N°. 1816. Zondag 5 Februari 1905. IS** Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag;- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per S maanden Yoor ben Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 46 Cts. Naar Amerika en andore landen met rerhooging der porto's. Advertentiën vóór 10 nor op den dag; der uitgave Prijs der Advertentién Yan 1 tot 6 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsraimte berekend. Bewijsnummers 2 CU. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÉN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Burg op Texel. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der gemeentu Texel brengen voor zooveel noodig het navolgende ter kennis van belanghebbenden a. Hij, die na 1 Mei 1905 sterken drank in 't klein in een logement aan logeergasten wil verkoopen, moet daartoe vóór I Maart 1905 een gezegeld verzoekschrift aan Gedeputeerde Staten indienen. Dit verzoekschrift moet be vatten de opgaven, bedoeld in art. 2 sub 3 der Drankwet, en de verklaring, bedoeld in art. 2 sub 4 dier wet. b. Ingevolge art. 59 der drankwet moet de houder vau eene vóór 1 Mei 1904 verleende vergunning voor den verkoop in oene voor het publiek toegankelijke lokaliteit, die dit bedrijf na 30 April 1905 wenscht voort te zetten, daartoe vóór 1 Maart 1905, een gozegeld verzoek richten tot Burgemeester en Wot- houders. Bij gebreke van dit verzoek vervalt de verguning met 1 Mei 1905. Gezegelde verzoekschriften sub b bedoeld zijn tor Secretarie tegen do betaling der kosten verkrijgbaar. Texel, den 2 Februari 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, C. KEIJSER Pz. L. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GRONDBELASTING. De Burgemeester van Texel breDgt ter kennis van belanghebbenden, dat ter Secretarie dezer Gemeente, vanaf heden gedurende 30 dagen voor een ieder ter inzage ligt, een opgave der schattingen en metingen in deze gemeente over het dienstjaar 1904. De verzoekschriften om hermeting of herschat ting ten koste van ongelijk, die om vernietiging van schattingen, welke geacht worden in strijd met de wet te zijn verricht de bezwaarschrif ten tegen ambtshalve verbeteringen van misstel lingen in de belastbare opbrengst en van de onjuiste metingen en berekeningen, zoomede de bezwaarschriften omtrent de onderwerpen, bedoeld in art. 43 der wet van 21 Mei 1870 (Staatsblad No. 82) behooren luidens de artt. 16 No. 1, 19 No. 1, 23 dorde lid en 44, bij Gede puteerde Staten dezer provincie te worden ingediend, binnen 30 dagen na heden. Texel, 3 Februari 1905. De Burgemeester voornoemd, C. KEIJSER Pz. Lo. Burgr. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize: 1 armband, gevonden in de Hoogerstraat. Oosteeend, 3 Febr. Onlangs werd aan H. M. de Koningin door de visscherijvereeni- gingen „Betracht het Goede" en „Schippers en Visschersbond" per rekest verzocht het schietvlot, dat jaarlijks van April tot einde September in den Texelstroom ligt verankerd, in den vervolge eene andere ligplaats te doen aanwijzen. De Minister van Marine heeft, krachtens machtiging van H. M. de Koningin, ter kennis van de adressanten gebracht j le. dat in het belang van de schietoefe ningen aan het bedoelde vlot geen andere i plaats kan worden aangewezen, dan die, welke daarvoor tot nog toe was bestemd j 2e. dat bedoeld ylot overdag wordt aan- j geduid door een mast en 's nachts door een j lantaarn, zoodat bij goeden uitkijk, welke op ieder vaartuig noodzakelijk is, aanvaring kan j worden vermeden 3e. dat evenwel in het belang van de visseherij de plaatsing van het vlot telken jare zóó laat in de maand April zal geschie den, als met de belangen van den dienst, en wel ten opzichte van de schietoefeningen, overeen te brengen zal zijn. Men deelt mede, dat de blazerschuit T X. 111die in de vorige week uit de haven te Nieuwediep wegdreef en op eene droogte geraakte, weder in vlot water en in behouden haven is gebracht. Cocksdorp, 3 Febr. De „Mercur," onlangs hier gestrand, is gisterenavond te 6 uur in vlot water gebracht. Vlieland. De firma J. A. Vuurhaerdt en A. Roodhuijzen te IJmuiden, heeft het af brengen van de gestrande stoomboot Ruhrort aangenomen. TEXEL, 4 Februari 1905. Heden heeft alhier de stemming plaats voor een lid van den Gemeenteraad, ter voorziening in de vacature, wijlen den heer Sd. Koning Pz. Van des voormiddags 8 tot des namiddags 5 ure, bestaat gelegenheid tot stemming in de daarvoor aangewezen lokalen. Voor de uitslag der stemming zie men het bijblaadje aan dit nummer toegevoegd. Waal. 2 Febr. De afdeeling Waal van „Texels Belang" hield gisteravond eene ver gadering in de „Rijzende Maan." Nadat de heer De Jongh de veranderingen had medegedeeld, die er gemaakt waren in de Statuten en het Huishoudelijk reglement, werden tot bestuursleden (tevens leden van het Hoofdbestuur) gekozen de heeren J. de Jongh, Jb. Jb. Bakker en J. Former. Alle 3 namen de benoeming aan. Men schrijft aan de „N. Rott. Ct." Dat het in onzen