Buitenland. Marktberichten. Uitslag gehouden verknopingen. „Nut en Genoegen" Waal. Pre d Ikbeur ten, ADVERTENTIËN. UITVOERING Een verborgen schat. Men deelt uit Hoogerheide aan het „D. v. N." mede, dat op de hoeve Lindonk onder die gemeente, bij het rooien eener haag een hoeveelheid oude zilveren munten zijn ge vonden, totaal een 200 stuks, dagteekenende van het midden der zeventiende tot het midden der achttiende eeuw. Aangaande het vinden dezer geldstukken wordt nog medegedeeld, dat er een oude schriftelijke aanwijzing moet bestaan, dat er ook een aantal gouden munten verborgen zijn op een in dat geschrift aangewezen plaats, die echter niet goed meer aan te wijzen is. Intusschen zal wel lust bestaan om den nog verborgen schat te ontdekken, Een besluit bij den gemeenteraad van St. Laurens, waarbij bepaald werd dat de herbergen aldaar voortaan des Zondags geslo ten zullen moeten blijven, is door Ged. Staten ter vernietiging voorgedragen, op grond van in strijd met de wet. (Midd. Ct.) Overtreding der Arbeidswet. Een der loopers van de „Stads-Editie" (Opr. Haarl. Ct.) had zich voor den kantonrechter te Haarlem te verantwoorden, omdat zijn 8 jarig zoontje hem behulpzaam was geweest bij het rondbrengen van de couranten. De man verklaarde, dat zijn vrouw 10 kinderen thuis heeft, dat de jongen, als hij 's avonds met hem mee loopt, onder veilig toezicht is en dat 't ventje er schik in heeft met vader mee te gaan. De ambtenaar van het O. M. vindt de redeneering van den vader zoo kwaad niet. Evenwel, de man heeft de Arbeidswet overtreden en dient gestraft te worden. De eisch luidt f 2, subs. 2 dagen hechtenis. De beklaagde begrijpt niet waarom hij gestraft zou worden. Hij vraagt of 't niet veel beter is, dat de jongen met hem mee gaat, dan dat hij op straat slijpt en katte- kwaad uitvoert. De kantonrechter geeft den man volkomen gelijk, maar toch wordt hij veroordeeld vreemde rechtspraak. De gemeente Brandwijk in Holland nog wel vertoont in deze 20ste eeuw het zeker wel curieus geval dat er geen enkele lantaarn in de donkere winteravonden de duisternis doorboort, of het moest de hand lantaarn wezen van een laten wandelaar. Meermalen werd door de ingezetenen aan den Raad verzocht op de gevaarlijkste punten een lantaarn te doen plaatsen, maar steeds te vergeefs. Die weigering geschiedde uit pure zorg voor het leven en welzijn der ge meentenaren, immers zoo oordeelen de vroede vaderen o. a., „een lantaarn zou een valsch schijnsel op den weg werpen." En nu Ofschoon geen enkele lantaarn eenig valsch schijnsel op eenigen weg werpt, is toch een ingezetene, door de Egyptische duisternis misleid, in den Graafstroom ge- loopen. Het gaf vrij wat moeite den drenke ling te redden. Daartoe moesten n. 1. eerst lantaarns gehaald worden. En wie be schrijft de verbazing van de redders, toen zij in den geredde voor zich zagen.een Raadslid. Wie weet of er nu geen voorstel komt, om het toch maar eens met dat „valsche" schijnsel te probeeren. Een ambtenaar ter Secretarie eener Noord-Hollandsche gemeente, aldus lezen wij in „De Standaard," deed dezer dagen aan het hoofd der openbare lagere school, tevens secretaris van de commissie tot wering van schoolverzuim aldaar, het verzoek, om alsnog ten spoedigste in te zenden het jaarverslag van hare werkzaamheden, aan den Gemeente raad, aangezien zulks reeds in Januari had moeten plaats hebben. Als antwoord op deze uitnoodiging ontving hij het volgend bericht Geachte Heer Met 't opmaken van bovengenoemd verslag zou ik zeer kort kunnen zijn. 1. Onze voorzitter is reeds meer dan l1/» jaar geleden gestorven. 