N°. 1827. Donderdag 16 Maart 1905. 18d" Jaargang. Nieuws- en Advertentieblad. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Advertentiën vóór 10 nor op den dag der oltgave ABONNEMENTEN en ADVERTENTIËN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Bübö op Texel CO ,fl TEXEL, 15 Maart 1905. p Uit clen Gemeenteraad. I Met het oog op de ongesteldheid van den Wethouder, den heer C. Keijser Pz., welke Ljt(zïch voor enkele dagen zeer ernstig liet lanzien doch thans gelukkig eene betere wending schijnt te hebben genomen, en n verband met de nog steeds voor deze ge- jj«neente bestaande burgemeesters-vacature, "Vas tegen Maandag j.l. door den Wethouderj 1 den heer FKeijser, thans loco burgemeester, eene vergadering van den raad uitgeschreven, ter benoeming van een tijdelijk Wethouder. Behalve de heer C. Keijser Pz. tengevolge ongesteldheid en de heer Dikkers wegens ambtsbezigheden, waren alle leden aanwezig. Nadat de vergadering door den Wethouder, den heer F. Keijser, was geopend en daarbij tevens was ontvouwd wat de reden was van het bijeenroepen dezer vergadering, werd overgegaan tot de installatie van het onlangs verkozen lid, de heer Joh. Koning. Na het afleggen in handen van den Voorzitter, der vereischte verklaringen, werd hij door dezen geluk gewenscht met zijne benoeming, terwijl den wensch er aan werd toegevoegd dat hij zijne beste krachten zou willen wijden ter bevordering van den bloei en de welvaart van Texel. De notulen der vorige vergadering hierop gelezen, werden goedgekeurd. Tot de benoeming van een tijdelijken Wet houder overgaande, werd daarvoor met alge- meene stemmen benoemd de heer Dikkers, welke van deze benoeming kennis zal worden gegeven. Bij de algemeene rondvraag niemand het woord verlangende, werd de vergadering door den Voorz. gesloten. De aanbesteding van schoolbehoeften alhier had den volgenden uitslag: Perc. I. Langeveld de Rooij f 356,- J. van Leverink, Schagerbrug 328,25 W. C. Reij 320,40 W. L. Bakker Lz. 298,76 Perc. II. L. Rumpff, Helder f 89,83 F. Zegel Kz., Oudeschild 73,60 De levering werd gegund aan de laagste inschrijvers. Van 1 tot en met 10 Maart zijn van hier uitgevoerd: 11 koeien, 4 kalveren, 86 schapeD, 1 paard en 26 varkens. Oosterend, 14 Maart. Mej. N. Bakker, onder wijzeres in vak k aan de bijzondere school alhier, behaalde de vorige week acte voor Nuttige Handwerken. Beroepen bij de Ned. Herv. Gem. alhier, de heer W. A. Wasch, cand. te Vlissingen. Oudeschild. De uitkomsten der garnalen- visscherij zijn in den afgeloopen winter zoo slecht geweest als nimmer te voren, 't Heeft den visschers weinig voordeel opgeleverd, dat geen ijs de visscherij heeft belemmerd. Er is weinig kans meer dat de garnalenvisscherij gedurende 't loopende seizoen nog goed kan worden, althans niet om 't reeds geleden verlies te dekken. Naar berichten uitIJmuiden verzekeren, verdienen de visschers van hier, die bij Zandvoort werkzaam zijn met het bergen der ladiDg maïs uit de gestrande stoomboot „Alba" bij gunstig weder goed geld. De maïs is verkocht tot half Mei voor f 46 per last. Er moet zelfs kans bestaan, dat de stoomboot nog zou kunnen worden afgebracht, in welk geval de visschers wel f 1000 per hoofd zouden verdienen. Den Hoorn, 14 Maart. Onze plaatsgenoot, de heer J. Drijver, zoon van den heer D. Drijver, is geslaagd voor klerk bij de posterijen en telegraphie. Een der drankwet-puzzles Art. 8 der Drankwet zegt o. a. dat „de vergunning tot verkoop van sterken drank door Burg. en Weth. wordt geweigerd, wan neer zij gevraagd wordt voor een lokaliteit in het huis, toebehoorende aan het rijk, een provincie, een gemeente of een waterschap Nu bestaan er in Friesland—en waarschijnlijk ook elders herbergen met vergunning, die toebehooren aan polders. De vraag is nu Moet een polder als een waterschap be schouwd worden|? Zoo neen, dan kan art. 8 op deze herbergen zeker niet van toepassing zijn en bestaat hier ongetwijfeld een leemte in de wet. (Leeuw.' Ct.) Hij wist het niet zoo precies. Ineen Fiiesche gemeente verscheen dezer dagen iemand ten gemeentehuize met de boodschap dat hij graag als lidmaat wenschte ingeschreven te worden. Er werd hem duide lijk gemaakt dat hij dan bij den predikant moest wezen, maar dat hij wel een formulier kon krijgen ter bekoming van het kiesrecht, waarop hij antwoordde: „Nu dan moet dat maar." In het „Maandblad tegen de verval schingen" wordt medegedeeld, dat eene stof, welke in groote hoeveelheden, onder den naam van „Smith's Weed-Killer", uit Enge land hier te lande wordt ingevoerd en aan bevolen wordt ter dooding van onkruid in tuinen en straten, ter reiniging van stallen en werkplaatsen enz. bij onderzoek bleek te bestaan uit het hoogst vergiftige arsenigzuur- (z. g. rattenkruit). Het blad voegt hieraan het volgende toe Het behoeft nauwelijks betoog, dat een dringende publieke waarschuwing tegen het aanwenden van dit zware vergift hoogst noodzakelijk is, ten einde zoo algemeen mogelijk de verspreiding dezer gevaarlijke stof tegen te