SUIJ BOEKHANDEL S°. 1828. Zondag 19 Maart 1905. 18"" Jaargang. BOEKHANDEL Nieuws- en PARKSTRAAT. Advertentieblad. PARK8TRAAT. Binnenland. Dit blad verschijnt Woensdag- en Zaterdagavond. Abonnementsprijs per 3 maanden Voor den Bubg 30 Cta. Franco per post door ge heel Nedebland 45 Cts. Naar Amerika en andere landen met verhooging der porto's. Adverténtiën vóór 10 unr op den dag der uitgave Prijs der Advertentièn Van 1 tot 5 regels 30 Cts. Iedere regel meer 6 Cts. Groote letters en Vignetten worden naar plaatsruimte berekend. Bewijsnummers 2 Cta. per nummer. ABONNEMENTEN en ADVERTENTIÈN worden aangenomen bij de Uitgevers LANGEVELD DE ROOIJ, Parkstraat Buna op Texel. EN \- c o i/i/e;ct e. De Burgemeester van Texel brengt tor open bare konnis, dat bij hem is ingekomen eene circulaire van de zieh daartoe gevormd hebbende Commissie, houdende het verzoek zijne mede werking te willen verleenen, tot het inzamelen van giften, welke zullen worden aangewend tot vergoeding van de schade welke den bewo- Ders van het eiland Harken is overkomen, bij den brand van 8 Februari j.l., waardoor 14 huizen in de asch werden gelegd. Teneinde aan het verzoek zooveel mogelijk te voldoen, zal in de verschillende dorpen dor Gemeente, tusschen den 20 en 25 Maart 1905, langs de huizen een collecte worden gehouden, in de verwachting dat niet te vergeefs een beroep op don liefdadigheidszin der ingezetenen zal worden gedaan. Texel, den 14 Maart 1905. De Burgemeester voornoemd, F. KEIJSER, Lo. B. Jaarlijksche toelating van nieuwe leerlingen op de O. L. Scholen. De Burgemeester van Texel brengt ter kennis van belanghebbenden, dat op 1 April a. s. leer lingen tot de O. L. Scholen in de Gemeente kunnen worden toegelaten, die op dien datum den leeftijd van 5 jaren en zes maanden hebben bereiktwaartoe men zich vóór 25 Maart a.s. moet aanmelden bij de betrokken hoofden der scholen onder overlegging van het vaccinatie bewijs. Do leerlingen, die tot de school met uitge breid leerplan te den Burg wenschen toegelaten te worden moeten op 1 April a.s. het vijfde of een hooger leerjaar van eene school voor ge woon lager onderwijs met vrucht hebben door- loopen, hetgeen zal moeten blijken door over legging van een desbetreffende verklaring van het hoofd der lagere school, waar de leerling onderwijs genoot. Texel, den 10 Maart 1905. Burgemeester en Wethouders voornoemd, F. KEIJSER, Lo. Burgemeester. RUIBING, Secretaris. GEVONDEN VOORWERPEN. Gedeponeerd ten Raadhuize zakdoek, gevonden op den Hoornderweg; zakdoek, gevonden in den Binnentiurg; 1 portemonnaie, gevonden in den Binnenburg; 1 handschoen, gevonden in de Weverstraat; handschoen, gevonden op de Groeneplaats. TEXEL, 18 Maart 1905. Woensdagavond vergaderde in het Hotel „Texel" het Hoofdbestuur der Gymnastiek- vereeniging „Sparta" en het Bestuur der Hoofdafdeeling. I Besloten werd eene uitvoering te geven op Zaterdag 25 Maart a. s en de slotrepetitie (24, Vrijdag) toegankelijk te stellen voor kinderen. Uitgenoodigd zullen worden de besturen en do voorwerkers van de zuster-vereeni- gingen „Oefening kweekt kunst" en „Pro Palria," beido te den Helder. Bij advertentie zullen uitvoering en slot repetitie verder worden bekend gemaakt. Het programma, met zorg gekozen, belooft veel; even als altijd zal de uitvoering gevolgd worden door een Bal. Naar ons wordt medegedeeld, is de fangeling Alb. Raven, verpl. in het Algemeen Weeshuis alhier, benoemd tot ads.-leerling (buitendienst), bij de H. IJ. S. M te den Helder, met ingang van heden, 18 dezer. Ofschoon de eerste markten niet veel beteekenen, willen wij er toch aan herinneren dat na 15 Maart iederen Maandag gelegen heid bestaat tot het markten van vee. Nabij het Horntje is in de laatste dagen weer druk gewerkt met zakken zand, die in zee worden geplempt, ter bescherming van den bedreigden dijk. Oosterend, 17 Maart. De loteling W. Trap, van hier, die in het begin dezer maand werd ingedeeld bij de Infanterie alhier, is wegens een gering gebrek aan de oogen uit den dienst ontslagen. Aan het hulpkantoor der posterijen en telefonie, alhier, worden zeer belangrijke ver beteringen aangebracht. Maandag a. s zullen deze ten dienste van het publiek komen. De Heer Joh. Bremer, van hier, is te Rotterdam geslaagd als len stuurman voor de groote stoomvaart. De Cocksdorp, 17 Maart. De werkzaam heden bij het op Vlieland gestrande schoener schip „Henniog" zijn in zooverre gevorderd, dat de dam van zakken om het schip heen is gelegd. Thans is men bezig het ingesloten terrein dieper te graven. Gemakkelijk gaat dit niet, daar men door eene taaie veenlaag van nagenoeg 'A M. dikte moet spitten. Wanneer het eenige weken goed weder blijft, hoopt men de „Henning" in vlot water te hebben. De werkzaamheden aan den inlegdijk bij het „Eierlandsche Huis" staan sedert eenige dagen geheel stil. De aannemer is naar Den Helder ver trokken. Vlieland. In de Rijkspostspaarbank alhier werd in do maand Februari ingelegd f 24 73.4-0, terugbetaald f 203.38. Het laatst uitgeven boekje was no. 224. Het Engelsche stoomschip Danscore, komende van Bremen met bestemming naar Londen, is met gebroken vlampijpen hier binnengekomen, de boot is geladen met 8000 kilo buskruit. „Extra Tijding" meldt, dat drie leden van het centraal-comité der antirev partij, de hoeren Fabius, Noordzij en Wormser, io Den Helder geweest zijn om te overleggen met de anti-revolutionairen van de Staalman- 1 niaansche en anti-Staalmanniaanscbe richting over aaneensluiting. De heer Staalman schijnt kans te hebben, toch nog de officieels clericale candidaat te worden in Den Helder, zegt de Ass. Ct. De Telegraaf meldt, dat als candidaten van liberale zijde voor het district Helder worden genoemd de lieeren Jaring te Helder, C. V. Gerritsen te Amsterdam en Mr. de Kanter, te Haarlem. De miliciens der infanterie behoorende tot de le ploeg van het blijvend gedeelte, worden 31 Maart a.s. met groot verlof gezon den de miliciens der 2e ploeg van die lichting, thans met tijdelijk verlof, moeten alsdan van verlof onder de wapenen terug- keeren. Ook een circus Men schrijft uit Rossum aan de „Maas- en Waalbode" over een circus, dat daar een voorstelling gaf „Om een idéé van dit circus te krijgen, dient mep te weten, dat het hier arriveerde op oen gewonen handwagen, waarop een draaiorgel en een bodemloozo ton zonder meer, terwijl de directeur achterop kwam met een zwartbonte geit aan een touwtje." Dat was alles De Haagsche correspondent der N. Gron. Ct. onderstelt, dat de benoeming van een nieuwen minister van buitenl. zaken wel uit zal blijven tot na de verkiezingen, „Daarvoor bestaat zoo is mij van zeer betrouwbare zijde verzekerd—nog een gewich tige redeD. Er schijnt bij onze premier nog altijd een zekere neiging te bestaan om van portefeuille te verwisselen en aan het hoofd van onze diplomatie op te treden. Dit plan is niet van vandaag of gisteren het zou misschien al verwezenlijkt zijn, indien er geen ernstige bedenkingen tegen waren gemaakt van een zeer invloedrijke zijde, waarmee 't Kabinet in de kamer voortdurend rekening heeft te houden. Indien de verkiezingen echter eens zoo mochten uitvallen - alles is mogelijkdat 't Ministerie, zonder den steun van de kleine fractie die de idealen van den premier nog al eens dwarsboomt, zou kunnen doen en laten wat het wil, dan zou dr. Kuyper het voornemen hebben om, na de afdoening van de onderwijswetten de portefeuille van buitenlandsche zaken over te nemen." Aldus mijn zegsman. Ik deel het mede omdat het niet uit den liberalen koker komt het intervieuw van mr. Heemskerk bewijst evenwel dat men ook op de inlichtingen van de vrienden van het Kabinet niet te veel mag bouwen. Ellendiger kan 't zeker niet. Op de heide bij het dorp Surhuizum staat een allerellendigste hut. De bewoners zijn niet tegen den wind beschut en als 't regent stroomt er van boven zooveel water in, dat de aarden vloer modderig wordt. Het hoofd van 't gezin, dat uit elf personen bestaat, heeft nu den aarden vloer wat omgespit, opdat het water spoediger in den grond zal zakken, 's Nachts moeten die arme menschen op wat stroo en vodden op dien vloer slapen, want van bedden is geen sprake. Om een hoed. Woensdagmorgen liep een juffrouw langs de Geldersche kade te Rotterdam. Plotseling pakte een rukwind haar hoed weg, die op daar gemeerd liggende schepen terecht kwam. Geen oogenblik aar zelde de juffrouw om haar hoed na te springen op een der daar liggende schepen en deed dit pardoes van den hoogen wal, waarbij zij zoo ongelukkig terecht kwam dat zij zich ernstig aan beide boenen kneusde. Per rijtuig is zij naar huis gebracht. Een iijkverbrandingsquaestie. Eenige jaren geleden overleed te Hilversum een zekere mevrouw S wier lijk werd bijgezet op de algemeene begraafplaats in een eigen graf. Haar