N". 1807. Donderdag 5 Januari 1905. 18J' Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertenties vóór 10 uur op den dag der uitgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANÖEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübg op Texel. VERKIEZING voor den Gemeenteraad. Do Burgomeester der Gemeente TEXEL brengt hiermede ter openbare kennis, dat op Woensdag' den 35 Januari aanstaande, zal plaats hebben de verkiezing van één lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vaca ture, ontstaan door het overlijden van den Heer S. KONING Pzn. dat op dien dag, van des voormiddaga negen tot des namiddags vier uren, ter secretarie dei- Gemeente bij den Burgemeester kunnen worden ingeleverd OPGAVEN VAN C A N D I D A T E N, als bedoeld in artikel 51 der Kieswet en artikel 10 der Gemeentewet. Deze opgaven moeten inhouden don naam, de voorletters en de woonplaats van den can- didaat en onderteekend zijn door ten minste een en twintig kiezers, bevoegd tot deelneming aan deze verkiezing. De inlevering dezer opgaven moet geschieden persoonlijk door één of meer der personen, die de opgave hebben onderteekend. De candidaat kan daarbij tegenwoordig zijn. Van de inleve ring wordt een bewijs van ontvangst afgegeven. Formulieren, voor de opgaven bovenvermeld, zijn ter Secretarie dezer Gemeente kosteloos verkrijgbaar van den 5 Januari 1905 tot en met den dag der verkiezing. De Burgemeester brengt hierbij in herin nering artikel 151 der Kieswet, luidende als volgt: Hij, die eene opgave, als bedoeld in artikel 51 inlevert, wetende dat zij is voorzien van handteekeningen van personen, die niet bevoegd zijn tot deelneming aan de verkiezing, waarvoor de inlevering geschiedt, terwijl zonder die hand teekeningen geen voldoend aantal voor eene wettige opgave zou overblijvon, wordt gestrait met gevangenisstraf van ten hoogste drie maan den of eene geldboete van ten hoogste lionderd twintig gulden. Met gelijke straf wordt gestraft hij, die we tende dat hij niet bevoegd is tot deelneming aan de verkiezing, eene voor die verkiezing ter inlevering bestemde opgave, bedoeld bij artikel 51, heeft onderteekend. Texel, den 3 Januari 1905. De Burgemeester voornoemd, H. W. DE JONCI1EERE. ZEEMILITIE. Burgemeester en Wethouders dor Gemeente Texei. brongen bij deze ter kennis van wie het aangaat, dat do lotelingon voor de lichting dor nationale militie van 1905, die voor vollodige oefening bij do militie .te land zouden moeten worden ingelijfd, een der na te melden beroepen uitoefenen en verlangen bij de Zeomilitie te dienen, worden uitgenoodigd zich voor 1 Februari eerstkomende, bij hon, Burgemeester en Wet houders, aan te melden of te doen opgeven tor Gemeentesecretarie te Texeltot wellco aanmel ding of opgave eiken werkdag, van 9 uur voor middags tot 2 uur namiddag, en meer bijzonder op Maandag den 10 Januari 1905, des voormid dags te 11 uren, te dier plaatse gelegenhoid zal zijn. De bovenbedoelde, bij beschikking van den Minister van Marino van 5 October 1901, Bureau B., N o. 44 aangewezen boroepen zijn de volgende Uit de lotelingeD, die een dezer beroepen uitoeienen, wordt de voorkeur gegevenaan hen, die z'ch overeenkomstig deze uitnoodiging voor den dienst ter zee hebben aangemeld of hebben doen opgeven, de overige voor dien dienst noodige manschappen worden te zijner tijd door loting aangewezen. De aandacht van de lotelingen wordt gevestigd op art. 116 der Militie wet 1901, luidende als volgt „De bij de militie te land ingelijfden worden niet tot het aangaan van eene verbindtenis voor de buitenlandeehe zeevaart toegelaten, zonder schriftelijke toestemming vanwege Onzen Minis ter van Oorlog. Die toestemming wordt in gewone tijden niet geweigerd aan de lotelingen, die reeds vóór hunne inlijving bij de militie hun beroep van de buitenlandsche zeevaart maakten en die zich overeenkomstig art. 138 voor de zeemilitie hebben aangeboden, doch daarbij niet hebben kuunen worden aangenomen." Texel, den 3 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders, H. W. de Joxcheere Burgemeester Rüibixg Secretaris. TEXEL, 4 Januari 1905. - Bij Kon. besluit is de Ed. Acktb. Heer H. W. de Joncheere, Burgemeester van Texel, benoemd tot burgemeester te Hoorn, met toekenning van eervol ontslag uit eerstge noemde betrekking. Aan het einde des vorigen jaars ont ving de beer Burgemeester dezer Gemeente een verslag van de verrichtingen van het Uitvoerend Comité der Hoofd-Commissie tot het brengen van eene bijzondere hulde aan H. M. de Koningin-Moeder, die den 22 Januari 1904 den dag mocht herdenken, waarop zij, 25 jaren geleden, als Koningin der Neder landen, haren intocht deed in de residentie onzes lands. Van 743 gemeenten ontving het Comité bijdragen, die, met de inzamelingen van ver schillenden aard, giften van particulieren en van patiënten en van oud-patienten van het Senatorium Oranje Nassau's Oord, eene ver loting van kunstwerken van Nederlandsche artisten, enz. de som van f 206922,59 be droegen. Deze som werd H. M de Koningin-Moeder door de Hoofdcommissie aangeboden, als een blijk van bijzondere hulde aan Haar, die niet alleen als Vorstin, maar ook als weldoenster op velerlei gebied, aanspraak heeft op de