tijd niet altijd even gemakkelijk is een candidatuur voor het lid maatschap der Tweede Kamer te aanvaarden, blijkt uit het volgende Een niet onbekend staatsman werd dezer dagen door den secretaris eener kiesvereeni- ging gepolst over de aanneming eener even- tueele candidatuur. De secretaris voegde er echter aan to9 dat het district 28 plaatsen telt en dat men er op stond dat de candidaat in al die plaatsen, een of meermalen voor de kiezers optrad. Dat de gevraagde voor de eer dei candidaat- stelling bedankte, behoeft ons zeker Diet te verwonderen. De Drankwet bezwaren. De gemeenteraad van Edam besloot een adres aan te bieden aan H. M. de Koningin, waarin ontheffing gevraagd wordt van de bepaling, dat jongelieden beneden 16 jaar niet zonder geleide een lokaal met vergun ning—mogen binnentreden. Met het oog op het vreemdelingenverkeer vooral te Vollendam, achtte de raad het wenschelijk dispensatie e vragen. Een vervolging tegen den heer Yan Kol(?) Een particulier telegram uit Brussel aan de Matin" zegt, dat tegen den heer Yan Kol, sociaal-democratisch afgevaardigde in de Tweede Kamer door dè justitie een vervolging zal worden ingesteld omdat hij in een vergadering te Amsterdam den Russischen keizer heeft gekwalificeerd als verachtelijk en slecht en als een man zonder karakter. Door den hevigen Westenwind liep Dinsdag aan de Hoogstraat te Rotterdam het water weder zoo hoog op, dat te 12 uur de klok moest geklept en de waterwacht opge roepen worden. Te 2 uur bereikte het water zijn hoogsten stand 2 M N. A.P., zoodat do straat voor het grootste gedeelte blank kwam te staan. Kunstzijde. Men maakt thans de prach tigste zijde van hout. De heer Castro schrijft er over in het „Hbld". Hij zegt, dat de namaak zóó prefect is, dat zelfs een kennersoog zich zou bedriegen, hoeveel te j meerhet koopgrage dames-publiek. De nieuwe stof heeft den naam van Viscose en wordt in Frankrijk uitsluitend vervaardigd uit het hout van berkenboomen" Ik heb, zegt hij, stukken goed voor blouses, prachtig in strepen opengeweven, in ragfine nuances en ook imitatie van zware zijde voor japonstoffen gezien, die voor het oog absoluut als zijde versleten zullen worden. Daar deze artikelen nu van wege het groote verschil in prijs toch wel hun weg zullen vinden, meen ik, dat zij niet als zijde verkocht mogen worden. Nog juist gesnapt. Toen Zondagavond een bewoner uit de Daguerrestraat te 's Gravenhage met zijn familie thuis kwam, zagen zij uit het pakhuis, behoorende tot hun woning, twee als heeren gekleede personen komen. Eén der familie leden greep een der mannen aan. Deze rukte zich echter los en zette het op een loopen. Hij werd achtervolgd en op de Laan van Meerdervoort door een tweetal rechercheurs van politie gevat, die hem naar het politie bureau aan het Alexanderdersveld overbrachten. Hier werd een groot aantal loopers en sleutels in zijn bezit gevonden. Gesnapt. Maandagmorgen vervoegde zich een Engelsch- man aan de Twentsche Bank te Amsterdam ter incasseering van een wissel. De naam was goed, de man zag er betrouwbaar uit, maar alleen het bedrag was tamelijk hoog, en zeker aanzienlijker dan gewoonlijk. Toen de Engelschman verdwenen was, kwam de bediende aan het loket tot deze conclusies de kassier was het roerend met hem eens de chef d9 bureau dito en het einde van het liedje was, dat aan den man, die den wissel zou hebben afgegeven, werd gevraagd of het wel in orde was. Het antwoord luidde, dat de zaak heele- maal niet in orde was, daar hij nergens van wist en nu werd natuurlijk de politie gewaar schuwd. Deze zette een mannetje aan de verschil lende stoombootmaatschappijen, twee manne tjes aan de stations en liet verder in de hotels informeeren. Het resultaat was schit terend, want 's middags verschenen drie Engelschen aan het Centraal-Station, waarvan er een aan het signalement beantwoordde, afgegeven door den kantoorbediende van de Twentsche Bank. Het drietal werd ingere- rekend en geboeid naar St. Pietershal over gebracht gevolgd door agenten met bagage en citybags, toebehoorende aan het drietal. 't Is te probeeren. Houdt het met pretroleum bemorste papier bij de warmte van de lamp, of beter nog, leg de vette bladzijde van het papier op een warme kacheldoor de warmte zal de petro leum verdampen en geen spoor van vet achterlaten. De „Natuurbond", Nederlandsche Bond voor de natuurlijke leef- en geneeswijze, rati- oneele gezondheidsleer en natuurgeneeswijze zonder medicijnen en vivisectie, zendt circu laires rond, waarin het streven van den Bond wordt uiteengezet. Hij zal trachten te bevorderen goede voeding, juiste ademhaling en frissche lucht, strijden tegen den alcohol, de nadeelen van het tabaksgebruik nagaan, het woningvraagstuk onderzoeken, nachtar beid tegengaan, terwijl prostitutie en huwelijk een groot arbeidsveld voor den Bond zul len zijn. De Bond wil het volk leeren, dat ziekten voorkomen beter is dan ziekten genezen. T-:".

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1