N°. 1804. Zondag 25 December 1904. IS*" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad versckflnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dek Buks 30 Ct». Franco per post door ge heel Nbdhllutd 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nnr op den dag der uitgave Prijs der Adwrtenlièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LAN GE VELD DE ROOIJ, Parkstraat Burs op Texïl. a BERICHT. Aan allen, die daarvan gebruik wenschen te maken, berichten wij, dat in ons nummer van Zondag 1 Jannari a. s., hetwelk op den Oude jaarsdag wordt uitgegeven, gelegenheid zal bestaan tot het plaatsen van NIEUWJAARSGROETEN, tegen betaling van 20 Cts. k contanjt en niet meer plaats dan 5 regels beslaande. Voor eene goede regeling verzoeken wij eene spoedige opgave, uiterlijk Vrijdagavond bevorens; by latere aanbieding kunnen wij de opname in het Nieuwjaar-nummer niet ver zekeren. Men gelieve die opgave rechtstre.ks aan ons adres te do«n of door tusschenkomst van den boekhandel of de hulpkantoren, aangezien wij niemand voor dit doel laten rondgaan. DE UITGE VERS. Gevonden Voorwerpen. Gedeponeerd ten Raadhuize1 mes, gevon den op de Groeneplaats, 1 sleutel, gevonden in den Binnenburg, 1 handschoen en 1 zakdoek gevonden op den Hoornderweg. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente TEXEL brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoek schriften tot het bekomen van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank en wel van lo. ARIE DROS Az. te den Burg, voor den winkel van het perceel B 201 2o. ALMER VISSER te den Burg, voorde voorkamer van het perceel B 394 3o. JAN DALMEIJER Wz. te de Koog, voor de gelagkamer met nevenvertrek en voorgrond van het perceel K 79 4o. ANTHONIE BUIS te floogenberg, voor de gelagkamer van het perceel B 520. Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking, kan een ieder tegen het ver- leenen van deze verloven schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 23 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GEMEENTE-SECRETARIE. De Ambtenaar van den Burgerlijken Stand der Gemeente Texel brengt ter kennis van be langhebbenden, dat tengevolge van het Kerst feest, de Secretarie der Gemeente voor het doen van aangiften by den Burgerlijken Stand, ge opend zal zijn op Maandag 26 December 1904, 's morgens van 11 tot 12 uur. Texol, den 23 December 1904. De Ambtenaar voornoemd, H. W. DE JONCHEERE. Schuldvorderingen ten laste der gemeente Texel. Burgemeester en Wethouders van TEXEL noodigen belanghebbenden uit, die in den loop van het jaar 1904 eenige leverantlën ten dienste der Gemeente hebben gedaan, hunne vorderin gen ten spoedigste ter Seoretarie in te zenden en voor zooveel betreft onderhouds- of herstel lingswerken aan gemeente-gebouwen enz., bij den Gemeente-opzichter te de Waal. Texel, den 23 December 1904. Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE JONCHEERE, Burgemeester. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 24 December 1904. De aanstaande Kerstdagen, beloven, als gewoon, weder eenige afwisseliug. Vermoedelijk zal de Kerstfeestviering in godsdienstigen zin, in de eerste plaats, wel door een of meer Vereenigingen zijn voorbereid, al is zulks nog niet algemeen bekend. Verder zal aan den Burg eene tooneelvoor- stelling worden gegeven, ten voordeele van de algemeene bewaarschool, in „Hotel Texel." Te Oosterend houdt, naar gemeld is, „Nut en Genoegen" eene openbare vergadering. Aan de Waal wordt eene openbare dans les gehouden in de Rijzende Maan." Overigens blijft voor velen dewenschnaar wat vriezend weder, omde schaatsen eens te kunnen aanbinden. In de gister gehouden vergadering van den Gemeenteraad werden herbenoemd tot leden van het Armbestuur de heeren C. Blom Cz. van Ondeschild en C. Slot Jz. van Eierland, tot regentes Mej. de Ruijter—Kooger. Tot regent van het weeshuis werd herbe noemd de heer G. D. Kikkert tot regentes Mej. Daalder—Bakker. zie verder raadsverslag. Waal, 23 Dec. Met zekerheid kunnen wij mededeelen, dat ook hier een propaganda - vergadering zal worden gehouden door de Besturen der Vereenigingen, die zich ten doel stellen een fonds te stichten voor geheel Texel, om btf sterfgeval