CL. H. DE Houtverkooping Belangrijke KoBtveiliny. M arktberichteu op de lijnbaan achter de „Vergulde Kikkert." een zwaar gebouwd WERKPAARD, (Merrie), Geld verkrijgbaar Noordhollandscb Laudbouwcrediet te Alkmaar. Tuin- en Landboiiwzaclen M ODES de nieuwe Zomermodes. SCHOONMAAK. Vroege en late Zetpooters. Wed. WKSSTRA-Bongaardt Buitenland. Predikbeu rten, Ingezonden Stukken Sijbr.C. Celman. ADVERTENTIËN. Vrijdag 2k JYÏaart Te koop voor afbraak DE COKKELKOKERIJ, op MAANDAG 20 MAART Jlm. grenen schroten en planken, een perceel Hooiland, G. DE WIJN, Deurwaarder te Texel, AFBRAAK, P. P. JONG Dames- en Hinderhoeden en Garneering. 1 Nieuwe Stalen „WINDOW HOLLAND" ALEX. KONING, Een partijtje puike Aardappelen. Groote opruiming TIL KOOP: zal, op Dinsdag 21 Maart 1905, publiek verkoopen publiek verkoopen Daags voor den verkoopdag genum merd te bezichtigen. Agentschap van het J. E. WINKLER H. DAL MEIJER. On^VAJNTCIEISr HANDEL IN: wegens vertrek, tegen veel verminderde prijs, Op de voordracht voor Onderwijzeres aan de Waal zijn geplaatst 1 Mej A. C. Verweel Koog a/d Zaan. 2 K. v. d. Ploeg Wijnaldum 3 M. Alta Harlingen. Op de voordracht voor Onderwijzeres in de nuttige handwerken te Oudeschild, komen voor 1 Mej. A. G. Rab den Burg 2 G. Backer Oudeschild. 3 T. Hoedemaker Oudeschild. De Drankwet onwettig. Voor den Hooien Raad is gepleit door mr. G. J. Grashuis, advokaat te Utrecht, in een zaak wegens drankwetóveitreding. Als een zijner cassatie middelen werd door pleiter betoogd, dat de nieuwe Drankwet onwettig is, op grond van de wordingsge schiedenis dier wet. Te goeder trouw zegt pl. heeft H. M. de Koningin op aanraden van de beide ver antwoordelijke raadslieden der Kroon te Dobbin de herziene Drankwet geteekend, doch de wet blijft toch onwettig, daar de Eerste Kamer, die haar goedkeurde, onvolledig (dat is iets anders dan onvoltallig) was, aangezien een der elf kiescolleges, de Staten van Over- ijsel wier staking pl. overigens niet verde digde zich nog niet had uitgesproken. De Eerste Kamer was na de ontbinding nog in wording. Het lichaam was er nog niet. De Grondwet eischt, dat de Eerste Kamer de wets-ontwerpen beoordeelt. En de Eerste Kamer was er niet toen de voorzitter te goeder trouw, maar in dwaling verkeerende, de wet in stemming bracht. De Hooge Raad is ofschoon aan de wet gebonden verplicht na te gaan of een wet, die in het Staatsblad is gekomen, een wettige wet is. Het Openbaar Ministerie zal den 27 Maart a. s. conclussie nemen. Door het ruwe weder. Te Zwijndrecht sloeg Woensdagmiddag, tijdens de hevige hagel- en regenbui, de blik sem in een der wieken van den molen Land zicht, van de Gebr. De Graat. Het bovendeel der wiek, die getroffen werd, kwam in een stukje tuinland terecht, zonder ongelukken te veroorzaken. Verder werden nog enkele ruiten vernield en is eenige geringe schade aangericht; dan kwamen we er hier beter af. Gevaarlijke kinderlectuur. Men leest in „de Telegraaf." Twee knapen van 12 en 14 jaar, Pieter en Christiaan Frelinck, hebben Zondagochtend de ouderlijke woning, Kerkstraat 7 te Amsterdam verla ten, naar zij mededeelde, in een achtergelaten briefje, om naar Australië te gaan. Tot dit besluit zijn zij vermoedelijk geko men onder den invloed van een boek, waarin de reis van een paar knapen naar Spanje beschreven werd en dat blijkbaar een sterken indruk op hen gemaakt had. De vader, die