Buitenland. Ingezonden Stukken. Marktberichten. Pre djkbeu r ten, ADVERTENTIËN. Den 22 JYïaarf 1905, 19 Jfiaart a. s. b De Bond van Staatspensioneering denkt bij de a. s. verkiezingen reeds een woordje mee te spreken. Het plan bestaat om aan de eventueele candidaten in het district Alkmaar schrifte lijk te vragen, hoe ze over dit sociale vraag stuk denken. Misschien zou het niet kwaad zijn, om zulks ook in andere districten te doen. Dan wist men in hoeverre de beweging op de medewerking van onze wetgevende macht kan rekenen. Een bof. Den len Februari verkocht een juffrouw te Bergen op Zoom het haar gelegateerd woonhuis van haar heer voor een wekelijk- sche toelage van til gedurende haar leven. En thans, na slechts vijf weken dat week geld genoten te hebben, is ze gestorven. De kooper komt dus voor f 55 in het bezit van een perceel, dat gemakkelijk voor f500 f 600 verhuurd worden kan. Solide bouw. Bij het uitbreken van een oud gebouw te Poortvliet, is gebleken, dat een stuk muur uit turven was gemetseld. Als het waar is, zou men vragen hoe is dat gebouw oud kunnen worden? („L. en N.B) Dözer dagen vervoegde zich aan het postkantoor te Ylissingen een persoon, R. genaamd, die 200 postzegels van 5 cents verlangde. De beambte reikte hem de zegels over, doch niet zoodra was R. in het bezit hiervan of hij ging aan den haal, in zijn haast vergetende de verschuldigde f 10 te betalen De brutale oplichter werd echter door den betrokken beambte achterhaald en aangehouden en is inmiddels naar Middelburg overgebracht. („V. C.") Eenigen tijd geleden heeft zich te Deventer in een der volksbuurten een even immoreele als schandelijke club gevormd, die men ook in andere plaatsen, men noemde ons b. v. Arnhem, vindt. Zij bestaat uit lieden, die van oordeel zijn, dat jenever te duur is om te drinken en nu op het onge lukkige denkbeeld zijn gekomen om spiritus, vermengd met water, te brouwen. Woensdagavond werd een lid dezer club reeds het slachtoffer van het gebruik van dit vergif, 't Was een nog jonge man, die zich overgaf aan den lust om van dezen drank een zekere hoeveelheid te gebruiken. Hij werd zoo ziek, dat hij in bewusteloozen toestand verkeerde en men zich over hem ongerust maakte. Hij werd op een steenen keuken vloer gelegd, doch kwam gelukkig in den loop van den dag weer bij. Of hij genezen zal zijn van zijn spirituslust (Tel.) Rijksverzekeringsbank. Door het bestuur der Rijksverzekeringsbank is aan de agenten medegedeeld, dat het plan bestaat in alle plaatsen, behalve te Amsterdam, Rotterdam, den Haag en enkele zeer kleine, personen aan te stellen om de agenten behulpzaam te zijn bij het verstrekken van inlichtingen aan werkgevers en die eenvou dige opdrachten kunnen uitvoeren. Gevaarlijke boonen. De bootwerker S. Baris, wonende in de Gouwstraat no. 43® te Rotterdam, nam van het stoomschip „Bezoeki" een partijtje boonen mede naar huis en deelde hiervan aan zijn buurman v. Oostende mede. Deze boonen waren zoogenaamd opveegsel, uit het ruim herkomstig, waar de lading boonen, een aantal balen uit Indië aangevoerd, opgeslagen was geweest. Deze balen waren reeds gelost en verscheept aan het bestemde adres. Het zoogenaamde opveegsel was een mengsel van boonen van allerlei vorm en kleurmen vermoedt dat er daaronder olie-boonen en vergift bevattende boonen zijn geweest, alle maal bestemd om daaruit casterolie te persen. Zoodra het gezin van den bootwerker J. van Oostende in het bezit van het geschenk gekomen was, zetten zich dadelijk een paar zoons van dien bootwerker aan het werk om het vuil er uit te zoeken en in het vooruit uitzicht van een goed middagmaal, werden de boonen door de huisvrouw zoo spoedig mogelijk opgezet. Nadat zich, enkele uren later de verschijnselen van vergiftiging geopond hadden, zou het gezin in diepen rouw gedompeld worden. Allereerst, kort na middernacht, bezweek de bootwerker S. Baris, die de boonen van het stoomschip „Bezoeki" medebracht en ten geschenke gaf, na een verschrikkelijk lijden. Hij laat een vrouw en eenige kinderen na. Daarna stierven na eenige uren van ont zettend lijden in het gezin van den bootwerker J. van Oostende, die zelf van dit maal niets nuttigde, zyn drie zoontjes Johannes Cornelis, oud 10 jaar, Hendrik Pieter, oud 4 jaar, en J i v en nog drie andere /.