Buitenland. I Ingezonden Stukken. Oudeschild. Beroepen naar de Herv Gem. alhier, de Heer Yorster, Cand te Botterdam, wien reeds toezegging van beroep was gedaaD. Sinds eenige dagen zijn dijkwerkers van hier ontboden naar het Horntje, waai de zeedijk op den hoek gevaar loopt in de diepte te verdwijnen. Men stort aanvankelijk zware steen langs den berm van den dijk, in afwachting dat door 't aanbrengen van een zinkstuk de dijk beter beschermd wordt. In de garnalenhandel is veel verbete ring gekomen. In Engeland werden de garnalen betaald met 16 h 20 schellings per mand. De vangst was echter de laatste dagen niet ruim. De Cocksdorp, 11 Jan. Thans blijkt, dat het stoomschip „Mercur" door den laatsten storm in den nacht van Maandag op Dinsdag meer heeft geleden dan men vermoedde. Het dek is ontzet (midscheeps) en oogen- schijnlijk is het lek. Er is nog steeds geen accoord getroffen omtrent afbrengen of lossen van het schip. Alvorens hiertoe over te gaan zal dooi den expert heden een onderzoek worden ingesteld. Uit Egmond aan Zee schrijft men Heeft de storm van 30 December dit dorp geteisterd, erger nog heelt de zee Zaterdag nacht huisgehouden. Droevig is het ons dorp van de zeezijde te beschouwen. De villa, behoorende aan den heer Boelmans, voor een tiental jaren gebouwd, ligt in puin op het strand. Een chaos van steenen, planken, balken, enz. is alles wat er nog van over is. Hotel „Wel gelegen" is voor een groot deel weggeslagen, wat er nog ran over is, zal, als de zee het met rust laat, moeten afgebroken worden. Hotel „Zeerust", aan de Noordzijde van het dorp, op een hoog duin gelegen, met een éénig gezicht, is door d9 zee ondermijnd. Nog staat het, maar zoo kan het niet blijven. Minstens de helft zal moeten afge broken worden. Een stuk bouwgrond, aan zee gelegen, waarvoor dezen zomer nog f 3200 werd geboden, is voor meer dan de helft door de zee verzwolgen. Hotel „Zee zicht" staat nog ongedeerd, maar het terras met koepel en muziektent is verdwenen, niet meer dan een strookje van vier meter grond bleef er voor het gebouw. Treurig is de toestand en de aanblik is zoo bedroevend, dat velen vragen hoe komt Egmond dozen slag te boven? Het moet een nacht van verschrikking geweest zijn, voor degenen, die hier hotels en pensions op het duin vlak aan de zee hebben Want niet geheel onverwacht is de zee komen opdagen. Zij had bij voorgaande stormen uit het westen al getoond wat ze vermag, eerst aan het duin geknaagd, toen een breede strook verzwolgen, op enkele plekken den tamelpk steilen duinwand onder mijnd, zoodat de kustbewoners vooruit konden weten, wat hun bij een nieuwen storm te wachten stond. Hoe groot de opbrengst van aardappelen in Zeeland in het afgeloopen najaar is ge weest, kan hieruit blijken dat alleen op het eiland Tolen ongeveer 400,000 H. L. is gerooid. Nog ruim de helft is daarvan ten verkoop in voorraad. Men schrijft uit Sloten (N.-H.) aan de „N. R. Ct.": Ten gevolge van het gebruik van z. g. door koking geconserveerd vleescb, naar beweerd wordt afkomstig van het Abat toir te Amsterdam zijn vijf personen ten huize van de familie B. ongesteld geworden. Ook drie hondjes, anders voor geen vuiltje vervaard, ondervonden de gevolgen. Het wetsontwerp tot invoering van verplichte Ziekteverzekering eert het Kabinet, juist wijl men er zoo weinig eere mee inlegt, schrijft „De Standaard". Naar goede orde had dit ontwerp op de lijst dei Verzekeringswetten nummer één moeten staan. Invoering van een Ongevallen verzekering zoolang er geen Ziekteverzekering bestaat, was een ongerijmdheid. Gevolg hiervan toch was, dat de nietigste schrammen en wondjes alle als ongevallen moesten behandeld worden dat hierdoor het aantal ongevallen tusschen de 3 a 4000 per jaar klom en dat dit juist de snelle en spoedige afdoening van de werkelijke ongevallen onmo gelijk maakte. Is daarentegen de Ziekteverzekering gere geld, dan behoeft men bij de Ongevallen-ver zekering alleen de ernstige ongevallen in aanmerking te brengen, waardoor hot aantal beneden een vierde slinkt. Zoo deed men dan ook in Duitschland en elders, en dit maakte, dat men een Carenz- of wachttijd van 13 weken en meer kon invoeren. Doch zoo ging het vorige liberale Kabinet hier te lande niet te werk. Het vond een ontwerp Ongevallenverzekering van den oud minister Van der Sleijden, maar geen ziekte verzekering gereed. Vandaar, dat het in zijn haast, om toch maar een ontwerp