Buitenland. Marktberichten. Pre dikbeur ten, ADVERTENTIEN. Gedurende de maand Januari werden uitgevoerd: 2t3 koeien, 36 schapen en 50 varkens. Met het oog op de vele ziektegevallen op ons eiland, acht de Voorzitter van het Nut het wenschelijk, de aangekondigde lezing eene week uit te stellen. Definitief is de bijeenkomst, waarin Ds. Kuperus als spreker zal optreden, nu vastgesteld op Woensdag 15 Februari e. k. De laatste leesavond zal nu worden ge houden half Maart. Oudeschild, 3 Febr. Schippers van hier zijn naar IJmuiden geweest om te onderzoeken of ook blazerschuiten dienst kunnen doen bij de berging der lading maïs uit de bij Zandvoort gestrande Engelsche stoomboot „Alba." Als de berging wordt opgedragen aan de firma Dirk Zwager Co. zullen vermoedelijk schuiten van hier gebezigd worden bij 't ver voeren der lading naar IJmuiden. Den Hoorn. Ons dorp heeft deze week weer bezoek gehad van een drietal genie soldaten, die bij burgers werden ingekwar tierd. De telegraaflijn naar t strand, die door den storm was geknapt, is door hen hersteld, terwijl de palen werden verplaatst. Achter ons dorp zijn op het strand twee groote steigers aangespoeld, benevens een paar groote steigerpalen. Voor de strand vonderij is dit een buitenkansje, daar de palen en planken dik, stevig en gaaf zijn, terwijl alles zeer deugdzaam Amerikaansch grenen hout is. Vermoedelijk zijn deze steigers afkomstig van havenwerken op de kust van Engeland, waar de laatste storm nog al schade aan zoodanige werken heeft toegebracht. Vlieland 2 Febr. In het hotel Meijer gaf gisteren avond Vlielands Fanfarecorps eene goed geslaagde uitvoering. Het programma vermeldde negen muziek, nummers voor de pauze, daarna een tooneel stukje en een voordracht met muziek tot slot, elk wat wils dus. De verschillende stukken werden uitstekend uitgevoerd en vielen blijkbaar zeer in den smaak van het talrijk publiek. „De Militaire Willemsorde", dramatische schets van Rosier Faassen, boeide terstond aller aandacht. De dames Hillenius en de heeren Donia, Schaafsma en Wels oogsten zeer veel bijval Mejuffrouw Hillenius, op het Vlieland's tooneel debuteerend, zij hier een welgemeend compliment gemarkt voor hare uitstekende vertolking. En hoe aller liefst werd het rollettje van Karei gespeeld door de jongejuffrouw Nellie Hillenius, konden wij hier spreken van hem of haar, die het meest succes had, dan zouden wij zeggen „het was Karei." Bravo Karei, je mag het nog eens weer doen 1 Van de heeren wisten wij allen, wat zij ons zouden geven, ons tooneel is voor hen geen vreemden bodem meer. De vroolijke voordracht „de Schutterij" was een aardig slot van den avond, dat was heel leuk. De uitvoering was hiermede afgeloopen, maar nog russte op den heer Donia eene vereerende, zij het dan ook moeielijke taak, zooals hij zeide. In bijzonder welsprekende woorden zeide hij, namens de werkende leden, den directeur op dit laatste concert dat hij leidde, dank voor al wat hij deed voor de Fanfare. Hij schetste al wat de heer Van der Ree had gedaan voor de ver- eeniging, van af hare oprichting tot heden toezijn woorden vonden weerklank en instemming bij ieder. Daarop sprak de heer Van der Ree zelf, kort en krachtig, getroffen door de hartelijke woorden van hem, die weldra als directeur van het corps zijn opvolger zal worden. De heer Molenaar gevoelde zich gedrongen ook het publiek en de Fanfare toe te spreken. Over het bal dat volgde valt niet veel te zeggende Champagne vloeide bij stroomen, maar een prettig bal was het niet. Nog geen Zuiderzeedemping. Uit de Kamerzitting van Woensdag. De Minister van Waterstaat berekent, dat de droogmaking van de Zuiderzee ongeveer 223 millioen zal kosten, en verklaart, dat de onderneming niet aan aanhangers wint. De