groote vleezige vleugels in plaats van gewone vinnen. Nooit te voren werd zulk een zeldzame en zonderlinge visch gevangen in die streken. In Engeland zijn veel predikanten e| niet afkeerig van, allerlei hulpmiddelen uil het wereldlijke leven te baat te nemen onj het kerkgaan aantrekkelijker te maken. M Rov. William Barnsley, voorganger van d] Primitieve Methodisten te Southampton, heefl zeven dagen gevangen gezeten, omdat bijl weigerde zijn school belasting te betalen. Toen] hij weer vrij was, heeft hij zijne gemeent] Dt verteld, hoe hij in de gevangenis geleefd had] Ov Daartoe had hij voor den preekstoel een] Oc gevangeniscel laten nabootsen en daar ging q( nu zijn weleerwaarde, ten aanschouwe van zijn gemeenteleden, touw zitten slaan, zooals hij in de heusche gevangenis moest doen, O' Men begrijpt hoe dat pakte, ofschoon men 't gevangenisleven alleen overdrachtelijk wereldlijk leven kan noemen. B Omgekeerd tracht de heer Richard Temple, L die te Londen dramatische voordrachten houdt, gehoor te trekken door den Bijbel op het tooneel te brengen. Hij draagt met veel dramatische uitdrukking stukken uit Jasaja en Psalmen voor. Het alcoholgebruik neemt in Zwitser land op onrustbarende wijze toe. Jaarlijks besteedt het volk 365 millioen aan geestrijke dranken, d. i. dus bijna een millioen per dag. Daarentegen koopt het slechts voor 312 c mill, brood en voor 306 mill, vleesch. De alcohol is derhalve het grootste verbruiksar- tikel geworden, en niettegenstaande het staats- 1 monopolie en de prijsstijging van den drank, blijft het gebruik toenemen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) In welken vorm nemen de planten de noodige stikstof op In den mest komt de stikstof voor als eiwit achtige stof, als ammoniak-verbindingen en als salpeter. Indien de planten stikstof gebruiken als eiwit, zullen we kunnen volstaan door te bemesten met een meststof, waarin dit voorkomt. Gebruiken de planten echter stikstof als ammoniak-ver- binding, dan zullen we daarmede moeten be mesten. En indien ze alleen stikstof gebruiken als salpeter, dan ligt het voor de hand, dat deze de aangewezen stof is. Door talrijke proeven is aangetoond, dat de planten alleen stikstof gebruiken als salpeter. „Derhalve is stalmest, compost of zwavel zure ammoniak van geen waarde, althans voor stik stof voeding der planten," hooren wij ons reeds toevoegen. Wie dat beweert, heeft het mis. Wat gebeurt echter? Uit eiwit kan en zal in de meeste gevallen ammoniak ontstaan, en in 't ammoniakonder bepaalde voorwaarden salpeter, zoodat uit organischen mest en uit zwavelzure ammoniak salpeter kan ontstaan. Maar dit duurt eenigen tijd en er gaat een deel van de stikstof verloren bij de veranderingen. Willen wij de planten onmiddellijk helpen aan stikstof voedsel, dan moeten wij salpeter gebruiken. De aangewezen stof is dan chilisalpeter, omdat kalisalpeter veel te duur is. Behalve dat de omzetting van eiwit in ammo niak en deze weder in salpeter tijd vordert, is er nog meer toe noodig. In de eerste plaats lucht om zuurstof te leverenin de tweede plaats bacteriën, die moeten helpen, om ammo niak te veranderen in salpeterzuur, waarbij warmte onontbeerlijk is. In den bodem moet verder kalk of een andore daartoe geschikte stof zijn om van salpeterzuur salpeter te vormen. Verschillende oorzaken kunnen die verande ringen vertragen, als de aard van den grond, de weersgesteldheid, overmaat van water enz. Voor bacteriën kunnen wij zorg dragen door den grond er mee te „enten," voor kalk ook, doch voor warmte niet. In de meeste gevallen zal het dus, vooral in het voorjaar, het beste zijn, dadelijk met salpoter te bemesten. P. G. Leiden, 16 Dec. Ter markt worden heden aangevoerd: Ossen 198 stuks i 126 a f 295; 27 Stieren f 56 a 1 302.' Veulens 0 stuks f 0— a f 0 102 kalfkoeien i 124 a f 278, Melkkoeien f 121 a f278; 80 Varekoeien f 110 a 1237, 198 Vette koeien f 128 a f 295 21 Vette kalveren f 37 a f 95 28 Magero kalveren f 8,— af 19; 36 Graskalveren 1300 a f69; 205 Vette schapen f 17 a 134;f 4 schapen (weide) f 14 a f 28.— 0 Paarden 20o af 0 86 Magere Varkens f'14 a f f 30 Vette "Varkens a ct. 210 Biggon 4,00 a f 10.Lammeren f 0,a f 0 Scliagen, 17 Doe. Aangevoerd: 12 paarden f 50 a 1230; 3 Stieren 189 a f185; 4 Geldo- koeièn f 110 al 130; 15 Kalfkoeien f 140, f 210 12 Nuchtere Kalveren f 9,a 20,50 0 Schapen f 0 a f0,1400 Lammeren f 16, aI 34, 7 Varkons f 10, a f 13; 23 Vette Varkens 23 a 40 cent per kg.44 Vetto Koeion f 170 a 1 825; Grasknlveron f a f-■ 65 Biggon f 7,50 a f 11 Boter f 1,05 a f 1,15 per K.G.Kipeieren f 5,50 a f 6,50 - U i;

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 2