zich natuurlijk ernstig onge rust maakte over het lot der beide knapen, ging er Zondagavond nog even op uit, om naar hen te zoeken. Tot op heden is echter nog niets van hem gehoord. Van de beide knapen werd echter Maandag middag een paar ansichtkaarten ontvangen, waarin zij meldden, dat zij zich te Naarden bevonden en den nacht in het Naarderbosch hadden door gebracht. Tot dusver ging alles goed, schreven zij. Dinsdag zijn de twee jongens thuis ge komen, doch nu is de vader zoek." Het einde der verdwijnings-geschiedenis te Amsterdam, is, dat Woendagmorgen bij de vrouw van den verdwenen werkman een brief en een briefkaart zijn bezorgd, waarin de man kennis gaf dat hij zich van het leven heeft berooid. Later kwam een bericht, dat zijn lijk te Woerden was opgehaald. Het grappig einde der historie echter is, dat de man in den loop van den dag in levenden lijve bij zijn vrouw en kinderen is teruggekeerd. Alweder door onvoorzichtigheid. Een bejaarde bewoonster van een slop, uitkomende op deLindengrachtte Amsterdam, bad de gevaarlijke gewoonte haar voeten te warmen boven een vijfkopsmaat, waarin ze een paar gloeiende kooltjes had gelegd. Niet tegenstaande haar broeder, die met haar samenwoont, haar herhaaldelijk op het gevaar had gewezen, had ze het Zondagavond weder gedaan en was in een hoek blijven slapen. 's Nacht werd bjj gewekt door haar jammer kreten en zag, dat haar kleeren in vlam stonden. Met behulp van een deken doofde hij het vuur, doch de vrouw had zulke ernstige brandwonden gekregen, dat ze in het Binnen gasthuis is overleden. (N. v. N.) In de „Deutsche Rundschau" van Maart schrijft luitenaut-generaal Von Geest, een bekende Duitsche autoriteit op militair gebied, over de betrekkingen tusschen Duitschland en Nederland. Hij beweert dat de inlijving of het inpalmen van de Nederlanden geheel in strijd is met de belangen van het Duitsche Keizerrijk, en verzekert dat geen verantwoor delijk Duitsch staatsman deze staatkunde zou kunnen aanraden. Er zijn Duitsche schrijvers die anders denken Op hulp en steun van den Keizer kan ons land veilig rekenen, wanneer het zich ooit bedreigd zag door een vreemden vijand en de verstandige Duitsche staatslieden beproeven voortdurend de banden te versterken welke reeds beide rassen ver eenigen, die bijna gelijke taal, godsdienst en bloedmenging hebben. De opneming van Nederland als lid van het Duitsche Keizerrijk zou, naar zijn meening, voor Duitschland een ernstig nadeel opleveren van militair stand punt. De tegenwoordige toestand van ons land als een onafhankelijke staat biedt Duitschland een onschatbare bescherming tegen aanvallen van de zijde van welke zeevarende mogendheid ook, op haar westelijke provincies. Wanneer dit strategisch voordeel verloren was, zou Duitschland gedwongen zijn een uitgebreide militaire land- en zeemacht te leveren voor de bescherming van Nederland en de koloniën in alle deelen van de wereld. Kankerserum. Uit Rome komt een bericht over genezing van kanker, die een dr. Depace uit Leose zou hebben bereikt door een injectie met- chinine en andere stoffen, die nog geheim worden gehouden, tot meer proeven zullen zijn genomen. Natuurlijk onder het gewone voorbehoud. De godsdienstige herleving beweegt ook de harten in Schotland en brengt er de hoof den op hol. In een riviertje in Fifeshire laten de bekeerden zich doopen. Onlangs zou 't weer