P. 1810. Zondag 15 Januari 1905, 18de Jaargang Nieuws I Advertentieblad. Binnenland. f? 1. TH LI ER recht. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 8 maanden Voor dek Bubo 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amjbika en andere landen met verhooging der porto's. Advertentlën vóór 10 uur op den dag der uitgave Prijs der Advertentiin Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. 3QNNEMENTEN en ADVERTENT3IËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel HERIJK MATEN en GEWICHTEN. Burgemeester en Wethouders van TEXEL, maken bekend, dat do herijk van maten en gewichten niet eer jaarlijks, doch voer elke Gemeente om et andere jaar zal plaats hebben dat voor de inwoners dezer Gemeente geene jrplichting tot herijk in dit jaar bestaat, en rst in het volgend jaar 1906, op nader bskend 3 maken tijd en plaats, binnen deze Gemeente itting voor den herijk zal worden gehouden. L Belanghebbenden worden er voorts in het bijzonder op gewezen, dat de maten en gewich- en op gevaar van straf voorzien moeten blijven fan de vereischte stempclmerken, en dat dus iet laatst-geplaatste goedkeuringsmerk voortaan jedurende twee jaren ongeschonden moot worden lewaard. Texel, den 13 Januari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, I H.W. DEJONCHEERE Burgemeester. RUIBING Secretaris. Toelating van leerlingen op de 0. L. Scholen. Burgemeester en Wethouders van Texel brengen tor konnis van belanghebbenden dstt art. 4 der Verordening bepalende o. ra. de toelating van leerlingen op de O. L. Scholen alhier en welke verordening 1 April a. s. in werking treedt, luidt, als volgt „De toelating van nieuwe leerlingen geschiedt „eenmaal per jaar en wel 1 April. De leer lingen moeten vóór dien datum den leeftijd „van vijf jaren en zes maanden hebben bereikt. „Tot de school met uitgebreid leerplan worden „alleen leerlingen toegelaten, die het vijfde of „een hooger leerjaar van eene school voor „gewoon lager onderwijs met vrucht hebben „doorloopen, hetgeen zal moeten blijken door ;onbt»oyer^eS8'D£ Vftn een desbetreffende verklaring vriei "vai1 ^et hoofd der lagere school waar de lcerliDg „onderwijs genoot. yS „Kinderen, die huisonderwijs genoten of in ïeb. „t algemeen zij die geen openbare lagere school m u „bezochten, zullen in ontwikkeling gelijk moeten en e »staan mef hen, die het onderwijs met vrucht as h 'u het vijtde leerjaar eener openbare «lagere school, hetgeen zal moeten blijken uit 1 «een onderzoek in te stellen door het hoofd der iam. ^school voor meer uitgebreid lager onderwijs. „Op andere tijdon worden alleen leerlingen e nr toegelaten die elders reeds schoolgegaan hebben. u "i Texol, den 13 Januari 1905. 'gdf>: Burgemeester en Wethouders voornoemd, H. W. DE Jonciieere, Burgemeester, it; Ruibing, Secretaris. TEXEL, 14 Januari 1905. Bevolking. De bevolking der Gemeente gas^exel bedroeg op 1 Jan. 1904: 5768 nic1 Vermeerdering door geboorte 131 vestiging 141 lflf 272 htiVermindering door overlijden 6 9 >re I vertrek 167 236 iee Vermeerdering der bevolking 36 Totaal 31 Dec. 1904 5804 gf Aantal huwelijken 34. oo levenloos aangegevenen 4. 11 Ondersteuningsfonds voor weduwen. Na de propagandavergaderingon, welke in het. laatst des vongen jaars op de verschillende dorpen van ons eiland werden gehouden, om te ko- m°n tot de oprichting van een onderstelinings- jj londs voor weduwen en weezen, vau land en zeelieden op Texel, zijn thans, aan hen, die zich bereid verklaarden om van zulk eene vereeniging lid of donateur te worden, een exemplaar Conceptontwerp Statuten en Huish. Regl. toegezonden. De bedoeling daarvan is, dat ieder deze voorschriften goed zal kunnen bestudeeren voor dezelve in eene Algemeene Vergadering ter behandeling aan de orde zullen worden gesteld, waardoor de behandeling zeker veel zal worden vergemakkelijkt. Wij willen de behandeling daarvan niet vooruitloopen, aanmerkingen of opmerkingen zullen er zeker wel gemaakt worden doch waarop wij wel meenen te moeten wijzen, is datdat men de bedoeling met de oprichting dezer vereeniging niet uit het oog zal verliezen De aanleiding er toe, men weet het, vindt zijn oorsprong in de omstandigheid dat in den laatsten tijd meermalen droeve rampen zijn voorgekomen, zoowel bij hen die eenig vak te land uitoefenen als bij zeevarenden, en wier betrekkingen dan in moeitevolle omstandigheden achter blijven, waarvan in de gehouden lezingen zulke treffende voor beelden werden aangehaald. D oe 1 mo9t dus uitsluitend zijn onder steuning te verleenen, en om zulks te kun nen doen is de steun van zeer velen noodig; men verlieze dit niet uit het oog bij de be handeling van Statuten en Huish. Regl., en onttrekke zich niet aan het verleenen van dien steun, waar wellicht verschil over op vatting van eenig artikel zou indruischen tegen eenige persoonlijke meening. Van de vele vereenigingen, welke ons eiland rijk is, zal deze, zoo al niet de meest goede, toch zeker wel een der meest nuttige zijn, waardig ieders steun. Bestond aan zulk eene vereeniging reeds sipds lang