af te doen, de ziekte verzekering liet voor wat ze was, los van de Ziekteverzekering een Ongevallen verzeke ring voordroeg, en juist hierdoor ons van den wal in de sloot hielp. Het tegenwoordige Kabinet daarentegen heeft dat jagen naar succes er rustig aan gegeven, en uitsluitend gevraagd naar de goede logische orde, waarin de onderscheidene ontwerpen op elkander volgen moeten. Die vaste orde eischt, dat nu althans eerst de Ziekteverzekering vooropging, en dat daarna eerst de Pensioenverzekering volgde. Dien overeenkomstig handelde het Kabinet dan ook. Een niet alledaagssh huwelijk. Ten stad huize te Amsterdam, is in de vorige week een niet alledaagsch huwelijk gesloten. De bekende man zonder beenen, de man op het krukje, die voortschuifelend over het asphalt der hoofdstraten, met de hand op te houden den kost verdient, is in het huwelijk getreden met een knappe, vol maakt gezonde jonge vrouw. Het paar en de wederzijdsche familie werden in keurige rijtuigen de binnenplaats van het stadhuis opgereden, hij met een glimmenden hoogen hoed op en glacé-handschoenen en zij óók allerkeurigst in het zwart uitgedoscht. In het rijtuig van het bruidspaar stond het onmisbare krukje. Dit werd bij aankomst vóór het portier geplaatst en zonder eeniger- lei hulp, alleen gebruik makende van zijn armen, wipte de bruidegom zijn beenloos lichaam van de bank op den vloer van het rijtuig, toen op de trede en vandaar op het krukje. Met snelle rukjes ging 't toen, klots, klots, tot vóór den ambtenaar van den burgerlijken stand, waar hij weder omzwaaide op een stadhuisstoel. Toen de plechtigheid voltrokken was, ver liet de ongewone bruiloftsstoet op dezelfde wijze het stadhuis. Over de boekhouding van den kleinen winkelier zeide „De Grondwet" dezer dagen o. m. het volgende: Hebben groot-industrie en groot-handel, ja, alle winkeliers van eenigen omvang hun vas ten boekhouder, soms een staf van klerken, die van al hetgeen er omgaat in het bedrijf nauwkeurig becijferen en in dikke folianten vastleggen, met de boekhouding van vele klein-winkeliers is het erbarmelijk gesteld. Zij beseffen in geen enkel opzicht de waarde eener goed gevoerde bandelsadministratie en leven maar voort in een sleur, die hun altijd nadeelig, dikwijls noodlottig zal worden. Niet onaardig illustreerde dit onlangs een spr. op den laatsten Bredasche Katholieken dag. Al wat ontvangen wordt zeide hij gaat bij menigen winkelier zonder meer in de toonbanklade; wat niet contant weggaat, wordt eerst op een lei opgeschreven en des avonds in een boekje overgebracht. Het geld in de toonbanklade dient dan voor alles: men betaalt daaruit zijn slachter, zijn bakker, zijn steenkolenhandelaar, alles, wat voor het huishouden benoodigd is, contributie aan die en die vereeniging. voorkomende wissels, in óen woord: alles, wat men, voor welk doeleinde ook, te betalen heeft. Het kan immers niet anders of de zaken van zulk een winkelier moeten in het honderd loopen. Vooral wanneer er nooit een balans opgemaakt wordt en al evenmin boek gehou den van de vorderingen der leveranciers. Dan beginnen de moeilijkheden eerst recht. Of een artikel voor- of nadeelen oplevert, is niet te achterhalen. En als er wissels worden aangeboden, ontdekt men vaak, dat er geld te kort schiet. Doch veronderstellen wij niet dadelijk het ergste, maar nemen [wij aan, dat, ondanks de ordeloosheid van den winkelier, zijn winkel goed in de klanten zit. Er komt dan een wissel. Maar welk een tijd gaat er nu ver loren met het zoeken naar de factuur, die het accoord met den wissel moet uitwijzen 1 Nu eens is zij weggesloten in een schuifla, dan inderhaast gestopt in den jaszak van onzen goeden man, waar zij maandenlang in zitten bleef, soms ook wordt zij opgeschom meld uit een stapel oude quitanties of familie papieren. Jaar in jaar uit teert hij maar voort op den inhoud der winkellade, weet niet wat hem zjjn huishouden kost en kan maar geen hoogte krijgen van den zuiveren stand zijner zaken. Dergelijke boekhouding, dus besluit de schrijver, moet dan ook onverantwoordelijk heoten en berokkent den winkelier onbereken bare schade. En hetzelfde, wat hier gezegd wordt van den kleinen winkelier, geldt ook voor don nijverheidsman, den smids-, timmermans-, metselaarbaas en hun klassogenooton. Een vermakelijke brief aan de Rijks-reid verzekeringsbank. Als blijk welk een lastyer de Rijksverzekeringsbank heeft met de dooritiki haar