afgevaardigden, die de droogmaking hebben verdedigd, zijn ongeveer de laatste overgeblevenen. De Minister bestrijdt verder de meening, dat de vischoogst op de Zuiderzee reeds onge veer niets meer waard zou zijn. Zij kwam geregeld aan huis bij een onzer bekende kunstschilders. Hoe zij daar gekomen was, vermeldt de geschiedenis niet, maar wel, dat zij er bekoorlijk uitzag en een zeker air van voornaamheid en deftigheid bezat, die haar als geknipt maakte orn, wanneer de jonge schilder gezelschap, waar onder dames, ontving, de honneurs waar te nemen. Op zulke avonden kweet zij zich uitstekend van hare taak, plaatste zich niet op den voorgrond, toonde zich bescheiden, kortom, ieder vond haar een allerliefste jonge dame, die blijk gaf eene uitstekende opvoeding te hebben genoten, hetgeen af te leiden viel uit de gemakkelijke wijze, waarop zij zich in voornaam gezelschap wist te bewegen. En zoo kwam het, dat zij langzamerhand ook geïnviteerd werd door de vrienden, die haar op de soirées bij den jongen kunstschilder aantroffen. Zoo kwam zij in de voorname kringen van Amsterdam. 's Avonds werd zij geregeld afgehaald per rijtuig door pa. Pa bleef steeds in het rijtuig zitten, want, ziet u, ma was een weinig beneden haar stand getrouwd en zoo zag niemand ooit pa. Deze charmante jonge dame was niet alleen schoon van uiterlijk, maar ook goed van inborst. Zij had haar armen, deed haar liefdewerk. Maar waar de nood zoo groot was, daar schoten hare zwakke krachten natuurlijk dikwijls tekort. Om haar te steunen, schonken twee dames haar geleidelijk f1000 voor haar armen. Het lieve kind was tot tranen toe bewogen. Dezer dagen kwam een bloemist bij onzen kunstschilder met een rekening van f 100„Van uw verloofde." „Maar ik ben niet verloofd." „Juffrouw W. is toch uw verloofde!' Eu nu bleek weldra, dat juffrouw W de charmante jonge dame, de dochter is van een hvisknecht en haar rol zoo goed heeft gespeeld, dat velen er de dupe van zijn geworden. Landarbeid voor zenuwlijders 1 Op grond van de kalmeerende en heilzame kracht die landarbeid schenkt voor zenuw patiënten, zal, uitgaande van de directie van het Krankzinnigengesticht te Utrecht, een groote inrichting verrijzen onder Zeist. Een en ander is in navolgiDg van de inrich ting te Ermeloo-Veldwijk, waarvan de resul taten zeer bevredigend zijn. Ruim 60 H. A. heidegrond zullen worden ontgonnen, zich uitstrekkende ten Noorden van de Centraal Spoor tegenover de stichting van Padua tot bij de grens van Prins-Hendrk- oord. Een bij de handje. Maandagmorgen werd aan een jongen van omstreeks 13 jaar in de Damstraat te Amsterdam een aange teekende brief mot geldswaarden, die hij juist had ontvangen op het postkantoor, ontrukt. De jongen, die op 't eerste oogenblik wel een weinig verbluft stond, had echter weldra den dader in het oog en zat den gauwdief spoedig op de hielen, haalde hem in en het- gevolg was, dat deze, ziende dat er niets anders op zat, den brief weer terruggat. Zeer beleefd. In een Amsterdamsch blad leest men de volgende advertentie H. H. Dieven Bij den bij ons gepleegden diefstal met braak, Donderdag op Vrijdagnacht, is achter gelaten een vreemde sleutel, welke tegen betaling der advertentiekosten terug te beko men is. „Drukkerij Kotting." De Russische woelingen. Uit Petersburg wordt aan de Londensche Daily Telegraph gemeld Tengevolge van de vertoogen van Yermoloff teekende de Tsaar een oekaze, die men de Russische magna charta zou kunnen noemen, i In die oekaze beveelt de Tsaar Witte, als president van den ministerraad, de hervormin gen in de oekaze van den 27en December aangekondigd nader uit te werken beveelt i verder, dat het volk uitgenoodigd zal worden deel te nemen aan de regeeringhoe deze deelneming zal plaats hebben wordt aan j