2. Er is nog nooit een ander in zijn plaats benoemd 3. De commissie heeft nog nooit vergaderd 4. Het notulenboek van den secretaris is nog in blanco 5. We hebben nog nimmer eenige ver volging in zake leerplicht behoeven in te stellen en rekenen er op dat ook nimmer te behoeven, aangezien we hier te doen hebben met zeer volgzame schaapjes, die bij eene enkele aanmaning van het hoofd der school direct al hunne kwade neigingen betoomen. Het verslag dat ik dus aan den Raad zou indienen, zou alleen deze woorden bevatten Uitgevoerd „Niets. Gelukkig zijn er nog commissies tot wering van schoolverzuim die meer ijver ontwikkelen. Wij kennen er zelfs eene die een onder zoek instelde naar de reden waarom een kind dat sinds jaren overleden was, de school niet bezocht. Nog al meer lintjes. Een nieuwtje van den Haagschen corr. van de O. H. Ct. De journalistieke bron is aan 't sprudelen geraakt en uit die bron, die ons, croniqueurs, van kronieknoviteiten moet voorzien, heb ik gemeend te mogen putten de mededeeling, dat er voor de nog vacante knoopsgaten een schoone tijd gaat aanbreken, daar H. M. de Koningin en de Prins van plan zijn een nieuwe Orde te creëeren, waarvan de eerste lintjes regen als mijn politiek-meteorologische voorspellingsgeest niet blijkt te falen zal vallen op den aanstaanden jaardag van den Prins-Gemaal, den 19 April. De nieuwe Orde, waarvan de naam nog geheim wordt gehouden, is evenals de Oranje Nassau Orde en die van den Nederlandschen Leeuw in 4 klassen verdeeld en bestaat uit een ridderkruis, om welks 4 kwartieren eon band is gevlochten met het opschrift „Je maintiendrai," terwijl het geheel de wapens van Nederland en Mecklenburg-Schwerin vereenigd, vertoont. Te Leiden staat in eon der tuintjes aan het Plantsoen, in den vollen grond, een rhoden- dron (hybriden), die nu reeds rose knoppen heeft, waarvan een zich reeds ontplooit. Dezelfde plant bloeide voor twee jaren begin Maart, zoodat ze nu nog een maand vroeger is. Het is merkwaardig omdat deze planten anders eerst in Mei bloeien. Men schrijft omtrent den toestand op het eiland Marken De schade, door den jongsten brand aange richt, die niet door assurantie wordt gedekt, bedraagt duizenden. Gelukkig zag de com missie, die zich gevormd heeft om gelden in te zamelen, reeds vruchten van haar werk. H. M. de Koningin-Moeder, die al spoedig na de ramp van Haar belangstelling had blijk gegeven, zond, gelijk gemeld, een gift van f 200. Andere giften volgden, doch er is veel noodig. De arme visschers kunnen zelf zoogoed als niets doen Men meldt uit Deventer aan de „N. R. Ct." Een vermakelijk gesprek is hier gevoerd tusschen een ambtenaar ter gemeen te-secretarie en een boertje. Boer„Kank mien hier ook aangeven veur 't kiezen Ambtenaar: „Neen, daarvoor is het te laat." Boer „Kank d'r ook kwaad mee Ambtenaar „Hoe bedoelt u Boer„Jao, kan mien dat ook geld kos ten, of kunt ze der mien ook veur in de kaste zetten Ambtenaar „Neen, dat nietmaar ge kunt dit jaar niet kiezen." Boer„Dank oe wel, mieneer dat kan mien niet schelen." Boertje af 1 Groote opruiming. Uit Rusland. Volgens te Berlijn uit Petersburg ontvangen bericht is in de woning van den in hechtenis genomen moordenaar van Grootvorst Sergius een document ge vonden, waarin vermeld staat dat de Czaar, alle grootvorsten, Trepof en de meeste gou verneurs veroordeeld zijn en een voor een opgeruimd zullen worden. In de regeerings- kringen heerst een volslagen paniek. Over wogen wordt de vraag of het niet wenschelijk is, den Czaar en de grootvorsten naar het buitenland tc zenden, daar zij in Rusland niet veilig zijn Te New-York wordt een nieuwe R -K. kerk gebouwd, welke, naar men verwacht, de grootste en prachtigste ter wereld zal zijn. liet gebouw zal 70,000 menschen kunnen bevatten. Plet gebouw zal 547 voet lang zijn; dat is 22 voet langer dan de St. Paulus- kerk te Londen, en de hoogte zal 475 voet zijn dat is ruim 40 voet hooger dan de St. Pieterskerk te Rome en 100 voet hooger dan de St.