aan de werkgevers toegezonden iormu-sem lieren, die niet of onjuist worden in gevuld,son) haalde de heer Van Wijnbergen in een Tweede1,0^' Kamer vergadering het volgende briefje aan,/ dat het bestuur van de Rijksverzekerings j bank van een kleinen werkgever ontving len „Als een der heeren van de Rijksverzeke- het nngsbank mij kwam oezoeken, dan zou hij ges ook het belachelijke van alles -direct inzien zee en kon hij mij, ongeletterd ventje, eens pU terdege, helpen met het invullen van dez die bergen formulieren, mij door uw bank toegezonden, want ik zelf begrijp van Bti het een nog veel minder als van het andere, Dit alles schrijft ik u om u mede te deelen, P dat van mij niet veel is te verwachten. „Ik zal dan ook gewongen worden, om g niet geheel krankzinnig te worden, voortaan geen antwoord te zenden op eventueel nog - te ontvangen vragen „Ik ben geen advokaat en hou er geon klerken op na, dus willen de heeren iets a weten, mijn huis staat open van des morgens f1 zeven tot des avonds acht uur ('dan ga ik r naar bed) en al dien tijd kunnen zij zich a overtuigen dat ik ben een arme gesjochte jongen, waarvan niets is te halen „Nu heeren hoop ik verder verschoond te 1 blijven van allerlei paperassen, daar ik bij n gebrek aan ruimte ze zou moeten deponoeren 1 op een zekere plaats. Dit briefje geeft zeker niet van hooge be- I schaving blijk zegt de „N. C." - maar het kan, dunkt ons even goed dienen als bewijs, welk een last al die papierenomslag en de ingewikkelde formulieren berokkenen aan menschen, die dikwijls al hun tijd en werk kracht noodig hebben om het hoofd boven water te houden. Prijzen voor remonte paarden in Duitsch land. Jaarlijks koopt het Duitsche rijk onge veer 10,000 remonte-paarden tegen f 550 per stuk. De prijzen echter worden verhoogd, daar men ze algemeen te klein acht voor S-jarige paarden. Gevaarlijk werk. Dat het dierentemmersberoep een levens gevaarlijk werk is, ondervond dezer dagen de Berlijnsche menageriedirecteur Thedor Fischer. Hij had pas twee beren aangekocht uit den dierentuin te Hannover en die in één kooi gezet met eenige gedresseerde hyena's slechts door een houten want gescheiden. Daar deze buren het slecht konden vinden had deze wand veel te lijden en kort voor een voorstelling ging de man onverschrokken de berenafdeeling in om eenige versterkingen aan te brengen. Doch de beren vielen onmid- delijk op hem aan en een geregeld gevecht ontstond, waarbij hij met zijn vuisten on een hamer op de dieren insloeg, doch slechts tijdelijk wist hij de overhand te houden, toen vielen ze opnieuw aan en kregen hem beet bij een been. Hij gaf het dier een geweldige slag op zijn neus, doch het beet hem in zijn linkerarm, dat het bloed met stroomen begon te vloeien. Ten einde raad trokken de oppassers toen de schuif tusschen de beide afdeelingen op, zoodat de hyena's aan het gevecht deel begon nen te nemen. Dit hielp, de beren vielen de hyena's aan en de man had nog juist genoeg kracht om ijlings do kooi te veil iten. De hyena's en de boren werden met veel moeite weder gescheiden en de leelijk toe getakelde dierentemmer werd verbonden. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Nawerking van Cliilisalpeter. Bij het gebruik van bovengenoemde meststof hoeft zich herhaaldelijk do vraag voorgedaan, of men bij uitstrooiing in het voorjaar voor één oogst voldoendo stikstof aan don grond heeft toegevoegd, m. a. w. of togen hot einde van don groei do werking van ühilisalpotcr niet heeft opgehouden. Hot doen van dezo vraag borust op hot feit, dat het salpeter zeer gemakkelijk oplost en op de daarop gebouwdo meening, dat hot dienton- gevolgo met het regenwator in do onderste lagen van don bouwgrond terecht komt. Lang zamerhand is men van deze opvatting min of meer terug gekomen, omdat meermalen is ge bleken, dat dit zoogenoemde uitspoelen moer op thooretische beschouwingen berust dan op waarnemingen uit de practjjk. Bij eon proefneming, die ton dool had do uitwerking na to gaan van een telk -ns sterker stikstofbomosting, gaf door toovallige omstandig heden deze ook antwoord op do vraag der na werking. Het proefveld was verdoold in 5 porceolon, die allo vijf een golijko kali- cn phosphorzuur-bemosting ontvingen. Bovendien ontvingen porcoel 2, 8, 4 <n 5 nohl reen volgens 1, 2, 3 on 4 KG. Cliilisalpeter per A. D. proof- ■- - .-«nmr--- - - - - - tg

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2