Witte ter regeling overgelaten. De Tsaar beveelt, dat de orde in het heele I rijk door vreedzame middelen zal worden i hersteld en dat een toevluchtsoord zal worden verleend aan de weezen van de gevallenen op 22 Januari. De ministerraad besprak Maandag den nieuwen toestand. Witte stelde zich met alle kracht aan de zijde van het volk. De gevangenen zullen morgen in vrijheid gesteld worden. De vrijheid van drukpers zal even eens afgekondigd worden. Trepoff zal binnen eenigen tijd naar Mansjoerjje gezonden worden. Er zal een vertegenwoordigend lichaam in 't leven worden geroepen. RIJK 8POST8PAARBANK. Aan het postkantoor Texel en de, daaronder ressorteerende, hulpkantoren werd gedurende de maand Januari 1905, Ingelegd f 9681,66'. Terugbetaald - 8942,88'. Het laatste, door dat kantoor uitgegeven boekje, draagt het nummer 2795. Kondag 5 Februari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur Ds. Pchröder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden. Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Booseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds half zeven ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. Woensdag 8 Fcbrnuari 1905. HERVORMDE GEMEENTE Burg. 's Avonds 7 uur ds Schroder. Schagen,2 Febr. Aangevoerd: 4 paarden f 80 a f 150; 0 Stieren i af 5 Gelde- koeien f 130 a 1 160; 17 Kalfkoeien f140,— f200; 22 Nuchtere Kalveren f ,10 a 22,— 0 Schapen f 0 a f 0,0 Lammeren f ai7 Varkens f 14, af 23; 36 Vette Varkens 40 a 44 cent per kg.25 Vette Koeien f 170 a f 310Graskalveren f a f - 30 Biggen f 7,50 a f12; Boter f 1,30 a f 1,40 per K.G.Kipeieren 1 4,50 a f 5 Leiden, 3 Febr. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 183 stuks 1 148 a f 300 12 Stieren f 95 af 170; Veulens 0 stuks, f 0—a f 0 120 kalfkoeien f130 a f 290 Melkkoeien f 130 a 1220; 143 Varekoeien f 117 a f229, 170 Vette koeien f 150 a f310 31 Vette kalveren f 42 a f 100 44 Magere kalveren f 6,— a 1 12; Graskalveren f af445 Vette schapen f 17 af 39 180 schapen (weide) f 15 a f 28.Paarden ai 382 Magere Varkens f 20 a f 35, Vette Varkens a ct. 138 Biggen f 5 f 13 25Lammeren f 0,a f 0 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Aangiften van 28 Jan. tot en met 3 Febr. 1905, GEBOREN Margaretha Annad. v. Willem Bakker en Guurtje Zijm (Spijk.) Aris, z.v, Cornelis Ellen en Maria Reinetta Breman (Oosterend.) ONDERTROUWD: Geene. GETROUWD Cornelis de Wijn en Beertje Backer (Oudeschild.) Cornelis Kuip (Koog) en Anna Cornelia Witte (den Hoorn.) OVERLEDEN Cornelis Gorter, oud 58 jaren (den Burg.) Levenloos aangegeven1 kind van Hendrik Witte en Dientje Keijser (Hoogenberg) en 1 kind van Hendrik Hin en Johanna Corne lia Bakker (Noord-Haffel.) Den 29sten Jan. overleed na een kort stondig lijden onze geachte zwager, do heer CORNELIS DAVID BOLIER, in leven Burgemeester van Scherpenisse, in den ouderdom van 44 jaar. Adr. WAGEMAKER. G. WAGEMAKER—Keijser. Heden overleed in het „Wilhelmina gasthuis" te Amsterdam, onze geliefde Dochter, Zuster en Verloofde HAARTJE KORTENnOEVEN in den jeugdigen leeftijd van 21 jaren. Texel J- KORTENHOEVEN, Bu,e. Amsterdam. j q KLUUN. Amsterdam 1 Februari 1905. Bosboom Toussaintstraat 66. Heden overleed onze jongste lieveling, TRIJNTJE JAKOB A, na een lijden van twee dagen in den jeugdigen leeftijd van ruim 4 maanden. Hare bedroefde Ouders, J. MANTJE en A. MANTJE—Brans. Oosterend, 2 Februari 1905. Algcmeone Kennisgeving. LANGEVELD DE ROOIJ verztoken beleefd voldoening dor door hei verzonden rokeningon. Over het bedrag de j met 10 Febr. nog niet voldane rokeningei jj zullen zij zoo vrij zijn na dien datum p< kwitantie te beschikken. Voor eene gereed voldoening houden zij zich beleefd aanbevolen JKü

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2