van den maD, de weduwen en weezen niet onverzorgd achter te laten. Wij hopen, dat, evenals op de andere dorpen ook hier eene afdeeling kan worden opgericht, en dat de ijverige mannen ook aan de Waal succes van haar werk mogen zien. Vlieland. Een alhier bestaand zanggezel schap gaf gisteren, 21 December, eene uit voering in „hötel Meijer." De zangnummers Zonsondergang aan Zee, Hymne, Ti Prego en Oud-Ilollandsche kerstliederen vielen blij kens de vele toejuichingen zeer in den smaak der bezoekers, en gaven dan ook menige schoone passage te hooren, waarbij deso praan-solo in de Hymne, door Mevrouw J. Veurman, wel afzonderlijke vermelding ver dient. De moeielijkheden waren door vooraf gaande studie blijkbaar zeer goed overwonnen. Eene solo door den heer A. van der Ree en een lied door het geheele gezelschap werden extra gegeven, terwijl voorts het accompag nement van den heer H. J. Ament en mevr. J. Eijdman zeer viel te waardeeren. Daarna volgden eenige voordrachtenAnna Boleyn, door mevr. en den heer J. Veurman; eene komieke voordracht, getiteld Bock-bier door den heer J. Wels en „Eene Stortbui" door Mej. M. van Rossum en den heer G. Donia, waarbij vooral de dames Veurman en Van Rossum een zware taak hadden, die zij zeer verdienstelijk volbrachten. Ook aan deze voordrachten viel niet weinig bijval ten deel; geen wonder waar men zich zoo goed van zijne taak kweet. De voorstelling geschiedde ten voordeele van de nagelaten betrekkingen dervisschers te Urk, Nieuwediep en Texel, zoodat het gezelschap ten slotte een woord van dank toekomt, ook voor het goede doel, maar tevens voor den genotvollen avond, dien het ons verschafte. Een geanimeerd bal besloot den avond. (Niet van onze gewone correspondente.) Een vlugge. Door een agent werd op den Binnenweg te Rotterdam een jongen gearresteerd iot het ondergaan van eenige dagen hechtenis, waartoe hij was veroordeeld. De jongen maakte niet den minsten tegenweer, maar op de Vest gekomen schoot hij onverwacht uit zijn jas en koos het hazenpad, het kleedingstuk in de handen van den agent achterlatende. De jas werd toen naar het bureau overgebracht. Verkoop van koloniën De Volksstem van 26 November schrijft Volgens een speciaal bericht aan de Leader zou de Nederlandsche Minister van Financiën in de Staten-Generaal gezegd hebben, dat het 't beste was de Hollandsche kolonies maar aan Engeland te verkoopen, voordat zij per slot van rekening in handen van de andere mogendheden vielen. „De Britsche kolonies dit zou gezegde minister verklaard hebben, „werden beter geregeerd en waren voorspoe diger dan die onder Hollandsche adminis tratie." Bij zulke staatsgevaarlijke uitingen zinken 's heeren Harte's plannetjes van accijnsver- hooging en opcenten op de Vermogensbelas ting in het niet. Maar hoe komt men toch in Zuid-Afrika aan zulken nonsens? Is dit louter uit den duim gezogen, of worden die berichtjes hier te lande gefabri ceerd (N. Ct.) Door den Minister van Binn. Zaken is bepaald, dat geen landverhuizers, van welke nationaliteit ook, aan de grenzen van het Rijk mogen worden toegelaten, of zij moeten in het bezit zijn van een politiekaart, door de autoriteiten in de havensteden afgegeven. Deze bepaling was tot nu toe alleen van toepassing op landverhuizers uit Rusland afkomstig. Een aardig winstje. Men bericht aan de D. C Maandag en Dinsdag werd hier ter stede aan de broodverbruikers van de „Volharding" te 's Gravenhage het dividend uitgekeerd. Een totaalsom van f 10000,—was daarvoor naar Delft gezonden. Het hoogste bedrag dat eene verbruiker ontving bedroeg f49. Men zal zich herinneren, dat het dividend dit jaar 21 jaar pet bedraagt. Gaat men nu na, dat 21% ongeveer 'A is van het verbruik dan kan men becijferen, dat, waar het totaal dividend f 10000 is, het in Delft over het afgeloopen jaar 50000 moet zijn geweest, of duidelijkerDelft betrok elke week uit den Haag voor duizend gulden brood. Bronzen 5-cent stukken. De minister van financiën heeft aan de Tweede Kamer medegedeeld, dat hij bezig is de indiening voor te bereiden tot invoering van bronzen of nikkelen 5cents-stukken. Reeds zijn van beide soorten proef stukken geslagen, maar een beslissing is nog niet genomen. Dit nieuwe