-Pauluskerk. De kosten van de nieuwe kathedraal, welke de St.-Sophiakerk zal heeten worden geraamd op minstens 60 millioen gulden. Te Berlijn heeft zich een dappere knaap van dertien jaar, een jongen uit een werk mansgezin, een groote lap huid van de dij la'en nemen, om zijn vijfjarig zusje, dat deerlijke brandwonden had, te redden. De kunstbewerkiogis goed afgeloopen. Het meisje herstelt en ook de jongen kan binnen enkele dagen het ziekenhuis verlaten. Amsterdam, 20 Febr. Aangevoerd 438 Run deren, le kwal. 69 k 73 et., 2de kwal. f0.66 a 0.69, 3de kwal. 58 a c. perK. G. 150 Melk en Kalf koeien f 120 f 275, Graskalveron f af 3 Schapen fkt91 Nuchtere Kalveren f 7,k f 12,0 Lammeren f' a 529 vette Varkens 42 a 44 ct. por K. G. Purmerend, 21 Febri Aangevoerd 373 Run deren en 12 Stieren. SI vette Kalveren 75 k 95 ct. per KG., 376 nucht. Kalveren f 9 k f 22 p. stuk, 178 vette Varkens 42 k 46 ct. per KG. 43 magere Var kens f 14 A 26, p st.; 144 Biggen f8 hf'13 p. st.347 Schapen f 23 k f 32 Kip-Eieren f3,75 k f 4,25 per 100. st. Vette Koeien, 132, prijsb. h. stug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel matig. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen p h. prijs h. matig. Vette VarkenB, h. in prijs h- vlug. Magere Varkens, prijsh., h. vlug. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. stug. Maandag 20 Februari in „do Zwaan." Notaris G. J. O. D. DIKKERS 0.01.60 Huis op de Kamp. 1.29.43 Voorste Huiskoog. 0 80.40 Voorste Omloop. 0.95 20 Achterste Huiskoog. 1.30.80 Achterste Omloop. 0.44.70 Kleine Vierkantje. 0.95.40 Groote Vierkantje. 0.44.50 Rietveld. 0 59.60 Rietveld. 1.06.10 Kleine Zuiderkoog. 2.52.90 Groote Zuiderkoog. 0.70.80 Rietveld. Koopers Gebr. Roerhorst voor f 10510. 0.01.37 Schuur voor den landbouw. 2.34.30 Huiskoog. 1.22,60 Koeienweid. Kooper C. Veeger Jz. voor f 5070.— 1.78.70 Schelfstuk. Kooper H. Zijm Mz. voor f 2230.— Zondag 126 Februari 1905. HERVORMDE GEMEENTE. BurgVoorm. 10 uur ds Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Visser. Oudeschild. 's Avonds 7 uur ds. Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de Hr. Van Zweden, Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Burg. 's Avonds halfzeven ds. Kuperus.. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Milatz. Geboren: JOHANNES HENDRIKUS, zoon van C. GOMES, on J. GOMES—de Graaf. Egmond aan Koe, 202'05. Algcmeene kennisgeving. Heden overleed na een smartelijk doch geduldig lijden voorzien van de H. H. Sacramenten dor Stervenden, onze geliefde Echtgenoote, Moedor, Behuwd- en Groot moeder, 91 A R G A It E T II A 91 E U I) T, in den ouderdom van ruim 79 jaren. Burg Texel 20 Febr. 1905. Th. SMITS, Kinderen, Behuwd- en kleinkinderen. Vergadering met Dames, op Zaterdag 25 Febr. a. s., 's avonds half 8 in de Bellevue. HET BESTUUR. van de Rederijkerskamer „Eendracht maakt macht," op Zondag 26 Februari 1905, in hotel „De Zwaanto don Burg op Texel, Voor Donateurs met hunno dames. Niet-Donateurs hobben toegang togen betaling, voor een Heer 50 Cent, Heer en Darao 75 cont, BAL N A. Aanvang 8 uur precies. HET BESTUUR.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2