Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre dikbeur ten, Voor wie er belang in stelt. Nummer 1 der vlugschriften betreffende „insecten voor naaldhout" is vanwege de afdeeling Landbouw van het Departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid uitge geven. In aansluiting met de plaat, houdende afbeelding van voor naaldhout schadelijke insecten, door het Staatsboschbeheer, houdt het vlugschrift in, een korte en voor iederen boschbezitter bevattelijke beschrijving van den dennenscheerder, in ons land ook wel „worm" of „vliegworm" genaamd; Het vlugschrift is, op aanvrage, gratis ver krijgbaar gesteld bij den Inspecteur der Staats- bosschen en ontginningen te Utrecht. Een armhuismannetje dat wat mans is. Zondagavond liep een omstreeks 70-jarig armhuismannetje op den Noordblaak te Rot terdam de meisjes na, die hem echter op ondubbelzinnige wijze te kennen gaven, dat „oud-mal" voor haar niet „bovenal" ging, maar de oude Don Juan, die intusschen niet „brand schoon" bleek te zijn, ging voort met zijn galanteriën en werd ten slotte zoo lastig, dat een heer er zich mee bemoeide en hem den welgemeenden raad gaf, zijns weogstegaan. Daarover werd de oude liefhebber zoo woedend, dat hij dien heer te lijf ging en de politie er aan te pas moest komen, doch hierdoor be daarde hij niet, hij sloeg, trapte en beet als een dolleman om zich heen en elk die hem te na kwam, kon zijn portie krijgen. Er waren ten slotte vier agenten en een infante rist voornoodig, om sinjeur een rustig plaatsje op den politiepost Beurs te bezorgen. Aan het slot van zijn overzicht der zitting Woensdag door de Eerste Kamer gehouden, schrijft de hoefijzercorrespondent van het „Hbld." het volgende Minister Kuyper was aan het eind van zijn rede gekomen en had juist een gloeiende peroratie gehouden over de volksziel, toen hij plotseling zei: „En nu, mijnheer de voorzitter de Zuiderzee." En hij verklaarde dat, als de Zuiderzee eens werd drooggemaakt, dat groote werk óók zou getuigen van de eenheid van onze „volksziel." Punt. De minister ging zitten. Eo de kamer lachte verbaasd over de plotselinge plons in nuchterheid. 't Was alsof de hooge luchtreiziger, neer geploft uitphilosophische-theologische Regionen pardoes een kil zitbad voelde in de Zui derzee. Maar, was dit een iewat kil en onverwacht slot, wat de minister van waterstaat daarop terstond deed volgen, klonk óók weer min of meer dissoneerend. Hij vatte weliswaar den draad van zijn collega onmiddelijk weer bij de Zuiderzee op, doch uitte zich over die zaak in juist tegenovergestelden, namelijk zeer pessimistischen zin. De inspecteurs-ge neraal hadden uitgemaakt, dat de afsluitdijk (die zij van binnen en van buiten beter ver dedigd willen hebben) geen 27 millioen zou kosten, zooals minister Lely raamde, maar 72 millioen en de inpoldering geen 130 maar 146 millioen, zoodat bij elkaar de kosten zouden komen niet op ongeveer 190 maar op ongeveer 220 millioen. Om deze en om nog andere redenen bleek minister Oyens in 't geheel geen zin te hebben in dit vraagstuk. Er viel voorloopig niet aan te denken. Ruim 6 jaar geleden werden ten nadeele van den landbouwer B. Yeltman te Munten dam drie schapen ontvreemd. Ondanks het ijverig zoeken van de politie kon zij den dader niet opsporen. Zaterdag j. 1. kregen twee veekoopers, familieleden nog wel, twist die zoo hoog liep, dat zij elkaar iets verweten, waarin de marechaussée's aanleiding vonden om een hunner te arresteeren. Deze wordt ernstig verdacht den diefstal gepleegd te hebben. De gearresteerde blijft alles ont kennen en werpt de schuld op een ander familielid, die reeds overleden is. Als de kok met de keukenmeid kijft dan weet men waar de boter blijft 1 Wat er al niet gesmokkeld wordt Kikvorschen derrières Nota Bene. En dat en gros, nl. met 80 Kg. te gelijk. Het had de aandacht der kommiezen al getrokken dat er in het laatste jaar zoo weinig kikvorschen-derrières werden geïmpor teerd, terwjjl dat vroeger toch zoo druk gebeurde. Het is nu echter gebleken dat men deze achterdeelen smokkelde. Te Wolder nl. zijn door de kommiezen aldaar 3 personen aangehouden midden in 't veld, met niet minder dan 80 Kg. kik- vorschenzitdeelen bevracht. De