stuiverstuk zal het in onbruik geraakte zilveren 5 cent-stuk moeten vervangen en dan tevens de gebrek kige circulatie van de 2V» cent stukken minder doen gevoelen, een gebrek dat aan het toenemend gebruik van muntgas-meters is te wijten. In Gelderland is één gemeente (Hem men met 200 inwoners,) waar geen enkele vergunning tot verkoop van sterken drank in 't klein is verleend. In 1903 werd daar één proces-verbaal opge maakt wegens openbare dronkenschap en sedert 1886 geen enkel wegens overtreding van eenige strafbepaling der Drankwet. Een vreeselijke dierenmishandeling had verleden week te Sebaldeburen plaats. Bij I. Dijkstra zijn bij nacht, 7 stuks hoornvee ooren en staart, een paard een oor afgesneden. Voorts is driemaal door het raam geschoten. In de Zaterdag gehouden zitten van den militieraad te Zutphen werd door een loteling uit Zelhem aan den geneeskundige, belast met het onderzoek, een briefje ter hand ge steld, waarin hem f 100 werd beloofd, als hij dezen loteling afkeurde. Aangezien deze belofte, gedaan aan een ambtenaar, met het oogmerk om hem te bewegen in zijn bedie ning, in strijd met zijn plicht, iets te doen of te laten, strafbaar is volgens art. 117 van het W. v. Str werd dit briefje ter hand gesteld aan den officier van justitie, die den loteling door den rijksveldwachter liet afhalen, om hem in verhoor te nemen, evenals den schrij ver van het briefje, die zich nog in de stad bevond. Aan het station van de II. IJ. S. M. te Noord-Scharwoude is Zaterdag door den handelaar C. Trompetter zijn duizendste wagon in deze campagne met groenten beladen. Deze heugelijke gebeurtenis is feestelijk gevierd. Gedurende de maanden October en Novem ber zijn er niet minder dan 10 millioen kilo gram te Noord-Scharwoude verzonden. De afslag van groenten aldaar mag zich in toenemende bloei verhengen. s— Voor do Rechtbank. Een 13-jarig kereltje uit Leerdam had een horloge en daaraan o, zoo graag een ketting. Hij zag een gouden liggen in een winkel en greep hem. De Officier eischte 10 dagen gevangenis straf De vader vroeg vermindering van straf. Hij zou hem meenemen naar de gasfabriek, waar hij van halfzes 's morgens tot 's avonds onder zijn bereik was. Mr. Bekker. die bij de behandeling dezer zaak tegenwoordig was, vroeg en verkreeg van den President verlof om een woordje ten voordeele van den jongen, die geen verdediger had, te mogen spreken. In een boeiende improvisatie wees hij op de schande, die gevangenisstraf op den jeug digen misdader voor eeuwig zou drukken een boete was, meende hij, voldoende. De Rechtbank veroordeelde hem tot een boete van f 8. Het behoort zeker tot de zeldzaamheden, dat iemand voor niet en ongeroepen een advocaat vindt, die zijn zaken met zoo goed succés behartigt. Omtrent het bericht uit Waalwijk als zou door de Russische regeering aan eenige Waalwijksche en Dongesche schoenfabrikanten de vervaardiging zijn opgedragen van 500,000 paar laarzen voor 't Russche legei, schrijft men uit Dongen aan „De Tijd." Het was in sommige industrieele kringen hier te lande niet onbekend gebleven, dat het Russische departement van oorlog naar een maatschappij uitzag, die de fabricatie op zich wilde nemen van het jaarlijks benoodigd aantal laarzen voor legerbehoeften. De des betreffende fabriek moest opgericht worden te St. Petersburg. Nu heeft zich te dezer zake de oud-Hol- landèche ondernemingsgeest niet verloochend en hebben zich onverwijld eenige industrieelen, vereenigd, die in overleg met een bekwaam technicus, genoemde exploitatie in de Russische 1 hoofdstad zullen ter hand nemen en bereids met het gouvernement een contract hebben afgesloten voor de jaarlijksche vervaardiging van 509,000 paar laarzen voor 't Russische leger gedurende een tijdvak van minstens 10 jaren. Door den directeur-generaal der posterijen wordt de aandacht van het publiek gevestigd op de wenschelijkheid om op de achterzijde van de brieven en andere stukken, welke ter post worden bezorgd, steeds den naam en de woonplaats des afzenders te vermelden, opdat die stukken, om eenige reden niet uitgereikt zijnde, aan de afzenders kunnen worden teruggegeven. (St. Ct.) TEXELSCHE COURAHT. - ■S> O M

Texelsche Courant | 1904 | | pagina 1