Buitenland. te drijven. Het water werd er door den hevigen wind over lieen gezweept. Op het strand drijven citroenen aan. Tot lichtwachter bij 's Rijks kustver- iichting te Eierland is met ingang van 1 Jan. '05 benoemd de korporaal konstabel A. Melcher, te Amsterdam. De lichtwachter Gomes is heden naar 's Rijks kustverlichting te Egmond aan Zee vertrokken. Oudeschild, 4 Jan. Ofschoon de garnalen- visscherij tot heden nog bijna geen voordeel heeft opgeleverd, schijnt zij nu toch betere resultaten te zullen geven. Maandag werd althans door een der visschers een vangst van f 40,— verkregen. Er schijnt in 't buitenland meer vraag naar 't artikel te komen. De veeuitvoer in 1904 bedroegS7665 lammeren, 5363 schapen, 1289 koeien, 603 kalveren, 71 paarden, 6 veulens en 831 varkens. Den Hoorn, 4 Jan. Hedenmiddag had in de schuur naast het woonhuis van R. Jonker een begin van brand plaats door het rooken van spek. In den beginne liet de brand zich nog al ernstig aanzien, zoodat de brandspuit gereed gemaakt werd. Gelukkig behoefde deze niet uit te rukken, aangezien men de vlammen met behulp der buren wist te blus- schen. Vlieland. Donderdagavond 29 Dec. had de tweede bijeenkomst in dezen winter plaats der leden van Nut en Genoegen. De heer M. Hillenius trad als spreker op met eene keurige rede over Opvoeding; door voordracht en zeggingskracht hield spr. de aandacht ten zeerste geboeid tot het einde toe. Na de pauze werd de avond aangevuld door bijdragen der heeren Eelsingh, Smith en van Rossum. De aanwezige heeren en dames brachten weer een aangenamen avond door, en de danslustigen onder hen konden ten slotte hun hart ophalen. Door het vreeselijk stormweer van Vrijdag j. 1. kon de postboot Terschelling de terugreis naar hier niet makeD, maar moest in Harlingen blijven. Een reserveboot scheen niet voorhanden te zijn, zoodat passagiers, post enz. veel vertraging ondervonden. De Drankwet Te Oterdum had dezer dagen een verkoo- ping plaats in een smidse. Maar 't was er koudde smid wist er echter raad het vuur werd aangelegd en lustig begon onze smid kastelein aan den blaasbalg te trekken. Na afloop trok men weer naar de gelagkamer. Een geheimzinnig geval. In den nacht van Zaterdag op Zondag j 1. te ongeveer één uur ontdekten de buren brand op den zolder van een winkel in de gallerij, zijde Oosteinde, te Amsterdam waarin een filiaal is gevestigd van het magazijn in manden en riet artikelen der firma De Ridder. Het perceel was op dat oogenblik onbewoond. De brandweer, spoedig ter plaatste, had een gemakkelijke taaker stond wat rietwerk en een kist in brand en het vuur was spoedig gebluscht. Maar het zonderlinge van het geval was, dat men de deur van den winkel had open gevonden en op de verdieping boven den winkel de brandkast open stond en geheel ledig was. Ook de geldbak vond men ledig, de kasten open, terwijl een pakje tafelzilver ingepakt werd gevonden. De eigenaar der zaak beweerde een groot bedrag aan geld te vermissen. Natuurlijk begon de commissaris van politie dadelijk een ernstig onderzoek, dat steeds werd voortgezet. Een verklaring van het geheimzinnig geval, is echter voor zoover wij weten, nog niet gevonden. Als een bewijs van het zachte winter weer deelt men aan de „Ned. Sp." mede, dat de jachtopziener A. Volkering uit Holten, de vorige week reeds een nestje met jonge haas jes heeft gevonden, die reeds zoo ver waren, dat ze, hoe jeugdig ook, bij nadering van V. 't hazenpad kozen. Andere jaren is in Februari of Maart gewoon lijk de tijd daar, dat de eerstelingen der langooren gevonden worden. De storm die Vrijdagavond te Schevenin- gen heeft gewoed, overtrof nog in kracht den beruchten storm van 1895. De zee stond tot aan den bovenrand van den strandmuur de duinreeks heeft weder belangrijk geleden; het strand is zeer afgenomen en bij laag water zoeken thans vele 3cheveningers aan den zoom van het strand naar geldstukken, welke door de badgasten in den zomer ver loren zijD. Sommige, hebben reeds aardig wat gevonden. Onder het opschrift„Heelemaal niet flink, schrijft de „Christen Democraat Het Kamerlid Bijleveld, als candidaat voor de Kamer sprekende voor de