erkentelijkheid van het Nederlandsche Volk. Hare Majesteit heeft die hulde welwillend aanvaard en zal deze gelden doen strekken, gedeeltelijk tot uitbreiding van de stichting Oranje Nassau's Oord tot verpleging van long lijders, gedeeltelijk tot versterking van het „Emmafonds" op initiatief van H. M. gesticht tot tegemoetkoming in de verpleegkosten yan min- en on vermogenden in genoemde inrichting. Het Hoofdcomitó eindigt het verslag met een woord van dank aan allen, die op zoo bereidwillige wijze aan de oproeping der Hoofdcommissie hebben gehoor gegeven en hebben medegewerkt tot het bereiken van het doelHet brengen eener waardige Hulde door het Nederlandsche Volk aan Hare Ma jesteit de Koningin Moeder. Waal, 2 Januari. Door stemgerechtigde leden in de Herv. Kerk werden met alge- meene stemmen herkozen als Notabelen de H.H. D. Boon en N. Slot. Door de Notabelen werd vervolgens als Kerkvoogd herkozen de heer A. J. Dalmeijer, insgelijks met algemeene ssemmen. Oudeschild, 3 Jan. Door den heer C Dogger is aan den dijk van den Prins Hendrikpolder gevonden een witgeverfde reddingboei, waarop met zwarte letters stond: Ceres-Helsingfors. Oosterend, 2 Jan. De vergadering van den Ned. Protestantenbond, afdeeling „Ooster. end op Texel" gehouden op den Oudejaars avond, was vrij goed bezocht. Nadat de Secretaris de vergadering geopend had, trad de Heer J. de Jongh, Voorzitter der afdeeling, op, om eene keurige lezing te geven over het onderwerp„Zoekt het Goede en niet het Booze". Na verschillende beschouwingen over het huisgezin en over den zegen en het geluk, die daar verkregen kunnen worden, en na over de verschillende middelen gesproken te hebben, die tot eene zegenrijke omgeving kunnen leiden, alles in verband met Oude jaarsavond gedachten, werd een terugblik geslagen, op veel, wat gebeurd is in 1904. Bij het pas verstreken kerstfeest had men gezongen „Vrede op aarde" Wanneer men evenwel het oog gericht had op de menschen- slachting in het verre Oosten, dan mocht men wel zeggen: „oorlog op aarde, in kanon nen een welbehagen" Gedacht werd aan de slagen en beproevin gen van verre en yan nabij, inzonderheid aan het lot, dat verschillende visschersgezin- nen had getroffen. De rede van den spreker werd met groote aandacht gevolgd. Bij afwisseling werden eenige nummers gezongen uit den bundel van den Ned. Pro testantenbond. De vergadering werd gesloten met dank aan den spreker en aan de belangstellenden, alsmede met den wensch, dat allen in het jaar 1905 hunne krachten en talenten mogen willen gebruiken in den dienst van het goede tot zegen van het huisgezin, van de maat! schappij en van aller godsdienstige belangen, 3 Jan. Tot diaken bij de Gereformeerde Kerk, alhier, is gekozen de Heer B Vlaming Pzter vervanging van den Heer Jac. Vla ming Bz. Tot ouderling werd herkozen de Heer R. Vlaming Gz. Garnalen worden nog niet in groote hoe veelheden geyangen. Per schuit konden in de vorige week slechts enkele manden gevangen en verzonden worden. De prijzen waren meer bevredigend en liepen tot 20 cents per K. G. De-Cocksdorp, 2 Jan. Bij den storm vanjl. Vrijdag werden van eenige woningen en schuren pannen weggerukt en enkele ruiten gebroken. Het buitenwater rees schrikbarend, zoodat men in de polders „Eendracht" en „Volharding" vreesde voor doorbraak. De dijken werden eenige uren bewaakt. Gelukkig evenwel bleken ze, hoewel het water er op sommige plaatsen over sloeg, tegen den aan drang bestand. Op den Eierlandschen zeedijk stond het tegen de polderloods aan, hetgeen zelden voorkomt. De postrijder tusscken hier en Oudeschild had eene barre reis; de wind was zoo hevig, dat de paarden voor den postwagen op de dwarswegen maar hard moesten loopen om het voertuig niet tegen de pooten te krijgen. Ook de vrachtrijdei Witte had het hard te verantwoorden. Beiden hadden moeite hunne paarden over de brug beneden den dijk bij „Waal en Burg" COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor dbm Buro 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cta. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prijs der Advertentiën Van 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 1. Stuurlieden, siuurnmnslcerlingon en ve'dero zee varenden op koopvaardijschepen van do groote en kicine vaart. 2. Stuurlieden, schippers on verdere opvarenden van lijnschepen, aken, tjalken en kleinere vaartuigen. 3. Stuurlieden en verdere opvarenden van slecpboo- ton, loodsvaartuigen en lonncnlcggcrs, 4. Diepzee- en Noordzcekustvisschcra. 5. Zuiderzcevisschcrs. 0. Visschcrs op de Zceuwsclic wateren en op de groote rivieren. 7. Mossels- en oestervissckers. 8. Schuitenvoerders en vcerliodon. 0. Vlcttorlicdcn. 10. Machinisten, machinist-leerlingen en stokers op schcpon en vaartuigen, hij spoor- of Iramwogon en op fabnekon of andere infiohtingon. 11. Machinedrijvers. 12. Tremmers. 13. Smeden. 14. Bankwerkers. 15. Werktuigmakers. 16. Ketelmakers. 17. Voorslagers. IS. Sckeepsbeschieters. 19. Scheepstimmerlieden (scueepmakers.) 20. Koek- en banketbakkers. 21. Koks 22. Koffiehuis- en hotelbedienden. 23. Ziekenverplegers. 24. Apothekersbedienden. 25. Barbiers. 26. Personeel van 's Rijkswerven.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1