heeren verklaarden hun aanwezigheid bepakt en wel in 't veld hiermee, dat de kommiezen wel eens meer hen ongemoeid door 't veld lieten gaan. Nu echter zijn de 80 Kg. in beslag geno men en zullen door den ontvanger publiek worden verkocht. (L, K.) „De Standaard" over Staatspensioen. „Onder de arbeidende klasse wordt almeer het denkbeeld gepropageerd, dat uit 's Rijks kas elk werkman, als hij onbekwaam wordt zijn brood te verdienen, een behoorlijk pensi oen behoort te ontvangen alzoo ten eerste als hij invalide wordt, en ten tweede zoo hij op jaren komt, en bieronder verstaat men dan liefst een ouderdom van 60 jaren. Als minimum-pensioen acht men een weke- lijksche bijdrage van f5 zeer bescheiden. De gelden hiervoor moeten dan bovendien zóó geheven worden, dat de arbeidende stand geheel buiten schot blijft, en dus ook zonder het heffen van eenig recht, hetzij als tarief hetzij als accijns, op wat de werkman voor zich en zijn gezin koopt. Het is de andere helft der burgerij, die voor de lagere klasse telken jare een bedrag van 40 millioen zal moeten opbrengen en het algemeen stemrecht moet als strijdmiddel dienst doen, waardoor de arbeidende stand in staat zal worden gesteld deze 40 millioen 's jaars uit den zak der overige burgers te nemen, alleen in directe belasting. Dit plan nu heeft andere denkers van ruimere opvatting op het denkbeeld gebracht, om dan liever nóg verder te gaan, en een staatspensioen voor alle invaliden en yoor alle bedaagden te eischen. Alle burgers, rijk of arm, zouden dan, zoo ze invalide werden of op jaren kwamen, recht op zulk een pensioen hebben. De kosten zouden er wel door verdubbelen, maar het rechtvaardigheidsgevoel zou er door bevredigd zijn. Er zou geen onderscheid worden gemaakt, Ieder zou gelijk voor de wet zijn. Wel te verstaangelijk voor de wet om het geld te ontvangenniet om het te betalen. Dat zou altoos voor rekening blijven van de aangeslagenen in de directe belastingen. De directe belasting-betalers zullen, om de arbeiders vrij te laten uitgaan, het dubbele betalen moeten van wat ze nu betalen. Dat is reeds hard. Doch als nu de overige burgers er bijkomen, zal er nogmaals een 40 millioen bij moeten. De directe belasting-betalers krijgen dan het uitzicht op een pensioen, waarvan ze misschien nooit profiteeren, maar ze ontvan gen de zekerheid, dat ze al hun leven door 's jaarlijks een meerder bedrag in 's Rijks schatkist zullen moeten storten, dat er vrij wel tegen opweegten hiermede zullen ze moeten voortgaan, ook als ze pensioen trek ken, zoodat het pensioen van velen geheel weer naar dien fiscus zal toegaan. „Steekt in zulk een plan staatsmanswijs heid Nog meer kikvorschenbilletjes 1 Nu de commiezen er eenmaal de lucht van te pakken hebben (en dat mag ook geen verwondering baren, waar 't een zoo delici- euse lekkernij geldt), nu volgen er al meer aanhoudingen. Zondag zijn onder Veltwezelt (Limburgsche grens) 100 kilogram aangehouden. Men schrijft uit Veendam aan de „N.R. Ct." Een lederhandelaar alhier is van een leelijke reis thuisgekomen. Hij was bij een klant, van wien hij ruim f 500 moest beuren. De man wilde dit bedrag volgens zijn zeggen betalen en vroeg teekening van de nota. Toen dit gebeurd was, greep hij de nota en verklaarde, dat de zaak in orde was, nadat hij hem f 50 had voorgeteld. Bij de firma H. D. Tjeenk Willink en Zoon te Haarlem is verschenen „Van waar moeten de millioenen komen door Mr. M. W. F Treub, hoogleeraar aan de universi teit van Amsterdam(overgedrukt uit „Vragen des Tijds.") De schrijver beoogt op te komen tegen de bewering, dat, als er nieuwe millioenen voor de schatkist noodig zijn, deze alleen uit accijnzen en invoerrechten verkregen zouden kunnen worden. Welke gebreken er ook aan zijne bere keningen mogen kleven, hij hoopt althans in het geschrift duidelyk te hebben gemaakt, dat die bewering een sprookje is, getuigend van den conservatieven en reactionairen geest van hen, die pogen het-by het publiek te doen ingang vinden. Niet omdat de welgestelden, naar billijkheid en rechtvaardigheid, niet hooger kunnen of mogen worden belast, maar omdat men vreest hun steun by verkiezingen te zullen verliezen, worden zij ontzien en op kosten van de