N°, 1809. Donderdag 12 Januari 1905. 18de Jaargang. Nieuws™ en Advertentieblad. Binnenland. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Büeg op Texel. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóói 10 nor op den dag der nitgave Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat bij hen zijn ingekomen de navolgende verzoek schriften tot het bekomen van verlof voor den verkoop van alcoholhoudenden drank, anderen dan sterken drank en wel van lo. PIETER KIEL te den Burg, voor den winkel van het perceel B 323 2o. KORS EELMAN Dz. aan den Koogerweg, voor de gelagkamer van het perceel K. 17 3o. JAN KUIJPER Jz., te den Burg, voor de gelagkamer en voorgrond van het per ceel K 18; Binnen twee weken na de dagteekening dezer bekendmaking kan een ieder tegen het verleenen van deze verloven schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 10 Januari 1905. Burgem. en Weth. voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. RUIBING, Secretaris. TEXEL, 11 Januari 1905. De Tooneelvoorstelling, Zondagavond in het logement „De Zwaan" gegeven (diploma's niet gangbaar) hebben wij niet bijgewoond. Naar ons werd medegedeeld was de opkomst van belangstellenden niet groot, doch zij, die gekomen waren, hadden een genoegelijken avond. Tengevolge het schrikken yan het paard, zoo vertelde men ons, geraakte Maandag een paard met rijtuig te water aan den Waal- derweg de voerman moet zich nog al hebben bezeerdmet veler hulp werd het zaakje weder op den vasten wal gebracht om te bekomen van het koude badhad de zaak geen ernstige gevolgen, een schadepost zal het toch zeker wel blijken te zijn. Bij den wedstrijd in het teekenen, dezer dagen uitgeschreven door de redactie van het Nieuwsblad „De Pionier" voor Herhalings scholen werd de tweede prijs behaald door Leendert Vonk, leerling van de Herhalings school te den Burg, met een penteekening tot onderwerp hebbende eene vlakversiering met palmetten met vlakke tint opgewerkt. De prijs bestond in een rijk geïllustreerd boekwerk in prachtband getiteld„Walpurga." Oosterend, 10 Jan. De visscher P. Kuiper, van hier, geraakte Zaterdag j,]. in de haven overboord. Eenige personen wisten hem spoedig te redden, zoodat hij met den schrik en een nat pak vrij kwam. Zondagavond a. s. zal alhier in het kerk gebouw der Gereformeerden eene lezing over „de Zending" gehouden worden door den zendeling Adriaanse van Zeist. De garnalenvangsten waren in de vorige week weder niet ruim. De prijzen stegen evenwel tot boven 30 cents per K. G. De storm heeft hier van verschillende gebouwen dakpannen afgerukt. De zeedijk bij de Oostersluis werd een weinig beschadigd. Overigens heeft men van geene schade vernomen. Den Hoorn. De storm van Vrijdag op Zaterdag heeft op het dorp geen noemens waardige schade aangericht. Van enkele gebouwen woeien dakpannen af en ook de rieten daken vertoonden hier en daar gapingen. Grooter schade werd evenwel aangericht aan den dijk bij 't Horntje. De zoogenaamde vlakke glooiing is geheel ondermijnd, zoodat de grond daar met steenen en al is ingezakt. Men spreekt zelfs, dat die grondverzakking wel 25 voet diep is. De Cocksdorp, 9 Jan. Zaterdag j.l. strandde op een der J„Robbenbollen'', dicht bij de „Steenplaat", het Duitsche tweemast stoom schip „Mercur", kap. Jansen, van Rotterdam naar BremeD, geladen met slechts 100 ton stukgoederen en bemand met 13 koppen. Door den hevigen storm en de hoogloopende zeeën was de kapitein genoodzaakt naar binnen te stoomen, teneinde eene stranding op de Noordzeekust te voorkomen. Visscherlieden van hier vertrokken ter assistentie en brachten twee ankers uit. De bemanning is tot heden aan boord gebleven, alleen de kapitein is aan den wal geweest. Het schip zit zeer hoog en niet gevaarlijk. Met het lossen is nog niet begonnen. 10 Jan. In den afgeloopen nacht is de „Mercur" eenigzins van positie veranderd. Ofschoon het schip stootte is het niet lek geworden. Daar een expert is aangekomen, is de kapitein van boord gehaald. Door G. Alderlieste Gz., is nabij de „Kleine Slufter" eene flesch gevonden met eene kaart van „The Marine Association" te Plymouth. (Engeland De kaart droeg het nummer 58. Na dezelve te hebben ingevuld, is zij dooi den vinder aan het opgegeven adres opge zonden. Vlieland. Voor de met April vacant wor dende betrekking yan Hoofd der school voor M U. L.O. alhier, hebben zich op de eerste oproeping slechts twee sollicitanten aangemeld. 