kiezers van Amsterdam IX, verzekerde destijds, dat naar zijn oordeel nu reeds meer dan genoeg was uitgegeven voor militaire doeleinden en men zich nu eerst eens moest gaan bezighouden met sociale hervormingen. Dat sloeg er in bij menigeen van de arbeiders, die dat altijddurend wegsmijten van nieuwe millioenen in den muil van oorlog toch ten slotte ging verfoeien. Bijleveld werd gekozen. Hij zou, getrouw aan zijn jwoord, het niet bij 'n praatje laten, maar flinkweg opkomen voor de leniging van den socialen nood, telkens wanneer Oorlog of Marine geld vroegen en meer geld voor nieuwe plannen. En wat deed Bijleveld? Hij stemde vóór het dure oorlogsschip van Minister Kruijs. Bij de stemming over de zeven millioen snelvuurgoschut bleef Bijleveld weg. En bij de stemming over het oorlogsschip van vijf millioen van Minister Ellis bleef Bijleveld alweer weg We kunnen nu juist niet zeggen dat we zulk een houding erg flink vinden. Zoo'n man is altijd klaar voor zijn kiezers. Maar was het niet beter dat zulke weinig moedige volksvertegenwoordigers, die van twee wallen tegelijk willen eten, heelemaal maar wegbleven Voeding voor den soldaat Van 1 Januari af wordt aan de korps commandanten de vrijheid gelaten de voeding van den soldaat zoodanig te regelen, dat deze meer in overeenstemming is met die vóór zijn indiensttreding. Alsdan zal ook een derde maaltijd worden verstrekt, bestaande uit brood met boter en kaas, benevens koffie. Dat trof ongelukkig Te Hedikhuizen moest de veldwachter, namens den burgemeestereen boodschap overbrengen bij het Lid van den Raad J. v. B. De betrokken persoon was niet thuis, maar volgens de meid de achterdeur uitge gaan en het veld in. De veldwachter daar heen om zich nu van zijn boodschap te kwijten doch treft v. B. met geladen geweer. Eerst werd nu het geweer in beslag genomen, daarop proces-verbaal opgemaakt en eindelijk de boodschap van den burgemeester mede gedeeld. Aan ieder der telegrambestellers en brievenbestellers, die meer dan tien dienst jaren tellen, werd bij order van directeur- generaal der Posterijen en Telegrafie vijf en twintig gulden uitgekeerd ter tegemoetkoming wegens niet toegekende tractementsverhoo- ging, over het laatste halfjaar, zoo meld het „Leidsche „Dgbld." Bijna gestikt. Men schrijft uit De Steeg aan de „Arnh. Ct." Wegens verbouwing van haar woning had de wed. U. alhier tijdelijk de pijp van de kachel door een opening in het raam naar buiten gestoken. Bij het sluiten van de luiken 's avonds had ze de onbegrijpelijke onvoorzichtigheid, de pijp van de nog branden de kachol te nemen en zich daarna met haar drie kinderen ter ruste te begeven, 's Nachts omstreeks halféén viel de oudste dochter, waarschijnlijk door benauwdheid woelend, uit het bed, waardoor de moeder ontwaakte en opstaande ook bewusteloos neerviel. De zoon, in een aangrenzend vertrek slapende, kwam op het gerucht toeloopen, maar viel eveneens neer. De zoon van een der over buren, nog even buiten komende, werd op een of andere wijze opmerkzaam gemaakt, dat er bij vrouw U. iets niet in orde was; hij verschafte zich onverwijld toegang tot de woning, bracht den bewusteloozen naar buiten en liet een geneesheer komen, wien het mocht gelukken allen in het leven te behouden. Wilde zwijnen. Iemand te Apeldoorn schrijft Yan de „wilde zwijnen" gesproken, daar over maakt men zich niet erg ongerust. Zooals u weet zijn er twee stuks losgelaten, en zoo spoedig dit feit bekend was, werd reeds door de jagers, zonder jachtacte, bij de hier wonende poeliers geïnformeerd naar de waarde van wild zwijnenvleesch. Als ik het zoo mag uitdrukken, voorspelt dit informeeren geen hoogen ouderdom voor de bedoelde beestjes en zijn we er misschien van verlost voor dat er iemand erg in heeft. Niet heel slim. Te Groenlo, waar de Gemeenteraad in beginsel besloot het aanbod van een nieuw postkantoor te aanvaarden, is gebleken, dat in het bouwplan van het Departement van Waterstaat bewerkt, de kelder.... en de brievenbus was vergeten. Bevoorrecht boven velen In den Politie Gids wordt door een inzen der gewezen op een veldwachter in de pro vincie Utrecht, die, behalve dit ambt, nog hoel