kleine luiden bevoorrecht, zegt de schrijver. En hij vraagtis dat Christelijk Woelingen in Rusland. De toestand in Rusland wordt er nog niet beter op. De werkstaking vermindert maar weinig en breidt zich ook uit tot de stations- beamten, wisselwachters en machinisten. Te Tiflis schoot het volk met revolvers op de politie en slaagden de arbeiders er in den militairen trein die naar Batoem vertrekken zou, door het opbreken der rails te doen derailleeren. De mijnwerkers te Sosr.owice slaagden er in een spoorwegbrug door dyna- I miet te vernielen. Waar zulke dingen nog kunnen voorkomen, is de rust nog zeker verre van hersteld. De dames in de Zweedsche stad Hapa- randa hebben in een vergadering met alge- meene stemmen besloten, dat de heeren niet meer den hoed voor haar behoefden af te nemen, althans in den winter. Zij zullen zich in dien tijd met den militairen groet tevreden stellen. Het besluit der vrouwen is hoofdzakelijk gegrond op een geneeskundige statistiek, waaruit bleek, dat het sterker geslacht veel meer leed aan verkoudheid, neuralgie, kiespijn, influenza enz. dan het zwakke. Als oor zaak nemen de geneeskundigen aan de ge woonte der heeren, om den hoed af te nemen. Men kan zich de vreugde en dankbaarheid van de kaalhoofdige heertjes in Haparanda wel voorstellen. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Wordt het gehalte aan suiker hij de suikerbieten l vermindert door stikstofmest Het is nog niet zoo heel lang geleden, dat in pe bemestingsleer als waarheid werd aange nomen, dat suikerbieten door stikstofbemesting achteruit gingen in suikergehalte. De heer A. F. Marlet heeft voor eenigen tijd te Delft eene lezing gehouden, in het verslag waarvan wij o. m. lezen .zoo b. v. beetwortelen; door het bezaaien met Chilisalpeter groeien ze welig en ontwikkelen sterk, doch door deze geforceerde manier krijgen ze weinig suikerge halte, waarom het den landbouwers verboden werd dit te zaaien en de Agenten nauwlettend hierop moeten toezien. Onderzoekingen van den lateren tijd hebben echter aan het licht gebracht, dat niet alleen het suikergehalte .bij stikstof bemesting niet vermindertdoch soms vermeerdert en waar in sommige gevallen een kleine daling valt te constateeren, is de totaal opbrengst zooveel grooter, dat er in geen geval sprake kan zijn van verlies. Enkele voorbeelden willen wij hier aanhalen. Deze voorbeelden zijn ontleend aan het „Blauwboek" 19011902. Op blz. 91 wordt een proef beschreven, -welke aangelegd is om den invloed van stifstofmest op het suikergehalte der suikerbieten na te gaan. De vijf daartoe genomen veldjes gaven de volgende resultaten Perc. I 200 K.G. Chilisalp. gaf bieten met 10.7% suiker, i II250 n n n n n .17,3% n n III 300 n o n n 17,4°/o 9 n IV 400 ii n n ii ii 17,4% u n V geen n n n n n 15,4% Merken wij nog op, dat de hoeveelheden Chilisalpeter gegeven werden op 44,35 A. en dat dit per H. A. wordt 450 K. G., 562,5 K.G. 676 K.G. en 900 K. G. Deze hoeveelheden zijn zeer groot en zoo ergens dan zou hier het nadeel van Chilisalpeter in het oog moeten springen. Op blz. 94 wordt medegedeeld, dat van 6 i perceelen elk, behalve met anderen mest, ook met 600 K.G. Chili per H.A. bemest, bieten worden geteeld met een suikergehalte van 16,4 16,1, 16,416,3, 16.3 en 16,6%. Laten deze twee voorbeelden genoeg zijn. Elk bietenverbouwer kan er zijn voordeel mede doen. P. G. Kondag 12 Februari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg, 's Avonds 7 uur ds. Visser. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Smits. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden CoclcsdorpVoorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Kuporus. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Amsterdam, 6 Febr. Aangevoerd 353 Run deren, le kwal. 68 A 72 ct., 2do kwal. f 0.62 a 0.67, 3de kwal. 58 ac. por K.G. 140 Melk en Kalfkoeion f 120 A f' 280, Graskalveren f af 5 Schapen f Af 60 Nuchtore Kalveren f 7.A f 11,0 Lammeren ff a 580 vette Varkens 42 a 43 ct. per K. G. Purmerend, 7 Febr. Aangevoerd 244 Run deren en 10 Stieren. 78 vette Kalveren 75 A 95 ct. per KG., 322 nucht. Kalveren f 10 A f 24 p. stuk, 194 votto

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2