gebeuren en er waren uit de buurt duizend menschen samengeloopen om 't te zien. Drie jonge meisjes zouden den doop ondergaan. Zij droegen een lang blauw gewaad met een kanten kraag, hetgeen hun wel goed kan gestaan hebben. De dooper die mede de rivier in stapt, had gummi-been stukken aan. Dat was verstandig van den man, want het was bitter koud weerde sneeuw dwarrelde door de lucht. Een van de meisjes scheen flauw te zullen vallen, maar ze kwam weer bij. Er gebeurde verder niets bijzonders, de rhumatiek komt later. Zondag 19 Maart 1905. HERVORMDE GEMEENTE. Burg. Voorm. 10 uur ds Schroder. Waal. Voorm. 10 uur ds. Smits. Den hoorn. Nam. 2 uur ds. Visser. Oudeschild. Voorm. 10 uur de. 'Visser. Oosterend. Voorm. 10 uur de 11 r. VnuZwedeD Cocksdorp. Voorm. 10 de Hr. Barends. GEREFORMEERDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Rooseboom. Nam. 2 uur ds. Roosoboom. DOOPSGEZINDE GEMEENTE. Oosterend. Voorm. 10 uur ds. Kuperus. Den Hoorn. Voorm. 10 uur ds. Milatz. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Invloed van de VIER meststoffen op Vruchtboomen. Zeer dikwijls hoort men klachten, dat de vruchtboomen slecht dragen. Hoewel ook andere invloeden in het spel kunnen zijD, komt het slechte dragen ook \aak door een slechte in dit geval in 't geheel geene bemesting. En j toch heeft de vruchtboom even goed behoefte j aan voedingsstoffen als elk ander gewas. Wat de bemesting met hulpmest betreft, deze kan, voor zoover kalikalk en phosphorzuur aangaat, in den herfst worden toegediend, terwijl stikstof meestal vroeg in het voorjaar wordt gegeven. Laat ons in het kort nagaan welken invloed deze stoffen op den groei uitoefenen. Jf hosphorzuur werkt gunstig ten opzichte van den bloei en de vruchtzetting, m. a. w. de vrucht baarheid wordt er door verhoogd. Kali geeft vast hout en een groot weerstands vermogen tegen vorst en verschillende ziekten, terwijl ook de kleur en de smaak der vruchten er door verbetereu. Kalk vooral in verbinding met kali verhoogt ook het weerstandsvermogen, doch heeft ook invloed op het suikergehalte der vruchten, dat er door verhoogd wordt. Stikstof b. v. in den vorm van Chilisalp. zet den boom tot een sterken groei aan, zoowel van het hout als van het blad. De bladen krijgen een donkerder en gezonder uiterlijk. Het gevolg hiervan is, dat de koolzuurvoeding der plant, die door de bladen plaats heeft, veel krachtiger kan geschieden en de hoeveelheid zetmeel, en de daaruit ontstane suiker, grooter wordt. De vruchten nemen daardoor in gewicht cn omvang toe. Bij gebruik der drie eerste meststoffen mag dat van Chilisalpeter dus niet achterblijven. De firma Schuilenburg, boomkweekers te Vrodeveld bij Assen zegt hiervan, naar aanlei ding van een proef op coniferen. „Uitstekende uitkomsten op alle soorten, prachtige kleur. Warens tijdens den gewei, wat de kleur aangaat, op verren afstand te onderscheiden van die (boomen,) welke niet met Chilisalpeter bemest waren. P. G. Scüagen, 16 Maart. Aangevoerd 7 paarden f 65 a 1 125; 0 Stieren f 90 a f 120; 7 Gelde- koeien i 100 a i 160; 50 Kalfkoeien f 140, f 275 180 Nuchtere Kalveren f 6, a 19, 0 Schapen f 0 a f 0,0 Lammeren f at20 Varken8fl3,af 16; 10 Vette Varkens 44 a 51 cent per kg.40 Vette Koeien f 170 a f260; Graskalveren f a f 45 Biggen f 10 a f 14Boter f 1,10 a f 1,20 per K.G.Kipeieren f 2,75 a f 3.25. Leiden, 17 Maart. Ter markt