gaan. Niet alleen dat een groot gevaar dreigt, door deze bussen in keukens, kelders enz. voorradig te hebben, doch ook de verspreiding van het vergift in den bodem is ten zeerste te vreezen, met het oog op schadelijke ge volgen, zoowel voor het bodemwater als bij het inademen bij het verstuiven, na indroging door de lucht. Het komt ons onbegrijpelijk voor hoe de invoer, resp. de verkoop van een dergelijk zwaar vergift voor huishoudelijke doeleinden toegestaan kan worden, en wij achten „onver wijlde" maatregelen van regeeringswege dringend noodzakelijk, ter voorkoming van verdere verspreiding van een zoo terecht algemeen gevreesde stof in de huishouding, of in de onmiddellijke nabijheid van woningen. Een rijk gezegend huwelijk In den 's Gravenhaagschen Kerkbode vindt men een advertentie, waarin het 127> jarig huwelijk van een echtpaar daar ter stede wordt aangekondigd door hun 10kinderen! Onder de miliciens, die te Groningen zouden worden ingelijfd, bevond zich een merkwaardig toekomstig soldaat, Daar J. Nitters uit Beerta nagelaten had, wegens het gemis van een been vrijstelling van dienst te vragen, was hij tot den dienst aangewezen en begaf zich op krukken naar de kazerne. Het spreekt wel vanzelf, dat hij niet lang plezier zal gehad hebben van zijn loffelijke voornemen om soldaat te worden zogt de „P. G. Ct." Spiegelbeelden in stemlokalen. Een inzender in het „N. v. d. D." deelt mede, dat allerlei voorschriften in de Kieswet om het geheim der stemming te bewaren zooals afstand, richting enz. ten opzichte van de tafel, waaraan het stembureau zit, niet be letten kunnen, dat ook in het stemlokaal met spiegelbeelden wordt gewerkt. „In een dorpje nl. in de Hoeksche Waard" schrijft hij „hangt een spiegel in de raadkamer, juist tegenover de stemlessenaar, zoodat in den spiegel kan worden waarge nomen, welke candidaat door den stemmer wordt zwart gemaakt. Dit viel bij de laatste aldaar plaats gehad hebbende stemming zoo op, daar een der leden van het stembureau zonder onderscheid, bij eiken keer, dat ge stemd werd, een nauwkeurigen blik in den spiegel wierp, waaruit men opmaakte, dat die vriend een middel had gevonden om het geheim der stemming te ontsluieren. TEXELSCHE COURANT. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Burg 30 Cts. Franco per post door ge heel Nederland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Prys der Advertentiën Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cts. per nummer. INRICHTINGEN, welke Gevaar, Schade of Hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat ter Gemeente-Secretarie ter inzage ligt een verzoek met bijlagen van Johannes Gerardus Moojen Wz., te den Burg op Texel, om vergunning tot oprichting eener Smederij op het perceel kadastraal bekend in Sectie K, No. 1458- Op Maandag den 27 Maart 1905, des middags te 12 uren, zal ten Raadhuize der Gemeente gelegenheid bestaan om bezwaren tegen dit verzoek in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten. Zoowel de verzoeker, als zij, die bezwaren hebben, kunnen gedurende drie dagen, voor het bovengemelde tijdstip, op de Secretarie der Ge meente kennis nemen van de ter zake ingekomen schrilturen. Texel, den 13 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. BEKEiNDMAKING. DRANKWET. Burgemeester en Wethouders der Gemeente Texel brengen ter openbare kennis, dat op 14 Maart 1905, bij hen is ingekomen een afschrift van een aan Heeren Gedeputeerde Staten dezer Provincie gericht verzoekschrift van Gerbrand Zoetelief Pz., logementhouder wonende te De jCocksdorp alhier, om vergunning voor den verkoop van sterken drank in het klein aan logeergasten in de gelagkamer en aangrenzend opkamertje van het perceel, kadastraal bekend Gemeente Texel, Sectie A, No. 2152, plaatselijk gemerkt C No. 143, en gelegen aan den Dorpsweg aldaar. Binnen twee weken na do dagteekening dezer bekendmaking kan eenieder tegen het verleenen van deze vergunning schriftelijk bezwaren bij Burgemeester en Wethouders inbrengen. Texel, den 14 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING Secretaris. COLLECTE. De Burgemeester van Texel brengt ter open- fgt bare kennis, dat bij hem is ingekomen eeno circulaire van de zich daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het verzoek zijne mede werking te willen verleenen, tot het inzamelen van giften, welke zullen worden aangewend tot vergoeding van de schade welke den bewo ners van het eiland Marken is overkomen, bij '01 den brand van 8 Februari j.l., waardoor 14 huizen in de asch werden gelegd. ''1C Teneinde aan het verzoek zooveel mogelijk Pf to voldoen, zal in do verschillendo dorpen der :PC Gemeente, tusschen den 20 en 25 Maart 1905, langs de huizen een collecte worden gehouden, in de verwachting dat niet te vergeefs een BCIboroep op don liefdadigheidszin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, den 14 Maart 1905. Do Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo. B.

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1