„aar uaproefde gezin, waren Zondag nog niet alle gevaar te boven. Reeds is der politie uit haar informaties gebleken, dat partijen van dezelfde boonen zijn aangeland in Groningen en Friesland, waar varkens reeds aan dezen kost bezweken zijn. Bij geruchten vernamen zij verder, dat de boonen ook in Noord-Holland zijn geïmporteerd. En eindelijk dat de Handels vereniging te Amsterdam een flinke partij er van heeft opgeslagen. Commissaris, v. d. Yeen heeft in verband daarmede onmiddelijk naar den hoofdcommissaris te Amsterdam getelegrafeerd, opdat deze maatregelen zal kunnen nemen, dat de gevaarlijke boonen niet in consumptie komen. Wat te Charlois is gebeurd is waarlijk genoeg. Een man en drie kinderen, zoo uit het leven weggerukt gezond en wel tot voor weinige oogenblikken, nu vier lijken, overge bracht naar de sectiekamer van het Zieken huis ter gerechtelijke schouwing. Hoe een luiaard aan den kost komt. Vermoeiend was het aan te zien, hoe dezer dagen oen betrekkelijk jonge kreupele bede laar zich langs de woningen der meerbevolkte buurten van onzen polder (Haarlemmermeer) op twee krukken voortzeulde. Steunend en met akelig pijnlijk gelaat hield de man aan iedere deur stil, om een aalmoes te vragen, en gelukkig, het aanschouwen van zoo droeve ellende bewoog ook de harten van hen of haar, die werkelijk ook geen aanspraak konden maken op den naam van welgezeten te zijn. Zijn beroep op menschelijkheid was alzoo niet vergeefsch en menige cent verhuisde naar den zak van zijn honderdmaal verstelde jas, terwijl het eene, geheel omzwachtelde been bij die beweging een lammerige zwaai maakte. Doch hoe schaarscher de woningen langs den eentonigen kanaaldijk, hoe vlugger het gemaai met de krukken, hoe zeldzamer de zuchten en hoe meer ontspannen de trekken van onzen muntenverzamelaar Alleen nabij een huis toomde hij zijn vaart wat en werden de onderdanen zieker en zwakker, en daarna weer verandering van tooneel. Ten slotte, toen de avond viel en de route eenzaam werd een totale metemor- phosede kreupele was een krachtig looper geworden, die met stevigen pas, de krukken op den schouder voortstapte, om zoo spoedig mogelijk zeker Haarlem te bereiken, waar zijn opgehaalde buit hem wel een offertje aan Bacchus zal vergund hebben. („O. H.") Een vreeselijk bloedbad. De verpletterende nederlaag van het Rus sische leger, bij Moekden, is ijzingwekkend om te lezen. Op het slagveld bleven 25000 dooden, makende 'n totaal verlies van 100000 man. 50 tot 60.000 Russen werden gevangen genomen, benevens 70 kanonnen en verder oorlogsmaterieel buit gemaakt. De Japanners verloren bij dezen veldslag 5000 man. En dat blijft nog maar steeds voortgaan met vernielen. Is 't niet om van te gruwen De burgemeester van Gowrie, in den Amerikaanschen staat Iowa, mr. E. W Sorber, is in het huwelijk getreden, om aan een geld boete yan 480 gulden te ontkomen. Hij had namelijk in zijn kwaliteit van burgemeester bepaald, dat iedere oude vrijster, iedere vrijge zel en iedere weduwnaar 480 gulden boete zou moeten betalen, als zij of hij in het afgeloopen schrikkeljaar een huwelijksaanzoek afwees. Nu deden zich echter, wat de huwelijken- bevorderende man misschien niet had voorzien tal van liefhebsters voor de hand van den burgemeester zelf voor. Tot het einde des jaars had hij koel glimlachend tien blauwtjes laten loopen. Op Nieuwjaarsdag zocht hem een deputatie op en bracht hem onder het oog, dat hij 480 gulden boete te betalen had, omdat hij nog ongehuwd was en toch tien maal ten huwelijk was gevraagd. Toen werd de hardvochtige klein en verzocht een maand uitstel, om zoo spoedig mogelijk een geschikte vrouw te kunnen vinden. Ten slotte viel zijn