werden heden aangevoerd: Ossen 213 stuks 1 158 a f 286 12 Stieren f 60 at 215; Veulens 0 stuks tOa f 0 360 kalfkoeien 1160 a f 267 Melkkoeien f 157 a 1296; 152 Varekoeien f 95 a 1215, 117 Vette koeien f 120 a 1278 38 Vette kalveren 1 45 a f 95 179 Magere kalveren 1 4,a 1 8; Graskalveren 1 a f374 Vette schapen f 19 a 1 28245 schapen (weide) 114 a f 26.Paarden f af 463 Magere Varkens f 18 a f 46 Vette Varkens a ct. 294 Biggen f 8 f 13 Lammeren f 0,a f 0 Burgerlijke Stand der Gemeente Texel. Vangiften van 11 tot en met 18 Maart 1905. ONDERTROUWD; Jan Kikkert (Kamp) en Jantje Geus (den Burg.) Pieter Kok en Bregje Stark (Mient.) GETROUWD: Adrianus Brouwer (Oost) en Neeltje Geus (den Burg.) GEBOREN: Cornelis Nicolaas z. v. Pieter Mathijs Bakker en Henderika Kuip (Spang.) Dirk Jacoh, z. v. Dirk Keijser en Martje Lap (Ongeren.) Catharina Wilhelminad.v. IJsbrand Koppen en Leentje Buijsf Oosterend) Thomas, z.v. Arie van der Werl en Marretje Thomassen (Koogerveld.) OVERLEDEN Geene. hopen mijn geliefde Ouders, A. BR II IK Jbz. EN C. J. LIST, den dag te herdenken waarop zij voor 25 jaar in den Echt zijn verbonden. Dat God hen nog lang voor, en met mij mogen sparen, is de wensch van hun liefhebbende dochter Reinoutje. Hoorn op Texel. Ondertrouwd: JAK KIKKERT Paulusz. EN JAKTJE GEUS Burg 17 Maart 1905. staande te Cocksdorp, ook bij gedeelten. Te bevragen bij J. en C. WITTE te Cocksdorp Texel. van een belangrijke nieuw aangevoerde partij RIGGELS, LATTEN, enz., Verder Vuren en Grenen Schrooten, breedo en dikke Planken, Baddings bossen latten, ge ploegd en geschaafd HOUT '/a, 'I,, 1 en dms enz., enz. Zoo noodig ook DINSDAG 21 Maart, aan vang 10 uur 's morgens. 9 jaar oud. L. J. ROEPER, Spang. Notaris te Texel, des avonds 8 uur iu tret logement „het Loods- manswelvaren" te den Hoorn op Texel, genaamd „Het Hoekstuk"' groot 2,15,30 11. A. Breeder bij biljetten. ZAL OP W o e n s d a g 22 KI aart 19 O 5, 's morgens 10 uur, op het Haventerrein to Oudeschild op Texel, Een grooto partij zoo good als nieuwe afkomstig van twee Heerenhuizen gestaan lo b- bende op het. Singel te Amsterdam, bestaande uit: Zware grenen Balken, van 4 tot 7 Meter Baddinns, Vloer- en Zolderdeelcn, Lumbris- seeringen en Schutwerk, Ribben, Schrooten, LatteD, Deuren, Ramen, Kozijnen, Dakpannen, en een groote partij Brandhout. op driemaandelijksche accepten, met en zonder borg. GELD tegen hypothecaire zekerheid, met voldoende overwaarde. De ondergeteekende maakt zijn ge achte' begunstigers bekend dat vanaf 15 Maart alle soorten van weder verkrijgbaar zijn gesteld bij C. WITTE, Winkelier aan den Burg. Voor kwaliteit en soorten wordt weder ingestaan. Nog een klein partijtje vroege Muisjes, pootaardappeis. UEd. dw. dienaar, Ontvangen eene fraaie collectie Ook de nieuwste modellen dames-, kinder mantels en regenmantels ontvangen. beleefd aanbevelend beleefd aanbevelend Werl. J. RIJK—Vinken. ONTVANGEN voor rolgordijnen, in verschillende kleuren. Stroo-, Zeegras-, Kapok- en Springvecr- Matrassen. De door mij gemaakte rolgordijnen worden gratis opgehangen. Aan bevelend, Zadelmaker, Stofteerderon Rijtuighokloedor. Burg, Weverstraat. HEDEN ONTVANGEN: Prijzen scherp concurrecreiul. Tevens in voorraid en wachtende, een partij Braineerbuizen van verschillende wijdte, bruine Teer, Kooltecr enz. Aanbevelend, Bedeeld aanbevelend

Texelsche Courant | 1905 | | pagina 2