echtgenoot verliet daarop ons land en vestigde zich te Londen, doch maakte vooraf met den begrafenis-ondernemer Hart man de overeenkomst, dat na zijn dood de. urn met zijn asch in hetzelfde graf moest worden bijgezet., daar hij zijn lijk wilde laten verbranden. Zaterdag j. ontving genoemde begrafenisondernemer bericht, dat de heer S. was overleden en vroeg daarop verlof aan den burgemeester van Hilversum om de urn in het graf te mogen bijzetten. Deze, zich beroepende op de wet, die wei spreekt van het begraven van lijken doch niet van urneD, heeft geen verlof willen geven. De begrafenisondernemer is nu naar Londen vertrokken om de urn at te halen. Met be langstelling z'et men den afbop van deze quaestie tegemoet. Vee-uitvoer. Naar wordt vernomen, maakt het bij de Regeering een punt van overweging uit om voortaan de wedertoelating te vei bieden van de uit Nederland herkomstige, n België ten invoer aangeboden runderen, welke door de autoriteiten in laatstgenoemd Rijk uit hoofde van tuberculooze mochten worden geweigerd. Men schrijft aan „de Telegraaf" dd. 12 Maart uit 's Gravenhage Heden had ik een onderhoud met een poli ticus, die geacht mag worden op de hoogte te zijn van hetgeen in de laatste maanden aan hot Departement van Buitenlandsche Zaken is voorgevallen. Hij bevestigde de geruchten, die loopen over een scherpe nota, door de Japansche Regeering aan de onze gericht over onze neutraliteit in Indië en verzekerde mij voorts, dat sinds eenigen tijd onderhandelingen gaande zijn met de Duitsche Regeering, die ten doel hebben onze koloniën te verzekeren tegen een mogelijken inval van derden. De Duitsche Regeering toonde zich in den aanvang weinig „happig" op de voorstellen onzerzijds in te gaan, doch sinds dr. Kuyper te Berlijn een oorspecialiteit heeft geraadpleegd verstaat men elkaar beter. Over den stand der onderhandelingen op dit oogenblik wensch- te onze zegsman zich niet uit te laten. Hij gaf alleen te kennen, dat Duitschland nogal „overvraagt" o. a. een of meer kolen - stations, speciale Indische tarieven voor de Duitsche industrie, scheepvaarttollen op den Rijn. De slappe houding van onzen ex-Minis ter van Buitenlandsche Zaken tegenover da Duitsche eischen was oorzaak, dat hem een „gewikster" diplomaat werd ter zijde gesteld. Een spookgeschiedenis. De kaaskoopman Arie Koorneef te Oud- Beierland was de dupe van de volgende ge schiedenis. Aan den Krooswijksche dijk rijdende met een handkar, waaronder een hond was gespan nen, hooide hij een klagend geluid aan den slootkant, dat riep „moet je je vader nou laten verdrinken Zich Daar het water begevend, kwam uit het water te voorschijn een kalf met vurige oogen, net als de lantaarns van de tram, waarop hij, achteruitgaande, zijn mes trok, zeggende„waarom hou je me op, ik mot naar Rotterdam, en ben toch al zoo laat", waarop het kalf antwoordde je zult op tijd in Rotterdam zijn. Daarop hoorde hij een bons en zat het kalf op de kar, waarop de kar zich in vliegende vaart voortbewoog, K. medetrekkende. Even voor bij Krooswijk was het kalf verdweneD, om echter een eind verder weer op de kar te springen. Weer ging de kar vliegensvlug tot den Goidschalkoorschen molen, waar het kalf met zijn fonkelende oogen voor goed ver dween. Dat deze spookgeschiedenis het onderwerp van vele gesprekken is, laat zich begrijpen. Hoe krijgen d9 Beierlanders het bij elkaar (Rott. N. bl.) Tijdregeling. Wij vernemen uit goede bron, dat bij den Raad van Stade een wetsontwerp is ingeko men, tot invoering van een wettelijk geregel- dentijd in ons land. („De Middenstand") Men schrijft van de Groningensche grens Terwijl men tot voor korten tijd meende, dat de smokkelhandel in vee voor goed tot de geschiedenis behoorde, doen zich thans symphtomen voor, die er op wijzen, dat de smokkelaars hun eerzaam bedrijf weer heb ben opgevat, 't Is toch een publiek geheim, dat er wekelijks door goed georganiseerde benden niet alleen biggen en oudere varkens maar ook runderen in koppels van 6 tot 8 stuks over de grens gesmokkeld worden. De omstandigheid dat de smokkelaars en hunne handlangers met de dienstregeling der beambten op de hoogte zijn, draagt veel bij tot het welslagen van hunne onderneming. Daar de biggen aan gene zijde der grens thans zeer hoog in prijs zijn, is de smokkel handel tegenwooidig zeer loonend. URM

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 1