behoefte, verblijdend is de thans aangewende poging om zulk eeue vereeniging tot stand te brengengaarne brengen wij een woord van hulde aan hen die daartoe het initiatief namen en wenschen dat een goeden uitslag het werk zal bekroonen, waar door in den vervolge veel leed zal worden verzacht, veel zorg verligt. Helpe daartoe ieder mede Aan het Donderdag te Helder gehouden onderzoek, ter verkrijging van een bewijs van voorgeoefendheid, in zake voorbereidend militair onderricht, werd door 6 jongelingen van hier deelgenomen. Dit onderzoek had tot uitslag dat voldoende bewijzen van bekwaamheid aflegden de vol gende 3 personen Jn. Roeper Jbz., Weezenplaats. Jn. C. Roeper Pz., Burg. Cornelis Keijzer, Oosterend. Deze komen nu voor een diensttijd van 4 maanden in aanmerking. Naar door het „N. v. d. D." wordt bericht, is in de vergadering van de Vereeni ging „Pluimveehouderij in Noord-Holland", dezer dagen in het lokaal van „Kras" te Amsterdam gehouden, besloten: dat tot verbetering van den hoenderstapel op het oiland Texel een fokstation zal worden ge sticht, bij den heer J. Leien, Waal. Als nieuw propaganda middel zullen in Maart a. s. 520 broedeieren gratis onder de leden verloot worden. De contributie voor het lidmaatschap bedraagt f 1,— Secretaris is de heer Th. Langenhoff, Hoedemakerstraat 115, Amsterdam. De Heer R. Baron Snouckaert van Schauburg, belast met het verzamelen van de ornithologische waarnemingen in Neder land, schrijft „Den 2 November 1904 werd op het eiland Texel een spreeuw in een lijsterstrik gevan gen, welke vogel bij nadere beschouwing om een der pooten een alumiuiumringetje bleek te dragen. Dit ringetje werd mij, jammer genoeg zonder den vogel of althans diens poot, ter hand gesteld, en was gemerkt „Danmark 57." Daaruit viel af te leiden, dat het dier in Denemarken was gevangen, en na van den gemerkten ring voorzien te zijn, weder vrijgelaten was. Het kostte mij veel moeite uit te vinden, wie de Deensehe heer was, die den spreeuw had vrijgelaten. Het bleek te zijn de heer H. C.C Mortensen, te Viborg, die reeds 1150 op die wijze gemerkte spreeuwen de wijde wereld heeft ingezonden. Ik stuurde den ring aan gemelden heer op, die hem dadelijk herkende, en die, met behulp van het num mer, uit zijn register kon opmaken, dat de vogel in quaestie doorhem den 8en Oct. 1904 te Viborg werd gevangen, geringd en des avonds in de schemering losgelaten. Deze zelfde spreeuw werd 2 November d. a. v. op Texel gevangen en heeft de reis daarheen dus langzaam gemaaktdit geval bewijst weer eeDs te meer dat de spreeuwen (om van zoovele andere trekvogels niet te spreken) op hun herfsttrek van N. O. naar Z. W. vliegen. De heer Mortensen was zeer verheugd, door mijn tusschenkomst, iets van een zijner vrijgelatenen te vernemen. Mochten in het vervolg spreeuwen, kraaien of andere vogels, die den ring of eenig ander kenteeken dragen, gevangen of geschoten worden, dan houd ik mij voor toezending zeer aanbevolen, liefst van den vogel in zijn geheel en met nauw keurig opgaaf van tijd en plaats, waar het exemplaar bemachtigd is. Snouckaert. - Als een noodkreet, klinkt hetgeen van hier aan het „Vaderland" wordt geschreven „Aan alle zijden van ons eiland doet de ze9 haar rusteloos knagenden invloed gelden. Onophoudelijk wordt er den betrokken ambtenaren en autoriteiten op gewezen, dat zekere gedeelten van ons eiland dreigen weg te spoelen. Ieder die den' staat van zaken kent, moet overtuigd zijn, dat bij niet spoedige voorziening een ramp - groot of klein, hoe dan ook niet kan uitblijven. We hebben vroeger al eens gemeld hoe de duinenreeks aan de Noordpunt van Texel steeds smaller wordt. Waterstaat weet dat, doch doet niets. Het polderbestuur van Eierland laat^ nu een dijk aanleggen, doch die is nog niet klaar en en we zijn in het barre jaargetijde. Doch laat ons hopen, dat dit gevaar kan worden afgeweerd. Nu weer is er aan de Zuidpunt, bij het z. g. Horntje, een stuk grond weg geschoven, van pl. m. 70 M. lengte. De zee is daar vlak aan de kust ontzettend diep. De stroom schuurt er met enorme snelheid langs en altijd door wordt er zand weggevaagd. Het land en de dijken worden langzamerhand ondermijnd en op zeker moment gaat het land de diepte in. Het gevaar is niet denk beeldig. Alweer werd Waterstaat op dien toestand ge vezen. Nog is er niets gedaan. Nu zal men de handen aan den ploeg moeten slaan. Of moet het spreekwoord altijd van kracht blijven: Als het kalf verdronken is, dempt men den put? We hopen, dat we de zaken wat al te pessimistisch beschouwen. De zandplaat Onrust, die nu grenst aan het eiland Texel, wordt al kleiner en kleiner. De stroom aan den buitenkant dringt al dieper en dieper naar binnen. Aan de oostkust is de dijk op sommige punten, volgens deskundigen, uiterst slecht. De mogelijkheid werd zelfs uitgesproken, dat hij een hoog tij water de dijk op die punten geen weerstand aan den waterdruk zal kunnen bieden. En dan?... De ellende ware nooit te overzien. Mag dat zoo voortduren VAN

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1