wat andere functies bekleedt. Als ge meentebode is hij verplicht, aanslagbiljetten dor belasting uit te reiken, schoolgelden te irnen en wat daar meer bij komt. Verder is hij havenmeester, keurmeester van visch en vleesch, stadsaanplakker, agent van een brandwaarborg - en een levensverzekering - maatschappij, enz. Gebrek aan baantjes heeft deze dienaar dor Heilige Hermandad vooreerst dus nog niet. Een arme stumper. Op den rijksstraat weg in het Dorp Diemen liep oen maü, met eon taschje over den schouder, tusscben de tramrails. Er naderde een tram. Voorbij gangers riepen den man toe, op zij te gaan. „Naar welke zijde vroeg de maD, „ik ben blind 1" En zoo was het. De arme, blinde zwerveling, die met een kleine negotie langs de deuren zijn kost trachtte op te halen, was door zijn geleider schandelijk in den steek gelaten. Door de politie naar het gemeente huis geleid, werd den stakkerd, na onder vraagd te zijn, eerst een maal eten verstrekt. En daar hij, volgens zijne opgaven, in Den Plaag thuis behoorde, weid hij door de politie per trein daarheen gebracht. Het „Vaderland" schrijft Het bericht, dat de pantserschepen „de Ruijter" en „Piet Hein" te Nieuwediep onver wijld worden gereed gemaakt voor een nog niet vastgestelde bestemmiDg, heeft in ver band met de gebeurtenissen in het Verre Oosten onwillekeurig aanleiding gegeven te veronderstellen, dat aan uitzending voor de handhaving onzer neutraliteit tegenover de bekende Russische vloot, onder admiraal Rodsjeswentski, werd gedacht. Wij vervoegden ons heden aan het Depar tement van Marine, waar ons verzekerd werd, dat van dergelijke plannen, in verband met deze bodems, nog Diets is bepaald. Alleen gedachtig aan het gouverner c'est prévoir is last gegeven tot het gereedmaken der oorlogsschepen, om, bij mogelijke gebeurlijk heden, geheel gereed te zijn. Aan den Westerdokdijk te Amsterdam wordt er zand en grond weggegraven. Hoe slap de onderlagen van dezen dijk zijn, bleek dezer dagen, toen het paard dat de zand- karretjes langs de rails trekt, onder het wach ten langzaam met de pooten in den grond wegzakte. Toen het oogenblik gekomen was om de lading weg te brengen, kon men het met geen mogelijkheid uit den grond krijgen. Men probeerde het door trekken met touwen, met hijschen door middel van een bok, door aanwending van een broek" (een groot stuk zeil met gaten ei in, waar de pooten doorgaan). Maar het eeDige resultaat was, dat men het dier hevige pijn deed. Bij het ophijschen in de broek b. v. ging wel het lichaam in de hoogte, maar de pooten bleven vastgezogen in het zand. Als men op die wijze was voortgegaan, zou men slechts bereikt hebben, dat het dier het lichaam uit elkaar werd getrokken. Ten slotte besloot men tot uitgraven, terwijl het aan den bok hing, en na geruinren tijd werkens slaagde men er in, het beest geheel vrij te krijgen. Nabij een hoeve, op de grens van Sint-Pieters Jette, kwam een boerenzoon met een zwaar geladen kar naar huis. De wielen van het voertuig raakten vast in den grond en de paarden waren niet bij machte, nog vooruit te gaan, zoodat de voerman naar de hoeve ging om zijn vader te roepen, en hem te vragen een helpende hand toe te steken. Maar onderweg naar de kar kregen zij ruzie, zoodat de vader zijn zoon slagen toe bracht en hem zelfs in de hand beet. Beiden keerden terug naar de hoeve en de zoon bracht de paarden op stal. Toen hij binnenkwam begon de ruzie opnieuw. De vader verweet den zoon zijn onbekwaamheid in het voeren en werd onder het twisten zoo woedend dat hij een mes nam en den zoon er een steek mee wilde toebrengen. De jongen wachtte echter den steek niet af. Hij trok een revolver uit den zak en schoot den oude twee kogels in het lijf. Denkelijk zal de gewonde aan zijn wonden sterven. - „Port-Arthur gecapituleerd," zoo luiden de betichten van het Oorlogsterrein, 't is te wenschen dat daarmede het moorden nu geöindigd zal z(jn. GEEN HANDJES GEVEN. De moderne wetenschap gaat ver en doet hoel wat goeds, voor onze gezondheid r iet het minst. Maar zij beroofd ons van veel moois en geeft aan vele mooie dingen een

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2