keus op een elfde dame, met wie hij den 26sten Januari in den echt is verbonden. (Buiten verantwoordelijkheid dor Redactie.) Aan de vrouwen en meisjes van Texel. De ontzettende zeerampen dor laatste jaren, die tal van jonge mannen in do golven deden omkomen, hebben levendig do behoefte doen gevoelen aan het stichten van een fonds tor verzorging van weduwen en weezon. Niet alleen do woduwen van visschers hebben behoefte aan steun, maar bij alle onbemiddelden is ditovon- zeor het geval, wanneer de vorzorgor aan 't gezin ontvalt door den dood. Door dit alles te overdenken, zijn wij er toe gebracht, een zoodanig foDds te stichten, onder den naam van „Texel's Belang," met de zin spreuk „Door Eendracht sterk." Op alle dorpen van ons eiland mocht het denkbeeld bij de weidenkenden terstond steun erlangen. Overal traden goedgezinden op, om de stichting nu gelijk te maken. Zal echter een fonds voor weduwen en weezen, op 'den duur op ons eiland kunnen bestaan, dan is 't noodig reeds terstond veel geld bijeen te brengen. Tot (J, vrouwen en meisjes, komen wij daarom met het bescheiden verzoekhelpt en steunt ons etreven. Dit kunt gij alloreerst doen, door 't vervaardigen van een of ander handwerkje en dit ons af te staan vóór 1 October e. k. Wij houden van die voorwerpen dan aan den Burg eene tentoonstelling en vragen daarna toestem ming tot hot verloten der door U vervaardigde artikelen. Mochten ook mannelijke ingezetenen daaraan voorwerpen willen toevoegen, hetzij mooie teekeningen, figuurzaag- of snijwerk enz. dan zullen dergelijke artikelen ons ook zeer welkom zijn. Alle aideelingsbesturen, zullen gaarne in ontvangst nemen, wat door U voor de goede zaak wordt tén beste gegeven. Laat ons devies „Door eendracht sterk," ook door U in beoefe ning worden gebracht, tot heil van „Texel's Belang". Hoogachtend en aanbevelend Het dag. Best. van Texel's Belang. W. METS Tz., Voorz. J. DAALDER Dz. Seers. R. VISSER, Penningm. De Propaganda- commissie. B. VAN ZWEDEN. J. DE JONGH. M. KROON, Jbz. E. HEEROMA. h h V d b o Zondag 19 Maart 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds. Schroder. Waal. Yoorm. 10 uur ds. Smits. Den Hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oudeschüd. Yoorm. 10 uur ds. Visser. Oosterend. Yoorm. 10 uur de Ilr. Van Zweden Cocksdorp. Yoorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Yoorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Rooseboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Yoorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Yoorm. 10 uur ds. Milatz. Amsterdam, 13 Maart. Aangevoerd 355 Run deren, le kwal. 69 72 ct., 2de kwal. f 0.64 a 0.68, 3de kwal. 60 a 62c. perK. G. 115 Melk en Kalfkoeien f 125 k f 275, 0 Graskalveren f af 0 Schapen fitf,161 Nuchtere Kalveren f 6,k 110,0 Lammeren f a 399 vette Varkens 48 a 50 ct. per K. G. Purmerend, 14 Maart Aangevoerd 371 Run deren en 4 Stieren. 96 vette Kalveren 75 95 ct. per KG., 904 nucht. Kalveren f 8 k f 23 p. stuk, 261 vette Varkens 46 50 ct. per KG. 75 magere Var kens f 17 k 26, p. st.; 119 Biggen 19 A f 14 p. st.732 Schapen f 20 A f 32 Kip-Eieren f 3,00 k 1 3,50 per 100. st. Vette Koeien, 115, prijsb. h. vlug. Gelde Koeien, prijsh. handel stug. Melkkoeien, prijsh. handel stug. Vette Kalveren, prijsh. h. matig. Vette Schapen p h. prijs h. stug. Vette Varkens, h. in prijs h' vlug. Magere Varkens, prijsh., h. matig. Nuchtere Kalveren, prijsh., h. matig. g o: d k te JR ir 2' ni te B Yi E ut te ka be Hi zoo de Heere wil en zij leven, hopen onze geliefde Broeder en Zuster, KORS EEL MA IV EN DIRKJE DEKKER, hunne 50-jarige Echtvereeniging to her denken. Uit naam hunner zuster, De wed. F. DUINKER en Kindoren. Prins Hendrik Poldor, Texel. ka hopen wij don dag to herdonken dat J. R. RAKKER EN M. VA IN MAARLEVELR voor 25 jaar in den echt zijn ver bonden. Dat God hun nog lang moge sparen is do wensch van ons. A. DOORN en Echtgonoote. van iets fliu gen

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2