7 Januari. Hedenmorgen strandde op het Noorderstrand, even westelijk van het badpavilloen, de Zweedsche Viermast-schoener „Henning," kapitein Bohlin. Het schip was mot planken geladen, komende van Gothen burg met bestemming naar Newport News (Amerika De uit 8 man bestaande equipage werd door middel van lijnen gered, deze redding leverde, daar het schip zeer hoog op het strand zat, niet veel moeilijkheden op. Men is begonnen tuigage en inventaris te bergen. De „Henning" is geheel nieuw, naar men zegt, negen dagen uit op de eerste reis. Ongeveer op denzelfdon tijd strandde eenige dammen westelijker een stoombootook hier van werd de bemanning, 11 man sterk, ge red, eveneens zonder bezwaren, deze boot zat nog dichter bij ,de duinen. Naar men verneemt is het de Duitsche boot „Ruhrort," kapitein Rieper, geladen met stukgoederen, komende van Rotterdam, bestemd naar Ham burg. Later op den dag is op de Vliehors een stoomschip gestrand, men zegt, de Duitsche sleepboot „Mercurius," eveneens komende van Rotterdam. Hiervan werd vermoedelijk de bemanning door Texelaars gered, bijzon derheden ontbreken nog. Het N. v. N. schrijft: Naar wij vernamen, verwacht de Regee ring, dat binnenkort het voorloopig verslag dei- Tweede Kamer over het wetsontwerp tot wijziging der Onderwijswet het licht zal zien. Het zou dan haar voornemen zijn dit ver slag zoo spoedig mogelijk te beantwoorden, zoodat de Kamer, als zij in Februari weer bijeen komt, onmiddelijk het ontwerp in open - bare behandeling zou kunnen nemen. Men veizekerd ons, dat Minister Kuyper met het oog op dezen mogelijken loop van zaken, zijn voorgenomen reis naar het buiten land zou uitgesteld hebben. Evenals in andere landen van Europa zul len ook hier to lande op Zondag 15 Januari in verschillende plaatsen protestmeetings worden gehouden tegen den Russisch-Japan- schen oorlog, uitgaande van de nationale antimilitairistische yereeniging. Jachtrecht-curiositeit. Uit Friesland wordt aan het „Soc. Weekbl." geschreven In het geschriftje over de Jachtwet van den Yrijz. Dem. Bond staat te lezen „Ieder landbouwer moet voortaan zelf de ongenood e gasten, de hazen en konijnen, reeën en herten, patrijzen en fazanten van zijn grond kunnen verdelgen, zooveel hij dat noodig acht." In een verkoopboekje van een boerenplaats (groot 39 H. A.) te Oenkerk en Roodkerk (Fr.) stond te lezen „het jachtrecht van te verkoopen perceelen is verhuurd huurtijd en huursom nader op te geven." Bij den inzet, op 20 Dec. werd hierop nader bekend gemaakt dat het jachtrecht op die landen was verhuurd aan een grondeigenaar, voor 25 cent per H. A. tot 2 Maart 1935. Zou de verkooper zich gegeneerd hebben voor den termijn, dat hij er niet schriftelijk melding van maakte En zou de huurder niet begrijpen, dat we lang vóór 1985 van het jachtrecht verlost zijn. Uit Baüo (Gr.) schrijft men aan de „Tel" Den tweeden Kerstdag verzamelden zich honderden menschen (700 zegt men) in de kerk der Ned. Herv. gemeente alhier, ter bijwoning van een door dames ontworpen „kerstboomfeest", dat goed van stapel is geloopen, maar onder groot gevaar zooals later bleek, toen den volgenden dag een groot stuk van het plafond naar beneden viel. Ware het dien feestavond gevallen, dan waren zeker dooden 't gevolg geweest en 'n wonder mag het genoemd worden, dat toen, door trillingen van gezang en orgel, het pla fond nog is blijven hangen om later te vallen. De postbode Roetert, die een dagelijksche bodewagendienst van Groningen naar Hoog kerk en omgekeerd heeft, stalt zijn hit in een stalletje op den hoek van de Roodewees- huisstraat en het Stalstraatje te Groningen. Toen hij Woensdagmiddag zijn beestje wilde halen, was het verdwenen. Een gerucht uit de diepte in een vierkant gat in den stal bracht opheldering. Een vierkant luik, waarop het paardje met de achterpooten had gestaan, was bezweken en het arme beest was met zijn derrière door het aldus ontstane gat van een goeden halven meter lengte en breedte naar be reden gegleden, en vervolgens terecht gekome i in de regenbak, waarin eeDig water staat. Timmerlieden werden gehaald om het gat te verwijden en ten slotte kon men de hit met takels uit zijn onderaardsch verblijf verlossen. Auti-Alcoh. onderricht aan gevangenen- Door een commissie der „St.Michael-Orde" (vereeniging van R. K. geheel-onthouders) te 's Gravenhage, is een request gericht tot H. M. de Koningin, het verzoek bevattende, te willen bevorderen, dat aan gevangenen „anti-alcoholische onderricht" worde gegeven, opdat zij bij hun terugkeer in de Maatschappij het kwaad zullen kennen, dat velen hunner op het pad der misdaad bracht. Omdat 't zoo koud was zette de vrouw 'van den logementhouder R. te Scherpenise in een kamertje zonder schoorsteen, waar ze met twee vriendinnen zat te babbelen, een pot met gloeiende turfkolen neer. Gelukkig kwam de man na eenigen tijd eens kijken want de drie vrouwen lagen toen al bewus teloos op den grond, maai- kwamen er nu toch nog bovenop. 'n Mensch zou bijna gaan wanhopen aan 't Nut van kranten. Want hoe honderden malen is er nu al niet in berichtjes tegen't gevaar van kolendamp ook dien men niet ruikt gewaarschuwd. COURMT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Büeg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nbdehland 45 Cts. Naar Amïkika en andere landen met Terhooging der porto's. Prijs der Advertentiin Vam 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts, Qroote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. DRANKWET.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1